Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Intrebare despre RCA la inmatriculare masina noua
DaciaClub - Forum Dacia > Alte discutii > Asigurari si Daune Auto
gamezcdr
Datele problemei: factura pe masina noua pe taicameu, RCA pe taicameu, vrem sa facem un contract de vanzare-cumparare si sa inmatriculam masina pe numele meu. Cu RCA ce fac ca la Politie trebuie RCA pe numele propietarului ?
alindrgn
astepti inca un an pana expira rca-ul prezent. daca nu v-ati gandit de la inceput sa faceti rca si inmatricularea pe numele tau, acuma mai stati pe margine un an. nu mori nici tu, nici el
adi_ar
Suma corespunzatoare perioadei neutilizate se poate recupera, in cazul vanzarii autoturismului.
Depui o cerere insotita de o copie a CIV-ului cu noul proprietar si recuperezi suma respectiva.
PhilipMorris
Depinde de societate, eu am avut aceeasi situatie acum cativa ani. La Allianz a fost o singura miscare de nume, prin transfer, nu am avut de dat nici un ban. Zic depinde de firma pentru ca Allianz are o foarte buna baza de date. La inmatricularea noii masini mi s-au transferat inclusiv punctele bonus pentru lipsa accidentelor pentru perioada in care am rulat cu vechea masina.
adi_ar
Nu inteleg! Ce s-a transferat?
Adica s-a intocmit o alta polita de asigurare in numele noului proprietar (fara plata) iar cea veche s-a anulat?

PhilipMorris
Pentru mine, ca si asigurat, a fost un simplu transfer de nume. Pentru ei, au trebuit sa ii returneze diferenta proprietarului, adica lui tata, iar eu trebuia sa platesc polita pe perioada ramasa. Miscarea s-a petrecut in februarie, adica la 2 luni de la incheierea politei ce trebuia anulata. Am pierdut numai cativa bani deoarece a fost mai ieftin sa inchei aigurarea pe tot anul decat pe cele 10 luni ramase.
Destul de tare, nu? Si nu am facut-o prin cunoscuti, ci am beneficiat de servicii prestate de un om care stia sa isi faca meseria.

p.s. scuze pentru contradictie. in postul de mai sus am spus ca nu am pierdut nici un ban...A fost doar un fel de a spune:)
adi_ar
Bizar ... dar, in fine, fie!

Pentru circulatia pe drumurile publice, proprietarul oricarui autovehicul este obligat sa incheie o asigurare RCA.
Procedura normala, in situatia vanzarii unui autoturism, este urmatoarea:
- se incheie documentele de vanzare-cumparare;
- se inmatriculeaza autoturismul;
- se incheie asigurarea RCA de catre noul proprietar;
- vechiul proprietar revendica (are dreptul) o suma proportionala cu "neutilizarea" RCA la asigurator.

De retinut sunt urmatoarele aspecte:
1. In cazul instrainarii unui vehicul in baza unor acte civile sub semnatura privata, pentru care exista o asigurare obligatorie RCA valabila, aceasta asigurare ramane in vigoare pana la data dobandirii calitatii de titular al inmatricularii/inregistrarii vehiculului.
2. Pentru persoanele care nu au o asigurare obligatorie RCA valabila la momentul incheierii asigurarii, raspunderea asiguratorului incepe dupa 48 de ore de la expirarea zilei in care s-a eliberat documentul de asigurare.

Asadar politele RCA nu sunt transmisibile! La vanzarea autovehiculului, acestea isi pierd valabilitatea iar vechiul proprietar este indreptatit sa solicite returnarea sumelor corespunzatoare, exceptand situatia ca pentru respectiva polita a fost avizata sau platita o despagubire.
murfi
confirm si eu cu RCA si casco la Omniasig. Am trecut masina de pe numele meu pe numele lui taica-miu si au emis alta polita cu numele lui pe aceeasi perioada.
PhilipMorris
Nu are de ce sa fie bizar. La urma urmei se asigura fierul, nu omul. Eu zic sa faci o incercare, nu strica. Orice societate de asigurare ar trebui sa iti returneze banii in cazul in care din varii motive nu poti sa onorezi contractul in continuare.
Dupa cum am spus mai sus, se asigura nu persoana, ci autovehiculul.
Parearea mea este ca sunt obligati sa iti dea banii inapoi, sau ma rog, tatalui tau.
O sa ma mai interesez si te las sa stii daca aflu ceva mai mult.
adi_ar
Nu are rost sa continuam in acesti termeni!
O polita RCA nu poate fi transferata pentru 9 luni la vinzarea autoturismului catre rude, asa cum reiese din afirmatiile anterioare!

Daca initiatorul doreste reluarea discutiei il rog sa-mi solicite PM acest lucru!
Aici se inchide, pe considerentul sa s-a raspuns (prea mult) intrebarii adresate.
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.