Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Cum demontez aeroterma? - CN
DaciaClub - Forum Dacia > Celelalte modele Dacia - 1100, Berlina, Papuc, Nova > Probleme tehnice - Dacia Clasic
Alexio
Salut tuturor!

Imi cam bazaie motorasul de la aeroterma parca am "greierici". Am bord CN masina e din 1998. As dori o idee certa poate si o schema (ca pentru "fraieri") in care sa vad cum dau jos aeroterma sa curat si sa ung motorul. Am vazut intr-un service un nene care a demontat una de pe acelasi model de bord in vreo 5 minute si nu a dat jos nici bordul nici geamul nici nimic.


Multumesc anticipat!
Sorin_18
si eu sunt curios daca se poate fara sa dai bordul jos!
hyena
de putut se poate s-ar putea sa nu mai ai carne pe degete dupa operatie dar se poate
nenea de la service stia ce si cum e pacolo pe sub bord
arunca un ochi pe topicul "supape bord CN" acolo vei gasi scheme cu aeroterma si cum sa o demontezi fara sa dai bordu jos
in prinipiu ea e prinsa cu niste cleme de tabla de scos e usor de montat inapoi e mai greu

am uitat sa te intreb la ce iti foloseste aeroterma pe vremea asta sau mergi pe principiu "imi fac vara sanie si iarna car"
cezar_23@
nu e foarte greu sa o dai joc trebuie sa dai torpedoul joc vezi ca e prins de bord in niste holsuruburi[torpedoul] si pe urma ai destul de mult lok sa desfaci si iti trebuie o cheie de 10 cu prelungitor si decrik si e foarte simplu eu asa am dat aeroterma jos biggrin.gif biggrin.gif biggrin.gif biggrin.gif
Alexio
Pai folosesc aeroterma si vara sa mai schimb putin aerul din masina. Trag aerul de afara ca la viteza vine aer mult mai rece decat ai in masina.
crizarachetelordincuba
vreau si eu sa stiu cum dau aeroterma jos usorfara sa desfac bordul. cum scrie mai sus cat mai clar ca pentru "fraieri". a ema trebuie curatata ca baga praf incontinuu si nu se mai termina o data. plus ca s-ar putea sa ie spart caloriferul.
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.