Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: camerele video din intersectii
DaciaClub - Forum Dacia > Alte discutii > Legislatie
soferitza
am bagat un rosu intro intersectie supravegheata cu camere video. nu a fost nimic intentionat, batea soarele direct pe semafor, nu am oprit crezand ca e inca galben, insa am prins rosu, exact fractiunea de secunda in care mai e inca rosu si pt ceilalti. la ce ma pot astepta? politie nu era, insa camera e montata exact langa semafor. camerele astea doar monitorizeaza traficul sau te poti trezi si cu amenda dupa un timp? a patit cineva o chestie asemanatoare? cunoasteti pe cineva care sa fi primit amenda in urma inregistrarii pe o astfel de camera video? nu stiu la ce sa ma astept.
george_scala_2004
QUOTE
...nu am oprit crezand ca e inca galben...


OUG 195/2002 privind circulatia pe drumurile publice, republicata

CAPITOLUL IV
Semnalizarea rutiera

Art. 30

(1) Mijloacele de semnalizare rutiera sunt:
a) sistemele de semnalizare luminoasa sau sonora;
cool.gif indicatoarele;
c) marcajele;
d) alte dispozitive speciale.
(2) Mijloacele de semnalizare rutiera se constituie intr-un sistem unitar, se realizeaza si se instaleaza astfel incat sa fie observate cu usurinta si de la o distanta adecvata, atat pe timp de zi, cat si pe timp de noapte, de cei carora li se adreseaza si trebuie sa fie in deplina concordanta intre ele, precum si intr-o stare tehnica de functionare corespunzatoare.
(3) Semnalele luminoase pentru dirijarea circulatiei in intersectii au urmatoarele semnificatii:
a) semnalul de culoare verde permite trecerea;
cool.gif semnalul de culoare rosie interzice trecerea;
c) semnalul de culoare galbena, impreuna cu cel de culoare rosie, interzic trecerea.

aditã
hai hai.......tu de cate ori nu ai fortat galbenul!frate cand va vad asa........cei mai corecti sunteti!da-o dracu de treaba.....
logan1.5dci
Eu vad ca acolo scrie:
c) semnalul de culoare galbena, impreuna cu cel de culoare rosie, interzic trecerea.

Deci, cand sunt aprinse impreuna. smile.gif
M i h a i
george_scala_2004> esti cam off...intrebarea era daca ''cunoasteti pe cineva care sa fi primit amenda in urma inregistrarii pe o astfel de camera video'''

soferitza...nu cred ca vei primi amenda...totusi pe viitor fii mai atent (ã)
C@talin
dasta nu inteleg de ce in marea capitala a vietii nu exista semafoare cu timer cand in orice alt oras exista acest lux,in capitala nu trebuie ca interesele sunt altele sad.gif
si io am in ghinion sa se faca galben cand sunt in dreptu semaforlui in 90% din cazuri sad.gif.Si le umplu de carne frigideru conducatorilor nostri de fiecare data smile.gif
alindrgn
camerele din intersectii si nu numai sunt pentru supraveghere. acele imagini ajung la politia comunitara si la primarie. nu sunt puse pentru incalcari ale regulamentului in trafic smile.gif. de altfel, acele camere se pot accesa de pe internet, si poti sa vezi chiar tu imaginile in timp real. nu stiu pe ce site, am vazut la stiri si eu. si aia acolo nu dau link-uri din pacate.

a fost o stire la tv acum cateva saptamani, cand un tanar a platit pe o lalea 260 lei, amenda pentru ca a rupt floarea din sensul giratoriu, si l-au vazut comunitarii pe camera si au sarit pe el smile.gif. deci stai linistit ca nu primesti nimic.
soferitza
george...cunosc ft bine codul rutier...
e vorba de o decizie pe care o iei intro fractiune de secunda...opresti sau treci...cred ca stiti ft bine ce vreau sa spun...cand bate soarele in semafor nu prea se mai distinge nimic...eram si singura acolo...asta e, am trecut, se poate intampla oricui. intrebarea era daca cineva s-a ales cu vreo suspendare de permis sau amenda in urma inregistrarii pe camerele astea...
Marian66
camerele video din bucuresti sunt cam ca politistii gonflabili de la banesti smile.gif) merg cam 10 ore pe luna, pentru ca nu are cine sa se uite pe el. 99,99% nu o sa te trezesti cu amenda, mai ales ca, datorita felului in care sunt pozitionate, nu au cum sa vada semafoarele, cel mult doar unul din ele.
am avut o discutie cu un politist mai demult pe tema camerelor, le dau drumu si se uita pe ele cand se intampla ceva, gen apel de urgenta in intersectia X, pac, ia sa vedem ce e acolo, sau s-a blocat intersectia
zi despre ce intersectie e vorba exact, si iti zic daca mi-am facut de cap pe acolo si nu s-a intamplat nimic smile.gif
C@talin
QUOTE(soferitza @ 22 Jun 2009, 21:27)
george...cunosc ft bine codul rutier...
e vorba de o decizie pe care o iei intro fractiune de secunda...opresti sau treci...cred ca stiti ft bine ce vreau sa spun...cand bate soarele in semafor nu prea se mai distinge nimic...eram si singura acolo...asta e, am trecut, se poate intampla oricui. intrebarea era daca cineva s-a ales cu vreo suspendare de permis sau amenda in urma inregistrarii pe camerele astea...
*



io daia zic ca e frumos cu semafoare cu ceas wink.gif
vezi cat timp mai ai pana se face rosu,asa cand se face galben si tu esti la 1 m de semafor, daca franezi opresti dabia in mijlocu intersectiei de la 50.si mai risti sa se urce si vrun al racer lipit de fundu tau peste tine.

io daca as primi de la astfel de camere amenda as face contestatie fara sa clipesc wink.gif ,intai sa fie conditii si porma amenzi.Da ups iar visez suntem doar in romania sad.gif
george_scala_2004
QUOTE
hai hai.......tu de cate ori nu ai fortat galbenul!frate cand va vad asa........cei mai corecti sunteti!da-o dracu de treaba.....


imi pare rau dar au chiar NU trec pe galben ! indiferent daca am sau nu pe cineva in spate (daca am asta e, imi iau partea) biggrin.gif de ce ? pentru ca nu vreau sa RISC sa ma trezesc cu vreun ratacit prin intersectie...ah, si mai am si familia in masina...

QUOTE
Eu vad ca acolo scrie:
c) semnalul de culoare galbena, impreuna cu cel de culoare rosie, interzic trecerea.

Deci, cand sunt aprinse impreuna


logan de cind ai permis ? cred ca asta este o gluma, desigur ! icon_mrgreen.gif instructorul, fie-i tarina usoara, n-a suportat ideea mortii tatalui lui, mi-a spus ca galbenul ne pregateste pentru rosu. si daca fortezi trecerea pe galben risti sa blochezi intersectia si sa te trezesti cu vreun bizon ratacit...

QUOTE
io daia zic ca e frumos cu semafoare cu ceas 
vezi cat timp mai ai pana se face rosu,asa cand se face galben si tu esti la 1 m de semafor, daca franezi opresti dabia in mijlocu intersectiei de la 50.si mai risti sa se urce si vrun al racer lipit de fundu tau peste tine.


in ploiesti am vazut asa ceva, aproape in toate intersectiile mari: cu leduri, de se vede si pe soare blink.gif , iti arata cite secunde ai de asteptat/traversat, frumos, elegant. paremi-se si in bucuresti au inceput sa moneze dar nu am remarcat ceasul blink.gif

Marian66
da, si prin buzau sunt o gramda, am tot vazut prin tzara.
eu cred ca acum va alintatzi putin, si stiti totusi diferenta reala, legala si practica intre "galben dupa verde" si "galben dupa rosu".
la galben dupa verde, e numai galben aprins, si, de regula, pe sensul celalalt e inca rosu. aici e permis, ca intre soferi, sa fortezi, daca crezi ca poti, si chiar si legal, pt ca poti sa spui ca nu mai puteai opri in conditii de siguranta.
la galben dupa rosu, sunt amandoua aprinse, la ceilalti abia s-a pus rosu si e facut ca sa stii ca se face verde, sa te pregatesti sa pleci. dupa parerea mea personala, daca fortezi galbenul asta, esti un mare carnat, scuzati-mi expresia, pt ca nu castigi decat fix 2 sec (fata de celalalt, care, in functie de semafor poate sa fie si 1 min).
Avani
@soferitza: stai linistita, nu suntem noi chiar asa de avansati. Incat sa ne permitem sa supraveghem non-stop camerele din intersectii. Mai avem cale lunga pana acolo.

Daca am mai mult de 30km/h si se pune galben ii dau talpa... in caz ca circul cu o viteza mai mica opresc.

danyhhh
Am vazut si eu camerele astea in Cluj. Zici ca au aparut ca si ciupericile dupa ploaie. Peste tot aproape. De cat timp sunt instalate ? Sau am fost eu orb si nu le-am vazut pana acum ?biggrin.gif
Serje
Numa cam de un an ... radmasa.gif , aproape la toate semafoarele din oras sunt.
Cica o dat drumul la sistemul ala de semafoare inteligente radmasa.gif radmasa.gif radmasa.gif
warrior
am facut si eu cam acelasi lucru in campina.. insa camera era pozitionata cred special catre semafor. exista vreo posibilitate sa primesc vreo amenda din cauza asta? @soferitza, ai primit ceva acasa dupa incidentul acela?

Multumesc!
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.