Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: S-a exportat Dacia 1300 in Norvegia?
DaciaClub - Forum Dacia > Dacia - Diverse > Diverse
Alex G.
Am gasit o curiozitate de fotografie, navigand de pe un site pe altul:

user posted image

Se observa clar un autovehicul Dacia 1300 cu stema mica de la UAP. Mie mi se pare ca are electroventilator si un carton pus in fata radiatorului dar dat fiind faptul ca fotografia este demna de aparatele de fotografiat ale vremii, nu am nimic de obiectat, poate faptul ca nu apare numarul de inmatriculare. Eu cred ca este o masina din perioada 1979-1982 judecand dupa stema mica. Nu recunosc in schimb, oglinzile si stergatoarele. Nu par cele standard UAMT.

Sunt foarte curios daca acest autovehicul s-a exportat in Norvegia. Sunt curios pentru faptul ca vreau sa-mi intregesc cunostintele cu tot felul de astfel de ciudatenii ale vremii.

Am vazut multe ciudatenii in calatoriile mele drept exemplu: am gasit in Grecia, Atena, un ARO 10 cu aer conditionat (probabil defect fiindca avea montat si un ventilator in bord), geamuri electrice si electroventilator. Ce m-a stupefiat a fost faptul ca pe el scria Dacia pe stema. De asemenea, pe spatele agregatului scria de asemenea "Dacia". Masina era in folosinta pentru uz curent din cate am inteles. Atasez si fotografia facuta de mine in 2007, pentru orice eventualitate.

user posted image

PS: Va rog a nu se considera reclama la site-ul de pe care am scos fotografia cu Dacia 1300. Nu stiu care este treaba cu site-ul respectiv dar cum am vazut masina am si salvat fotografia pentru arhiva personala.

Alex
ydaniel
despre dacia nu stiu daca a ajuns in norvegia pe baza de export.
dar uite exporturile ARO pana in 2000:
China.....................42.387
Cehia/Slovacia.......27.997
Ungaria..................19.507
Polonia...................19.210
Germania...............13.741
Italia......................12.371
Franta....................11.299
Columbia...............10.813
Grecia.................... 6.937
Portugalia................6.370
Cuba.......................5.873
Spania.....................4.574
Anglia......................3.660
Rusia.......................3.308
Egipt........................3.075
Cu un numar de sub 3.000 bucati importate se numara: Bulgaria, Vietnam, Peru, Venezuela si Albania.
Alex G.
Multumesc, ydaniel.

Deci Grecia figureaza oficial ca tara de export a Aro. Totusi de ce a fost exportat sub marca Dacia?

ALEKS
ydaniel
aro mare s-a exportat -sub numele aro ,si aro 10 sub numele dacia pt ca era mia mic si lumea considera ca ARO e numai seria 24 si 32.
SSilent
pei oricum avea motoru' de dacie... asa ca cu un motor astmatic de 50 de cai numai off road nu era radmasa.gif
ydaniel
da chiar si cu 1,3 54cp aro 10 merge f bine in teren!
bucatzel
O avut taica-miu la un moment dat un aro 10 masina de serviciu. Ai fi surprins ce poate sa faca masina asta pe tarlalele patriei. Desi si el era de acord ca nu-i facea bine motorului aluia atata masina in jurul lui.

L.E. Avand in vedere ca s-a exportat macar in tarile din jur, putea la fel de bine sa fie vreun neamt venit in vizita, sau ceva de genu'

Aro 10 s-a exportat mai mult sub numele de Dacia Duster, din cate stiu.
Alex G.
Era numar de Grecia, Atena. Am rude in cartierul respectiv si cunosc masina dar nu si pe proprietar.

ALEKS
body
Eu am gasit un ARO 10 intr-un cimitir de masini din Emirate .
Nu avea AC , era o varianta mai ciudata cu prelata in spate si avea in jur de cinci zeci si ceva de mii de km .
tarzy
QUOTE(Alex G. @ 27 Jun 2009, 08:40)
Multumesc, ydaniel.

Deci Grecia figureaza oficial ca tara de export a Aro. Totusi de ce a fost exportat sub marca Dacia?

ALEKS
*




Aproximativ cam din acelasi motiv ptr care Loganul este vandut in unele tari ca Reno.

Marca DACIA era deja cunoscuta pe acolo asa ca nu au vrut sa incarce mai mult memoria clientilor.

Aro10 a fost exportat in UK sub denumirea de Dacia Duster de exemplu.
Mihai 90
user posted image
e pe bune sau nu?chiar o sa scoata masinuta asta?
Paca
in malta anul trecut :
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.