Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Piese solenza Brasov
DaciaClub - Forum Dacia > Dacia Solenza > Piese auto - Dacia Solenza
Pages: 1, 2
Craver
Trebuie sa schimb mai multe piese la Solnita, amortizoare, bielete, capete de bara, placute de frana si nu prea le gasesc in Brasov, am incercat pe Aurel Vlaicu sunt mai multe magaziene acolo dar nu prea au piese. Alte magazine cu preturi acceptabile pe unde mai sunt?
ianacosti
Eu de cand cumpar piese pentru solenza am vazut ca mai ieftine sunt
la magazinul de langa Captain Nemo peste drum de MacDonalds,
si numai de acolo iau. Sunt 2 tipe dragute si amabile.


De exemplu la magazinul de peste drum de metrom un kit de ambreiaj
de origine era 310 ron cu tot cu rulment la magazinul de care ti-am zis
era 266 ron.

Vezi sa nu cumperi piese ieftine de Asam, Conex, srl etc. mai bine ia
de origine.

moustache
Mai sunt vreo 3 magazine pe Carpatilor (unul chiar la iesirea de pe Zorilor pe Carpatilor, unul ceva mai incolo pe Carpatilor tot pe dreapta cum mergi spre centru si unul ceva mai incolo pe stanga). Mai este cel de pe Poienelor, de care s-a zis mai sus, si mai e unul pe Lunga, cam fata in fata cu centrul militar. Plus cele de la dealeri (ASV, Sicaro...). Probabil mai sunt si altele, eu zic sa incerci si la cel de pe Lunga (parca Ontario ii zice) au multe lucruri si la preturi acceptabile. Pt amortizoare, biele, capete de bara ia piese de origine. Despre placute s-a tot discutat si in general majoritatea zice ca cele Ferodo 114 sunt cele mai bune. Daca iti iei, zi-ne si noua cam ce si pe unde ai gasit pe aici prin zona.
Felie
pe lunga este unu ieftin ... dupa piata Chibo (rusi) urci pe lunga pe aceasi parte si vezi k sunt o gramada unu langa altu ... si la unu dintre ele vand niste doamne mai batranele (si unguroaice) ... magazinule ste poreclit " la babe" de catre toti electricieni ... taximetristi ... etc ... deci trebe sa gasesti biggrin.gif
miki_21
salutare! sunt mai nou pe aici si am nevoie de un sfat din partea cunoscatorilor - am pe masina mea jenti de solenta de aliaj, dinacelea pseudospitate si s-a gasit cineva sa-mi ia capacelele din mijlocul jentilor, acelea micutze pe care scrie dacia si nu gasesc nicaieri in BV sa cumpar .... stie cineva unde sa mai caut? multumesc anticipat!
Felie
pai ai incercat la rusi ?in piata "chibo" ... aia din Bartolomeu
duminica dimineata in parcarea de la roman park mai merg rusi pe acolo cu diverse de vanzare ... incearca acolo ... oricum se potrivesc si alea de reno clio din cate stiu eu ...
apropo ... nu sti pe nimeni care vinde jenti dinalea?
RAZVANRUSU84
salutare lome! intrebare: unde pot gasi discuri de frana ventilate si placute de frana , dar ceva cat de cat de calitate.Multumesc anticipat!
Relu_GTT
incearca pe str lunga
RAZVANRUSU84
am gasit discuri ventilate Asam de Iasi la pretul de 56 Ron bucata , dar nu stiu cat de bune sunt. are cineva vre-o idee?
la reprezentanta am sunat si au la pretul de 480 Ron setul , cam mult parerea mea.
tre sa le schimb neaparat , am 63000 km. si frane cam deloc daca sare vre-un bou in fata blush.gif
aUd_SeMNe
Parerea mea este sa nu te complici cu ASAM , am inteles ca tot ce este facut de ei nu sunt bune de nimica . Eu miam pus Klaxcar si placute textar si am frane "strong" acuma tu faci cum vrei
bafta
ianacosti
Eu cand am intrebat la magazinul din post-ul 2 aveau discuri de origine la 80
lei bucata.

Cumpara de origine ca doar nu cumperi in fiecare an!
RAZVANRUSU84
am mai discutat cu cineva despre discuri si a zis ca nici astea Brembo sau Klaxar nu sunt originale , le-a montat si cum erau un pic incinse si au dat de putina apa au crapat.....Placute le-am luat deja , textar originale de Dacia cu 100Ron dar la discuri nu gasesc nicaieri decat Asam de Iasi si inca ceva de Pitesti , dar alea de Pitesti sunt jalnice , m-am uitat la ele ieri si sincer acum sa dau 500Ron pe un set original care ma tine inca 50-60 mii km , mai bine schimb la 30 mii astea Asam cu 110 Ron setul.
Culmea e ca nu gasec nici pe dimensiuni de la francezi nimic....
Oricum multumesc de raspunsuri si sper ca va voi putea ajuta si eu la randul meu! smile.gif
viadi
Salutare! Cunoaste cineva pretul unui geam portiera spate?
RAZVANRUSU84
salutare lume!puteti sa-mi indicati un loc unde as putea gasi planetare cat de cat si la ce pret?Multumesc anticipat!
Relu_GTT
RAZVANRUSU84
Ce discuri ti-ai luat pana la urma?
RAZVANRUSU84
am luat ASAM pana la urma si vreau sa zic ca se comporta ok. placutele sunt textar iar acum am frane ca tot omul normal.Acum sper sa ma tina macar 30 mii km si tot e ceva...alea originale cred ca nu tin mai mult de 50-60 mii si dai o caruta de banii...sincer nu am incredere ca sunt originale si material foarte diferit fata de ASAM , doar ca platesti firma , nu produsul.
Va voi anunta daca apar probleme cu ea..vineri plec in concediu la mare...vom vedea cum se comporta.
Pentru viitor tre sa schimb planetarele...sunt inca bune dar incep sa dea semne la viraje foarte stranse...aveti ceva idei , a mai schimbat cineva?de unde , ce marca si la ce pret?
Multumesc anticipat!
Relu_GTT
Cat au costat si de unde ai luat discurile si placutele?
Le-ai schimbat singur sau la service ?
banceulaurentiu
Salutare


Aveti idee pe cineva care se baga la chei de contact m-a parasit aia cu butonul de inchidere..... am fost la Sicaro si mi-a zis aia ca ma costa in jur de 800 de ron sa schimbe tot adica contact,buson si tot ce mai e in kit-ul ala.....si m-a cam desumflat ca nu dau banii astia in ruptul capului.
Stiti vreo solutie????????????????????????????????? cool.gif
RAZVANRUSU84
Pentru Relu_GT : Salut , am cumparat discurile si placutele de la magazinul de pe strada Lunga.
preturi : - disc frana 56 Ron /bucata
- placute Dacia TEXTAR 90 Ron / setul
- manopera = 30 Ron in Sacele
INTREBARE : despre planetare a-mi poti da ceva informatii?ce pret , firma ceva?
Multumesc anticipat!
banceulaurentiu
multumesc ianacosti pentru ajutor.


<span class='edit'>6 Aug 2009, 23:46:</span>
Pentru RAZVANRUSU84


Incearca aici:

Atelier de reconditionari axe planetare, str. Lunga nr. 172 Brasov tel 0268471617, 0722371869

nu am idee cat mai costa dar cred ca pe ambele reconditionate ajungi la pretul uneia noi. biggrin.gif
Craver
Eu pana la urma am dat telefoane pe la cam toate magazinele de piese auto din Brasov la care am gasit nr de tel si am gasit pana la urma tot ce aveam nevoie la un magazin pe Harmanului dupa pod, cum mergi spre Triaj pe dreapta, preturi foarte bune si am gasit in acelasi loc tot ce aveam nevoie si ce nu aveam nevoie (am atins masina in drum spre magazin si mi-a mai trebuit si un far si semnalizator).
sorin007
salut - catalizator la ce pret ?
RAZVANRUSU84
salutare! ma poate ajuta cineva cu un raspuns la intrebarea unde pot gasi amortizoare spate pentru solenza si ce anume mai trebuie schimbat cand faci acest lucru , pe langa amortizoare?
PS : daca aveti si un pret e deja vis!
Multumesc anticipat!
vladut88
verificate/schimbate tecile de la arcuri si eventual bucsile de la punte alceva nu ai ce
RAZVANRUSU84
salutare lume din nou!o intrebare pentru cei ce si-au schimbat deja planetarele...cu ce marca au schimbat,la ce pret si de unde le-au procurat?
inca nu fac zgomot decat in viraje stranse,am dus-o la "medic" si diagnosticul a fost ca inca se mai poate rula cu ele linistit in conditii normale nu sport.
Multumesc anticipat!
RAZVANRUSU84
PS: cine a mai avut probleme cu cheia, mai exact cu inlocuirea butoanelor de la centralizare si cum a rezolvat-o?
ale mele butoane au inceput sa se rupa si am sunat la reprezentanta,raspunsul fiind ca trebuie inlocuita cheia (cip nou) si configurata....dar costa o caruta de bani!! blink.gif
ceva alternative??
Multumesc anticipat! rolleyes.gif
Iulikk
Cauta la bursa userul "doctorasul" dai telefon si te rezolva wink.gif . Din cate am citit este profesionist omul, eu nu am avut de-a face cu el inca.
Felie
stie cineva unde pot gasi un far pe dreapta si un spoiler ? pe undeva prin brasov?dar as prefera ceva dezmembrari sau ceva ieftin ... k is cam scumpe biggrin.gif astept pm cu ceva adrese sau oferte dk are cineva.ms
RAZVANRUSU84
incearca pe strada lunga, au piese de mai multe tipuri...mai ieftine..mai scumpe, acu vezi si tu.
Referitor la amortizoare, le-am schimbat cu unele noi...merge brici masina.
Cat despre cheie, ce face doctorasul nu este atat de greu de realizat, dar aspectul totusi conteaza.in mare parte am reusit sa rezolv si problema asta, solutia cea mai buna fiind la dezmembrari auto...baietii care fac varza masinile nu mai au nevoie de chei...dar e de cautat nu gluma....sau poti incerca sa gasesti butoane de telecomanda (TV) pe marime,decupezi si la fel merge brici.eu mai am putina rabdare, poate gasesc la dezmembrari.
Felie
eu am vb cu doctorasu si zicea k vine in bv sa mio faca,k eu vreau totu schimbat,dk vrei si u spunemi si o sal anunt si pe el si poate grabeste umpic lucrurile si vine mai rpd ... mie imi ia vreo 5 mil dar eu vreau si alte functii active ... uch...etc
Felie
a venit doctorasu si mi`a facut masina.am pus uch in loc de uce biggrin.gif acm merge beton si mia activat si ceva functii cu ajutorul laptopului... omu e super meserias,in fiecare moment stia ce trebe sa faca si ce urmeaza,a lucrat f "curat" prin cablaraie ... merita.far tot nu am gasit biggrin.gif cei drept nici nu mam rupt cu cautatu,oricum pe lunga la babe nu au decat noi... si eu vreau ceva sh ...
bogdanel88
ce functii ti-a mai pus doctorashu?si eu am fost la el si mi-a pus UCH.foarte profesionist omu.il recomand cu incredere
Felie
sa se inchida usile dupa 1 minut dk nu deschid vreo usa,dk deschid usa cu cheia(deci nu din telecomanda) sa palpaie avarile timp de 30 de secunde...un fel de alarma silentioasa si bipuiala dk las luminile aprinse cu motoru oprit ... cam astea ... dar am inteles ca sunt multe chesti care le poti face cu ajutoru la uch ... u ce functi ai active ?

on: in continuare caut un magazin de piese unde sa gasesc piese din dezmembrari de pe solentza ...
RAZVANRUSU84
piese din dezmembrari pentru solenza gasesti chiar la intrarea in Sacele, vis a vis de vulcanizare.poate te ajuta cu ceva.
Intrebare: am gasit planetare pentru solenza de la firma Speed, ma puteti sfatui daca sunt bune? bate doar cand iau viraje stranse si am bservat ca burduful drept e spart, stie cineva aproximativ ce viata mai are planetara?
pretul este de 219Ron/buc.
Multumesc anticipat!
Felie
aha ms voi trece pe acolo k am nevoie de cate ceva ...
si mie la fel imi bate planetara de pe dreapta si intradevar aveam burdufu rupt si eu,in service lam schimbat vineri acum si ma costat undeva la 40 de lei cu tot cu burduf,tot pe partea aia am schimbat si pivotu (50lei)... si vreau sa zic k nu mai bate biggrin.gif se poate sa faca scandal si din cauza la burduf ... a intrat praf acolo si vaselina aia e moarta ... e o solutie totusi biggrin.gif
RAZVANRUSU84
am schimbat-o si eu, am pus auto speed, se spune ca sunt bune si am dat pe ea 220Ron de la magazinul de pe Lunga.Bucuria a fost ca am observat ca si capul de bara are inceput de varza, dar mai merge.....si asa vreau sa schimb si planetara stanga si voi cumpara tot ce trebuie atunci, ca planetarele astea vechi le reconditionez si sa fie de rezerva.
Era praf burduful, aveam o taietura aproape cat palma ph34r.gif
Sa speram ca ma mai tine si asta macar 50000km icon_mrgreen.gif
Felie
schimba burduful altfel intra mizerie acolo si nu o sa te mai tina prea mult,schimband burdufu prelungesti viata lui ... schimbul costa undeva la 40 de lei (piesa+ manopera)
Relu_GTT
unde ai schimbat tu cu 40 ron ? ca numai burduful e vreo 30 ron, dar insemna ca nu ti-a pus original
RAZVANRUSU84
Am schimbat planetara dreapta, dar pe cea care am dat-o jos o voi reconditiona.
Pentru ReluGt, si eu am schimbat burduful acum un an la cea stanga si m-a costat 50Ron cu tot cu manopera in Sacele-Baciu iar burduful merge si acum brici, a-l mai verific din cand in cand.
Off topic : sunt din Brasov-Sacele.
Nu stiu din ce motiv, dar nu pot trimite mesaje PM ph34r.gif
On topic :
Urmeaza acum a schimba capetele de bara si bucsile, ceva preturi stiti cumva?
Multumesc anticipat!
Felie
relu_gtt: lam schimbat in spate la RAT .... la martax
razvan : azi crek dau o fuga pana la dezmembrari acolo unde miai zis sa vad cam ce au oameni acolo ... ai PM

RAZVANRUSU84
Saluatare lome din nou!
Dupa lungi ore de gandire, am luat decizia.Vreau sa cumpar jante de aluminiu si sa pun folie pe jeamuri.
Ceva recomandari din partea voastra?Preturi, loc(preferabil din Brasov)???
Multumesc anticipat!
PS: Mentionez ca nu doresc jante de alte dimensiuni decat cele ale construcorului(nu vreau cresc in consum).
ramsen2
jante aluminiu la 850 lei
RAZVANRUSU84
o poza ceva??
FuNnYSLZ
Pentru g3ordany pisele le-am luat din Galati smile.gif
extasy_myhay
QUOTE(ramsen2 @ 11 Mar 2010, 13:13)
jante aluminiu la 850 lei
*



unde si ce model?
ramsen
si la mine la Pitesti gasesti jante aliaj la 850 lei...este un magazin cu asa ceva ,cine stie prin Pitesti linga fostul estaurant Panoramic...

5 Apr 2010, 16:03:
ca model au destule marci...eu pe masina de la ei am kormetal
FuNnYSLZ
proiector ceata 50 ron
ramsen
este Valeo???sau imitatie
dmhyou
planetare st dr pe str AurelVlaicu (si multe alte piese)
230lei
intr-o cutie albastra poloneze parca.....
Asderian
salut. dezmembrari de solenza prin brasov sau pitesti stie careva. am lovit frumusetea mea pe dreapta fata. adika capota aripa bara plastic bara de fier de dedesupt far si semnal dreapta contraaripa etc. daca vede careva astept rasp. Ady_dvd id mess
mersi anticipat.
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.