Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: scimbare de tevi-obligatorie?
DaciaClub - Forum Dacia > Alte discutii > Cafenea
basset
bine v-am gasit!
citesc de multa vreme forumul, si am vazut ca sunt oameni documentati pe aici!


as avea si eu nevoie de un sfat:

iata datele: bloc de dupa anii 80, dat in folosinta dupa anii 80.

administratia a HOTARAT sa schimbe tevile de caldura, IN TOT BLOCUL.

operatia s-a acut deja la una din scari,si a fost o dementa TOTALA.

au rupt eectiv apartamentele in bucati, in fiecare camera au ramas gauri, au distrus efectiv casele oamenilor.
erau proprietari care abia renovasera si ale caror locuinte arata ca dupa razboi.

gasesc operatia absolut inutila, si tevile cica vor fi inlocuite cu unele din propilena.

nu stiu sa se fi spart vreuna pana acum,fiecare a mai schimbat calorifere, dar cam atat.

intrebarea este: POT SA MA OPUN?

EI A POT OBLIGA?

in plus serviciul nu imi permite, ajung acasa seara tarziu oricum, nu pot sa vin cand ii apuca pe ei sa darame casa.

ce parere aveti?

ah, sa nu uit, stiu colegi foarte binevoitori, gen ironick:P:P..sfaturi la obiect va rog, problema e serioasa!
bmwh548
S-a facut si in blocul in care stau eu acum vreo doi ani parca... Daca nu ma insel tevile de caldura, apa rece/calda sunt de drept comun sau ceva de genul asta. Esti obligat sa le dai voie sa faca lucrari de reparatii sau intretinere, daca majoritatea locatarilor a hotarat ca tevile trebuie schimbate nu prea ai cum sa te opui. Si la mine au stricat (stau la parter si tevile din baie veneau pe sub hol...au zburat multe placi de gresie), cica poti repara pe banii asociatiei (probabil fondul de rulment). Stiu ca a incercat maica-mea sa se duca la asociatie cu bonul pentru placile de gresie inlocuite, adezivi...a ramas in aer toata teaba.
basset
e absurd, tevile n-au nimica.

asociatia e avizata din punct de vedere tehnic, ca sa hotasaca necesitatea schimbarii tevilor???

daca nu le dau drumu in casa asociatia imi sparge usa??
bmwh548
Tu esti avizat din punct de vedere tehnic sa hotarasti daca tevile sunt ok? smile.gif
Las pe altii sa raspunda la partea cu spartul usii, dar stiu ca esti obligat sa le dai drumul in casa.
logan1.5dci
Asta-i prostia la bloc, e al tau, dar hotarasc altii. Si culmea ca te pot obliga. N-ai scapare......ia-ti casa.Acolo nu intra nimeni.
vijelie
@basset
Tevile verticale nu sunt ale tale ci ale asociatiei de proprietari. Daca te notifica in scris ca vor sa aiba acces la acele tevi, nu ii poti refuza, exista modalitati legale prin care vor avea castig de cauza.
77sky
QUOTE(basset @ 20 Jun 2009, 15:04)
e absurd, tevile n-au nimica.

*



La mine in apartament s-au schimbat tevile (hai sa le numim cum e corect: coloanele pentru agent termic), dupa 20 de ani de functionare.
Motivul? Reabilitarea punctului de distributie agent termic, a magistralelor pana la bloc, instalare de gigacalorimetre la intrarea in blocuri.
Toate blocurile aferente punctelor respective au trecut prin acest proces de reabilitare.
Rezultatul? Excelent!
Ma uitam la vechile tevi si ma minunam de cat de ruginite-colmatate erau. De curiozitate uita-te in interiorul unei asemenea tevi sa vezi ce e acolo...
Inainte a fost un sistem absolut idiot de racordare turului-returului (pe acelasi element); dupa "fenomen" au fost puse normal tehnic: pe diagonala=> pe primul element turul si pe ultimul element returul.
Pana atunci sufeream din cauza frigului, dupa, schimbare radicala (toti elementii calzi-fierbinti)

In concluzie: este justificata tehnic o asemena masura (in ciuda inconvenientelor, dezordine, mizerie, zugraveala) si nu are rost sa te impotrivesti sad.gif (nu vad legal argumetele juridice la dispozitia ta smile.gif )
basset
pai si trebuie sa ii las sa i mi distruga casa cad au ei chef?

casa nu a fost renovata de multa vreme, si cand am vazut ce au facut la scara vecina mi s-a zbarlit parul pe cap.

stim cu totii ca nimeni n-o sa plateasca pentru ce vor distruge vandalii aia,pt ca muncitorii vor fi aceiasi.

pt o femeie sau barbat, care ar locui de una/unu singur, la pensie, si ar trebui sa mute mobile si paturi si sifoniere pentru a da acces la tevi, care e solutia?

dar daca am concediu programat in perioada aia care e solutia?

dar daca vin doar noaptea acasa?

la punctul termic si magistrale, etc nu s-a lucrat nimic.
din contra, stiu zone in care s-au facut gramada de reabilitari, da in interior blocuri cu vechime de peste 25 ani au ramas la fel.



stiu ca nu pot sa fac contra vantului,da nici casa ta nu mai e a ta?

eu cred ca motivu e ca nemernicii din adiministratie au un smen, gasisera la 1 miliard jumate si acuma la 900 milioane...e doar un motiv de facut bani pe casele oamenilor.


de ce altfel asa, dintr-o data si pe graba?de ce?
la anu nu merge?sau altadata?
daca nu am bani cum ma obliga?

vine peste 20 mil de apartament, in varianta ieftina a lucrarii!

cica s-au strans bani de mult(oare cati?) pt asta...dar locatarii nu stiau.
cand s-a intrebat: CAT ATI STRANS? au refuzat sa spuna!!!
dizzy
Le ceri in scris cu nr de inregistrare la Asociatie urmatoarele date:
1) Cine a hotarat schimbarea tevilor si care e sursa de finantare, daca s-a facut licitatie sau selectie de oferte, inclusiv cine a fost in comisia de analiza.
2) Cine plateste reparatia tevilor, curatarea apartamentelor, mutatul mobilei, eventualele daune provocate de muncitori
3) In ce perioada se va desfasura, cine supravegheaza lucrarile din partea asociatiei
4) Ii ameninti ca daca nu iti furnizeaza aceste informatii le faci reclamatie pt extorcare de fonduri, deturnare de fonduri, inclusiv la primarie, politie, pompieri, etc.

Ar fi oricum spre avantajul tau sa ai coloane si tevi noi.
Ai putea sa-ti scoti tu coloanele vechi cu muncitorii tai, si ei doar sa le pozitioneze pe cele noi iar finisarea sa o faci tu ca sa iasa bine.
Si nu mai folosi impersonalul de partid: S-a strans, s-a intrebat, etc.
Shush
Sunt sigur ca nicio lege nu le permite sa-ti distruga casa.
Cand vin muncitorii le spui ca vrei sa vorbesti cu patronul si acestuia ii spui direct : "vreau sa nu se observe ca s-a schimbat ceva" si il pui sa semneze. Cel mai bine e sa vorbesti cu el ca pe muncitori ii doare in cot.
Asa am patit si eu acum cativa ani cand mi-au montat centrala si au scos vechile tevi de incalzire. Muncitorii aia lucrau parca erau pe santier. Gauri neastupate, mobila nu mai venea la locul ei, jaluzelele de la mine din camera rupte din suporti ( au scapat micutii o teava pe ele ) si multe altele. Am sunat la firma am cerut sa vina patronul si nu a plecat niciunul acasa pana nu a fost totul ca la inceput.
Nu are nimeni dreptul sa isi bata joc de bunurile tale si mai ales pe banii tai !
Ov
io m-as inchina cu 7 maini sa schimbe tevile!
eu am schimbat pana acum 2 (ca aveau fisuri - bloc din 83) si am vrut sa schimb toata coloana (4 etaje) pe banii mei, dar nu m-au lasat vecinii sad.gif

cand s-o sparge o teava de caldura deasupra voastra, atunci o sa intelegeti de ce e bine sa fie schimbate wink.gif

EDIT: acum am citit: 20 de meleoane/apartament ?!?!?! a innebunit lupu'. Pe mine m-au costat 2 tevi, cu racorduri si manopera, schimbate de la vecinul de deasupra pana la mine jos, aproximativ 150 roni !
logan1.5dci
Totusi sunt curios cu ce se inlocuiesc? Cred ca cu polipropilena cu camasa de aluminiu, nu ?
Ov
la 2000 roni cred ca-s poleite cu aur biggrin.gif
logan1.5dci
Am vazut ca mi-a aratat Ov . 2000 lei biggrin.gif Va monteaza si bari cu tot cu dansatoare. Alege una roscata ca-i mai focoasa. Si sa pui poze, sa ne delectam si noi.
adilehanceanu
QUOTE(Ov @ 21 Jun 2009, 11:07)
...
EDIT: acum am citit: 20 de meleoane/apartament ?!?!?! a innebunit lupu'. Pe mine m-au costat 2 tevi, cu racorduri si manopera, schimbate de la vecinul de deasupra pana la mine jos, aproximativ 150 roni !

Tu ai schimbat numai 2 coloane, nu toate, nu ai de unde să știi care e configurația rețelei (în apartamentul în care stau acum fiecare cameră are coloane proprii tur-retur, adică 8 țevi pentru 2 camere, bucătărie și baie. La maică-mea, sînt grupate cîte 2 încăperi pe coloană și baia separat, iar coloanele pentru 2 dintre camere sînt la vecinul în apartament); și poate în prețul ăla sînt incluse și țevile, racordurile și armăturile din subsol.
cristio_79
Si la mine in bloc s-au schimbat acum 2-3 ani toate coloanele de incalzire cu polipropilena. Nu s-a facut prin firma, ci cu doi instalatori. Bloc turn cu 8 nivele si 4 scari.
In afara de micile probleme inerente care au aparut din cauza taierii vechilor tevi, altceva nu a fost. Nu s-au rupt tavanele sau peretii cand au tras de tevi, nu s-a facut mizerie. Au lucrat foarte atent.
La apartamentul in care locuiesc, de aproximativ 100 mp, 4 camere, doua bai, o bucatarie, am inteles ca ar fi fost in jur de 600 de lei, inclusiv materialele cumparate prin asociatie. Pretul cerut de ei a fost pe calorifer, dar nu mai stiu cat.
logan1.5dci
La mine in subsol s-au schimbat toate tevile de caldura, s-a pus polipropilena (diametru mare), totusi nu s-au pus verticalele, s-a adus polipropilena pina unde incepe verticalul si o sa facem altadata. (tocmai pentru s-a dorit evitarea deranjului. Lucrarea a costat 480 lei de apartament. Cat poate costa verticalul si ce mare banza e?

E neinformat ala care da nu ala care cere. biggrin.gif
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.