Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Polishare si ceruire - tips & tricks
DaciaClub - Forum Dacia > Dacia - Diverse > Tutoriale, Tips & Tricks
Pages: 1, 2, 3
Ov
vezi mp :wink:
Maf
Ov, da-mi mie detaliile poate ajung si eu pe la el.....
stefan19
Vreau si eu sa dau o ceara pe masina, daca puteti sa-mi dati exemple de niste produse de calitate care se gasesc pe la noi ! eventual metro, sellgross,...
Ce ma sfatuiti, masina are o luna, trebui sa-i fac si o polisare sau este suficienta o spalare calumea inainte de ceruire ? nu are zgarieturi pe ea .
La masina veche am avut probleme cu zgura de la un furnal, as vrea sa evit treaba asta. Dupa ceruire se mai da si luciu cu ceva ? Ma gandesc sa-mi iau o zi libera sa ma ocup de "operatiune" inainte de iarna.
Lucian BLK
Daca e noua nu mai ai nevoie de polishare! O speli si usuci bine dupa care ii tragi o ceara Arexon sau Jonson Rally sau oricare alta (da solida si de firma). Spor la treaba!
Daddy
Stie cineva un produs de intretinere pt prelata de la autoturismele cabrio, eventual de unde se poate cumpara. 1zhelp00.gif
milgn
o ceara buna am retinut, arexon.dar un polish sau o pasta abraziva buna,stie cineva?
nu de alta dar dupa ce se ia zapada asta vreau sa trec la frecat si am ceva zgarieturi minore ,unele inerente(de ex la butuc de la portbagaj,parguri etc..).azi am dat-o cu nu stiu ce solutie la o spalatorie si straluceste satisfacator ,dar vreau sa incerc un tratament complet la mine in curte!
am nevoie de cateva produse bune si ceva sfaturi practice daca puteti sa ma ajutati
Radduu
Am masina vopsita de 2 ani...e impecabila, vopsita la ford, 2 nuante , vopseaua se schimba in functie de vremea de afara....dar am facut prostia sa o dau cu o pasta abraziva (am crezut ca se i-au acele zgarieturi foarte fine "panza de paianjen") , si au ramas un fel de cerculete pe caroseria masinii...nu se vad decat daca te uiti atent si dintr-o anumita pozitie..dar totusi se vad si vreau sa dispara. Stie cineva ce pot face in acest caz? Am polishat masina o data,,,dar dupa cateva ploi acele cerculete revin...1zhelp00.gif
brand-usa
problema ta e alta daca in cerculetele tale e luata si vopseaua;
daca nu e simpla: smirghel de 2000(granulatia) frecata toata (o sai ia tot lacul)+
3 polishuri diferite la 3M iti dau ei acolo mura in gura;
sper sa te ajute
afh
avand in vedere cunostintele faste in domeniu pe care la aveti vin si eu cu o problema. harbului mei i s-a desprins o bucata din banda de plastic sau din ce-o fi de pe usa din fata( banuiesc ca banda asta protejeaza usa de portierele altor masini care se deschid neatent in parcare). sper ca ati inteles despre ce este vorba. intrebarea mea este cum o lipesc la loc. trebuie vreun adeziv special? sau mai bine o scot de tot? ca sa ma duc la vreun service nu prea imi vine...mersi
saruman
Un disc de lustruit (din lana ori alte asemenea materiale) pentru bormasina ori flex ati vazut pe undeva?
gattoman
daca ti-ai completa profilul si am sti din ce localitate esti, pote te-am pute ajuta. ai incercat pe la vreun magazin de scule electrice?
daca tot se vorbeste de polish o sa pun o poza cu un vecin care si-a dat singur polish pe masina si a reusit sa matuiasca si in unele locuri chiar a crapat vopseaua. deci aveti grija cum dati polish-ul acasa.
saruman
Gasit. Luat de la rusi din piata. Rusi se gasesc in toate orasele smile.gif
valioglu
Din cate stiu polisarea inseamna indepartarea unui strat subtire de vopsea, si implicit a petelor si zgarieturilor. Altceva este ceruirea. Cu toate acestea, noi nu avem masini cu o vopsea prea consistenta, asa ca, la final, dupa vreo zece polisari, o sa ajungem la revopsire totala ca nu mai avem ce lustrui.
saruman
smile.gif Asta cam asa este. Eu am mers pe ideea ca polisarea trebuie facuta local, pe micile suprafete zgariate superficial, apoi ceara.
bodixxl511
nu cred ca trebuie facuta local...pentru ca dupa aia vei avea masina in pete biggrin.gif
itisbiz
pentru incepatori (si nu numai) in activitati de cosmetica auto, zic ca ar fi interesant de aruncat un oki la

http://www.web-cars.com/detail/

dau descrieri de baza a diverselor operatii (polish/waxing/washing etc.) + catalog de produse pt cosmetica unde se gasesc si descrieri (comerciale) are produselor respective.

am sapat putin in domeniu dupa ce am gasit o zgiriietura de 4-5 cm de pe capota pe lonjeron (parca asa i se spune la chestia de deasupra rotii fata blink.gif ) la logan gri-perla metalizat si sint interesat ce pot sa fac sa scap de ea sau sa ameliorez situatia. pe linga linia de la zgiriieruta e ciupita putin si vopseaua.

daca mai gaseste cineva site-uri in RO cu descrieri ale produselor de cosmetica auto, plz share with us (altele decit experauto.ro).

bafta!
Slider
Nu stiu la ce te referi tu da' lonjeron sigur nu ii spune.
IRONICK
QUOTE(Slider @ 13 Jun 2005, 09:51)
Nu stiu la ce te referi tu da' lonjeron sigur nu ii spune.
*



"o zgiriietura de 4-5 cm de pe capota pe lonjeron (parca asa i se spune la chestia de deasupra rotii fata blink.gif )"


Poate chestia aia intre capota si roata este aripa ????
yrandreia
Buna ziua tuturor!

Sper sa nu fiu chiar off-topic! Am si eu o intrebare: care ar fi varianta optima: polisharea sau aplicarea unui nou strat de lac? Ideea e ca nu conteaza care este mai ieftin sau mai scump, ci varianta care este mai buna pentru masina!

Va multumesc frumos!
Liviu
La vopselele metalizate lacul se aplica pe vopseaua "cruda" (adica inca neuscata). Altfel iese n talmes balmes smile.gif.

Deci ori polish ori revopsire !
itisbiz
QUOTE(ironickSQUAD @ 13 Jun 2005, 08:54)
"o zgiriietura de 4-5 cm de pe capota pe lonjeron (parca asa i se spune la chestia de deasupra rotii fata blink.gif )"
Poate chestia aia intre capota si roata este aripa  ????
*



yes, you are right. aripa cred ca e mai exact. biggrin.gif

acum sa va spun si continuarea: m-am dus cu masina la dealer (care are si service autorizat) ... a venit un tip si s-a uitat si mi-a zis sa mai astept sa vada unul de la tinichigerie ... pe scurt, a zis ca nu iese la polish si mi-a dat cu putina vopsea pe locul respectiv (punctat cu vopsea) folosind un virf de crenguta uscata. profesionist!
grija mea era sa nu se mai cojeasca vopseaua sau draq mai stie - sa nu inceapa sa rugineasca. mi-a zis ca nu e cazul fiindca nu a ajuns zgiriietura pina la tabla.
dupa operatia asta cica n-o sa fie probleme pe locul ala. doar c-o sa ramina urma.

acum vrau sa-i trag o ceruire (avind in vedere ca masina e noua, nu e cazul de polish). din cite am mai vazut, cel mai indicat ar fi o ceara de tip pasta, nu numaidecit cu carnauba (care merge mai bine la culori inchise - a mea e gri). ma gindeam la ceva sintetic care sa tine mai mult. am vazut Super hard Shell de la TurtleWax care cica ar tine pina la un an.
daca are cineva alte sugestii, dati cu scrisul.
bafta!
thunder
QUOTE(itisbiz @ 14 Jun 2005, 22:57)
mi-a dat cu putina vopsea pe locul respectiv (punctat cu vopsea) folosind un virf de crenguta uscata. profesionist!

Ma bucur ca si in Romania se folosesc scule moderne si profesionale blink.gif

Cred ca o data la 2 ani se merita un polish profesional, si la cateva luni o ceruire de calitate. Chiar daca vopseaua/lacul se duce putin cate putin la fiecare polish, tot rezista cativa ani buni. Acum depinde si cat de mult vrei sa ti masina.
itisbiz
ca sa nu mai ramin uimit de profesionismul celor de la spalatorii, am decis sa fac operatiunea de ceruire singur. nu e prea dificil dpdv al operatiunilor, dar e mult de munca (de unul singur), mai ales daca vrei sa faci o treaba buna.
eu nu am reusit sa fac treaba chiar asa cum mi-am dorit fiindca a venit ploaia.

sa impartasesc tips & tricks din aceasta experienta proprie:
- trebuie citit: www.web-cars.com/detail
- incercati sa dedicati o zi intreaga operatiunilor
- urmariti buletinele meteo pentru ziua programata
- spalati masina BINE inainte (mie mi-a luat cel putin 1h)
- daca va permiteti, folositi produse ajutatoare pt. curatat masina dupa spalat (argila - pt. a elimina micile depuneri -zgrimturi- care nu ies la spalat oricit ai freca dar se pot simti la atingere mai ales pe partea inferioara a masinii - portiere/praguri; produse de curatat alte depuneri dure, ca de ex. bitum/rasini de copac/etc., care ramin mai ales pe spoiler/aripa). eu unul nu am folosit asa ceva fiindca nu am crezut ca o sa am nevoie. daca vreti sa iasa de nota 10, eu zic ca e nevoie si de astea
- ca si cirpe de sters apa/ceara - nu e musai sa cumparati tot felul de lavete/chestii pt lustruit (cum am facut eu - m-am temut ca n-o sa mearga). orice cirpa din bumbac, moale si care nu lasa scame e buna (ex. camasi vechi bbc 100%)
- recomandabil ca sa aveti pe cineva sa va ajute; chiar si asa, e de asteptat o febra musculara la miini/pectorali (of course, depinde de conditia fizica)
- nu aplicati un strat de ceara prea gros; mai bine dati de 2 ori in straturi moderate
- pentru primul strat folositi o ceara pasta, pentru al doilea o ceara lichida (straluceste mai bine si se aplica mai usor). eu am dar 2 straturi numai cu pasta(unul pe toata masina, al doilea doar pe o parte din masina, ca a venit ploaia). privind inapoi, as fi preferat sa folosesc pentru al doilea strat o ceara lichida cu teflon (am folosit ceara pasta Hard Shell de la TurleWax; tot ei au si ceara lichida cu teflon, care luceste mai bine, se aplica mai usor si protejeaza f. bine impotriva ploii)
- evitati patarea ornamentelor cu ceara - sa nu ramina alb la urma. protejati-le prin acoparire, spre ex. cu niste banda tip scotch dar din hirtie. de asemeana, pt duzele de la spalatoarele de parbriz si pt celelalte chestii de cauciuc (chedere/minere/etc - nu stiu cum le mai zice). am scos o partea din ceara de pe ornamente folosind o cirpa cu lichid de curata geamul (clean). restul a ramas - tot din cauza ploii mad.gif

cit despre rezultat - foarte multumit. mai ales de felul in care stateau picaturile de ploaie de capota, iar la demaraj fugeau toate inspre parbriz biggrin.gif

in afara de asta, multa bafta!
simon
itisbiz, vopseaua este metalizata sau nu?
Radduu
Masina mea sta sub un tei, iar din cularea rosie a ajuns roz. am incercat cu: ceara=dupa prima spalare masina a revenit la aceeasi culoare. Polish=nici un rezultat. Pasta abraziva, dupa o zi intreaga de frecat la masina parca a mai iesit cat de cat. Imi recomanda cineva ceva sa imi pot aduce masina la culoarea initiala? post-336-1110552489.gif
G.R.
Încearcă un polish cu conținut de pigment. La mine a dat rezultat. Soția a crezut că am revopsit mașina. Sunt cele care sunt destinate pentru anumite culori. Nu rețin marca.
Radduu
cat a costat? si de unde pot sa cumpar?, sau sa imi zica cineva de unde pot sa cumpar un polish bun, chiar am mare nevoie de asa ceva...la augsburg nu pot sa merg ca nu am rovinieta, iar ala din colentina nu stiu cum sa ajung la el...
Radduu
am intrebat de polish de culoare si mi s-a zis ca daca abraziva nu a avut efect,,,,asta sigur nu are nici un efect. plssssssss vreau sa imi fac si eu masina la loc, chiar nu stie nimeni ce pot sa fac? worship.gif worship.gif
Radduu
mi-a zis cineva ca singura varianta ar fi sa o duc sa ii dea cu lac pe ea...stie cineva un pret ceva, sau am ramas doar eu sa sting lumina aici?
sonykel
Maine scot masina din service e vopsita pe jumatate adica aripile si capota!Pe aripile din spate mai am niste zgarieturi si mi-a zis vopsitorul ca o sa le dea vopsea si acolo dar trebuie sa-o polishez si a zis ca neaparat polish mecanic!
In primu rand ce polish sa iau ce firma?vopseaua mea e metalizata si lacuita dar am niste zgarieturi foarte fine pe portiere deci imi trebuie un polish abraziv!nu?
polishul vreau sa-l fac acasa.cum se face un polish?deci intai spal masina bine bine o sterg!iar apoi???si vreau sa-o si ceruiesc!cum se face ceruire?ceruirea se poate face mecanic?Polisharea si ceruirea cu ce aparat le fac?am inteles ca se face cu flexul sau cu bormasina dar trebue sa cumpar un disc moale si am citit aici ca e si un aparat special.cat costa aparatul acela?iar un disc pufos cat costa?
Radduu
Azi la ora 12:00 am inceput sa imi dau masina a doua oara cu asta abraziva iar acum la ora 19:00 am terminat de facut toata masina mai putin plafonul, dar in sfarsit imi iese la culoarea initiala.
Daca vrei sa faci o treaba buna cumpara un polish sau pasta abraziva de calitate, nu te mai uita la pret ca asa am facut eu si cu ceara de 100.000 mi-am distrus vopseaua , iar cu polish tot de atat nu e bun de nimic. Cumpara ceva care se merite, macar dai un ban dar sti ca face.
sau daca ai bani dute la o spalatorie, dar fi cu ochii pe aia de acolo ca sunt magari si nu fac treaba cum trebuie ph34r.gif
itisbiz
QUOTE(simon @ 23 Jun 2005, 01:24)
itisbiz, vopseaua este metalizata sau nu?
*



da, gri perla.
bogdy33
Salutare,
Astazi mi-am spalat cu mare bucurie masina. Prima data am stropit-o indelung cu furtunul, dupa care am samponat-o bine, am clatit-o si am sters-o cu pielea de caprioara. Problema mea a aparut imediat dupa ce am sters-o, mai precis pe capota de la motor au aparut o multime de puncte negre care par a fi de smoala sau ceva asemanator si cred ca au aparut in urma reparatiilor facute la carosabil. Aceleasi puncte mai sunt prezente si pe bara din spate, exact acolo unde arunca roata apa. Am incercat sa apas un pic mai tare cu unghia pe aceste puncte si unele au cedat, dar in urma lor tot mai ramanea patata vopseaua. Daca stie cineva vreo metoda prin care as putea scapa de aceste puncte as fi recunoscator daca mi-ar impartasi si mie metoda.
Tudor B
Incearca cu o carpa cu benzina, eu personal, am cumparat din praktiker un spray de la Prevent special pt indepartarea "katranului" (e in ungureste), iese perfect, nu ramane nici o urma.
bogdy33
"Incearca cu o carpa cu benzina, eu personal, am cumparat din praktiker un spray de la Prevent special pt indepartarea "katranului" (e in ungureste), iese perfect, nu ramane nici o urma."

Multumesc pentru sfat wink.gif
theodor_gl
Un aparat de polishat puteti gasi pe site-ul comenzi.ro la urmatoarea adresa: http://www.comenzi.ro/product_info.php?cPa...products_id=484
Inca nu mi-am cumparat dar ma bate un gand wink.gif
polstel
Si eu sunt interesat de un polish si o ceara mai de Doamne ajuta. Baietii unde imi spal masina au zis ca imi fac un polish dar nu stiu daca spala bine masina inseamna ca si fac o polishare buna. Mai este o chestie. Ce solutie sa iau. cica sunt 3 feluri de solutii: lichide, creme si paste. Pentru a acoperi zgarieturile ce varianta sa aleg?
saruman
Am folosit trei tipuri de ceara pana acum si in sfarsit am gasit ceara ideala: Formula 1 Carnauba Car Wax. De fapt am si inceput sa am incredere in marca asta (Formula 1), pentru ca tote produsele pe care le-am mai cumparat de la ei m-au multumuit 100% (am mai luat un Scratch Out si un Protectant - polimer siliconic).
Despre ceara: cu masina la umbra, racoare afara, se aplica foarte usor, (ideal in strat subtire) cu buretele inclus, se lasa un pic sa se usuce, apoi se sterge cu o laveta de bumbac uscata (eu am gasit unele cu fibra mai graoasa, ideale). Diferenta fata de alte ceruri este ca se lustruieste foarte usor, nu faci febra musculara, in 3 ore am terminat 2 masini (verde cameleon si rosu ferrari), cu rezultate exceptionale.
Pe cutie scrie ca tine pana la 12 luni. Eu as fi multumit daca ar tine pana in 6.
kurupt
Ieri am spalat masina si am vrut sa dau cu ceara, am inceput la portbagaj, si spre surprinderea mea am vazut ca am o portiune de aproximativ 20x20 cm matuit, se simte si cand tragi mana pe vopseaua si ajungi la portiunea respectiva ca nu mai aluneca mana! Masina are culoarea albastru marin, si se vede destul de urat daca te uiti atent, si portiunea asta pica langa emblema de dacia din spate, deci este destul de evident.
Nu am ap foto, dar asa se vede parca a ramas portiunea ala nespalata, parca era acoperit cu praf.
Acum vreo luna am fost la dacia service pt a repara aripa dreapta spate care a fost frecat, si tind sa cred ca de atunci a ajuns pe portiunea ala un pic de lac sau fuller? Cu ce se poate scoate daca este fuller?
Cu polish sau exista ceva solutie speciala?
mariusst
Stie cineva cum s-ar putea lua cel mai bine vopseaua altuia de pe vopseaua mea. M-a lovit un individ (usor) deasupra spoilerului fata in lateral inspre roata si s-au cam amestecat vopselurile (albastru marin a mea cu alb a lui). Zgirietura nu a ajuns la tabla si poate imi da careva o idee, cum sa indepartez vopseaua alba sa nu se mai vada.
ovidiusoft
QUOTE(mariusst @ 30 Nov 2005, 11:07)
Stie cineva cum s-ar putea lua cel mai bine vopseaua altuia de pe vopseaua mea. M-a lovit un individ (usor) deasupra spoilerului fata in lateral inspre roata si s-au cam amestecat vopselurile (albastru marin a mea cu alb a lui). Zgirietura nu a ajuns la tabla si poate imi da careva o idee, cum sa indepartez vopseaua alba sa nu se mai vada.
*



Incearca cu acetona, eu asa mi-am scos vopseaua de pe masina (am scris in alt topic ce-am patit, mi-a vandalizat-o cineva).
argon
Vreau sa-mi polish-ez si eu masina, si am unele nelamuriri.
In primul rand ce fel de disc de polishat sa procur? se gasesc pentru flex? sau pentru bormasina? as prefera pentru flex, turatie mai mare, stabilitate mai buna. Se gaseste asa ceva?
In al doilea rand pentru o Dacie de prin 98, ce pasta de polishat sa i-au? mai abraziva? sau mai finuta?
cipri20
Ar fi fost frumos sa puna cineva niste poze inainte si dupa operatia asta...
paul-cristian
Am cumparat de la www.mafra.ro trei solutii de polisare
- delux 400- pasta medie-fina
-polish champion gel- slefuieste si lustruieste
-polish champion brill- protectie lucioasa de lunga durata cu teflon

Acum astept o zi ideala pentru o polisare cu flexul, undeva mai ferit de praf dupa o spalare in prealabil.
"discurile" de polisare le-am gasit in piata la moghioros, ceva de genul unui disc de cauciuc care se monteaza la flex iar pe suprafata plana are "scai" de care se lipesc diferitele discuri de pasla,lina,etc.
Cele trei produse m-au costat 120 RON iar acele discuri pina in 50 Ron.
Cu ajutorul unui meserias si cu mult curaj va puteti polisa masina ca sa arate numai buna de salon auto.
Dupa ce o voi polisa am sa expun si unele poze , chiar si in detaliu,cu unele zgarieturi inainte si dupa polisare
argon
Ai grija, sa nu exagerezi cu polish-ul, ca dupa 2-3 operatiuni deastea se duce vopseaua cu totul.
MARCI
Ati folosit cineva SONAX pt. polish. Am gasit sonax la flacon de 400 ml. la 400.000, produs in Germania. Merita, isi face treaba? Ies zgarieturile fine gen panza de paianjen? Vanzatorul tare l-a laudat.
vali2
sa va spun cum face un coleg cu masina lui (are o Solentza albastra ):
a dus-o la un polish si a iesit de acolo cu vopseaua fara luciu si plina de zgarieturi in forma de panza de paianjen (masina noua, va dati seama bucurie pe el )
dupa ce s-a tratat de inima rea, procedeaza cam asa :
spala masina si dupa ca se usuca, o sterge cu o carpa umezita cu motorina, apoi o lustruieste cu o alta carpa uscata.
de retinut :carpa sa fie umezita atat cat sa lase pe vopsea un strat foarte fin de motorina.
rezultat : luciu splendid, praful se ia usor de pe masina, picaturile de apa nu stau pe vopsea, vizibilitatea zgarieturilor se estompeaza, culoarea stearsa a spoilerelor revine la normal.
aceeasi metoda am aplicat-o si eu la precedenta masina(dacia 1310), Loganul are luciul original deocamdata.
Ce parere aveti despre " tratamentul" cu motorina?
credeti ca ar fi daunator vopselei ?
eu l-am folosit timp de 2 ani cam 1-2 ori pe luna si nu am observat nimic ciudat.
Ulysse
QUOTE(vali2 @ 6 May 2006, 20:52)
sa va spun cum face un coleg cu masina lui (are o Solentza albastra ):
  a dus-o la un polish si a iesit de acolo cu vopseaua fara luciu  si plina de zgarieturi in forma de panza de paianjen (masina noua, va dati seama bucurie pe el )
    dupa ce s-a tratat de inima rea, procedeaza cam asa :
spala masina si dupa ca se usuca, o sterge cu o carpa umezita cu motorina, apoi o lustruieste cu o alta carpa uscata.
    de retinut :carpa sa fie umezita atat cat sa lase pe vopsea un strat foarte fin de motorina.
    rezultat : luciu splendid, praful se ia usor de pe masina, picaturile de apa nu stau pe vopsea, vizibilitatea zgarieturilor se estompeaza, culoarea stearsa a spoilerelor revine la normal.
    aceeasi metoda am aplicat-o si eu la precedenta masina(dacia 1310),  Loganul are luciul original deocamdata.
    Ce parere aveti despre " tratamentul" cu motorina?
credeti ca ar fi daunator vopselei ?
eu l-am folosit timp de 2 ani cam 1-2 ori pe luna si nu am observat nimic ciudat.
*


Ulysse
QUOTE(Ulysse @ 6 May 2006, 23:06)

*


sorry sunt mai nou si neobisnuit cu forumul.asta e metoda cazona cu motorina.cred ca am lustruit un parc auto in armata . sad.gif
echosektor
Am scris aici cateva cuvinte despre cum am procedat eu cu polisharea...

Daca va ajuta va dau un numar de telefon...

http://www.daciaclub.ro/index.php?showtopi...&#entry17188841
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.