Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Montat
DaciaClub - Forum Dacia > Dacia Solenza > Imbunatatiri - Dacia Solenza
Vladd
Salut tuturor,
Am achizitionat acum cateva zile un eleron original de scala pe care vreau sa-l montez pe solenza mea, acum as vrea sa stiu cum sa trasez gaurile de prindere fara a gresii.Poate e cineva aici care si-a montat singur si ar putea sa-mi ofere cateva explicatii!
vladut88
te uiti prin interiorul haionului si acolo se vad niste gauri rotunde in tabla interioara a haionului si acolo vin gaurile
benkenobi
pune putina vaselina pe suruburile eleronului si aseaza-l pe capota. iti vor ramane niste pete pe capota. acolo dai gaurile dupa ce in prealabil ai cherneruit putin tabla sa nu "fuga" burghiul
bafta.

Vladd
Benkenobi am sa incerc maine varianta ta dupa ce imi iau eleronul ca l-am avut la vopsit.oare cand chernuiesc nu sunt sanse sa sara vopseaua?dupa ce dau gaurile cu ce sa dau sa nu intre apa si sa nu o ia rugina?
cristio_79
Poti folosi banda izolatoare de hartie pentru momentul cand punctezi cu dornul. Lipesti banda in locurile unde trebuie sa dai semnele si punctezi. Nu sare vopseaua. Sa dai gaurile la o turatie mica, exista riscul sa-ti fuga burghiul.
Dupa ce dai gaurile, poti folosi o vopsea care are rol de grund si inhibitor de coroziune, pentru a vopsi marginile gaurii.
Mai poti folosi si silicon pentru a nu intra apa in portbagaj. Pui la baza suruburilor, dupa care fixezi si strangi piulitele.
stx
vlad ai reusit? Pune si tu o poza , imi plac barile tale in culoarea masini,vreau sa imi fac si eu am aceeiasi culoare cu a ta si vroiam sa o vad mai detaliata.
Vladd
Am reusit, l-am montat singur.
Atasez cateva poze cu eleronul montat si mai multe gasesti aici: http://www.daciaclub.ro/Prezentati-solenze...7390-s2310.html
shake
Felicitari smile.gif , mie nu mi'a placut niciodata acest model de eleron , de aceea am si optat pentru clima.

p.s. vladd scuze ca o zic ... dar ADOR jantele tale ( sper ca am scris corect jante)
adimaridum
QUOTE(shake @ 8 Jul 2009, 00:04)
Felicitari smile.gif  , mie nu mi'a placut niciodata acest model de eleron , de aceea am si optat pentru clima.


Hai mai prietene,deci sa inteleg ca tu ti-ai luat clima pentru ca nu are eleron......
hai sa fim mai seriosi un pic...
andr3y_yoo
QUOTE(shake @ 8 Jul 2009, 00:04)
Felicitari smile.gif  , mie nu mi'a placut niciodata acest model de eleron , de aceea am si optat pentru clima.

p.s. vladd scuze ca o zic ... dar ADOR jantele tale ( sper ca am scris corect jante)
*


radmasa.gif radmasa.gif
mi-am luat clima pentru ca nu aveam bani..aaa asta .. nu imi placea eleronu unsure.gif
daca nu iti placea puteai sa il dai jos
silvano
biggrin.gif eleronul original de la scala pare o "ciurcica" parerea mea...dar fiind un lucru facut de fabrica da binisor pe masina,la urma urmei e prima masina autohtona cu eleron din fabrica... smile.gif ca este o sportiva. biggrin.gif
alex_dinu476
vladd cum ai montat eleronul pana la urma
elementele de ghidare le-ai lasat?

7 Feb 2010, 18:23:
astea
Vladd
la mine erau rupte acele elemente de ghidare, in primul rand am cautat o scala pe strada , am masurat distanta de la luneta pana la coltul eleronului in fiecare parte, apoi am mers acas, am lipit banda de hartie pe hayon, in eleron am infiletat 5 suruburi scurte, iar in capul lor am dat cu vaselina ca atunci cand am fixat eleronul dupa masuratoare, l-am lasat in jos incat sa ramana urmele unde vin suruburile, pe urma am dat gauri, grund , silicon si in final am strans eleronul !

Sper ca ai inteles ceva !
cristian corbu
am montat si eu eleronul sapt. trecuta,ghidajele le-am dat jos...silicon nu am pus pt ca urmeaza sa-l vopsesc in culoarea masinii in primavara, ca si barele[fata spate...]

8 Feb 2010, 00:37:
vreau sa precizez ca am preferat sa-l pun ceva mai in spae decit fabrica.....mi s-a parut ca arata mai dinamic....Acum as vrea sa montez ceva lumina pe el [sub-central -pe pozitie sau frina.....]
alex_dinu476
merci
anecula_08
Salut baieti, am si eu o intrebare, cele doua parti ale eleronului sunt lipite sau doar bagate asa una in alta unsure.gif ?
maryus_83
QUOTE(silvano @ 21 Aug 2009, 21:50)
la urma urmei e prima masina autohtona cu eleron din fabrica... smile.gif ca este o sportiva.  biggrin.gif



Si Supernova Clima ce e? Importata de la bulgari?
Vladd
QUOTE(anecula_08 @ 22 Jun 2010, 17:12)
Salut baieti, am si eu o intrebare, cele doua parti ale eleronului sunt lipite sau doar bagate asa una in alta  unsure.gif ?
*


Sunt lipite dar nu prea bine, in timp o sa se dezlipeasca.Deci mare grija, daca e partial dezlipit eu zic sa-l lipesti tot din nou sa fi sigur.
anecula_08
Pai si cu ce sa il lipesc sa tina ca e dezlipit de tot smile.gif
Iulikk
Care... "cele 2 parti"? Ca eleronu' de la Scala din semnatura nu pare a fi din 2 bucati....
anecula_08
ba da e din 2, partea de jos unde sunt si piciorusele de prindere si partea de sus. Fac maine niste poze sa vezi smile.gif
anecula_08
Da, se si vede pe unde se desface
Vladd
incearca la astia ce lipesc parbrize poate au vreo solutie minune rezistenta sau Loctite !
anecula_08
ok, mersi Vladd

23 Jun 2010, 21:50:
Pozele promise lui Iulikk smile.gif

Ultima poza este dupa spalare si ceruire wub.gif

P.S. Scuzati calitatea pozelor blush.gif
Vladd
Pana la urma ai lipit si montat eleronul ?
anecula_08
Inca nu, trebuie sa imi cumpar garniturile de etansare si sa cumpar loctite pt lipire, dar nu am avut timp.... inca nu s-a terminat sesiunea biggrin.gif
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.