Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: O Supernova a luat foc ieri in Timisoara
DaciaClub - Forum Dacia > Dacia SuperNova > Diverse - Dacia SuperNova
djasu82
O sa spuna unii e dacie biggrin.gif problema e alta vedeti cablurile de pe langa volan .... grije mare daca nu sunt izolate eu am lasat volanul jos pentru a umbla la tablou si a atins o mufa nu stiu cum dar a atins-o si era pe ea 12V a inceput sa iasa fum. M-am uitat ciudat in prima instanta dupa aceea am miscat de volan si repede cu aparatul de masura sa vad ce e cand am descoperit +12v asa ca am izolat toate mufele si cablurile respective.
Aveti grije cu izolarile firelor aviz celor care nu prea stiu ce fac si vor sa-si monteze leduri ... treceti tot prin sigurante calibrate evident evitati pericolul !
Eu am instinctorul langa scaun in caz de doamne fereste !
DJMaxx
poate io fi sarit un furtun dela alimentare de la rampa cu injectioare si o fi curs benzina pe motoru inchins si a facut auto aprindere , io zic ca nu ar avea ce sa ia fac in halu ala in afara de benzina , io cand am scos rampa si am bagato la loc mufele alea nu prea etansau bine ca am vazut ca imi curge benzina pe acolo ... nasol imi pare rau de ea ...




totusi ce poate lua foc la motor asa rau? daca nu e de la benzina?
djasu82
QUOTE(DJMaxx @ 26 Jun 2009, 20:30)
poate io fi sarit un furtun dela alimentare de la rampa cu injectioare si o fi curs benzina pe motoru inchins si a facut auto aprindere , io zic ca nu ar avea ce sa ia fac in halu ala in afara de benzina , io cand am scos rampa si am bagato la  loc mufele alea  nu prea etansau bine ca am vazut ca imi curge  benzina pe acolo  ... nasol imi  pare  rau de  ea ...
totusi ce poate  lua  foc la motor asa rau? daca nu e de la benzina?
*


Pai daca nu respecti procesul prin care se introduce furtunul in rampa evident prin mufa respectiva parca Alin spunea ca se rasuceste si inainte se da cu vaselina la fel si la injectoare ! Eu unu cand am dat jos injectoarele sa le curat nu am scos furtunul din rampa ci doar injectoarele.
Daca nu aveti incredere in cuplele respective realizate din plastic desi sunt foarte bune faceti rost de coliere !
trex
Pe cand mergeam am simtit miros de benzina, parea persistent asa ca am oprit masina si am ridicat capota. Mare surpriza era balta de benzina icon_evil.gif sub furtunul de alimentare, e unul de vreo 20 cm. La cupla catre motor era picatura. Am armat cu cheia pompa de benzina si a aparut jet de sub colier. Colierul era slabit in timp si in plus si furtunul era macinat sub colier. Nu strica sa dati un ochi la furtunul asta.
S.Alex-F
Si sa mai pun si eu o chestie care trebuie intiparita bine aici pe forum!

"In momentul in care mergi cu masina cu o oarecare viteza si observi ca iese fum intens(deci urme clare ca exista si foc pe undeva) sa fiti pregatiti ca in momentul in care ati oprit pe loc masina....se va produce o Alimentare cu oxigen a focului!!

Deci...se va observa o intetire grava si rapida a focului!


Oricat de mare ar fi pierderea ...nu riscati inutil o viata pentru o masina pe care o cumperi cu 60.000 de lei...bani pe care ii faci nu intro viata ci mai degraba in 2-3 ani lejer!

Mare atentie....focul nu iarta pe nimeni!
dr_mKe
Atunci trebuie sa marim viteza biggrin.gif

Alt cuvant care trebuie sa fie bine intiparit: CASCO
djasu82
QUOTE(dr_mKe @ 26 Jun 2009, 23:22)
Atunci trebuie sa marim viteza  biggrin.gif

Alt cuvant care trebuie sa fie bine intiparit: CASCO
*


casco daca te prind cei de la casco ca a loat foc masina din vina ta ... aliluia !
dr_mKe
Povestea este pentru cei care o inghit. Casco nu despagubeste pentru ca-i dai foc intentionat. Ca-i din vina ta, alta poveste. Daca dai cu masina in sant ca te uiti dupa un cd in torpedo este tot din vina "ta".
Intai trebuie sa dovedeasca ca-i autodistrugere cu scopul de a incasa polita. Pana nu pot face asta, povesti pentru cine le inghite sleep.gif
serban_pc
A luat foc inca una in Buc a unui prieten, cauza cica s-ar fi crapat rampa de injectoare si a curs benzina pe galerie de unde a izbucnit focul.
and_rei
mi-e mila de saracu om sad.gif si de masina la fel sad.gif .adevarul ca nu putea sa se bage nimeni.cine stie cum ar fi explodat rezervorul si ....
hec_bv
si daca s-ar fi bagat ce sa faca sa stiga focu cu mana ?
nextwebmaster
Pai in afara de benzina, nu arde nimic in halul ala ...

Pana una-alta, nu strica sa mai "arunci o geana" sub capota din cand in cand.

Referitor la casco, sa vad eu cum dovedesc cei de la asigurari ca ti-ai incendiat singur masina, dupa ce nu mai ramane decat tabla si blocul motor din ea ... smile.gif
and_rei
QUOTE(hec_bv @ 1 Jul 2009, 23:09)
si daca s-ar fi bagat ce sa faca sa stiga focu cu mana ?
*



pai a zis soferu ca au fost vreo 6 stingatoare.cred ca daca se dadeau cu toate deodata mai avea o sansa...
fory
de cand am vazut stirea asta am am lual frumos stingatorul din portbagaj si l-am bagat langa scaun....mi-e frica rau..mai ales ca mi-se incing cam rau sigurantele si dupa ce ploua mai bine asa gasesc apa pe covorasul soferului....nu e bine deloc....nu pot sa scot bornele de la baterie ca am alarma+inchidere si nu imi mai merg incuietorile la usi ca nu au mai fost folosite cu anii(de cand cu inchiderea)...hai ca de inchis o inchid dar cand o deschid trebuie sa intru prin portbagaj..
Relu_GTT
Verifica sigurantele sa vezi daca sunt toate de amperaju care e scris langa siguranta pe placa ca daca sunt mai mici decat e indicat se pot incalzi
djasu82
QUOTE(fory @ 6 Jul 2009, 09:58)
de cand am vazut stirea asta am am lual frumos stingatorul din portbagaj si l-am bagat langa scaun....mi-e frica rau..mai ales ca mi-se incing cam rau sigurantele si dupa ce ploua mai bine asa gasesc apa pe covorasul soferului....nu e bine deloc....nu pot sa scot bornele de la baterie ca am alarma+inchidere si nu imi mai merg incuietorile la usi ca nu au mai fost folosite cu anii(de cand cu inchiderea)...hai ca de inchis o inchid dar cand o deschid trebuie sa intru prin portbagaj..
*


Apa pe covoras gasesti din cauza ca iti curge pe langa chederul de la use si se prelinge usor pe langa plastice in jos , asa aveam si io.
Evident instinctorul langa scaunul de la sofer asa il am si eu pus nu din cauza modificari aduse la tabloul de bord e bine sa fie acolo.
misu78
Eu zic ca sunteti un pic paranoici cu stingatorul langa scaun!
Iau foc si case(Doamne fereste), o sa va luati stingator si pentru casa? Sau asigurarea asta obligatorie credeti ca o sa va despagubeasca? Succesuri si sa stam departe de rele.
Relu_GTT
Cu stingatorul langa scaun ca la masinile de raliu
ti3sto
un caz izolat .. sa nu facem paranghelie acuma pentru un incident televizat ... a luat foc si ferrari pe a2 acu vro 4 ani daca imi aduc aminte bine .....
S.Alex-F
Sa ma scuzati dar cu stingatorul ala nu o sa stingeti decat fumul!!! radmasa.gif

Facem proba la IMGB pe camp sa vedeti ca pulverizeaza maxim 10 secunde(asta...prin absurd)!

Dar....va rog eu mult pentru binele vostru ...
Cupla aia...de la rampa injectoarelor are doua O-Ring - uri....de cauciuc...se gasesc pe toate tarlalele....schimbatile fratilor ca imbatranesc...si inca ceva
cupla aia e pacatoasa...asigurati-o cum stiti mai bine(eu am prinso cu soricei in ambele parti...poate pun poza maine!)!!

Numai de bine...
Tince1290
QUOTE(fory @ 6 Jul 2009, 09:58)
de cand am vazut stirea asta am am lual frumos stingatorul din portbagaj si l-am bagat langa scaun...
*




QUOTE(Relu_GT @ 7 Jul 2009, 00:18)
Cu stingatorul langa scaun ca la masinile de raliu
*




QUOTE(S.Alex-F @ 7 Jul 2009, 23:13)
Sa ma scuzati dar cu stingatorul ala nu o sa stingeti decat fumul!!! radmasa.gif

Facem proba la IMGB pe camp sa vedeti ca pulverizeaza maxim 10 secunde(asta...prin absurd)!

*




eu am extinctorul sub scaunul pasagerului....tot acolo e si trusa de prim ajutor....eu sunt de parere ca ajuta....daca focul e la inceput cele 10 secunde absurde tongue.gif.....sunt suficiente....macar incerci.....decat sa nu-l ai deloc....sau sa-l ai in portbagaj si sa mai pierzi cateva secunde bune....asa e cel mai bine....dar solutia impotriva focului e evitarea acestuia.....mai verificati din cand in cand una alta....si cum spunea cineva mai sus....trageti absolut tot prin sigurante....ca nu costa o avere tongue.gif....si cat mai multe lucruri (gen cd-player) sa fie prin contact.....sa stiti sigur ca nu primesc curent cat sunteti in casa....de oriunde poate aparea focul.....eu am si cd-playerul si geamurile electrice prin contact....si absolut toate celelalte prin sigurante....chiar si lumina din portbagaj tongue.gif...drumuri bune
djasu82
sigurantele ca sigurantele dar mai verificati si releele fiindca se incalzesc excesiv mai ales cel de pe pompa , ventilator si injectoare. Eu de obicei scot releul il desfac si periez cu smirghel fin pastilele dupa aceea dau cu spray degresant il montez la loc si gata.
C a t a l i n
Pentru ce spray degresant?
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.