Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Imi vin ledurile pt Solenza...
DaciaClub - Forum Dacia > Dacia Solenza > Imbunatatiri - Dacia Solenza
Adrian_Solenza
Saptamana asta (joi) imi ajunge in sfarsit comanda de leduri pe care am dat-o acum ceva multa vreme...
Deci: 20 de leduri albastre (mov) , cu tot cu suruburi... Abia astept sa le montez pe sub masina (sa luminez asfaltu'..), dar am nevoie de niste sfaturi!

1. Imi trebuie o gaura prin masina sa pot sa scoate firu catre un intrerupator in bord (anti garcea wink.gif ).. Stie cineva pe unde naiba pot sa bag firul inauntru? Exista vreun orificiu? La berline erau MULTE, sper ca la SLZ sa fie macar unu sau doua...

2. Sunt in dubii cu privire la montat.. Unii mi-au recomandat niste profile de regips ( 3m - 30.000_ ca au si gaurele si pot monta surubul ledului prin orificiile respective! Pe o bagheta de 1.2 M o sa montez 10 leduri - deci un led la 12cm! Momentan o sa fie numai pe lateral si nu prea stiu cum naiba sa prind bagheta pe sub masina: nu vreau sa dau gauri..
Exista vreo alta metoda mai buna? Help mi!!! Dau o bere la intalnire pt cel care ma 'lumineaza' biggrin.gif

3. NU ma intrebati daca stiu sa le fac legaturile... M-a scolit un vecin de 50 de ani care toata viata lui a fost pasionat de leduri.. Are in casa o gramada de proiecte: el mi-a oferit si suport logistic wink.gif ! Am rezistente, scheme, toate alea...

PRETURI: 360.000 lei ledurile (20buc) .. 18.000 buc (suport led) .. In rest.. MULTA MUNCA! Numai cei pasionati sa incerce! Boala mea este sa am lumina SUB masina biggrin.gif !!

Deci: Please help me
wub.gif wub.gif
Adrian_Solenza
hai ma.. o gaura caut si eu..
ICET

Da vezi sa nu dai de una cu par biggrin.gif !......Pai nu cred ca gasesti........cel mai bine poti sa scoti,dar cu putina chinuiala,pe la frina de mina!Alta posibilitate nu vad!
bogdan_o
Adriane, nu stiu cu montatul. Dar cu trasul firului in masina e mai simplu. Aici ai mai multe. Fie prin spate, prin portbagaj, prin gura aia de aerisire de pe partea stanga. Mai poti sa-l bagi in masina pe la frana de mana. Departeziputin mocheta in zona aia, scoti aparatoarea de plastic a menetei si apoi maneta si o sa ai acces la dedesubtul masinii. Mai eo solutie, mai eleganta, prin zona schimbatorului. Dai husa schimbatorului la o parte si o sa ai acces la o cavitate care comunica cu exteriorul masinii via timoneria schimbatorului. E mai complicat de tras fire dar nu o sa se vada nimic. Si poti aduce firul foarte apropae de bord fara sa se vada nimic. Ar mai fi oultima varianta, sa-l bagi in masina pe la motor, prin zona unde intra in habitaclu toate firele. Iarasi e mai complicat, ca e spatiul stramt.
Adrian_Solenza
Aaa.. Merci! O sa te sun maine de la servici, ca poate daca se mai incalzeste vremea, poate ne vedem si noi sa montam alea! Am suruburile si ledurile! Stiu ca te pricepi si tu la electronica, rezistente, chestii... Iti dai seama ca dau si de baut.. Multam!
ZaiR
la DSN eu am tras firele de la motor in habitaclu prin gaura pe unde intra cablu de acceleratie......e imposibil sa nu ai si tu.......si o sa iti cada exact la mijlocul masinii
Adrian_Solenza
wink.gif
kaspersky
In spatele rezervorului pt. lichid spalare parbriz ai o gaura care are un dop. Scoti dopul respectiv si poti sa bagi firele pe acolo!
Adrian_Solenza
De bagat bag eu, da firu pe unde il scot? Trebuie sa dau bordu jos? hmmm huh.gif blink.gif
kaspersky
Legi firul de o sirma mai tare pe care o bagi prin gaura, dupa aia iti bagi minuta pe sub volan, prin spatele tabloului cu sigurante si cu injuraturile de rigoare (s-ar putea sa te zgirii un pic) apuci sirma si o tragi inauntru cu fire cutot!
driverx
QUOTE(kaspersky @ 11 Mar 2005, 17:21)
Legi firul de o sirma mai tare pe care o bagi prin gaura, dupa aia iti bagi minuta pe sub volan, prin spatele tabloului cu sigurante si cu injuraturile de rigoare (s-ar putea sa te zgirii un pic) apuci sirma si o tragi inauntru cu fire cutot!
*



Adica...tips and trick cum sa ne coasem masinile. smile.gif
Adrian_Solenza, fa cum a spus kaspersky, si asa ai sanse sa faci totul OK. Cand bagi sarma tare de la compartimentul motor, impinge cu grija, sa nu "modelezi" ceva prin masina pe sub bord.
thunder
QUOTE(ZaiR @ 11 Mar 2005, 12:22)
la DSN eu am tras firele de la motor in habitaclu prin gaura pe unde intra cablu de acceleratie......e imposibil sa nu ai si tu.......si o sa iti cada exact la mijlocul masinii
*


Nu cred ca poti sa bagi fire prin gaura aia ... cablu de acceleratie are un sistem de prindere facut special pt. gaura aia ... oarecum se infileteaza si acopera toata gaura. M-am chinuit intr-o seara sa schimb cablu si nu vad pe unde ai putea sa mai bagi un fir.
Imposibil sa nu gasesti gauri in dacie. La DNS e un dop mare sub pedala de acceleratie ... ai acolo ditamai gaura

De montat leduri sub masina eu ma gandeam cam asa:
- iei o rigleta lunga 1-1.2 m si ingusta
- pui frumos led-urile in ea ... cu tot cu rezistente, le lipesti frumos cu ceva silicon sa stea
- iei una bucat de furtun transparent cu diametru corespunzator, de care folosesti la udat rosiile in gradina ... se gasesc la toate magazinele de specialitate
- bagi rigleta frumos pe furtun ... si uite asa ai obtinut o bagheta cu protectie la apa/noroi/mizerie

Dar sunt si eu curios cum o prinzi de masina fara sa dai gauri in tabla. Astept niste poze si niste detalii pt. un sistem de prindere. Mie nu mi-a trecut nici unu prin cap.

Bafta
bogdan_o
Adriane, cel mai simplu ar fi sa le bagi in masina pe langa schimbator. Asa nici nu trebuie sa demontezi bordul si in plus firele vor veni prin consola pana in dreptul bordului unde ai putea pune un switch cu retinere. Asa nu o sa se vada nimic.

Rezistentele trebuie sa fie de 560 ohm, 0.25W pe fiecare led. Eu din alea mi-am pus la toate led-urile din masina si nu am avut probleme cu ele. Nici nu se incalzesc si nici nu mi-a facut figuri vre-un led. Si le am de ceva timp pe masina.

Led-urile le-ai putea fixa intr-o tija care sa fie neaparat din meterial plastic, tija pe care mai apoi ai putea s-o bagi intr-un furtun transparent, asa cum a spus si Thunder.

Cat priveste montatul pe masina. Daca vrei sa le pui numai in fata si in spate e mai simplu. La pui in spoiler, pe partea interioara. Lumina va fi suficienta si sunt si ele ferite de apa, noroi si de lovituri (borduri, damburi, ce vrei tu). De lipit,bagheta respectiva poti s-o lipesti cu silicon sau cu un alt adeziv (prefarabil rasina epoxica).
Dsign
adriane, daca nu as fi venit pe la intilniri cu masina burdusita de leduri, mai ziceam... ce mama dracu te-a apucat sa-ti iei leduri pe surub??? am facut o gramada de baghete pt pus sub masina... puteai sa intrebi!
thunder
Dsign, ai pus tot leduri de 10000 mcd sau mai puternice si cam cate bucati pe o bagheta ?
Dsign
cite 10 leduri/metru sunt suficiente. am pus leduri albasrte de 6000 mcd.
ps. azi trimit becurile tale...
axel
QUOTE(Adrian_Solenza @ 8 Mar 2005, 22:10)
Saptamana asta (joi) imi ajunge in sfarsit comanda de leduri pe care am dat-o acum ceva multa vreme...
Deci: 20 de leduri albastre (mov) , cu tot cu suruburi... Abia astept sa le montez pe sub masina (sa luminez asfaltu'..), dar am nevoie de niste sfaturi!

1. Imi trebuie o gaura prin masina sa pot sa scoate firu catre un intrerupator in bord (anti garcea wink.gif ).. Stie cineva pe unde naiba pot sa bag firul inauntru? Exista vreun orificiu? La berline erau MULTE, sper ca la SLZ sa fie macar unu sau doua...

2. Sunt in dubii cu privire la montat.. Unii mi-au recomandat niste profile de regips ( 3m - 30.000_ ca au si gaurele si pot monta surubul ledului prin orificiile respective! Pe o bagheta de 1.2 M o sa montez 10 leduri - deci un led la 12cm! Momentan o sa fie numai pe lateral si nu prea stiu cum naiba sa prind bagheta pe sub masina: nu vreau sa dau gauri..
Exista vreo alta metoda mai buna? Help mi!!! Dau o bere la intalnire pt cel care ma 'lumineaza' biggrin.gif

3. NU ma intrebati daca stiu sa le fac legaturile... M-a scolit un vecin de 50 de ani care toata viata lui a fost pasionat de leduri.. Are in casa o gramada de proiecte: el mi-a oferit si suport logistic wink.gif ! Am rezistente, scheme, toate alea...

PRETURI: 360.000 lei ledurile (20buc) .. 18.000 buc (suport led) .. In rest.. MULTA MUNCA! Numai cei pasionati sa incerce! Boala mea este sa am lumina SUB masina biggrin.gif !!

Deci: Please help me
wub.gif  wub.gif
*


abia astept sa vad cum iese "lumina de sub masina". termini pana joi?dupa ce termini sa imi zici si mie investitia finala.multumiri anticipate si spor la munca
Daedalus
Eu vreau sa vad poze neaparat cand va fi gata. Poate ma bag si eu ca din cate am vazut masina asa, i'ar sta bine cu lumina dedesubt.
kryll
eu am vazut la cineva pe un cielo cu nr de ct un kit de leduri super calumea... din pacate omu le-a luat din afara...
se aprind doar la vibratii, adica la turatii mari, sau la muzica tare in caz de BUF BUF... vreuuu si ioo... daca gaseste cineva, va rog, infoooo
Daedalus
Mie mi'ar placea ca ledurile sa fie albastre iar cand apas frana sa se faca rosii, dar mai treptat asa daca se poate, nu brusc. Ar fi de impresie k lumea. Parerea mea
Dsign
sunt niste poze cu tico aici

putem face destule, la metru, in functie de ce vreti, cum vreti si cit suporta masina... se poate face si cu senzor de soc, dar nu are rost... oricum va luati cel putin amenda pt astea...

mai pun si niste poze aici:
Adrian_Solenza
Ledurile nu le-am montat ca nu am revizia facuta.. Asta o fac miercuri! Dupa revizie imi montez: ledurile, grila fata fara emblema si prelungirile de spoilere (sunt vopsite biggrin.gif ) ...

Bagheta de leduri e prinsa pe un profil de aluminiu (ala cu gaurele care se foloseste in constructii, sa faci coltu drept) ... Am lipit si rezistente pe fiecare led in parte! Am luat si surub la led, ca sa fie mai protejat, sa stea mai fix si bata lumina mai bine!

Am pus in casa, pe un transformator, in functiune bagheta! Este SUPER! Sunt 10 leduri (dar o sa fie in final 11) pe o lungime de 1.2 M (1.35m).. Arata mai mult decat frumos...

Cu montatul o sa fie mai anevoios. O sa apelez la niscaiva forumisti sa ma ajute: bogdan_O si florin_c (parca), ca au promis ca vin cu tot sprijinu lor ..Bogdan cu ala tehnic si florin e acolo in caz ca se ard ledurile si tre sa ma consoleze careva sad.gif ... O sa pun si poze, dar asta cel mai devreme duminica biggrin.gif ...

Aaaa.. Si peste 2 sapt s-ar putea sa imi iau si jante... M-am bagat in tuning, sa vezi bani lipsa acu ... sad.gif
Dsign
adriane, vezi ca nu prea e bine ce ai facut cu baghetele metalice...

daca mai poti sa schimbi ceva, te sfatuiesc sa pui ledurile in canal de cablu, ca e de plastic. va trebui sa dai gaura pt fiecare led, dar e mai sigur asa...
alexlight
Buna colegilor.
Nu va mai chinuiti sa faceti voi tuburi cu leduri pentru pus sub masina ca sunt gata facute.
Mai ales ca schimba singure 7 culori.
Momentan nu pot sa va dau decat un pret estimativ ( set 4 buc 5.000.000 lei) dar in scurt timp imi vor ajunge toate detaliile si va voi tine la curent.
Nu cred ca pretul e mare avand in vedere ca sunt facute de fabrica si mai schimba si culorile. Am inteles ca unele au chiar si telecomanda.

7 color changing led undercar kit
2x36"+2x48"
2x38"+2x54"
with digital control box
with/without wireless remote
clear tubes or frosted tubes

Pe curand.
alexlight
Buna colegilor.
Nu va mai chinuiti sa faceti voi tuburi cu leduri pentru pus sub masina ca sunt gata facute.
Mai ales ca schimba singure 7 culori.
Momentan nu pot sa va dau decat un pret estimativ ( set 4 buc 5.000.000 lei) dar in scurt timp imi vor ajunge toate detaliile si va voi tine la curent.
Nu cred ca pretul e mare avand in vedere ca sunt facute de fabrica si mai schimba si culorile. Am inteles ca unele au chiar si telecomanda.

7 color changing led undercar kit
2x36"+2x48"
2x38"+2x54"
with digital control box
with/without wireless remote
clear tubes or frosted tubes

Pe curand.
Dsign
priettene, ce se intimpla on cazul in care imi ramine o bagheta din asta pe bordurile si gropile patriei? cumpar tot setul nu??? lasa, frate, mai bine facute de minuta noastra, ca daca e sa se strice, le facem din nou... si oricum, cine are nevoie de ainshpe mii de culori? ce , ai impresia ca ne facem sorcove din masini? si ale noastre sunt si mai ieftine....

fara suparare, dar 7 culori????!!!!! adica sa-mi dea militia amenda de 7 ori, pt fiecare culoare in parte?!! blink.gif blink.gif
alexlight
Ha Ha
Mai inatai ca, culorile se schimba doar cand le schimbi tu. NU SINGURE.
Apoi ele sunt protejate impotriva socurilor fizice.
Este o tehnologie noua si merita daca iti respecti masina si vrei sa fii COOL.
Briscalelile sunt de domeniul trecutului si pentru cei saracuti.
Dar in fond asa e daca nu vezi nu poti sa-ti dai seama.
Sper sa le putem vede curand.
Respecte. wub.gif
Dsign
bre pretenare, ai grija pe cine faci sarac... briscalelile sunt pt cei care au simt, pt cei care vor ceva unic... ce fac daca toata lumera pe strada are baghete dastea??? in curind or sa apara facaturi in tirg si or sa-si ia toti tiganii sa-si puna pe cojile lor de mertane cobra... si totusi, ce nevoie am de 7 culori? mi le fac si eu asa daca vreau... si senzor de muzzica imi pot pune tot singur... si tot ies mai ieftin decit cele cu sapte culori... parerea mea...

tu vrei sa spui ca suntem de domeniul trecutului, daca pe acest forum dezbatem "briscalelile"??? am impresia ca o sa ai un warn...
alexlight
OK
Pune si tu o poza dupa ce iti faci tuburile.
O sa pun si eu ulterior.
Dsign
pai io pusei deja poza, si am mai dat si un link... mai sus oleaca... baga un ochi mai atent... ceva la modul asta sunt si ale lui adrian.
Tudorica
QUOTE(Adrian_Solenza @ 9 Mar 2005, 00:10)
Saptamana asta (joi) imi ajunge in sfarsit comanda de leduri pe care am dat-o acum ceva multa vreme...
Deci: 20 de leduri albastre (mov) , cu tot cu suruburi... Abia astept sa le montez pe sub masina (sa luminez asfaltu'..), dar am nevoie de niste sfaturi!

1. Imi trebuie o gaura prin masina sa pot sa scoate firu catre un intrerupator in bord (anti garcea wink.gif ).. Stie cineva pe unde naiba pot sa bag firul inauntru? Exista vreun orificiu? La berline erau MULTE, sper ca la SLZ sa fie macar unu sau doua...

2. Sunt in dubii cu privire la montat.. Unii mi-au recomandat niste profile de regips ( 3m - 30.000_ ca au si gaurele si pot monta surubul ledului prin orificiile respective! Pe o bagheta de 1.2 M o sa montez 10 leduri - deci un led la 12cm! Momentan o sa fie numai pe lateral si nu prea stiu cum naiba sa prind bagheta pe sub masina: nu vreau sa dau gauri..
Exista vreo alta metoda mai buna? Help mi!!! Dau o bere la intalnire pt cel care ma 'lumineaza' biggrin.gif

3. NU ma intrebati daca stiu sa le fac legaturile... M-a scolit un vecin de 50 de ani care toata viata lui a fost pasionat de leduri.. Are in casa o gramada de proiecte: el mi-a oferit si suport logistic wink.gif ! Am rezistente, scheme, toate alea...

PRETURI: 360.000 lei ledurile (20buc) .. 18.000 buc (suport led) .. In rest.. MULTA MUNCA! Numai cei pasionati sa incerce! Boala mea este sa am lumina SUB masina biggrin.gif !!

Deci: Please help me
wub.gif  wub.gif
*



simplu pe sub bord pe langa manunchiul de fire de la instalatie ( pe acolo am tras eu firele pentru statie)
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.