Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: cade usa de la baie
DaciaClub - Forum Dacia > Alte discutii > Cafenea
horsewhisperer27
dupa o renovare care a avut loc acum 1 an si ceva, se intampla neplacuta faza din poza pe care o atasez.

nu stiu cum a fost prinsa, nici ce i as putea face.

ma gandeam sa bag niste suruburi prin tocul usii in peretele cu pricina, dar ala e perete despartitor cu holul, si cam suna a gol.

spuma poliuretanica?
scoasa cu totul si remontata?

hai, sariti cu idei!
driverx
QUOTE(horsewhisperer27 @ 25 May 2009, 00:41)
.....
hai, sariti cu idei!
*



..sa nu o mai trantesti la ora 1 noaptea....
C a t a l i n
Folosește MACRO cānd faci poza...
l@u
Deci, esti rezolvat. biggrin.gif
TheFastOne
Din ce e peretele cu usa ?
george_slz
Te-a ajuns blestemul vecinilor care auzeau trantindu-se usa LA 2:00AM! radmasa.gif ...merge cu clei de oase si ceara de lumanare arsa la ora 12 in cimitir!
Sony
QUOTE(TheFastOne @ 25 May 2009, 08:01)
Din ce e peretele cu usa ?
*


Din baie.
misu78
Cea mai simpla solutie: o dai jos si o montezi din nou asa cum trebuie.
horsewhisperer27
pai bun, si cum se face asta?
cum trebe montata??
cu spuma, cu ce?

si fara caternica, n a trantit o nimeni!
BlaueCorsa
Cand mi-au montat usa metalica au pus niste suruburi lungi in perete, ca sa tina tocul fix.
TheFastOne
QUOTE(BlaueCorsa @ 25 May 2009, 18:57)
Cand mi-au montat usa metalica au pus niste suruburi lungi in perete, ca sa tina tocul fix.
*


Esact. De-asta l-am intrebat din ce e peretele cu usa. In nici un caz fixarea n-o faci doar cu spuma poliuretanica, pentru ca nu va sta fixata.
Daca peretele este din caramida, solutia este sa cumperi de la un magazin de bricolaj niste dibluri si suruburi cu percutie de lungime minim 10 cm, pentru ca tocul are cel putin 5 cm grosime si sa dai gauri prin toc in perete.
Daca peretele este de BCA, ai nevoie de niste suruburi mai lungi, cel putin 15 cm. unsure.gif
Marty
QUOTE(george_slz @ 25 May 2009, 08:47)
[...]...merge cu clei de oase si ceara de lumanare arsa la ora 12 in cimitir!
*

coffee_spitsk.gif

$$ilvviu
Trebuie prinsa in suruburi.
Ce sunt alea suruburi cu percutie? smile.gif)
BlaueCorsa
D-alea cu care chemi viermii de nisip in "Dune".
TheFastOne
Nu. Sunt alea care pot fi infiletate cu surubelnita si/sau batute cu ciocanul. Le deosebesti prin forma filetului.
einstein1984
Conexpanduri prin toc si in perete daca e din bca/caramida/beton. Daca e din Rigips, in jurul usii are un cadru metalic in care iar dai suruburi de tabla.
Sa le zici ceva de bine mesterilor care ti-au montat tocul doar cu spuma si fara suruburi.
Ov
asa mi-au montat si mie usile. Una deja a cedat cand a dat-o peste cap de vre-o 20 de ori un prichindel de vre-o 3-4ani.

Referitor la zisul de bine la mester, i-am zis inainte sa se desfaca tocul. Si i-am zis nene, nu m-am incurcat 04.gif
horsewhisperer27
peretele e despartitor, suna a "gol".
nu stiu exact din ce e facut, sigur nu caramida, sigur nu beton, sigur nu rigips.


daca se rezolva cu suruburi o pot face si eu, nu trebe demontata toata usa, nu?

ce este alea CONEXPANDURI?
TheFastOne
Conexpandurile se folosesc pentru fixarea in beton, caramida sau prefabricate. Pot fi folosite pentru fixarea grinzilor, pentru suspendari din tavan, etc.
Avantajele folosirii acestor produse sunt multiple: asigura o fixare rapida si sigura, permit fixarea, sustinerea si suspendarea unor corpuri grele.
In functie de necesitati, se poate alege dintre urmatoarele categorii:
- conexpand cu surub;
- conexpand cu piulita;
- conexpand cu carlig;
- conexpand cu ochi;
- conexpand cu cap inecat.

Oricum, nu sunt bune pentru usa ta de la baie. Daca chiar vrei sa ti-o repari singur, dupamiaza o sa-ti fac o poza la unul din diblurile cu surub cu percutie pe care le-am folosit la fixarea usilor mele din tot apartamentul, si eventual alte poze ca sa vezi cum am fixat tocurile.
In poza de fata, diverse conexpanduri.
einstein1984
Nu dai tocul jos, scoti usa din balama si pui tocul la nivel cu nivela cu bula. Dai gauri, bagi dibluri sau ce vrei tu, pui usa la loc.
Dar ar fi bine sa stii totusi in ce dai gaura si daca nu cumva sunt fire sub toc.
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.