Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: GEAMURI ELECTRICE
DaciaClub - Forum Dacia > Dacia Solenza > Imbunatatiri - Dacia Solenza
vali78vali
Salutare!
Mi-am pus geamuri electrice pe fata. Am reusit sa fac operatia singur insa am o problema: Butoanele rezista pana la 20Ah si in momentul cand le actionez se incing. Din cand in cand (1 data pe saptamana) le desfac sa le curat pt. ca nu mai fac contact
Rugamintea mea la voi este sa ma ajutati . Cred ca trebuie sa montez un releu dar nu stiu cam cum sa fac legaturile
Multumesc frumos baieti
augustin87r
Curios ca se incing butoanele. La mine nu s-au incins niciodata. E vorba de cateva secunde pana cobori sau ridici geamul......

Uite o schema de conectare a unui releu:

http://www.bcmtouring.com/forum/motorcycle...ect-relay-t789/
vali78vali
Salut si multumesc dar e o problema
Acea schema este pentru un bec sau proiector insa eu am geam electric iar polaritatea se schimba din buton
am nevoie oare de 2 relee pe geam?
Marian66
cauta-l pe tilix, el se pricepe. daca il prinzi in toane bune, poate iti face o schema de coboara geamurile singure cand te gandesti ca e cald afara smile.gif
slider2
radmasa.gif radmasa.gif radmasa.gif tare asta, dar marian are dreptate tilix se pricepe si de obicei ajuta pe oricine. totusi in ultimul timp nu prea am mai vazut postari de ale lui pe forum.
alinushy
scuzati claritatea smile.gif , daca sunt inversate comenzile schimbati firele de la macara 1 si 2
pinii de la buton sunt:
1 si 5 la macara
2 masa
3 + de la releu
4 + pozitii
spor
ct-03-tvy
QUOTE(alinushy @ 2 Jun 2009, 16:38)
scuzati claritatea smile.gif , daca sunt inversate comenzile schimbati firele de la macara 1 si 2
pinii de la buton sunt:
1 si 5 la macara
2 masa
3 + de la releu
4 + pozitii
spor
*




eu n-am inteles nimic,..insa ce vrea el ..sa scape butoanele de partea de forta, chestia e ca nu poti rezolva cu 1 releu...astea de protectie ....trebuie de la 2.pana la 4 bucati.. si schema e mult mai complexa wink.gif

ce kit de macarale ai pus..?
alinushy
QUOTE(ct-03-tvy @ 2 Jun 2009, 16:49)
..sa scape butoanele de partea de forta,  

*


aha gata, am inteles
verifica firele, de la plus si de masa sa faca, contact calumea
iuliano_smile
QUOTE(vali78vali @ 2 Jun 2009, 09:22)
Salutare!
Mi-am pus geamuri electrice pe fata. Am reusit sa fac operatia singur insa am o problema: Butoanele rezista pana la 20Ah si in momentul cand le actionez se incing. Din cand in cand (1 data pe saptamana) le desfac sa le curat pt. ca nu mai fac contact
Rugamintea mea la voi este sa ma ajutati . Cred ca trebuie sa montez un releu dar nu stiu cam cum sa fac legaturile
Multumesc frumos baieti
*


intrebari:
1.ce geamuri ai?
2. incerca sa inseriezi un ampermetru cu geamul sa vezi cat curent trage
3. pune o poza cu butoanele si cu macaraua, poate si cu ambalajul si ce scrie pe el
4. merge greu cand e motoru oprit,sau e fasjnet?

QUOTE(Marian66 @ 2 Jun 2009, 15:25)
cauta-l pe tilix, el se pricepe. daca il prinzi in toane bune, poate iti face o schema de coboara geamurile singure cand te gandesti ca e cald afara smile.gif
*


Multumesc mult.

QUOTE(slider2 @ 2 Jun 2009, 15:37)
radmasa.gif  radmasa.gif  radmasa.gif  tare asta, dar marian are dreptate tilix se pricepe si de obicei ajuta pe oricine. totusi in ultimul timp nu prea am mai vazut postari de ale lui pe forum.
*


Asa este, dar m-ati impresionat.
Nu am mai intrat, deoarece am lasat umpic deoparte tot si m-am apucat de invatat pentru teze

Dar, miam facut cutii de boxe adevarate in loc de polita cu 2 difuzoare=> nu mai imi trebuie subwoofer, dar miar trebui o statie. Statia o sa mio fak eu cu manuta mea si cu tda7294,deoarece mi se pare care bass-ul mai accentuat. Plus ca deja am prins ideea cu smps(dc-dc convertor).

Ultima veste: mi-am luat telefon sony ericsson w660.
vali78vali
Multumesc de ajutor,
Macaralele sunt noi , originale de Solenza iar butoanele sunt........ universale. Scrie ceva pe ele 20 Ah, banuiesc ca e maximul ce-l poate suporta
Cu motorul oprit merg ok, nu se aude nimic ciudat si nici nu incetinesc
iuliano_smile
QUOTE(vali78vali @ 3 Jun 2009, 11:17)
Multumesc de ajutor,
Macaralele sunt noi , originale de Solenza iar butoanele sunt........ universale. Scrie ceva pe ele  20 Ah, banuiesc ca e maximul ce-l poate suporta
Cu motorul oprit merg ok, nu se aude nimic ciudat si nici nu incetinesc
*


Posibil sa fie butoanele de kk. Recomand montarea unor relee.

Daca doriti o schema va fak una diseara.



La ideea cu "butoane impuls" o sa le fac cu un Pic16F648 si cu 4 relee, incluzand inchiderea geamurilor la apasarea de 2 ori a butonului de inchidere.
vali78vali
pai asta e si ideea, vreau sa montez relee dar nu stiu legaturile
am butoane cu 5 pini
1,5 macara
2,4 masa
3 +
iuliano_smile
QUOTE(vali78vali @ 3 Jun 2009, 16:20)
pai asta e si ideea, vreau sa montez relee dar nu stiu legaturile
am butoane cu 5 pini
1,5 macara
2,4 masa
3 +
*


Uite aici, o poza cu butoanele.
Vladd
QUOTE(vali78vali @ 3 Jun 2009, 17:20)
pai asta e si ideea, vreau sa montez relee dar nu stiu legaturile
am butoane cu 5 pini
1,5 macara
2,4 masa
3 +
*


Cel mai bine cumpara doua butoane originale si scapi de probleme. wink.gif
andr3y_yoo
QUOTE(Vladd @ 3 Jun 2009, 22:21)
Cel mai bine cumpara doua butoane originale si scapi de probleme.  wink.gif
*


corect
vali78vali
daca pun originale nu mai am nevoie de relee?
Sa vad cam cum le montez pe acelea pt. ca pe astea le-am pus pe usi langa maner
vad eu..... improvizez ceva
Multumesc pt. ajutor
Vladd
Sigur daca schimbi butoanele cu unele originale scapi de problema.eu mi-am montat anul trecut in primavara geamuri electrice la solenza cu piese originale si n-am probleme.
vali78vali
ok,
Multumesc
vali78vali
se poate inchide,
Multumesc
damileanu26
am si eu o intrebare.butoanele de la geamurile electrice la solenza cum se scot?
sunt modulare ca butonul de la dezaburire sau trebuie sa desfac tot amsablul ala?
vreau sa schimb becurile ms
Sniperassault
Imi recomandati pe cineva in Bucuresti care sa imi monteze geamuri electrice la un pret de bun simt ?
shake
daca iti cumperi singur macaralele , le poti monta si singur, sunt multe tutoriale pe net smile.gif

bafta
Sniperassault
Am citit mult despre asta dar nu am curaj sa ma apuc singur biggrin.gif . Asadar astept sa imi recomandati pe cineva .
inamicu
sper s-a nu imi sariti in cap stiu ca s-a discutat mult dar de unde pot cumpara un kit pentru geamuri electrice ( macarale, cablaj, butoane tot ce trebe) un site sau un magazin ceva oriunde in tara ms anticipat
b17kzm
biggrin.gif va rog unde gasessc
sa montez geamuri electrice pe solenza pe toate 4 (fata +spate +stinga +dreapta) la ce pret:?
SteluGTR
Sunt posesorul unei solenze si dat fiind ca nu o tin decat pentru servici, nu i ifac nici modificari , asa ca nu activez pe acest forum , porbleme cu ea nici nu am prea avut, si nici nu prea cunosc mecanica,asa ca de ce sa incurc oamenii. Caut si eu doar adaptoarele pentru macaraua mecanica, rotitele acelea care intra in locul manerului , apreciez daca ma poate ajuta si pe mine cineva : id mes lori_stelu , va multumesc anticipat
COSMIN-uau
si de pe ce masina sunt macaralele
sorin1983
Dupa cum arata par macarale universale...
edy99
universale, da. le-am avut montate si pe cealalta masina ce am avut-o. si au dubla comanda, ce am montat-o in bord
Iulyk1988
unde se gasesc macarale universale ? cele originale aveti idee la ce pret se gasesc ?
edy99
pe net sau la hipermarketuri erau o vreme. originale nu exista pt spate
COSMIN-uau
pentru fata originale 200ron iar de srl 86ron
Iulyk1988
mi-am luat azi macarale electrice din vitan, am montat una dar mi-am prins urechiile la electrica, nu prea ma pricep biggrin.gif ma poate ajuta cineva cu o schita sau un sfat ?am gasit in unele topicuri ceva dar nu ma lamuresc.....
edy99
de care? originale?
Iulyk1988
nu, after market, alea originale erau prea scumpe
edy99
ma refer de solenza, nu universale. nu?
daca ai de solenza, iti trebuie sa tragi in usi 2 fire la fiecare usa, in rest legaturile le faci unde vrei sa pui butoanele. motorasele sunt cu schimbare de polaritate, adica cand un fir e + si celalalt -, cand invers
alex_DNK
si pentru siguranta ..pui si relee
bogdanelkva
Polaritatea se schimba de la butoane,motorasele au doar doua fire.Pentru siguranta,se pun sigurante fuzibile,sa nu se incinga circuitele prea rau. smile.gif
pikaciu_2006
Ma poate ajuta cineva si pe mine cu o schema electrica pentru montaj Solenza 2003. Vreau sa cumpar macarale si butoane originale. Ce altceva imi mai trebuie. Va multumesc.
ORIJINAL21
Pentru ce mașină se face montajul?
pikaciu_2006
QUOTE(ORIJINAL21 @ 22 Nov 2015, 11:00)
Pentru ce mașină se face montajul?
*



Solenza Comfort 2003
ORIJINAL21
Am avut montate geamuri electrice pe nova mea.(macarale de solenza.)
Instalația electrică mi-am facut-o singur ..
Macaralele cu tot cu butoane și cablaj am ajuns la 350lei (în 2011-2012)

Dacă vrei te pot ajuta cu unele piese...
velceani
motoras de macara?
Maiorul
Probabil ca ma plictiseam mi-a reaparut ideea de a avea geamuri electrice ....a durat cateva zile de a pune instalatian punand butoane de cielo .....chiar unul suplimentar pe stanga ptr cel din dreapta .La sfarsit intampinam problema la scoaterea cheilor din contact ptr ca uitam geamul deschis......am gasit o solutie adaugand un releu de timp , geamurile mai functioneaza inca 5 min dupa ce scoti cheile apoi curentul se intrerupe....timpul se poate seta si mai putin sau mu lt .

<span class='edit'>22 May 2018, 17:02:</span>
Am reusit sa deslusesc schema butoanelor pe cielo
[attachmentid=1628087042] [attachmentid=1628087043]

Butonul al doilea este incomod putin dar merge parca mai bine decat dupa schimbator .

Daca cineva doreste sa puna butoane de cielo ar fi ideal sa fie cu tot cu mufa .
Mai jos detaliez putin montajul :

Buton Stanga
1-Yb(GALBEN/negru) -> minus
2- liber
3-LB(Albastru/negru) ->minus
4-RW(Rosu/ALB) -> Plus ACcesorii avand o siguranta pe traseu ---eu m-am conectat direct in cutia de sigurante gasind pini in targ Vitan , in mod normal se pune pe contact dar fiecare opteaza cum vrea.....eu am dorit pe prima treapta
5-L (Albastru) ->motoras macara coboara
6-B(negru) -> Masa beculetz
7-GR(gri) -> + pozitie
8-Y(Galben) -> Motoras macara urca

Buton dreapta
1-Yb(GALBEN/negru) -> se duce semnal la cel deal doilea buton (stanga)
2- liber
3-LB(Albastru/negru) -> se duce semnal la cel deal doilea buton (stanga)

4-RW(Rosu/ALB) -> Plus ACcesorii avand o siguranta pe traseu ---eu m-am conectat direct in cutia de sigurante gasind pini in targ Vitan , in mod normal se pune pe contact dar fiecare opteaza cum vrea.....eu am dorit pe prima treapta
5-L (Albastru) ->motoras macara coboara
6-B(negru) -> Masa beculetz
7-GR(gri) -> + pozitie
8-Y(Galben) -> Motoras macara urca
Aici doar dupa cum vedeti doar 2 pini se schimba fata de montajul standard

Al doilea buton montat pe stanga- ptr deschidere dreapta
1-Yb(GALBEN/negru) -> minus
2- liber
3-LB(Albastru/negru) ->minus
4-RW(Rosu/ALB) -> Plus ACcesorii avand o siguranta pe traseu ---eu m-am conectat direct in cutia de sigurante gasind pini in targ Vitan , in mod normal se pune pe contact dar fiecare opteaza cum vrea.....eu am dorit pe prima treapta
5-L (Albastru) ->semnalulo care vine de la butonul de pe dreapta
6-B(negru) -> Masa beculetz
7-GR(gri) -> + pozitie
8-Y(Galben) -> semnalulo care vine de la butonul de pe dreapta
Acest buton devine ca un master , butoanele de cielo sunt construite pe un releu .....nu incercati aceasta combinatie pe alte butoane ca poate luati foc . blush.gif

Daca incercati sa puneti in practica sa folositi fire cu sectiune 1 sau 1.5 si sa faceti cat mai putine inadituri ...de preferat sa le cositoriti si folosit varnis .
Legat de releul de timp si acolo este o poveste , voi reveni daca doreste cineva sa monteze..se foloseste o placuta gata facuta cu releu de timp (25 lei ) si un releu obisnuit .
Bicicleta galbena
Buna treaba. Ma gandesc daca nu era totusi mai bine sa fi pus butoanele unul langa altul, pe usa soferului, cred ca incapeau la fix.

Maiorul
M am gadit sa le pun pe amandoua pe partea mai lata dar este mai incomod la apasate[attachmentid=1628087049] ...si l am pus doar pe cek din dreapta mai in spate ca este folosit mai rar pe cand cel din stanga are o pozitie foarte confortabila si il gasesti foarte usor

[attachmentid=1628087051]
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.