Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: nedumeriri legatura turometru
DaciaClub - Forum Dacia > Celelalte modele Dacia - 1100, Berlina, Papuc, Nova > Imbunatatiri - Dacia Clasic
polisman
[COLOR=red]am o dacia 1310 li din martie 2003 si bineintele dupa cum stiti este varianta "chelioasa" cum ii pot lega turometru pe care nu il are
pcostica
semnalul pt turometru se ia de la pinul 24 de la mufa calculatorului.
Bafta!
polisman
pai si de la pinul 24 calculatorului nu pleaca nici un fir nimic sa duc pe undeva ca eu am mai ciit pe alte topicu cica ar fii un fir portocaliu din mufa aceea de sub pompa de frana ......l-am incercat da nu este semnal pe nici unul din acelea portocali ca sunt 2
pcostica
da la pinul 24 ai ceva semnal?
Bafta!

L.E.-cum tu nu ai turometru pe masina e si normal ca pinul 24 sa nu fie legat
Cucu84
Dragi colegi, poate va foloseste urmatoarea schema la ceva rolleyes.gif
polisman
nu este de nici un ajutor ca am si eu schema aceea


21 May 2009, 09:26:
pai si de unde stiu eu care este pinul 24 ca am scos mufa de pe calculator si nu scrie nici un numar pe nici un pin
de unde incepe numaratoarea lor de sus stanga sau dreapta sau de jos
?
ghitza
ia uitate mai bn sa vezi ca scrie,sunt numerotate.si eu am avut turometru pe ea si statea la 5000 de rpm indiferent de turatie si acuma ma chinui sa vad ce ii de facut
bafta

polisman
k o sa ma duc chiar acum sa ma uit si iti spun daca scrie ceva
ghitza
trebe doar vsa desfaci mufa de la calc si se vede
la mine se vede si am incercat asa cu pinu 24 si nimic nici un semnal

scz ca am auitat sa iti spun ca trebe sa desfaci mufa
eu am turometru nou cumparat si nu stie nimeni cum se leaga.Cu treaba cu pinu 24 am incercat si nimic cred ca o las fara

andras
Daca ai turometru de Electroprecizia ptr carburatie nu merge pe injectie.Trebuie modificata turometrul.
polisman
nu incercati sa puneti turometru din acela analogic
ca nu va merge la injectie
am pierdut o zii ntreaga sa il sensibilizez si tot degeaba toto nu merge daca totusi doriti sa puneti turometru puneti din acela electronic este este ff bun
andras
QUOTE(polisman @ 22 May 2009, 12:06)
nu incercati sa puneti turometru din acela analogic
ca nu va merge la injectie
am pierdut o zii ntreaga sa il sensibilizez si tot degeaba toto nu merge daca totusi doriti sa puneti turometru puneti din acela electronic este este ff bun
*


nu trebuie nici o sensibilizare;trebuie schimbat divizorul dela intrarea turometrului
kindeeru56
are cineva ideie cum as putea sa montez un turometru de audi 80 B4 care are 4 fire pe daci carburatie are in el acest circuit integrat T8557G.MERSI
ghitza
pai si ce turometru sa pun atunci sau sa cumpar?
daca de electroprecizia nu e bun
?
silvik1313
Andras, divizorul de intrare are 82k cuplat cu un grup paralel 1k2 si 2k7 (astea dau cam .8k). Rezulta ca semnalul este divizat de cam 100 de ori. Daca pinul 24 scoate semnal de 12V, dupa divizor este cam 120mV. Arhisuficient pentru deschiderea tranzistorului si functionarea turometrului.
Teoretic e OK, practic sad.gif : dau impulsuri de 12V pe intrare sau bag chiar 12V DC pe intrare. Tranzistorul nu misca in nici o situatie.
Presupun ca modificarea divizorului de intrare n-ar trebui sa afecteze fatal precizia intrucat montajul functioneaza ca un convertor frecventa-tensiune.
Asa ca daca poti da mai multe detalii privitoare la modificarea montajului ar fi binevenite...
In alta ordine de idei, am sapat mai mult la aceasta problema si am gasit mai multe surse posibile de semnal, insa nici una la fel de buna ca pinul 24:

pinul 1 - comanda scanteie cil. 1 si 4
pinul 3 - traductor turatie (vine de la senzorul, probabil Hall, de la volanta; aici poate fi luat din conectorul de langa traductor, de la pinul 1)
pinul 19 - comanda scanteie cil. 2 si 3
Mr_Devil83
io zic sa ii bagi in divizor 4k7 cu 4k7. Intrebarea este cam ce nivel scoate calculatorul.

De asemenea, am facut un turometru cu lm2917 care e mult mai putin influentat de nivelul la intrare, poti sa bagi si 50V in el si n-are nici pe dracu, tot indica corect.

silvik, e convertor frecventa tensiune sau frecventa curent ala original de dacie?
silvik1313
Conform schemei, aparatul de masura e montat in colectorul tranzistorului in serie cu o rezistenta de 120 Ohm.

Este clar, e convertor frecventa-curent.

Problema este nivelul scos de calculator - nu cred sa aiba sursa in comutatie in interior si, fiind alimentat la 12V, asta ar trebui sa fie nivelul maxim.
silvik1313
N-a mers cu marirea rezistentelor catre masa (propunerea lui Mr_Devil83) si nici cu scaderea rezistentei de intrare de la 82k la 1k (propunerea lui Dyogenes intr-un alt topic).

Inainte de a purcede la aruncarea turometrului EP si injghebarea altuia cu 555 (de ex. cel din cartea de Integrate Liniare vol.3; bineinteles, este tot pentru dacia carburatie), POATE CINEVA SA POSTEZE SCHEMA de la turometrul pentru dacie injectie?
andras
SCUZE silvik 1313!!!Az am citit postul tau.Deci eu in locul rezistorului de 82k dela intrarea turometrului am pus un condensator de 100nF legat in serie cu un rezistor de 1k.Primul la intrare e condensatorul.Si scuze inca odata.Si inca ceva eu am mai schimbat si tranzistorii.
silvik1313
Am rezolvat problema pe alt thread (Dacia injectie). Problemele au fost de la al doilea tranzistor - strapuns.
ghitza
pumeti mai o ppoza cu turometrul sa vada si ochiu meu.ce ati facut si cum ca si eu ma amcin cu turometru.schema de turometru de injectata esse?
ghitza
este asa ceva de cumparat separat ?este placuta ce venea in spatele turometrului si din ea place 2 fire la torumetru.sau se mai poat6e face ceva cu asta?
bygy007
uite aici schema de la turometrul ala
ghitza
mss mult bygy007 sper sa fac ceva
CGDBZ
ghitza este un topic special pentru daciile pe injectie ,la Probleme Tehnice-Dacia Clasic , intreaba acolo , sunt cativa colegi care chiar se pricep si poate primesti un raspuns .Bafta
ghitza
mss mult CGDBZ credema ca am ascris de nebun si nimc concret doar pareri.eu vream cea poze clare sa vada si ochiu meu cum se face.cred ca am rez pana la urma prin sorin _buciu.mss inca odata
MECCA
Salutare !
Am si eu o rugaminte daca se poate.Azi am intrat in posesia unui turometru de Suzuki Splash si as dori sa il montez pe Dacia mea.Problema binenteles este cu leagtrea firelor.Mufa turometrului are 4 fire: rosu/negru, galben/alb, negru/alb si galben/albastru.Ma poate ajuta cineva cu un sfat care udne duc firele, sau singura sansa este sa esfac turometrul si sa vad exact pe fapt care unde duc ??
Turometrul este cel din poza.... [attachmentid=1627575775]

11 Dec 2009, 22:51:
L.E. scuze de scrierea unor cuvinte, mi-a fost foame si am mai mancat fin litere 04.gif
ghitza
se gaseste asa ceva de cumparat prin magazine?este placuta din spatele turometrului de la injectata mea.mi sa spus ca e tunat si nu mai poate fi reparat.sa incercat schimbarea rezistentei dar nimic ,la punerea contactului sara acu la 8000 de rpm.
bygy007
daca erai din bucuresti te ajutam eu , eu zic ca daca s-au ars rezistentele alaea , cred ca sa pirlit si integratul , poate ai vre-un prieten care se pricepe la electronica
ghitza
si el mia zis acelasi lucru ca e bulit cu totu.crezi ca sar mai putea face ceva la asta?crezi este de cumparat separat?
cum ai fi putut sa ma ajuti.spunemi poate pot se rez.ceva .se pot schimba ceva piese ?mss
bygy007
numai daca il gasesti pe la magazine de piese electronice, integratul se poate inlocui usor
ghitza
o sa intreb pe aici sa vad si ma duc si in Arad sa vad.cand zici integrat te referi a face altul de la zero sau o piesa de pe el(cea neagra)
bygy007
cea incercuita
ghitza
si ar trebui sa mearga daca se sch ala?ca ma duc si il cumpar.si acolo ce rezistenta ar trebui ?de cat sa fie ?ca si cealalta .mss mult
lasa un id de mess daca vrei s vbim mai multe.(crisan_claudiu2009)
s0rinel
am si eu o intrebare daca cumpar ceasurile de bord noi cu toate acele si nu cu becuri o sa mearga turometru si acele de la baterie temperatura si presiune ulei ?
iuliano_smile
QUOTE(s0rinel @ 21 Dec 2009, 00:42)
am si eu o intrebare daca cumpar ceasurile de bord noi cu toate acele si nu cu becuri o sa mearga turometru si acele de la baterie temperatura si presiune ulei ?
*


Turometru va trebui sa ii tragi tu fir separat de la calculatorul de injectie. Cel de baterie va functiona garantat, iar preisunea de ulei si temp apa iti vor trebui pe langa fire, si sondele respective.
s0rinel
ok thnx a lot biggrin.gif mai bine o las asa cum e dar ii schimb la ceasurile mele decat ala de baterie
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.