Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Sfaturi gura aerisire apartament
DaciaClub - Forum Dacia > Alte discutii > Cafenea
Pages: 1, 2
dragoselu
Salut !

Va cer cateva sfaturi: maine voi face o gura de aerisire in peretele exterior al apartamentului unde stau (de fapt e o camera de 16 m2, cine a proiectat blocul a uitat sa faca si sistemul de aerisire); tot timpul am umezeala din cauza aceasta. Eu cred ca o gaura de 10 pe 10 cm ar fi suficienta, cu 2 plase, una la exterior, cealalta la exterior, insa meseriasul spune ca ar trebui o gaura de 20 pe 20, cred ca e cam mult, vine iarna totusi si mi-e sa nu fie prea frig dupa aia.. Gaura va fi situata in spatele unui dulap asezat in perete, sper sa nu fie curent de la asta desi peretele are o grosime cam de 50 cm..

Am incercat sa scot umezeala cu un dezumidificator, face fata, dar totusi huruie si e cam obositor sa-l tot aud cum toarce..

Ce parere aveti: 10 pe 10 sau 20 pe 20 ? Mentionez ca tot in aceasta camera am amenajat un separeu unde gatesc, aburi mancare plus aburi baie..

Stima,

D.
logan1.5dci
Dragoselu, in primul rand, salutari de la mare. smile.gif

Auzi da hota ai?
Faci si baie acolo sau e alta incapere baia. Baia nu are geam?
argon
cum sa faci bre gaura in camera? alea se fac in bucatarie, nu in camera unde stai/dormi..te-ai gandit mult pana sa o scoti p'asta...
dragoselu
Bravo ca esti la mare! Acusi vin si eu, cand vireaza banii pe concediu. Hota nu am si nici nu pot avea caci evacuarea ar trebui sa ajunga pe hol ( e un hol al unui camin de elevi / familisti din Galati) si nu am voie sa fac asa ceva. Daca ai vedea camera unde stau ai zice ca e un apartament-bonsai, spatiul de joaca pentru bebe e de 2,5 m2!
Singura solutie ramane aceasta gura de aerisire in peretele exterior, cei care au proiectat caminul nu au facut nimic pentru aerisire, au incastrat termopane si gata! au infundat de tot locuintele! Nici la baie nu e facuta aerisirea!

24 Jun 2009, 18:59:
QUOTE(argon @ 24 Jun 2009, 18:53)
cum sa faci bre gaura in camera? alea se fac in bucatarie, nu in camera unde stai/dormi..te-ai gandit mult pana sa o scoti p'asta...
*



Domnu' Argon, matale crezi in SF-uri, cu durere in suflet o spun, dar nu am alta solutie.. sad.gif
logan1.5dci
Deci gaura aia pe care o dai ...da in hol? Te-ai uitat bine? Nu da in camera unei eleve?
vis-a-vis
QUOTE(dragoselu @ 24 Jun 2009, 18:47)
maine voi face o gura de aerisire in peretele exterior al apartamentului unde stau (de fapt e o camera de 16 m2, cine a proiectat blocul a uitat sa faca si sistemul de aerisire); tot timpul am umezeala din cauza aceasta.
*

Coloana de aerisire a fost data jos cand:
QUOTE(dragoselu @ 24 Jun 2009, 18:47)
in aceasta camera am amenajat un separeu unde gatesc, aburi mancare plus aburi baie..
*

Tu faci si baie si mancare in acelasi separeu?

QUOTE(dragoselu @ 24 Jun 2009, 18:47)
Gaura va fi situata in spatele unui dulap asezat in perete
*

Adica o faci degeaba...
QUOTE(dragoselu @ 24 Jun 2009, 18:47)
Ce parere aveti: 10 pe 10 sau 20 pe 20 ?
*

Parerea mea e ca-i de 4 ori mai mare.
Alta parere ar fi un capac de nisa, pe exterior, care sa se inchida la vant, sau chiar manual.



24 Jun 2009, 19:04:
QUOTE(dragoselu @ 24 Jun 2009, 18:58)
Hota nu am si nici nu pot avea


Singura solutie ramane aceasta gura de aerisire in peretele exterior
*

Si burlanul de hota in gaura wink.gif
dragoselu
QUOTE(logan1.5dci @ 24 Jun 2009, 18:52)
Dragoselu, in primul rand, salutari de la mare. smile.gif

Auzi da hota ai?
Faci si baie acolo sau e alta incapere baia. Baia nu are geam?
*



Deci: intru in camera: separeu, stanga bucatarioara cu aragaz si frigider plus masuta intre ele, dreapta baie cu dus (separat cu usa) de 1 pe 1,5m. Apoi camera propriu-zisa cu masina spalat langa peretele dinspre baie, birou calculator langa masina si dulap haine langa PC, dulapul e asezat in peretele exterior. Apoi stanga perete exterior dormitorul langa fereastra, langa dormitor patut copil, langa patut e caruciorul copilului si spatiu liber de 2,5 m2 in mijlocul camerei! Unde sa fac aerisire, baia nu are geam.. sad.gif
vis-a-vis
De fereastra batanta ai auzit?
dragoselu
QUOTE(logan1.5dci @ 24 Jun 2009, 19:02)
Deci gaura aia pe care o dai ...da in hol? Te-ai uitat bine? Nu da in camera unei eleve?
*



biggrin.gif Nu bree.. Gaura o dau in peretele exterior.. Glumetilor.. Elevele noastre sunt serioase sii.. foarteee serioase.. tongue.gif
logan1.5dci
Baia are perete exterior? Daca are recomand sa faci acolo gaura, pui un ventilator, gaura de 12, intrerupator, sau daca iti permiti senzor de prezenta (20 lei)
dragoselu
QUOTE(vis-a-vis @ 24 Jun 2009, 19:08)
De fereastra batanta ai auzit?
*


Am auzit, insa am uitat sa spun, nu pot deschide geamul pentru ca am copil mic si bate curentul inspre el.
In plus meseriasul mi-a mai sugerat pe langa fereastra batanta sa puna nus ce ventilator incastrat in termopanul geamului, totul m-ar ajunge 240 lei ceea ce e prea mult pentru buzunarasele unui prof..
driverx
QUOTE(dragoselu @ 24 Jun 2009, 19:08)
... sii.. foarteee serioase..  tongue.gif
*



Adica cum ai ajuns la concluziunea asta? Ti-ai tot incercat norocu si nu ai avut success cu nici una din ele?
dragoselu
QUOTE(driverx @ 24 Jun 2009, 19:12)
Adica cum ai ajuns la concluziunea asta? Ti-ai tot incercat norocu si nu ai avut success cu nici una din ele?
*



Daca vede nevasta-mea ce scrieti voi, blink.gif
vis-a-vis
Iti spun o poveste adevarata.
Am un prieten, e insurat de la 23 de ani, are o fata, care a crescut cu geamurile inchise. Bai frate... muream de cald, am deschis geamul. A venit ma-sa din a 3-a camera, ca se simte curent, sa inchida geamul.
M-am impus nitel si am lamurit-o ca e paranoica.
Treaba e ca, fata astuia, are probleme cu plamanii de mica.
N-am copii, dar atat am invatat si eu. Daca tie nu ti-e bine, nici bebelusului nu-i e. Daca tie nu ti-e frig, nici lui nu ii e.
Creste-l in incubator, pui de crevedia o sa-l ai.

Altfel, ce mi-e gaura-n perete, ce mi-e geamul intredeschis? Tot aia.
Daca vrei sa faci totusi o investitie, un schimbator de caldura e solutia.
dragoselu
QUOTE(vis-a-vis @ 24 Jun 2009, 19:15)
Iti spun o poveste adevarata.
Am un prieten, e insurat de la 23 de ani, are o fata, care a crescut cu geamurile inchise. Bai frate... muream de cald, am deschis geamul. A venit ma-sa din a 3-a camera, ca se simte curent, sa inchida geamul.
M-am impus nitel si am lamurit-o ca e paranoica.
Treaba e ca, fata astuia, are probleme cu plamanii de mica.
N-am copii, dar atat am invatat si eu. Daca tie nu ti-e bine, nici bebelusului nu-i e. Daca tie nu ti-e frig, nici lui nu ii e.
Creste-l in incubator, pui de crevedia o sa-l ai.

Altfel, ce mi-e gaura-n perete, ce mi-e geamul intredeschis? Tot aia.
Daca vrei sa faci totusi o investitie, un schimbator de caldura e solutia.
*



Ce pot sa fac eu daca lumea zice ca e curent? Si eu crap de caldura, dar nu pot face nimic! Totusi ce e acela schimbator de caldura, asta nu mai stiu..
vis-a-vis
O chestie care baga aer curat de-afara dar la temperatura camerei. Un fel de intercooler...
logan1.5dci
Vis-ule , doar asa informativ, ca ti-a zis omu' , nu are bani. Bani de o gaura si un ventilator mai gaseste.
driverx
QUOTE(dragoselu @ 24 Jun 2009, 19:14)
Daca vede nevasta-mea ce scrieti voi,  blink.gif
*



Hooo ba. Frana. Am pus doar o intrebare, NU am afirmat: "Tanti dragosica, l-am vazut pe nenea dragoselu facand test-drive cu elevele...."
vis-a-vis
QUOTE(logan1.5dci @ 24 Jun 2009, 19:21)
Vis-ule , doar asa informativ, ca ti-a zis omu' , nu are bani. Bani de o gaura si un ventilator mai gaseste.
*

Cand n-ai bani, trebuie sa iti pui mintea la contributie. Se gasesc solutii pentru orice.
Fara hota, cu burlan afara, in incaperea aia n-o sa fie bine nicicand.
koldun
QUOTE(dragoselu @ 24 Jun 2009, 18:18)
... Si eu crap de caldura, dar nu pot face nimic!...
*


dry.gif Pai tu nu ai nimic de zis?
Marty
Perete de 50 de cm.? blink.gif
dragoselu
QUOTE(koldun @ 24 Jun 2009, 19:25)
dry.gif  Pai tu nu ai nimic de zis?
*


kiss.gif
logan1.5dci
Si la termopane vezi ca e must sa deschizi geamul.
koldun
QUOTE(dragoselu @ 24 Jun 2009, 18:27)
kiss.gif
*


radmasa.gif respekt.gif 10 pentru sinceritate!
dragoselu
QUOTE(Marty @ 24 Jun 2009, 19:26)
Perete de 50 de cm.?  blink.gif
*



Da, 50 cm! Am masurat cu metrul. La fel e de gros si peretele de la intrare, pentru cei laterali e mai subtire, aud ce fac elevele iar elevele aud ce fac eu.. tongue.gif
vis-a-vis
Pai ce aud, cum chitai de sub papuc?
dragoselu
QUOTE(koldun @ 24 Jun 2009, 19:29)
radmasa.gif  respekt.gif 10 pentru sinceritate!
*



Tu cam ce ai face ? blush.gif
logan1.5dci
QUOTE(dragoselu @ 24 Jun 2009, 19:30)
Da, 50 cm! Am masurat cu metrul. La fel e de gros si peretele de la intrare, pentru cei laterali e mai subtire, aud ce fac elevele iar elevele aud ce fac eu..  tongue.gif
*




Pai daca e mai subtire da acolo o gaura, ce sa te chinui atat in ala gros. Dar vezi sa dai o gaura cat ai umerii. laugh.gif E bine ca e dupa dulap, ca nu se vede.
dragoselu
QUOTE(vis-a-vis @ 24 Jun 2009, 19:31)
Pai ce aud, cum chitai de sub papuc?
*



Aud ragetul de leuuu! radmasa.gif

24 Jun 2009, 19:36:
QUOTE(logan1.5dci @ 24 Jun 2009, 19:33)
Pai daca e mai subtire da acolo o gaura, ce sa te chinui atat in ala gros. Dar vezi sa dai o gaura cat ai umerii. laugh.gif E bine ca e dupa dulap, ca nu se vede.
*


radmasa.gif radmasa.gif radmasa.gif icon_mrgreen.gif
vis-a-vis
Vezi ca daca gaseste nevasta o gaura-n plus in casa, fie ea si-n perete, nu te vad bine...
dragoselu
QUOTE(vis-a-vis @ 24 Jun 2009, 19:36)
Vezi ca daca gaseste nevasta o gaura-n plus in casa, fie ea si-n perete, nu te vad bine...
*


popa.gif
logan1.5dci
Hai mai nu mai speria omul. Vis te minte. De cat ai percutanta?
dragoselu
QUOTE(logan1.5dci @ 24 Jun 2009, 19:40)
Hai mai nu mai speria omul. Vis te minte. De cat ai percutanta?
*



Nu stiu, problema e ca ar putea fi si fier beton in peretele de 50 cm, de percutanta si manopera se ocupa meseriasul, sa vezi maine munca pe individ.. biggrin.gif
Lungimea si grosimea burghiului conteaza! Chiar sunt curios cu ce bormasina vine omul..
logan1.5dci
Daca are 50 de cm ala nu e perete de beton, daca nu darami cumva vreun stalp. radmasa.gif (pentru sensu' postarii 37, vre-un )
koldun
QUOTE(dragoselu @ 24 Jun 2009, 18:32)
Tu cam ce ai face ?  blush.gif
*


As scapa de sfatuitorii din afara (soacra?)... wink.gif
dragoselu
QUOTE(koldun @ 24 Jun 2009, 19:48)
As scapa de sfatuitorii din afara (soacra?)...  wink.gif
*



Hai zi solutii antisfatuitori.. wink.gif Listening to you... radmasa.gif
vis-a-vis
logane, hai ca ai pus si tu cratima exact cand nu trebuia...
dragoselu
De ce nu-i lasati voi pe domnii profesori sa se ocupe de corectura de pe daciaclub ? Ar mai face si ei vreun banut, si-asa nu dau astia salariile pe vara la profi.. wink.gif
logan1.5dci
Incep sa ma prostesc de tot de cand fac muschi. radmasa.gif Ma cocalarizez. rofl1.gif
AlexV
QUOTE(vis-a-vis @ 24 Jun 2009, 19:19)
O chestie care baga aer curat de-afara dar la temperatura camerei. Un fel de intercooler...
*



vis-a-vis, daca 240 de ron treaba aia la termopan, reprezinta mult, tu recomanzi o unitate de ventilatie cu recuperare de caldura?

20x20 de cm este o gaura de aerisire foarte mare, la iarna o sa ai probleme cu pierderile de caldura pe acolo, prin ventilatie.

daca vrei sa o faci asa de amorul artei, mergi pe 10x10. daca vrei sa faci o treaba cum trebuie te mai gandesti si nu spargi maine peretele. noi nu stim nici cum e dulapul din fata, nici cum e camera si holul, sau cat de mult abur se face la tine cand gatesti.

in alta ordine de idei, am inteles eu bine, peretele are 50 cm????? cel in care vrei sa faca meseriasul gaura? din ce este acest perete?

p.s., din momentul in care m-am apucat eu sa raspund si pana am terminat de vorbit la telefon ati mai scris mult biggrin.gif.

50 cm beton? ma cam indoiesc, dar totusi RENUNTA. Daca nu vine cu masina de strapungeri cu gaurire umeda, nu are nici o sansa. si totusi, 50 cm?????
koldun
QUOTE(dragoselu @ 24 Jun 2009, 18:51)
Hai zi solutii antisfatuitori.. wink.gif Listening to you...  radmasa.gif
*


Listening au ba, aci te descurci singur! wink.gif tongue.gif
Shush
Buncarele nu au nevoie de sisteme de aerisire vulnerabile tongue.gif deci nu fa gaura
dragoselu
QUOTE(AlexV @ 24 Jun 2009, 19:57)
daca 240 de ron treaba aia la termopan, reprezinta mult, tu recomanzi o unitate de ventilatie cu recuperare de caldura?
20x20 de cm este o gaura de aerisire foarte mare, la iarna o sa ai probleme cu pierderile de caldura pe acolo, prin ventilatie.

daca vrei sa o faci asa de amorul artei, mergi pe 10x10. daca vrei sa faci o treaba cum trebuie te mai gandesti si nu spargi maine peretele. noi nu stim nici cum e dulapul din fata, nici cum e camera si holul, sau cat de mult abur se face la tine cand gatesti.

in alta ordine de idei, am inteles eu bine, peretele are 50 cm????? cel in care vrei sa faca meseriasul gaura? din ce este acest perete?
*



Stimate AlexV,

Eu m-am gandit la o gaura de 10x10, am mai stat la un camin care avea o asemenea gaura de aerisire la bucatarie (e vorba de o garsoniera) si nu am avut probleme cu aburii, igrasia asa cum am in prezent. Iarna am pus un burete in acea gaura de aerisire ca sa nu bata prea tare aerul rece in interior.
Dulapul are 1,70x70 cm, am uitat sa precizez, fiind in asezat in peretele exterior pe latime. Ei bine, ma gandesc ca as putea evita, sa zicem ca va bate vantul foarte puternic sau fiind foarte frig afara, prin asezarea acestui dulap in dreptul gaurii de aerisire si punand un burete. Iarna asta a fost foarte cald si am avut multa umezeala, caloriferul a stat inchis!
Ma chinui enorm ca sa am cat de cat comfort in locuinta unde stau, desi platesc 400 lei / luna chirie cu tot cu intretinere pentru 2 persoane, ma gandesc sa ma mut in alta parte! Mai dau 100 - 200 lei in plus, dar simt si eu ca sunt om si nu stau in baie de aburi si umezeala.

Da, confirm inca o data ca peretele are 50 cm grosime, cred ca va fi mult de munca pentru meserias (mi-a cerut 120 lei pentru gaura, manopera, site, etc.), iar peretele nu stiu din ce este, am intrebat pe cineva care cunoaste ceva istorie despre bloc si mi-a spus ca are si fier beton!

Cu stima, multumesc pentru sfaturi.

D.
logan1.5dci
A, pa sefu' il iei cu stimate si cu stima cu lo lo. radmasa.gif (acum nu ca nu as respecta si eu persoana, totusi eu vad un coleg)

Parca-i cerere. rofl1.gif

Am mai spus, problema sunt termopanele, trebuie sa aerisesti, sa deschizi geamul. Macar o ora pe zi. Si daca nu e alta usa sau fereastra deschisa, de unde curent? Sa nu spui ca pe sub usa ca ala e insesizabil, pune ceva cat aerisesti la crapatura de la usa.
Si daca intradevar nu ai aerisire in baie, da acolo o gaura, pune un ventilator mic (110 mm) si ala va trage si umezeala din holul unde gatesti. Daca nu faci un circuit sa scapi de umezeala la iarna ai sa ai condens, mucegai. Iar asta din urma iar nu-i bun pentru copil.
ct-03-tvy
...vezi.sa avetizezi si tu meseriasiu,..si sa va paziti..amdoi,...

de/in caz..ca peretele are si armatura de fier beton,....si sa blocheaza spiralu intre..toroanele alea de armatura,.fereascava sfantu,..ca va face "scula" knok -autt ..pa ambi..

nu e de joaca gun3.gif
dragoselu
QUOTE(ct-03-tvy @ 24 Jun 2009, 20:41)
...vezi.sa avetizezi si tu meseriasiu,..si sa va paziti..amdoi,...

de/in caz..ca peretele are si armatura de fier beton,....si sa  blocheaza spiralu intre..toroanele alea de armatura,.fereascava sfantu,..ca va face "scula" knok -autt  ..pa ambi..

nu e de joaca gun3.gif
*



Heh, crezi ca Dragoselu e prost ? happy.gif Dragoselu sta in separeu si il intreaba pe meserias: e gata gaura ca sa ies ? radmasa.gif
logan1.5dci
Macar stai langa priza, daca-l vezi pe ala ca se rasuceste in jurul burghiului , opresti. biggrin.gif
dragoselu
popa.gif Crezi ca mai am timp?
Marty
400 de roni chirie si intretinere la doua persoane? Ma mut la Galati,..."ATENTIE:nu suntem pe mahala"
dragoselu
QUOTE(Marty @ 24 Jun 2009, 20:59)
400 de roni chirie si intretinere la doua persoane? Ma mut la Galati,...
*



Te asteptam, te asteptam! Gasesti chirie si la 350 RON daca vrei, dar e inspre Sidex si acolo nu ca faci baie de aburi de la umezeala din casa, dar "gusti" si din noxele de la Combinatul siderurgic! biggrin.gif Apropo cat dai pe chirie ?
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.