Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Diferente piese originale si piese contafacute
DaciaClub - Forum Dacia > Dacia Logan > Piese auto - Dacia Logan
Pages: 1, 2
Radel
Deschid topicul acesta cu speranta ca va fi util utiliztorilor de piese cumparate din serviceuri (adica de origine) si cele de pe net, bursa, targ, magazine de specialitate.
Rog toti forumistii sa-si spuna parerea vis-a-vis de piesele pentru Logan. Daca au sesizat diferențe ca aspect, ambalare, etichetare, coduri tot ce poate fi menționat între piesele achiziționate din service si cele achiziționate din alte surse.
De exemplu, capetele de bara, pe care le-am schimbat recent și nu au fost cumparate din service, vin fără piulița de prindere pe fuzeta. Cele de origine au această piuliță?
Am văzut unele fabricate la Iași care aveau această piuliță.
Lord Hades
In principiu daca ai cumpara doar de la reprezentanta, nu ar trebui sa ai probleme. Din alte parti, chiar daca vanzatorul se lauda ca sunt bune poti sa ai surprize.
dieselfun
Placutele de frana originale sunt mai 'moi' decat celelalte si nu 'mananca' din disc peacefingers.gif
Radel
@Lord Hades.
De acord cu tine. In afara de faptul ca piesele achizitionate din alte surse nu au garantie, cum au cele din service (18 luni) alte diferente mai sunt? Caea garantie sa fie adaosul mare pus pieselor asa zise de origine? Eu nu ma lamuresc, cum niste capete de bara originale Lemforder, de la mama lor, sa coste 145 lei iar unele din service agreat sa coste 250 lei???Ma rog, Lemforder aveau garantie. Cele luate de la alte magazine nu aveau. SI costau 65 lei.
Placute de frana luate de pe net, 75 lei setul, de origine, schimbate acum 15000 km, sunt perfecte, franele parca tin mai bine, nu am nimic a le reprosa (in service imi cereau 250 lei si erau identice, ca aspect).
Eu asta caut: diferente care sa justifice diferenta de pret. Refuz sa cred ca o amarata de garantie sau o cutie frumoasa marca Dacia sau Renault sa faca diferenta.
Vreau sa va spun, dragi colegi ca in acest topic voi monitoriza toate piesele schimbate cu piese cumparate de la magazinele de specialitate sau de pe net. tongue.gif

23 Jun 2009, 10:30:
Am mai facut o descoperire "epocala". capetele de bara achizitionate din targ, nu au sigla Dacia marcata (turnata in relief), langa cele doua simboluri care marcheaza stanga-dreapta, ca cele originale date jos de pe masina. Cele originale de acum au aceasta sigla?
EUGEN2008
tin sa mentionez ca la reprezentanta garantia este de 1 an de zile la piese si manopera cu conditia sa executi acolo toata lucrarea, daca ai luat piesa si ai montat-o acasa sau la alt service in afara retelei Dacia garantia se pierde, bieletele de garatie au survenit si ele modificari in sensul ca se mai schimba furnizorii de exemplu topoloveni cu turcia. recomandat pentru cine isi permite sa mearga la reprezentanta, piesele tin mai mult si ai si o garantie , la service-urile noname dc ai plecat fara factura de acolo te intorci degeaba dupa 2-3 luni sa le bati obrazul. La magazine poti da peste multe capcane in sensul ca se vand fel de fel de piese ambalate asemanator cu cele de origine, imprimerii si fabricute de cutii sunt pe toate drumurile, si orice lucru ambalat frumos se vinde, depinde si de magazinul respectiv daca ofera ceva garantie a pieselor.
einstein1984
Intr-un service dacia am vazut un cartonas care explica diferenta intre placuta de frana de origine de 200 de lei si cea contrafacuta de 100 de lei. Diferenta masurata in metri la distanta de franare si ins ecunde la timpul de oprire. Unii insa nu vad decat diferenta in lei.
IRONICK
Vrajeala maxima, pentru nimic in lume nu merita sa le platesti pretul ala. Sa mai lase si ei adaosurile alea si pe urma merita cumparat de la ei.
vijelie
Se pune prost problema "piese originale" vs "piese contrafacute".
Mai sunt si alt fel de piese, la fel de bune dpdv calitativ si la preturi mai mici.
EUGEN2008
einstein are dreptate, diferenta o simti in situatii extreme , personal am prajit un set de placute de neorigine, 1 mil au fost de 1 mil au tinut, dupa o incalzire mai serioasa a acestora cu ceva miros de incins nu am reusit nicicum sa mai blochez rotile pe asfalt. Evorba ca nu au aceleasi proprietati plus ca mai pot ascunde te miri ce particule metalice prin ele si ptr o mica economie te lipesti si de un set de discuri cu santuri pe ele
pyngi
Filtru de aer original de dci are insemnele Renault+cauciucul are culoarea roz (ma rog ceva pe acolo). Acelasi filtru "original" cumparat de la un distins membru al acestui forum are cauciucul negru si nu scrie nimic pe el si tare seamana cu Eurofil care e vreo 11 RON in magazin. Iar la intrebari referitoare la acest fapt raspunsul e o liniste luuuuunga.
einstein1984
QUOTE(vijelie @ 23 Jun 2009, 12:16)
Se pune prost problema "piese originale" vs "piese contrafacute".
Mai sunt si alt fel de piese, la fel de bune dpdv calitativ si la preturi mai mici.
*


Asta e deja altceva. EU vorbeam de 2 piese cu numele Renault scris pe ele, cu referinta de piesa etc. Nu comparam piesele de origine cu Ferodo de exemplu.
Desi, daca stau sa ma gandesc ca Loganul cu placutele de fabrica s-a descurcat f bine in testul de franare al AMS de pe Grossglockner, poate ca merita banii.
ice cube
Eu aici n-am prea inteles. Adica Ferodo sunt proaste?
Ca la pret sunt de cateva ori mai ieftine ca originalele. De fapt, daca ne luam dupa pret, cele originale ar trebui sa fie cele mai bune din lume.
Radel
<span class='edit'>23 Jun 2009, 10:30:</span>
Am mai facut o descoperire "epocala". capetele de bara achizitionate din targ, nu au sigla Dacia marcata (turnata in relief), langa cele doua simboluri care marcheaza stanga-dreapta, ca cele originale date jos de pe masina. Cele originale de acum au aceasta sigla?
*

[/quote]

Am fost la Adras si capetele de bara luate din targ sunt identice, da identice cu cele de origine (acum nu le-am testat cu raze X sa le vad si compozitia sau ceva fisuri) dar ca aspect sunt la fel. Nu au nici sigla Dacia si nici piulita de prindere pe fuzeta. si costau 200 lei bucata.

PS. ptr. einstein 1984.
Si daca-ti demonstrez ca placutele mele luate de pe net cu 75 (fata de 250 cat imi cereau aia de la service) tin mai bine decat alea originale, ce zici? E drept, totusi ca intre timp am schimbat anvelopele Montana cu Vredestein. tongue.gif
bobo77
QUOTE(Radel @ 24 Jun 2009, 19:14)

PS. ptr. einstein 1984.
Si daca-ti demonstrez ca placutele mele luate de pe net cu 75 (fata de 250 cat imi cereau aia de la service) tin mai bine decat alea originale, ce zici? E drept, totusi ca intre timp am schimbat anvelopele Montana cu Vredestein. tongue.gif
*


Eu nu cred acest lucru si suntem mai multi baieti din Constanta care am luat teapa cu aceste placute de la bursa, dar daca zici tu ca esti multumit te credem...parerea mea este ca de la anvelope vine acesta multumire a ta.
Radel
Eu nu fac apologia pieselor de la bursa. Spun doar ca, in cazul meu, sunt multumit de frane. Masina a fost testata la ITP si a iesit in parametri.Oricum ce zici tu, ma pune pe ganduri... Daca data viitoare nu va mai fi la fel? Decat sa dau 250 la service imi iau altele Bosh sau Ferodo cu 150 max.

PS. pentru cei care au facut poze cu subansamble originale vs bursa sau care pot face poze ii rog sa le posteze.
einstein1984
QUOTE(ice cube @ 23 Jun 2009, 21:32)
Eu aici n-am prea inteles. Adica Ferodo sunt proaste?
Ca la pret sunt de cateva ori mai ieftine ca originalele. De fapt, daca ne luam dupa pret, cele originale ar trebui sa fie cele mai bune din lume.
*


Nu am zis asta.
Uite si cartonasul de care vorbeam.
Radel
QUOTE(einstein1984 @ 25 Jun 2009, 15:26)
Nu am zis asta.
Uite si cartonasul de care vorbeam.
*



Pe bune daca nu ma faci sa le testez. Deci la 40 la ora trebuie sa opresc masina in 7 metri. tongue.gif
Hi and bye.
bogdan_90
[quote=Radel,24 Jun 2009, 18:14]
<span class='edit'>23 Jun 2009, 10:30:</span>
Am mai facut o descoperire "epocala". capetele de bara achizitionate din targ, nu au sigla Dacia marcata (turnata in relief), langa cele doua simboluri care marcheaza stanga-dreapta, ca cele originale date jos de pe masina. Cele originale de acum au aceasta sigla?
*

[/quote]

Am fost la Adras si capetele de bara luate din targ sunt identice, da identice cu cele de origine (acum nu le-am testat cu raze X sa le vad si compozitia sau ceva fisuri) dar ca aspect sunt la fel. Nu au nici sigla Dacia si nici piulita de prindere pe fuzeta. si costau 200 lei bucata.

PS. ptr. einstein 1984.
Si daca-ti demonstrez ca placutele mele luate de pe net cu 75 (fata de 250 cat imi cereau aia de la service) tin mai bine decat alea originale, ce zici? E drept, totusi ca intre timp am schimbat anvelopele Montana cu Vredestein. tongue.gif
*

[/quote]
placutele alea o sa te lase fara discuri. de ex placutele care sunt contrafacute nu mai produc praful ala negru de se depune pe janta si iti mananca discul.
einstein1984
Radel, mai bine Bosch sau Ferodo sau brembo dar de la un magazin de incredere decat din astea "de origine" din targ sau de pe forum.
Radel
Bascula echipata complet a luat cineva de pe forum sau din targ? Poate posta cineva o poza cu cele originale?

Einstein, zi-mi niste magazine de incredere.
adytt
interesant topicul acesta intrucat am si eu un topic la bursa cu diverse pentru logan o sa va impartasesc si eu din cunostintele mele cu privire la fake-uri

referitor la placutele de asa zisa origine daca le comparati cu cele originale se observa o diferenta la tesitura de pe marginea placutei - si inca un aspect important il constituie "fontul" cu care apare scris textul "FERODO" pe placute - desi este un font alcatuit din punctulete fiind serigrafiat cel original este mult mai bine realizat.

mi-am luat si eu teapa cu ele cand au aparut intrucat nu cunosteam diferentele,
Referitor la pretul placutelor originale si ma refer la cele originale luate de la dealer acesta variaza intre 100(pentru reselleri ) si 225(persoane fizice) ron pentru acelasi reper,

explicatia este urmatoarea dealerii la randul lor vand piese magazinelor de piese auto cu discounturi sau in diferite promotii.

astfel pe raftul magazinelor de piese auto pretul variaza intr 120 ron si 180 ron.

eu am luat de exemplu de la dealer cu 90 ron setul de placute de frana - era o campanie promotionala - am cumparat 5 seturi pe firma unui prieten cu magazin de piese auto

si mai sunt piese de import pentru logan de proasta calitate ex faruri fabricate in tailanda, radiatoare, discuri de frana la 40 ron, etc. astea nu intra la categ fake intra la categ de prosta calitate

fabricantii de origine ai pieselor pentru logan sunt:
VALEO(proiectoare), TRW (LUCAS, discuri , saboti, pivoti), FERODO(placute frana), ELBA(fauri , stopuri), GATES (cureaua de distributie din kitul de distributie este fabricata de gates), KOYO JAPAN (rola intinzatoare distribuie - neaparat sa aiba plasticul acela negru - cele cu plastic rosu sunt fake-uri), DOURDIN - diferite plasticuri, autocolantele stalpi, si ce or mai fi
orwo
am cumparat din timisoara 2 bielete si 2 capeti de bara cu suma de 120 tot,in pungi ce sigla de dacia cu holograma si cu sigla dacia turnata in relief pe capetii de bara ,nici dupa o luna la capetii de bara mi s-au rupt cauciucurile ce protejeaza rotula..... asa ca.....am luat gasca(la ciclop un capat era 140 si o bieleta 90 lei )daca iei gasca de 2 ori mai bine dai un leu dar stai in fata
danic
Salutari...si eu sunt intr-o dilema, am vazut o lista de preturi cu anumite piese pentru Logan si nu numai, o sa va spun si niste preturi...mentionez ca preturile nu contin TVA:
Amortizor fata-78 lei
Arc suspensie fata- 53
Arc suspensie spate 42
Bara fata logan-125
Bieleta bara antiruliu logan-18
Bobina inductie Logan 1.4MPI-76
Butuc roata fata Logan 1.4MPI-35
Corp Bieleta Logan-14
Disc ambreiaj Logan 1.4MPI-32
Disc frana Logan neventilat-35.5
Electromotor Logan MPI-255
Etrier dreapta Logan (disc neventilat)-84
Pipa bieleta logan dr-21
Planetara dreapta Logan DCI (fara ABS)-195
Placa presiune Logan 1.4MPI
ETC....

Preturile mi se par extrem de mici....producatorul este ASAM ????!!!??
Si nu stiu nici un feedback despre aceste produse si nici nu vreau sa fiu primul care le incearca... smile.gif
Tocmai m-a rugat un amic, sa-i comand disc frana 35.5 (fara TVA) si nu stiu daca se merita din punct de vedere pret-calitate....




klaus
QUOTE(orwo @ 12 Jul 2009, 09:30)
am cumparat din timisoara 2 bielete si 2 capeti de bara [...] cu sigla dacia turnata in relief pe capetii de bara ,nici dupa o luna la capetii de bara
*

Cred ca daca luai niste capete de bara, te-ar fi tinut mai mult...
danic
QUOTE(klaus @ 12 Jul 2009, 15:03)
Cred ca daca luai niste capete de bara, te-ar fi tinut mai mult...
*




Offf numai "Pruteni" (D-zeu sa-l odihneasca).....pe forumul asta...sa inteleg ca nu ai inteles ce a vrut sa zica....ai descoperit si ai vrun neaparat sa-l corectezi... sad.gif
klaus
Intelegi ce vrei sau ce poti. Fiecare cu capacitatile lui.
valerica1
am gasit un magazin pe strada Dezrobirii unde preturile erau sub piata

ex set placute ferodo 160 ron ,

set discuri frana fata pline 370 ron (amandoua)

e un magazin care tine de Adras asa zice vanzatorul , mi-a dat si o carte de vizita cu semnul adras etc...

or fi placute contrafacute sau originale?
orwo
un capat de bara(partea care se termina cu sens de sfarsit =capat)
doua capete sau doi capeti ....doar regretatul pruteanu putea sa ne lamureasca
bogdan_90
faza cu capetele de bara am patit si eu. insa am cumparat din service pana la urma.
corbex
Burdufuri proaste la capetele de bara am avut si eu, dar sa se rupa chiar intr-o luna...
Poate le-a rupt cine le-a montat, cind le-a montat. Daca restul burdufului nu prezenta semne de imbatrinire, nu s-a rupt singur.

8 Sep 2009, 13:57:
QUOTE(Lord Hades @ 22 Jun 2009, 20:50)
In principiu daca ai cumpara doar de la reprezentanta, nu ar trebui sa ai probleme. Din alte parti, chiar daca vanzatorul se lauda ca sunt bune poti sa ai surprize.
*



In principiu, si reprezentanta, si ceilalti, le au tot de la topoloveni. De ce ar fi mai bune la reprezentanta?
einstein1984
Poate pentru ca de la concesionar ai si garantie? Si din targ nu?

8 Sep 2009, 14:02:
QUOTE(valerica1 @ 12 Jul 2009, 18:11)
am gasit un magazin  pe strada Dezrobirii unde preturile erau sub piata

ex set placute ferodo 160 ron ,

or fi placute contrafacute sau originale?
*


exact atat erau si la augsburg.
voinicel
Mult (dincolo era mai ieftin) am luat ultima generatie Thermo Quiet de la Ferodo cu 115Ron de la un magazin de langa Vitan, si va spun ca alea de "origine" nici nu au curaj sa vorbeasca in fata ferodo-urilor. Parerea me e ca piesele din service nu isi justifica pretul, dar nici nu as cumpara piese cu provenienta neclara. Mai ales ca daca dai un search pe www.alibaba.com dupa Logan, vei vedea ca pun chinezii la vanzare orice piesa la preturi foarte mici. Mai repede iau piese de la producatorii de renume (Ferodo, Febi, Bosch, MANN, etc)
popi78
eu mi-am pus directia la punct cu piese originale si dupa 5000 de kilometri(am si alergat-o deci nu mers babesc) imi bateau capetele de bara de parca as fi mers 30000 km sad.gif .urmatoarea revizie mi-a adus un prieten,mecanic, piesele din ungaria,ele sunt facute de nemti la pret sunt cu 50 % mai ieftine dar am facut deja 18000 si nu imi bate nimic ohmy.gif ...deci cum e cu piesele originale????
bobo77
Piese originale pe care le-ai cumparat de unde? de la service autorizat dacia?
testike
Mie mi-a cumparat mecanicul discuri fata cu 110 sau 120 lei amandoua.
Din pacate nu stiu de unde, las masina si cumpara el ce piese trebuie, stiu doar ca scria pe cutie ca sunt fabricate in Franta.
M-am mirat de pretul f. mic si m-am gandit sa nu cumva sa fie proaste, dar deocamdata am facut cam 10 mii fara probleme (cu placute Textar)
einstein1984
QUOTE(bobo77 @ 28 Sep 2009, 21:23)
Piese originale pe care le-ai cumparat de unde? de la service autorizat dacia?
*


Aiurea, daca le lua din service avea garantie si nu le mai cumpara el din Ungaria.
xaser
am schimbat la revizia de 30.000 km placutele de frana cu placute produse de fermit s.a. am 53.000 de km si absolut nici o problema cu ele.au fost situatii cand am avut nevoie de frane si s-au comportat ireprosabil.discurile nu au fost afectate. am dat pe ele ~ 50 lei. sincer nu simt diferente intre cele produse de fermit si cele care au venit pe masina.
hash
QUOTE(pyngi @ 23 Jun 2009, 20:31)
Filtru de aer original de dci are insemnele Renault+cauciucul are culoarea roz (ma rog ceva pe acolo). Acelasi filtru "original" cumparat de la un distins membru al acestui forum are cauciucul negru si nu scrie nimic pe el si tare seamana cu Eurofil care e vreo 11 RON in magazin. Iar la intrebari referitoare la acest fapt raspunsul e o liniste luuuuunga.
*



smile.gif Eu am vrut sa-mi iau filtru de aer pt 1.6 benzina de la magazin. Doua am probat si ambele erau prea largi (Filtron, parca polonez ceva). Am dus piesa inapoi, recuperat banii si am luat unul de 2 ori mai scump, de origine Renault (sigla pe el). A venit la fix!
Victoras2001
Gazeta a testat diferența dintre o bară de protecție originală de Dacia Logan și una contrafăcută. Plasticul s-a spart imediat la cea piratată


Grupul Renault în România a organizat ieri o conferință de presă, subiectul fiind invazia de piese auto contrafăcute pe piața europeană, inclusiv în România. Jean Francois Martin, directorul de calitate și servicii al lui Renault, a declarat că "10% din piesele auto aflate în acest moment pe piața de la noi nu sînt originale".

Care este riscul utilizării pieselor contrafăcute? În primul rînd, acestea se deosebesc foarte greu. Cele care nu sînt de la Renault sînt foarte bine făcute și nu există nici o regulă de deosebire. Paleta pentru "contrafăcute" este foarte largă: elemente de caroserie, piese de sisteme de frînare și de direcție. Practic se copiază tot, de la etichete și cutiile pentru ambalat pînă la plăcuțe de frînă, filtre de ulei, capote, aripi, faruri, blocuri optice, stopuri, oglinzi retrovizoare și bări de protecție. Majoritatea pieselor provin din China.
Frînă de 30 de metri în plus
Întrebat cum se face deosebirea între o piesă originală și una contrafăcută, oficialul lui Renault a evitat un răspuns ferm, dar a avut un mesaj clar către clienți: cumpărarea pieselor de la reprezentanțe și service-uri agreate. În schimb, a oferit spre prezentare un filmuleț făcut în Franța de către o firmă specializată în teste de frînare care relevă diferența la utilizarea plăcuțelor de frînă originale și a celor neoriginale. Aceeași mașină, un Logan, aceeași viteză, 130 Km/h. A rezultat o diferență de 30 metri pînă în momentul în care Dacia s-a oprit în urma frînării. Diferență enormă, 30 metri adică 6 mașini aliniate în șir indian.

S-a trecut apoi la un test live. O bară de protecție originală și una contrafăcută au trecut prin loviturile de ciocan. Plasticul foarte casant al celei neoriginale s-a spart imediat. Bara de la Renault s-a dovedit flexibilă, rezistînd. Au rămas doar cîteva urme de ciocan și atît.


http://www.gsp.ro/auto/noutati-auto/test-c...gan-176797.html
mariuscond
Poate sa faca Renault cite filme/spoturi publicitare vrea. Nu sint credibili.
Nu zic ca nu au dreptate, dar cum pot eu sa-i cred atit timp cit in mod constant in reteaua de service Dacia intilnesti prosteala/smecherie, preturi de-a dreptul nesimtite si incompetenta?
Va dau un exemplu de "mizerie" din asta (demonstrabila cu facturi!):
Schimbarea unui filtru de motorina care o data a durat 0.4 ore tehnologice (sau cum le-o zice) si alta data 0.7 ore tehnologice. Nu comentez costul manoperei/ora, vorbesc de acelasi service care a efectuat aceeasi operatiune la aceeasi masina. Asta este JAF!
Este normal ca clientii in urma unor astfel de experiente sa se orienteze spre alte unitati service, atit timp cit ei isi bat joc.
Nesimtiti ramin si prin faptul ca nu sugereaza macar o alternativa pentru procurarea pieselor "de origine", numai la ei sint originale si foarte scumpe.
Pot sa-si faca margele din filtrele lor de ulei (de exemplu)... adica cele de Romcarbon nu-s bune? De ce nu-i spune asta si lu' Romcarbon?
Sau sa ne amintim de celebra pilitura la dci-uri... nu am vazut ca Renault sa acuze calitatea motorinei adresindu-se unui producator/vinzator de asa ceva, de ce oare?
In general acesta firma umbla cu cioara vopsita si cu smecherii "de autobaza", cum mai pot ei demonstra ca sint o firma serioasa cind mai tot timpul isi bat joc de clienti? Si sa-i compatimesc acum cind intra in rahat?
Poate nu stiu eu... da' Renault are fabrici pentru filtre, placute de frina si alte consumabile? Adica daca cumpar reperele respective fabricate de alti producatori (renumiti) nu sint bune? Tre' sa cumpar Renault?
Tre' sa beau un Helas, ca deja mi-e greata... asteapta nervos.gif
Victoras2001
Nu e tipic reno problema asta. Sa vezi ce pateam eu cand aveam golf. 1 800 000 doar constatarea la Midocar, dupa care, la un mecanic in curte ii mai gasesc 7 defectiuni. Eram in 1999.
Oricum, vad ca subiectul se dezbate inca de ieri pe alt topic. N-am fost eu atent.
Trofin Liviu
Eu folosesc BoschCarService. Nu cred ca piesele Bosch sunt mai prejos decat cele de origine. Nu trebuie programare si majoritatea reperelor sunt pe stoc. Unii spun ca diferenta de pret e prea mica dar nu am avut probleme cu calitatea si serviciile sunt foarte bune. Am ajuns sa pretuiesc foarte mult promptitudinea si calitatea serviciilor. Motivul-lipsa timp!
IRONICK
Apropo de placutele Bosch aftermarket, sugus big time. M-am bucurat cand am trecut inapoi la Ferodo.
Merced
Decat sa cumperi placute "Renault" la juma' de pret, care clar "put", mai degraba iei ceva aftermarket, gen Ferodo.
Apropo, ATE de ce nu ai incercat? Sau ai incercat si n-ai fost multumit?
IRONICK
Unu singur lucru am cumparat la juma' de pret. Un filtru de aer. S-a rupt la montaj, era mai mic si arata pe masura pretului. Dupa "incident" am trecut din curiozitate pe la un magazin de piese Dacia, nu din retea. Am cerut un filtru de aer si am primit acelasi filtru chinezesc. Se gasesc si poze pe forum cu minunea.
argon
nu am inteles cum te poate proteja mai bine bara originala, ce are cealalalta inafara ca o schimbi mai des de la loviturile din parcare? are rolul de a prelua loviturile minore, nu alea la care ai nevoie de protectie. Oricum decat una originala cu 600 ron care in cateva luni e lasata de bagi mana sub faruri, mai bine una 'piratata' cu 130 ron.
IRONICK
QUOTE(argon @ 16 Feb 2010, 15:59)
nu am inteles
Ai zis bine, nu ai inteles.
Merced
Nu ziceam de tine ca ai luat la juma' de pret, ci ziceam in general.
Inca astept raspunsu' legat de placute ATE. smile.gif
IRONICK
Stiam ca nu te-ai referit la mine, eu am dat exemplu care s-a mai discutat pe forum. Abia am schimbat franele (inclusiv pe spate, chiar daca mai aveau destula carne sabotii), acum ce vrei si tu, sa le schimb din nou cu ate? Cine stie, poate nu mai apuca urmatorul schimb la mine ...
cosmin_h1982
Si eu vreau sa-mi cumpar ATE, dar sincer nu stiu daca se merita 180-200 lei. Am un coleg care si-a montat ATE si o zis ca nu simte diferenat fata de cele din fabrica.
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.