Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Polishare si ceruire - tips & tricks
DaciaClub - Forum Dacia > Dacia - Diverse > Tutoriale, Tips & Tricks
Pages: 1, 2, 3
ydaniel
faza cu motorina e reala.dar din ce am citit per ambalajul unei paste de polish ar contine 20-30% hidrocarburi:)
marius80_eugen
Mi-am polish-at masina duminica . Mi-am cumparat aparat de polishat si polish color rosu de la Turtle Wax impreuna cu un ruj smile.gif . Spalarea + uscare + aplicare + lustruire a luat cam 3 ore . Sunt multumit de rezultat . Costuri : aparatul 600.000 + polish 250.000 + 3 beri la amic + 1 suc prietena pt suport moral . smile.gif
Sa nu dati cu polish pe plastic sau cauciuc pentru ca e belea mare . Pregatiti-va cu multe bucati de material textil pt slefuire pt ca orice aparat are ceva in dotare , dar nu ajung mai ales pt slefuire . Nu toate suprafetele pot fi tratate cu masina !
NU apasati pe masina , pentru ca nu este nevoie si nu se mai efectueaza toate miscarile normale ! Poze nu am apucat sa fac pentru ca eram frant sar poate cu prima spalare sa fac pozne pentru ca , acum deja s-a jegosit iar de la praf si de ploicica pe care a prins-o acum cateva zile !
Intrebari ?
echosektor
Eu nu am avut curaj sa fac aceasta operatiune singur...Din cate mi-am dat seama nu sunt chiar un mester bun in privinta masinilor...Asa ca m-a usturat la buzunar,dar i-am lasat pe cei care se pricep sa se ocupe de polishare.
Mircea Visan
Felicitari. Dar am o singura intrebare. De unde ai cumparat masina ? Pentru ca eu am facut si la olticit si la insolenza ceruirea manual si c-am pierd timpul.

Cu respect
Mircea

QUOTE(marius80_eugen @ 17 May 2006, 15:25)
Mi-am polish-at masina duminica . Mi-am cumparat aparat de polishat si polish color rosu de la Turtle Wax impreuna cu un ruj smile.gif . Spalarea + uscare + aplicare + lustruire a luat cam 3 ore . Sunt multumit de rezultat . Costuri : aparatul 600.000 + polish 250.000 + 3 beri la amic + 1 suc prietena pt suport moral . smile.gif
Sa nu dati cu polish pe plastic sau cauciuc pentru ca e belea mare . Pregatiti-va cu multe bucati de material textil pt slefuire pt ca orice aparat are ceva in dotare , dar nu ajung mai ales pt slefuire . Nu toate suprafetele pot fi tratate cu masina !
NU apasati pe masina , pentru ca nu este nevoie si nu se mai efectueaza toate miscarile normale ! Poze nu am apucat sa fac pentru ca eram frant sar poate cu prima spalare sa fac pozne pentru ca , acum deja s-a jegosit iar de la praf si de ploicica pe care a prins-o acum cateva zile !
Intrebari ?
*


ydaniel
si merita un aparat de polish-at?
MARCI
Ce merita mai mult,pt. polish: ceara de la Arexons sau de la Formula 1?
lungan
Arexons se aplica mai usor. Formula 1 se aplica mai greu, dar ofera o protectie mai buna si mai indelungata. Eu folosesc Arexons pentru ca ceruiesc masina aproape dupa fiecare spalare. Formula 1 am folosit o singura data, mi-a luat vreo 2 ore sa ceruiesc masina. Am patat si plasticele de pe ea, a durat cateva luni pana s-au curatat.
argon
QUOTE(MARCI @ 20 May 2006, 13:33)
Ce merita mai mult,pt. polish: ceara de la Arexons sau  de la Formula 1?
*




Hotaraste-te ce vrei, polish sau ceara, ca nu e totuna.
MARCI
Lungan, merci mult, mi-am luat Formula 1 si sunt f. multumit de rezultat.
Mi-a scos cam 70% din zgarieturi,in schimb i-a redat luciul si intensitatea pe care o avea cand era noua.Arata excelent, a meritat sa o bibillesc 4 ore.
marius80_eugen
Masina de polish am luat-o din metro . Eu am folosit Turtle Wax polish la culoare si sunt multumit de solutie . Am mai folosit si Formula 1 si Stac Plastic si au fost acceptabile ...
Voi mai face o ceruire peste vre-o luna .
De acum voi folosi doar ceara , pentru ca polish-ul nu are ce strat superficial sa mai ia dupa caroserie . La prima ceara a ramas multa culoare pe carpa , apoi din ce in ce mai putina ( si masina tot mai este rosie radmasa.gif ) .
thunder
marius80_eugen aparatul este cumva cel de aici ??
L-am vazut si eu in Metro pe la aprox. 600mi si ma gadesc sa-mi iau si eu unul. Mai ales pt. ceruire. Si inca o intrebare, se gasesc bureti de schimb pt. el?
YRX
Am gasit niste materiale despre "arsenalul" de scule pentru polishat. Ce fac diversele discuri, cum se folosesc, la ce turatii etc. Le atasez.
Daca atingeti din gresala cu polish plasticele nevopsite, folositi o periuta de dinti cu benzina. Rezultatele sunt foarte bune.
[attachmentid=1627423929]
[attachmentid=1627423928]
daciafan
din pacate eu nu pot sa-mi ceruiesc loganul nici macar sa-l spal cu sampon cu ceara pt ca se umple de pete (de ceara evident)
am folosit sampon cu ceara de la sonax si elf
asa ca acum il spal cu pril si pt plastice si chedere folosesc solutii de la W5
YRX
Nu mai folosi sampon cu ceara. De la el ti se trag toate problemele. Spala masina cu un sampon auto normal si trage-i un polish (de oricare vrei) cu carpa, dupa metoda - intinzi cu o carpa, lasi sa se usuce, stergi cu alta curata si uscata. N-are cum sa-ti ramana urme pe masina.
CriSTI68
eu la R18 care era la fel ca in poza de mai jos am procedat asa:

1. Spalat caroseria cu sampon auto si cu perie
2. Ceruit intreaga caroserie
3. Lasat ceara sa se usuce
4. Polishat cu aparatul in mod circular, insistand pe caroserie nu imediat pe toata capota

si masina din vopseaua aia mata cu polish ma scapat de vopsit ca a iesit ca din fabrica icon_mrgreen.gif

P.S. Pozele sunt informative.
Adrian_Boy
Nu stiu daca sa scris de polish de la Prevent, dar stiu ca au un renume, a folosit cineva ?
MIHAI8888
am niste puncte unde a sarit vopseaua si cateva zgarieturi mai adinci (nu pana la tabla)
daca slefui cu smirghel fin (gen 1000) dau cu vopsea spray iar apoi polishez o sa se cunoasca diferenta ?
nu sunt tocmai pretentios ,masina e gri metal dar as vrea sa scap de punctele alea in special
multumesc!
Ulysse
cred ca se va cunoaste diferenta
dr_mKe
100% se va vedea diferenta. Mergi si fa chestia asta la un vopsitor profi. Nu te costa nu stiu cat si iti face o treaba buna.

Cu privire la samponul cu ceara, depinde de marca. Eu am folosit JohnsonRally si TurtleWax, ambele cu ceara si sunt excelente.
Polishul nu-i ceara, si nu se aplica in fata blocului. Sunt cateva operatii care necesita timp si consumabile. Spalare cu sampon special, un tratament de "deceruire" si abia apoi polish adecvat tipului de vopsea, urmat de ceruire. Cam 150 de lei minim ? Evident la o firma serioasa.
Mai bine intretii vopseaua ca sa nu ajungi la asa ceva.
Mihai San
Polishul Prevent e SUPER SUPER.Am scos o groaza de zgarieturi cu el si da si luciu caroseriilor.
Cristi39
am gasit pe net asta http://www.magazinpiese.ro/phpBB2/index.php un forum la inceputul sau dedicat iubitorilor de detailing auto.am vb cu adminul acestuia si spunea ca se poate posta in rubricile dedicate pt ca vrea ca acesta-forumul- sa devina nr 1 in materie de detailing...aviz amatorilor
maxx_22
M-am hotarat sa impartasesc si eu din experienta mea(doar teoretica deocamdata) pentru ca am observat ca s-au dat niste sfaturi gresite pe aici si de asemenea unii nu au inteles diferentele dintre ceara si polish. In primul rand polishul este o substanta ABRAZIVA care dupa fiecare aplicare inlatura un strat subtire de lac sau vopsea(la masinile mai vechi unde nu se folosea lac). Cat de subtire este acest strat depinde de polishul folosit si de asemenea de pad-urile folosite. In mare sunt 3 feluri de polishuri si 3 feluri de pad-uri: polish cu putere de taiere mare(foarte agresiv, inlatura un strat destul de gros de lac, este folosit pentru zgarieturi adanci), polish cu putere de taiere medie si respectiv mica. Acesta din urma se foloseste pentru acel efect de panza de paianjen, holograme, etc. In general dupa ce este polosit un polish cu putere de taiere mare este recomandat sa se mai faca o polishare cu un polish cu putere de taiere mica pentru ca prima etapa lasa acele holograme. Pad-urile folosite pentru a aplica polishul cu masina sunt si ele(in mare) de 3 feluri: cu putere de taiere mare, medie si mica si se folosesc in stransa legatura cu polishul, adica nu este indicat ca un polish cu putere de taiere mare sa fie aplicat cu un pad cu putere de taiere mica nu pentru ca ar strica ceva, doar pentru motivul ca nu o sa aiba efectul dorit. Mai exista si polishuri care nu sunt abrazive, dar ele sunt numite glaze. Acestea nu inlatura nici un pic de lac ci ACOPERA zgarieturile si orice imperfectiune lasand acel efect de oglinda si o stralucire incredibila. In general glaze-ul se foloseste dupa etapa de polish abraziv. Ceara este folosita pentru protectie...aceasta nu acopera zgarieturile, nici nu le elimina, ea are rol doar de protectie. Se recomanda dupa un detailing profesional(spalare, tratament cu argila, polish abraziv, glaze, ceara) pentru intretinere ca masina sa fie tratata cu un quick detailer pentru ca ceara sa reziste cat mai mult. De asemenea daca masina a fost facuta cu simt de raspundere nu mai este nevoie de polish o data la 6 luni sau un an, ci doar o eventuala ceruire pentru protectie. Cam asta e in mare despre polish si ceara. Si niste sfaturi:1. nu folositi flexul pentru polishare. Aceasta operatiune se face doar cu masina de poilshat sau cu mana(daca va simtiti in stare). Chiar daca arata cat de cat la fel, masina de polishat are o viteza variabila intre 600,700 si 3000 de rotatii, pe cand flexul are intre 6000 si 11000 de rotatii. La viteza de 6000, 7000 de rotatii riscati nu numai sa ardeti vopseaua ci sa faceti o gaura in caroserie. 2.nu folositi substante gen benzina, motorina, acetona sau alte chestii de genul acesta, pentru ca ele va vor arde sau matui vopseaua. Pentru orice problema exista solutii(pentru pete de vopsea incercati cu argila si dupa asta cu putin polish aplicat cu masina, pentru pete de smoala sunt sprayuri speciale...folositi-le cu incredere pentru ca dau rezultate foarte bune, pentru vopsea matuita...un polish profesional in 2,3 etape sau daca nu dorinti sa folositi metode abrazive sunt substate speciale pentru vopsea matuita dar nu dau rezultate ca polishul). 3.Aceasta este doar o parere personala dar nu mai folositi produse pe care le gasiti la colt de strada si pe care scrie ca rezista nush cati ani...printre cele mai bune produse sunt: meguiar's, 3M, menzerna, sonus, sonax si mai sunt dar nu se gasesc de cumparat la noi. Acestea sunt f scumpe dar isi merita banii. La intrebarea daca se merita sa faci de unul singur parerea mea este ca nu se merita pentru ca un detail profesional interior, exterior, motor daca vopseaua este in stare nasoala ajunge undeva pe la 11, 12 milioane si daca ar fi sa cumperi tu personal masina de polishat, cu sampon pentru masina, argila, polish mediu, polish slab, glaze si ceara ar putea ajunge si pe la 20 de milioane(asta daca cumperi de la o firma serioasa) si tot nu iese ca acolo si mai este posibilitatea sa iti strici si vopseaua. Cam atat imi vine in minte. Daca am gresit cu ceva rog sa fiu corectat pentru ca nimeni nu le stie pe toate tongue.gif . Multa bafta!!!
Ov
salut, am si io o intrebare: merita pentru o masina < 30k euro sa faci un detailing de 11-12 milioane ? (exceptie cazul cand esti samsar smile.gif )
maxx_22
Acuma depinde de fiecare...in Romania e mai greu de raspuns la intrebarea asta avand in vedere ca la noi sunt balti, foarte mult praf si multi oameni care se sprijina de masina ta si mai pun si o bere pe capota si daca le zici ceva iti zic ca "ce ma doar nu iti iau vopseaua smile.gif " . S-ar merita daca ai un garaj unde tii masina si se mai merita un tratament mai ieftin(o spalare buna, tratament cu argila si o ceruire) inainte de venirea iernii.
tribunul
QUOTE(Ov @ 17 Jun 2008, 13:20)
salut, am si io o intrebare: merita pentru o masina < 30k euro sa faci un detailing de 11-12 milioane ? (exceptie cazul cand esti samsar smile.gif )
*



Tu daca ai avea o dacia care costa 15 milioane cu plinul facut ai mai da 11-12 milioane pt. cosmetizare.


(15 mil < 30k euro)
dan.gutu
Eu am facut asa ceva la Loganul din dotare,avea pe atunci 2 ani si vreo 70k km si o valoare de piata de 4500 euroi,m-a costat 8mil. si va spun ca nu am cunoscut masina cand m-am dus a doua zi dupa ea.Se merita daca vrei sa te uiti cu drag la o masina.
Ov
si eu as face-o, dar sa ajung cu ea acasa si sa-mi arda copchii din fata blocului cu mingea in ea sa-mi ramana hexagoane pe tabla, parca nu-mi vine.
argon
QUOTE(Ov @ 17 Jun 2008, 14:20)
salut, am si io o intrebare: merita pentru o masina < 30k euro sa faci un detailing de 11-12 milioane ? (exceptie cazul cand esti samsar smile.gif )
*




daca plateste firma, binenteles ca merita.
fetupy
saptamana trecuta am trecut la treaba singur sa imi revigorez culoarea masinii. dupa spalare normala cu sampon auto si stergere cu o carpa curata de bumbac am trecut la treaba. folosind tot carpe de bumbac am frecat la mana caroseria masinii dupa urmatorul principiu (sfat al producatorului de polish):aplic substanta pe maxim 1/2 mp las sa se usuce aprox 1 min si apoi sterg cu alta carpa curata de bumbac.acelasi tratament l-am aplicat si geamurilor, bineinteles cu alta solutie, speciala pt geamuri. produsele sunt Sonax si atasez si pozele cu ambalajele lor, alaturi de o poza cu masina din timpul polisharii.eu sunt multumit de ce a iesit.
nu am mers la o spalatorie specializata si pe polish datorita pretului si calitatii indoielnice a lucrarii.anul trecut am platit la unii si si-au cam batut joc(fac economie de materiale si te tine..."ca la noi").[attachmentid=1627466592][attachmentid=1627466594][attachmentid=1627466596]
BZN
Trebuia sa prinzi si tu in fotografie o zona lustruita si una fara "tratament", asa nu prea ne dam seama...
ceribros
@fetupy - astia de la sonax au produse destul de bune, am si eu unu dar pentru culoare alba iar varamiu si-a luat unu universal, din pacate pretul e destul de maricel dar face treaba buna ca e usor de intins. La mine mai putin ca nu am vopsea metalizata dar la varamiu pe un negru metalizat pot sa zic ca a facut minuni. Din pacate nu acopera si zvarieturile mai adanci eu am folosit un GS27 - Scratch Remover pentru zgarieturi adanci desi nu le acopera in totalitate si se vad daca le privesti mai atent din lateral in soare, le da un aspect mai bun.
Adrian_Boy
Podusul de polishat de la turtle, a folosit cineva, cat de bun este ???
motosoft
un polish profesional se face cu minim 3 paste de polishat, iar acolo unde masina, motocicleta, este mai zgariata se ia la smirgher de 1500 dupa care la 3000 ,asa ies toate zgarieturile iar masina va fi k noua


------------------
Vopsitorie, lipre spoilere, polishare , colantari, etc
vopsea compiuterizata peste 50000 de nuante
0766801145
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.