Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Km Putini,Ani Multi!
DaciaClub - Forum Dacia > Dacia SuperNova > Diverse - Dacia SuperNova
Pages: 1, 2
B_i_t_z_a
Buna,ma numesc Gabriel si sunt fericitul posesor al unei dSn.Problema sta in felul urmator,masina nu are decat 19500km si este din 2003 model Clima.Am intrebat foarte multa lumea ce anume ar trebuii schimbat,dar nimeni nu mi`a oferit un raspuns concret ,de aceea am apelat la acest site/sectiune.


Referitor la ce anume trebuie schimbat,parerea mea :


Kit Distribuie original(curea cu stanta renault si rola made in japan koyo)
Curea Alternator(nu neaparat)
Flitru Aer
Filtru Benzina
Filtru Ulei
Bujii
Placute de frana(schimbate)
Lichid frana(schimbat)
Geometrie Roti+Echilibrat(facuta)
Schimb Ulei(facut)
Curea Aer Conditionat(nu neparat)
Antigel(schimbat)
Presiune Roti(verificat)

Astept raspunsuri si pareri.Multumesc anticipat
Relu_GTT
De ce esti asa de sigur ca are numai atatia km ?
C a t a l i n
Ai schimbat uleiul dar nu și filtrul? De ce? wacko.gif
B_i_t_z_a
Unicul si singurul proprietar a fost o verisoara,care sta la 2 scari distanta de mine:)

24 May 2009, 15:24:
Schimbul de ulei nu l`am facut eu,dar ma gandesc ca a fost inlocuit si filtrul,...am omis acest lucru.
Relu_GTT
Filtrul de aer ar trebui sa-l mai schimbi chiar si cel de benzina
B_i_t_z_a
Filtrul de aer original 54 ron,sau 16 ron noname:)
misu78
Merge noname de 16 RON.
Mai verifica tot ce e de cauciuc(tampoane, furtune), furtunele de la etrieri, lichid de frana, antigel. Succesuri.
B_i_t_z_a
Din vanzari anterioare sau....multumesc pentru sfaturi:)Furtunasele sunt ok,franele sunt aierisite si toate cele

24 May 2009, 17:22:
Inca mai astept sfaturi si raspunsuri,ce anume trebuie schimbat in plus de ce am zis eu,sau alte rectificari.Multumesc
puiu82
QUOTE(B_i_t_z_a @ 24 May 2009, 15:32)
Buna,ma numesc Gabriel si sunt fericitul posesor al unei dSn.Problema sta in felul urmator,masina nu are decat 19500km si este din 2003 model Clima.Am intrebat foarte multa lumea ce anume ar trebuii schimbat,dar nimeni nu mi`a oferit un raspuns concret ,de aceea am apelat la acest site/sectiune.
Referitor la ce anume trebuie schimbat,parerea mea : 
 

        Kit Distribuie original(curea cu stanta renault si rola made in japan koyo)   
        Curea Alternator(nu neaparat)
        Flitru Aer
        Filtru Benzina
        Filtru Ulei
        Bujii
        Placute de frana(schimbate)                                                       
        Lichid frana(schimbat)
        Geometrie Roti+Echilibrat(facuta)
        Schimb Ulei(facut)
        Curea Aer Conditionat(nu neparat)
        Antigel(schimbat)
        Presiune Roti(verificat)

                                Astept raspunsuri si pareri.Multumesc anticipat
*




Pai......neaparat distributia si celelalte curele.....nu sunt o avere,rola intinzatoare de la cureaua de a\c e destul de scumpa,dar o schimbi cand cade.
Ulei motor,ulei cutie,toate filtrele,bucsile de bara stabilizatoare,astea la fel de urgent ca si distributia.
Preferabil o reincarcare cu freon,probabil anvelopele(fac pariu ca sunt cele cu care a venit masina din fabrica),poate si esapamentul.
Daca ai schimbat antigelul,lichidul de frana si placutele e bine,inseamna ca ai frane,ambreiaj si racire in stare buna.
Restul dupa cum cade,nu uita ca totusi e un fier si mai ales ca e DACIE!
Bafta!
B_i_t_z_a
Freon`ul a fost schimbat de curand,anvelopele nu stiu daca sunt cele din fabrica dar sunt noi,iar de uleiul din cutia de viteze nu stiu ce sa zic ...nu am avut inca probleme.Multumesc
turturel
pai are si el 6 anisori de cand sta acolo..e 25 de lei litrul si iti trebuisc 4 l.
B_i_t_z_a
Stiu ca isi pierde din calitati odata cu trecerea timpului,dar deocamdata nu detin asa multi bani dintr`un sut,si ma gandeam care ar fi ordinea prioritatiilor.Bafta
puiu82
Astea sunt prioritatile:
Pai......neaparat distributia si celelalte curele.....nu sunt o avere,rola intinzatoare de la cureaua de a\c e destul de scumpa,dar o schimbi cand cade.
Ulei motor,ulei cutie,toate filtrele,bucsile de bara stabilizatoare,astea la fel de urgent ca si distributia.
Restul dupa buget.
Bafta!
B_i_t_z_a
Bucsile neaparat sau doar daca se aude bataie(zgomot) la directie
BoR
Felicitari pentru achizitie!Prioritara ar fi schimbarea kitului de distributie,uleiul de motor+ filtrul,de verificat cel de la c.v.Celelallte curele doar daca e cazul,de asemenea si bucsile,anvelopele-eu la 6 ani si 44000km le am pe cele originale si sunt in stare buna.
misu78
Asta zici tu. Dupa 6 ani, chiar daca stau degeaba tot sunt obosite SI CRAPATE. Cauciucul imbatraneste si anvelopele sunt Montana, nu?De ce se schimba distributia la 60000 sau 4 ani? Chiar daca in 4 ani parcurgi 2000 km, tot schimbi distributia. Succesuri.
ionutt daniel
Schimba doar distributia(la km aia cred ca e suficient doar cureaua, ca rulmentii de la role nu au cum sa imbatraneasca de la stat), bucsile se schimba cand apar batai(o sa apara ceva mai repede, dar nu obligatoriu), uleiul din cutie, tipul pe care il are DSN la alte masini se schimba foarte rar, sau chiar nu se schimba decat la interventii majore), bujiilese schimba la nr de km, nu de ani, ca nu sunt afectate. Anvelopele, daca nu sunt ovalizate si nu prezinta umflaturi, mai poti merge un timp cu ele, insa nu vor mai avea aceleasi performante din cauza imbatranirii cauciucului ce isi pierde elasticitatea in timp. Poti verifica si caloriferul de incalzire daca nu cumva pica(pe mocheta din dreapta). Filtrele am vazut ca sunt schimbate, iar celelalte componente consumabile se schimba dupa cum sunt trecute in carnetul de service, sau in cazul distrugerii, fara a schimba toata masina, asa doar sa previi..
B_i_t_z_a
Filtrele urmeaza sa fie schimbate odata cu distrubutia vineri dimineaza la ora 9,iar din fericire pentru mine caloriferul a fost schimbat acum 2 ani.In legatura cu restul pieselor:,Bujii,ulei`ul din cutia de viteze,bucshile,si cauciucurile m`am hotarat sa le schimb dupa cum pica(gradul de uzura).Succesuri smile.gif ,si mai astept sfaturi in caz ca am uitat ceva
vasyval
Nu vreau sa fiu rautacios dar as vrea sa stiu si eu cum o sa afli "gradul de uzura al uleiului din cutie". Se schimba si acela daca vrei sa tii masina. Si nu am inteles cum masina este din 2003, pt ca din cate stiu eu ultima DSN a iesit pe poarta uzinei in 2002(cel putin asa stiu eu). Daca vrei sa stii cam ce am schimbat eu si cam in ce ordine. Astea le-am schimbat "preventiv":
1. Kit distributie cu toate curelele inclusiv AC
2. Ulei motor, Ulei cutie de viteze, Filtru ulei, Filtru benzina, Filtru aer, Bujii
3. Placute frana, Discuri frana(fostul proprietar era femeie si le subtiase de tot), Lichid de frana
4. Bielete directie, pivoti, bucsi bara stabilizatoare si ce mai era de schimbat pe acolo
Dupa cele de mai sus am mai schimbat dupa cum au picat: radiator apa(cu ocazia asta si antigelul), UCE DECODOR+ chei, sonda ulei, chedere pe unde a fost nevoie, piston inchidere centralizata, becuri etc, iar pe viitor ma pregatesc de revizie instalatie AC.
Dupa cum vezi cele incadrate la "dupa cum pica" difera destul de mult de cele care TREBUIESC schimbate.

Bafta si cat mai multi KM fara probleme tongue.gif
gcgeorgescu
nu schimba nimic. ca merge. peste vro 2 ani cand o sa ai si tu vro 50000km , o dai si iti iei alta. nu arunca banii . doar daca cade ceva.
B_i_t_z_a
Eu ma gandeam ca intra mai greu in viteza sau ceva genu....anyways,Anul de fabricatie il stiu din talon.Bafta si multumesc mult
BoomPunk
QUOTE(gcgeorgescu @ 25 May 2009, 23:21)
nu schimba nimic. ca merge. peste vro 2 ani cand o sa ai si tu vro 50000km , o dai si iti iei alta. nu arunca banii . doar daca cade ceva.
*



radmasa.gif radmasa.gif wacko.gif wacko.gif
Ce sfaturi bune.......bravo,domnule.....asa faci dumneata?

@ Bitza,si peste 2 ani,cand o vei vinde,sa ceri pe ea 3500-4.000 de euro,ca are km putini si e bine intretinuta,ca noua! laugh.gif
Bafta!
B_i_t_z_a
E....chiar 4000 de euro,doar in cazul in care euro ajunge la 30 de ron.Eu asa am impresia,"merge ca una noua" dar nu am avut ocazia sa conduc decat Nova Gti,si pot sa spun ca e diferenta de la cer la pamant.Nu stiu daca ma crede cineva,dar inca miroase a nou inauntru.
P.s:Inca mai astept sfaturi,pareri,ajutor,multumesc
lights
Sunt curios si eu sa vad niste poze ale masinii interior + exterior
Marco24
Am vazut eu poze cu masina lui Bitza si iti pot spune ca arata ca noua. icon_mrgreen.gif
sergiu-iulian
@B_I_T_Z_A pune si tu niste poze cu masina ta sa o vedem si noi
B_i_t_z_a
Am poze cu ea doar din service,daca doriti le pun acelea dar cu intreiorul masini,din pacate nu am.
P.s:Cum procedez cu atasearea pozelor,trebuie sa fie la o anumita dimensiune sau nu prea conteaza?.Bafta
Ma ajuta cineva cu pozele???
B_i_t_z_a
In sfarsit am kit`ul de distributie schimbat,ceea ce vreau sa va spun este ca,rola si cureau veche nu erau in stare foarte prosta,si mecanicul mi`a zis ca mai puteam merge o perioada de vreme,cu kit`ul vechi.Acum pot sta lininstit 60.000km sau 4 ani,din privinta distributie.Mai urmeaza,filtrul de aer si restul dupa cum pica.Bafta la toata lumea
Marco24
...pun eu 2 poze cu masina lui Bitza icon_mrgreen.gif

[attachmentid=1627527531] [attachmentid=1627527532]
B_i_t_z_a
E frumoasa rau wub.gif
rabbitdani
felicitari pentru masina, nu esti singurul a mea are vreo 19200 si e din 2002 e clima si a fost a lui tata care mergea odata pe sapt la selgros cu ea si niste drumuri la mare smile.gif
B_i_t_z_a
Si ce piese te`ai gandit sa inlocuiesti sau ai facut`o deja.Bineinteles sa ne spui si ce probleme ai avut,desi nu cred ca e cazul.Bafta
rabbitdani
paai cam acum 2 ani, s-au infundat injectoarele deodata cum ieseam de pe a2, le-am curatat singur, cu ajutorul tutorialului de pe site (10x alot) si in rest faptul ca se mai umezeste, prin spate, dupa o ploaie sanatoasa si scartaie scaunul pasagerului, probleme clasice presupun. accidente n-am avut decat niste zgarieturi prin parcari.

Piese nu am schimbat decat consumabile, ultimul mini service a fost acum 2 ani: filtru benz, aer, filtru ulei + ulei, bujii. acum trebuie sa fac itp-ul ca e expirat si tre sa schimb distributia (obligatoriu, este cea originala si are 7 ani), placutele ca au inceput sa faca urat si trebuie sa vad ce are la directie, a inceput sa cloncane cand fac stanga-dreapta pe loc foarte rapid.

Deci in principiu tu nu trebuie sa schimbi mare lucru recomand distributia (tocmai i s-a rupt lu unchimiu la clio 1.4mpi- acelasi motor si l-a costat mult) si in rest consumabile iar restul pe masura ce cad. Bafta si ai grija de masina!
B_i_t_z_a
Cam la majoritatea dSn`urilor cloncane cand virezi stanga-dreapta pe loc,problema este caseta de directie(e boala lor).Dar am inteles ca si daca o schimbi nu trece foarte mult timp si cloncane iara.
P.s:Cum stai cu rugina,daca ai poze nu ezita sa le pui.Succesuri:)
rabbitdani
Eu nu am vazut rugina nici la pe deasupra, nici pe dedesubt, pe la praguri podea aripi. dsn-ul unui prieten i-a ruginit la buza aripilor din spate pe dinnauntru, nu se vedea de afara deci nu e exclus sa fie si a mea lafel. Poze am dar sunt mai vechi o sa pun cand fac sapt asta.
B_i_t_z_a
Astept cu nerabdare,dar vreau sa te mai intreb cum merge masina?Mie imi pare ca merge extraordinar de bine,si daca ai putea sa imi spui cum stai cu consumul de benzina,urban si extraurban.Multumesc
P.s:Sa imi spui si din ce oras esti smile.gif
B_i_t_z_a
Astazi am facut un drum Oradea-Timisoara-Oradea,si am observat ca se aude o bataie la directie,treaba sta in felul urmator:Se simte o bataie in volan doar stationand,in mers bataie dispare.Astept raspunsuri si sfaturi.Multumesc
Relu_GTT
Frumoasa masina ta
Sa desfaci stopurile sa cureti pamantul ala din ele
Mie imi consuma 5.5 in afara
B_i_t_z_a
Mai dupamasa ma duc si eu sa fac plinul,sa vad cat a consumat.In legatura cu stopurile se desfac greu,sau doar acele suruburi din spate?
Maskatu
Clean and simple biggrin.gif
B_i_t_z_a
Inca o nelamurire cu stopurile,am tot citit pe forum in legatura cu al 2`lea bec pentru mers inapoi(care evident nu exista) si ma gandeam sa cumpar o placa de nova gti,dar nu stiu daca potriveste.A mai incercat cineva?

edit 3 iunie
Am reusit sa fac plinul la masina,si consumul a iesit undeva la 5.5%(371km cu 20 de litri).Stopurile au fost foarte usor de curatat,dar nu am apucat sa ma duc sa intreb de acea placa de nova gti.Bafta

edit 5 iunie
Ma refer la placa(Cea din stanga)unde vin puse becurile pentru semnalizare,pozitie,si mers inapoi.Am inteles ca fierele pentru al 2`lea bec de mers inapoi exista...anyways astept raspunsuri si un pret.Mersi

nota moderator:incearca sa folosesti functia edit cand este posibil
mihaicuc2000
B_i_t_z_a din cate imi aduc eu aminte daca desfaci tu frumos stopul stanga spate ca acolo nu ai bec de mers inapoi, o sa vezi ca pe placa actuala este pozitia de bec, doar ca nu este lipit becul, pe placa!!!!
Uitate prima data dar la mine asa este!!! Nu cumpara ceva ce nu iti trebuie!!!
B_i_t_z_a
Stopurile au fost desfacute si curatate,dar in partea stanga ambele becuri pozitie + semnalizare au socluri.In legatura cu editatul asa am vrut sa fac,dar a disparut:(( Ceva ajutor ??.Mersi
mihaicuc2000
Si tu zici ca placa ta nu are loc gol acolo unde este becul de mers inapoi???
poate nu zic nu!!! la mine este!!! iti fac miane poza sa vezi la ce ma refer!!
and_rei
cu becu de la mers inapoi.nici eu nu am pe stanga .masina e din 2003.dar cunosc masina unui coleg de pe forum care are pe ambele parti.a lui e din 2001.poate la cele din 2003 s-au zgarcit sa mai puna biggrin.gif
ti3sto
pentru ca a mea ianis e caroserie de NOVA 100% a ta mai are imbunatatiri daia si tabla din 2003 e mai buna ca cea de la primele supernove... wacko.gif
puiu82
A mea e din 2001 si aveam soclul,dar nu aveam becul.
Cand am vrut sa pun bec,surpriza.....nu incapea in corpul stopului,asa ca am decupat un pic si gata.
Daca gasesti placa de nova e perfect,mai trebuie doar decupat.
Bafta!
B_i_t_z_a
Mersi frumos baieti,maine ma duc sa fac iara plinul dupa 200 km parcursi in oras.Sunt curios de consum,revin cu raspunsuri.O zi buna
djasu82
Eu am si becul si soclu din fabrica pus oricum o sa-l scot sa pun un led de 5W si cred ca la fiecare stop asa voi proceda.
B_i_t_z_a
Am vazut ca unele au,aletele nu,oricum majoritatea Sn`urilor nu prea au...din pacate sad.gif.Eu am o vorba:Mi`am cumparat dacie,ca sa nu ma plictisesc smile.gif
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.