Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: TUTORIAL
DaciaClub - Forum Dacia > Alte discutii > Cafenea
O.M.
Constructia machetei DAC 8135 RESTILIZAT.

MATERIALE SI USTENSILE FOLOSITE:

- cutter;
- foarfeca;
- smirghel;
- cleste si patent;
- adeziv picatura sau super glue;
- prenandez;
- comatex de 1 mm, 4 mm si 5 mm;
- elastice;
- bolduri;
- folie transparenta (de la o caseta audio);
- folie autocolanta de diferite culori;
- vopsea MODEL MASTER si DUPLY COLOR de diverse culori.

Am masurat dimensiunile reale ale ale machetei DAC 8135 pe care o posed si am facut un contur pe ckomatex de 1 mm.

- CABINA:

Am decupat cu cutterul forma geamurilor, lasand o toleranta de 1 mm si am taiat cu foarfeca, partile laterale ale cabinei camionului.

user posted image

Formele usilor le-am facut cu un pix, apasand pe folia ce proteja komatexul de 1 mm de eventualele zgarieturi. Folia am indepartat-o ulterior.

Am decupat dupa aceea partea frontala a cabinei.

user posted image

user posted image

Am pilit formele finale ale geamurilor cu smirghel fin de granulatie 240 pana la conturul trasat anterior, dupa care am lipit partea frontala si partile laterale ale cabinei cu adeziv Picatura.

user posted image

- ASTUPĂTORILE ROTILOR:

Sunt facute din komatex de 4 mm, indoite si lipite de partile laterale ale cabinei.

user posted image

user posted image

user posted image

user posted image

- GEAMURILE:

Le-am facut din folie luata de la o caseta audio. Dupa aceea am lipit acea folie taiata corespunzator cu adeziv picatura, astfel incat, sa nu picur prea mult intr-un loc si sa patez partile transparente ale geamului.

- SASIUL:

Este facut din komatex de 5 mm pe care am lipit diverse parti componente luate de la un camion RENAULT Magnum si UNIMOG.

user posted image

user posted image

user posted image

user posted image

user posted image



17 Jun 2009, 20:14:
- CABINA DE SERVICIU:

Am masurat dimensiunea cabinei pe komatex de 4 mm. Dupa ce am trasat dimensiunile ferestrelor, am decupat cu un cutter lasand o toleranta de 1 mm.

user posted image

Procesul de constuctie este acelasi ca la cabina camionului. Pe spatele foliei folosite pentru geamuri, am lipit folie neagra.

- MACARAUA:

Este lipita direct pe sasiu si vopsita vopsea DUPLY COLOR, culoare Vernil Matt.

user posted image

- BENA:

Am masurat dimensiunea benei, orientandu-ma dupa dimensiunea cabinei de serviciu.

- partile laterale ale benei sunt facute din komatex de 1 mm. Legaturile de sprijin ale peretilor laterali, le-am facut din elastic lipit cu adeziv Picatura. In partile laterale (jos) ale peretilor benei, am facut gauri in care au fost introduse 2 bolduri taiate la dimensiunea de 5 mm ce sustin oblonul.

- oblonul rabatabil al benei este facut din comatex de 4 mm. De asemenea legaturile de sprijin ale pertilor laterali, le-am facut din elastic lipit cu adeziv Picatura dupa care am vopsit cu vopsea acrilica MODEL MASTER culoare Gri Pearl.

- podeaua benei este facuta din komatex de 4 mm pe care am lipit peretii laterali.

user posted image

user posted image

user posted image

- BARA DE PROTECTIE:

Realizata din komatex de 1 mm si 4 mm , lipita de cabina, dupa care am vopsit cu vopsea acrilica MODEL MASTER, culoare Gri Pearl. In josul barii de protectie, am facut o gura de aerisire din folie autocolanta neagra, iar proiectorele de ceata, sunt taiate din capacele transparente de la pixuri.

user posted image

user posted image

user posted image

user posted image

- ALTE DOTARI:

- stergatoare parbriz si bratele oglinzilor retovizoare din agrafe de birou;
- semnalizatoare din folie autocolanta portocalie;
- paravant cabina din komatex de 1 mm.


Cam atat despre realizarea acestui camion. Sper ca v-am fost de folos cu unele informatii si va stau la dispozitie pentru orice fel de intrebari.
autom
Felicitari pentru munca depusa! biggrin.gif biggrin.gif Dupa ce poze te-ai inspirat?
O.M.
Nu dupa poze ci dupa o macheta de DAC 8135 ohmy.gif
Smiley
ma, dar tu stii ce e ala un tutorial?
scopul unui tutorial e sa te invete sa faci ceva. tu aici nu ai un tutorial, doar te lauzi cu ce ai facut.

daca vrei sa faci un tutorial, pune si tu dimensiunile tuturor pieselor, eventual o schita cu forma lor, care sa poata fi tiparita, decupata si apoi folosita drept sablon. pune exact piesele necesare, eventual si de unde pot fi procurate.
macaraua aia apare din subspatiu dupa ce termini cabina de serviciu? ca nu am vazut-o trecuta la materiale si ustensile folosite.

O.M.
QUOTE(Smiley @ 18 Jun 2009, 08:53)
ma,


Ne cunoastem cumva, am facut scoala impreuna, am fost la aceleasi femei impreuna? De unde pana unde ma iei pe mine cu ma? slap.gif

Pentru informatia dvs, exista 6 feluri de prezentarea a tutorialelor.
Eu am ales "prezentare de ansamblu" iar ce spui tu de dimensiuni, schite, bal-bla-bla... se numeste "prezentare schite si detalii".
Crede-ma ca m-am informat si am cerut si eu la randul meu sfaturi inainte de prezentarea facuta. rolleyes.gif

Fara se te iau peste picior iti spun sa te documentezi inainte de lansarea unor afirmatii. Din curiozitate, intra pe Tramclub sau Transira si vei vedea cum se prezinta machete si ce inseamna tutoriale.

Sa ai o zi buna
klaus
QUOTE(O.M. @ 18 Jun 2009, 10:07)
Pentru informatia dvs, exista 6 feluri de prezentarea a tutorialelor.
*

Si care ar fi alea 6 tipuri?
Smiley
acel "ma" nu dorea sa exprime o lipsa de respect, ci dezamagirea.
cand am vazut titlul, m-am gandit ca poate e un tutorial pe care, daca-l urmez, ma pot alege cu 1-2 ore de lucru manual si cu o chestie draguta dupa. din pacate, nu vad cum ar putea cineva sa se aleaga, de pe urma acestui tutorial, cu o macheta a vreunui camion.

iti recomand acest exemplu, in caz ca doresti sa realizezi un tutorial adevarat: http://binarywolf.com/249/diy-parabolic-reflector.htm
nu e legat de domeniul auto, dar are acolo toate elementele necesare unui tutorial:
-o schita care poate fi downloadata, tiparita si folosita drept model
-lista de materiale necesare (in filmuletul de acolo)
-pasii care trebuie urmati
-poze si filme din timpul operatiunii

un tutorial care nu poate fi aplicat nu are nici o valoare.
O.M.
A... pai daca nu este lipsa de respect, atunci m-am linistit rolleyes.gif

Eu am ales varianta de Tutorial - prezentare in asamblu in care prezint pur si simplu, unii pasi din timpul constructiei machetei. Nu am expus schitele si nici parametrii de cosntructie deoarece nu se va apuca nimeni sa construiasca un DAC prototyp. Pana in prezent am executat o astfel de macheta pentru cineva si voi construi si pentru cei ce vor fi interesati sa cumpere. Vor fi variante mult mai bine lucrate decat de camionul meu.

Nu am expus pasii constructiei pentru a ma lauda si nici pentru a ma arata superior celorlalti. Ideea a plecat de la cineva care m-a intrebat cum am construit-o si m-a rugat sa pun poze cu etapele constructiei. Asa s-a nascut acel tutorial iar altcineva mi-a mi-a explicat ce fel de tuutorial prezint si cum se numesc celelalte prezentari (daca as dori sa le fac). atat si nimic mai mult.

Daca prin absurd, ar dori cineva sa execute o macheta identica cu a mea, ai voi pune la dispoziti toata documentatia de care are nevoie.

De aceea am scris in josul paginii:
citat: "Cam atat despre realizarea acestui camion. Sper ca v-am fost de folos cu unele informatii si va stau la dispozitie pentru orice fel de intrebari."

Daca ai fost pe Transira, ai vazut ca si Andrei Marian prezinta tutoriale cu constructia machetelor de tramvaie. Prezinta tot poze si tot fara date tehnice. El nu va pune niciodata la dispozitie datele tehnice ale constructiei machetelor, cum tot la fel, nu voi pune nici eu la "liber" datele tehnice dupa care construiesc machetele de tramvai. Nu este vorba de rautate, mergand pe principiul: "de ce sa faca si ala, ce fac si eu" ci pur si simplu, acele date nu sunt transmisibile. Schitele si datele tehnice se obtin cu greu, pe baza de semnaturi si nu intra oricine in posesia lor, mai ales ca sunt date tehnice ale tramvaielor la scara 1/1 care au fost sau sunt in circulatie la noi in tara.

Sper ca am fost destul de clar. cool.gif
skija
off: datele tehnice ale tramvaielor/trenurilor sunt fix moca...

on: ar trebui schimbat titlu topicului din "TUTORIAL" in "Machete realizate de O.M." sau "Machete home-made".. ceva de genul asta.. ptr. a nu mai creea confuzii...

Mie sincer mi se par lucrate neglijent... interesant, dar neglijent... zic si io...
Liviu
Ii dau dreptate lui skija aici. Ar trebui ceva mai multa atentie la detalii (gen parbriz). Mie de exemplu nu imi place faptul ca marginile parbrizului nu au iesit drepte.
Ma rog ... ideea e ca daca vrei sa ajungi sa comercializezi machete, ele trebuie sa arate "ca de fabrica". Si aici nu exista compromisuri. Deja nu mai vorbim de desene pe hartie facute pur si simplu pentru ca se poate ci de un produs care se vrea a fi comercial.

Bafta in continuare.
Smiley
QUOTE(O.M. @ 18 Jun 2009, 15:59)
........voi construi si pentru cei ce vor fi interesati sa cumpere.........
*




eu m-am lamurit, vazand si topicul de aici: http://forum.topgear.ro/index.php?topic=858.0

nu e nici un soi de tutorial, tu vinzi (sau vrei sa vinzi) machetele astea. scopul tau nu e sa pui la indemana eventualilor doritori datele necesare pentru a construi o macheta, ci sa-ti faci reclama in speranta ca cineva o sa cumpere machetele alea de la tine.
practic, n-ai nici un interes sa faci public un tutorial adevarat. daca ai posta aici schite si dimensiuni si tot restul, n-ar mai avea nimeni motive sa-ti cumpere machetele, si le-ar putea toti realiza singuri.

pacat, eu chiar am crezut initial ca e un tutorial, nu un simplu topic de reclama.


le: daca e totusi cineva doritor sa-si faca o macheta a unui camion DAC, atasez o schita gasita pe alt forum ( http://www.cartula.ro/forum/Caut-blueprint...3055.html&st=60 ). mai sunt acolo si alte schite. schita atasata este exact genul de schita necesar pentru un tutorial, poate fi tiparita iar apoi folosita pe post de sablon.
O.M.
Eu sunt sigur ca nu oricine poate realiza aceasta macheta, dar in fine... fiecare cu parerea lui tongue.gif
O.M.
Am inceput constructia a 2 machete de autobuze DAC 112 UD, la scara 1/43.
Acest autobuz este din prima generatie (Clasic) fabricat intre anii 1979-1987.
O macheta va fi pentru mine si alta pentru Muzeul R.A.T.B.

ZIUA 1

Aproape am finalizat lucrarile la peretele de pe partea usilor

user posted image

user posted image

user posted image

user posted image

user posted image

Urmeaza sa lucrez la interiorul peretelui



slaiciprian
QUOTE(O.M. @ 21 Jul 2009, 12:50)
Eu sunt sigur ca nu oricine poate realiza aceasta macheta
*




De acord. No offence, dar din lemn si parti de jucarii made in p.r.c. nu a iesit mare lucru. sasiul si macaraua arata bine.

Tu vinzi camionul asta cu 1 milion??????
Si dureaza o luna sa-l faci???????
einstein1984
Rotile alea nu ti se par mult prea mici pentu talia camionului? Mai ales ca se vrea un off roader, nu un camion de distributie urbana.
O.M.
slaiciprian > de fapt m-am gandit sa ridic pretul deoarece este o macheta care se vinde destul de bine si am cateva cereri. Dupa parerea unora, eu cer destul de putin avand in vedere munca depusa si banii cheltuiti pe materiale ca sa nu mai vorbim de timpul alocat constructiei machetelor blush.gif ohmy.gif

einstein1984 > rotile sunt ok pentru o masina dedicata circulatiei urbane tongue.gif

Daca mai aveti intrebari, va raspund cu placere smile.gif wink.gif
Mujex
La criticat munca altuia toti sunteti buni ..
O.M.
Pai macar atat (critica) daca in rest... PAUZA!!! biggrin.gif
slaiciprian
restul reprezentand comenzile, presupun?
O.M.
Cu comenzile stau bine sau mai bine zis neastepatat de bine! smile.gif
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.