Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: sfaturi la achizitie noul Logan
DaciaClub - Forum Dacia > Dacia Logan > Diverse - Dacia Logan
luciango
Am comandat un nou Logan Laureat 1.6MPI. As aprecia sfaturile voastre in legatura cu lucrurile pe care trebuie sa pun accent la livrare precum si imediat dupa (rodaj, ulei, eventuale probleme etc.)

Multumesc,
Lucian
fullfit46
La receptie, ii dai cheie si ai plecat bucuros cu el acasa....sa-l stapanesti sanatos. Restul mai cauti pe forum...
Serje
Explica frumos aici domnul klaus ce trebuie facut :
http://www.daciaclub.ro/De-verificat-cand-...sina-t7238.html
AR-18-MOS
QUOTE(luciango @ 22 Jun 2009, 13:37)
precum si imediat dupa (rodaj, ulei, eventuale probleme etc.)
*


In cartea tehnica vei avea toate informatiile necesare despre rodaj, care vor fi explicate si de cel care iti inmaneaza masina.
gamezcdr
Hai sa-ti spun ce am facut eu intr-o luna de cand am luat masina: in primul rand la livrare verifici masina in special seriile (celelate chestii sunt scrise in linkul de mai sus), primul lucru mergi la o benzinarie si faci plinul sa nu circuli pe rosu cu ea, vara e indicat sa mergi cat mai sus cu benzina sa nu faci condens in rezervor desi nu conteaza la cata apa e in benzina romaneasa. Verifici uleiul in cand in cand sa n-ai surprize, si vizual celelate fluide cu ocazia asta te mai familiarizezi cu componentele. La benzinarie verifici si presiunea in cauciucuri (eu n-am facut-o din comoditate) sa nu fie cea ramasa de cand au tranportat masina pe trailer. Cel mai important lucru pe care trebuie sa-l respecti in rodaj e sa nu treci constant de 3000-3500 de ture sau 130 km/h timp de 1000 de km. Dupa aia a ta e.
luciango
Va multumesc frumos pentru ajutor. Trebuie sa marturisesc ca treaba cu presiunea in roti nici nu mi-ar fi trecut prin minte la o masina noua.

Revin cu pareri dupa ce merg un pic cu ea.
bobo77
Dealari nostri dragi nu prea fac presiunea in roti inainte de a vinde masina asta-i problema si este foarte bine ca ai aflat.
andreiutzu
QUOTE(gamezcdr @ 22 Jun 2009, 17:04)
Hai sa-ti spun ce am facut eu intr-o luna de cand am luat masina: in primul rand la livrare verifici masina in special seriile (celelate chestii sunt scrise in linkul de mai sus), primul lucru mergi la o benzinarie si faci plinul sa nu circuli pe rosu cu ea, vara e indicat sa mergi cat mai sus cu benzina sa nu faci condens in rezervor desi nu conteaza la cata apa e in benzina romaneasa. Verifici uleiul in cand in cand sa n-ai surprize, si vizual celelate fluide cu ocazia asta te mai familiarizezi cu componentele. La benzinarie verifici si presiunea in cauciucuri (eu n-am facut-o din comoditate) sa nu fie cea ramasa de cand au tranportat masina pe trailer. Cel mai important lucru pe care trebuie sa-l respecti in rodaj e sa nu treci constant de 3000-3500 de ture sau 130 km/h timp de 1000 de km. Dupa aia a ta e.
*


ha? blink.gif pai nu e vechea 1310 sa o iei cu usurica!
benzina si talpa...asta trebuie dupa ce ai ridicat masina! icon_mrgreen.gif multi km fara probleme si sa o stapanesti sanatos!
Serje
Deci producatorul ii prost ca recomanda altceva, nu?
vijelie
Stai linistit, cei mai multi posesori de Logan nu ajung la 3000 rpm sau la 130 kmph nici dupa 1 an.
andreiutzu
@Serje cand am ridicat masina nu mi-a zis nimeni sa nu trec de 3500rpm sau 130 km/h in prima mie de km si nici in manualul masinii nu am vazut sa fie scris asa ceva!
@vijelie normal ca nu ajung ca doar romanu merge la consum!
BZN
QUOTE(andreiutzu @ 24 Jun 2009, 14:24)
@Serje cand am ridicat masina nu mi-a zis nimeni sa nu trec de 3500rpm sau 130 km/h in prima mie de km si nici in manualul masinii nu am vazut sa fie scris asa ceva!
*


Mai cauta. biggrin.gif , nu cred ca s-au facut ceva modificari din 2007 cand am luat eu masina...
Serje
Dar probabil trebuia sa si citesti manualul ala, ca sa vezi ce scrie prin el ...
vijelie
Pe de alta parte, avand in vedere ca nu se impune nicio verificare dupa prima mie de km si nici nu se poate determina un nivel maxim de turatie atins in utilizare, recomandarea aia ramane doar o recomandare.
Serje
O scanare din manual ...
[attachmentid=1627533394]
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.