Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Logan 2006
DaciaClub - Forum Dacia > Dacia - Diverse > Diverse
Dj Valy
Am un Logan Ambiance din 2006, modelul al doilea, adica cel cu lampile de semnalizare pe spate albe (primul model le avea galben-portocalii).
Din ce am citit pe net, capacele de la roti (acelea cu multe "spite") se numesc Sinaia.
Acum cateva zile cand am spalat masina am scos capacele sa le spal separat,iar pe ele pe interior scriau Somes 15". Cine ma lamureste si pe mine ce model sunt pana la urma?
Si unde as putea sa gasesc detalii si poze cu toate modelele de capace de Logan (ph1 si ph2) facute pana acum, chiar si de jantele de aliaj de la toate modelele de Logan (de genul celor de la Ambition si Prestige)?
Sunt interesat si pasionat sa ma documentez cu asemenea lucruri. wub.gif
slider2
poi pe logan ph1 existau 2 modele de capace, cu care masina venea din fabrica, sinaia si bucuresti (poza 1 respectiv 2). jantele de aliaj oferite la vremea aceea (pana la jumatatea anului 2006) se numeau sinaia (poza 3). odata cu faceliftul minor si introducerea motorului 1.6 16v, jantele sinaia de pe ambition au fost schimbate cu un alt model (poza 4), care imi plac foarte mult si mie ca design, dar care nu stiu cum se numesc. pe versiunea prestige a fost adaptat si adoptat un model de jante care echipau symbol ph3, doar ca pe dacia acestea erau r15, fata de r14 pe symbol (poza 5). la origine acest model are modelul de jante de pe clio2 rs (poza 6), chiar e cineva la bursa care vinde un astfel de set. pe logan ph2 a mai ramas doar un model de jante, denumite alium, care sunt de asemenea preluate de pe clio2 bicorp (poza 7).
Dj Valy
Foarte interesant aceste detalii.
Deci primul model de jante de aliaj s-au numit Sinaia.Iar cea de ph1, exact cum e in poza 1, asa am si eu pe Logan.Acelea tot Sinaia se numesc?Ca sunt foarte nedumerit.Pe ale mele pe interior scrie Somes 15".
slider2
si eu cred ca de fapt capacele din poza1, se numesc somes si nu sinaia. posibil sa fi fost gresit unde am gasit eu pozele. adica mi se pare un pic ciudat ca si jantele de aliaj si unul din modelele de capace sa poarte acelasi nume, mai ales ca nu seamana la design chiar deloc.
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.