Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Propietatile nebanuite ale apei
DaciaClub - Forum Dacia > Alte discutii > Cafenea
Prognosis
Propietatile nebanuite ale apei

Astazi am vizionat cel mai interesant documentar despre propietatile apei. Va recomand aceasta experienta deosebita. Cele 4 episoade pot fi accesate aici:

http://www.220.ro/4SS77G23uW/Documentar-Se...Ei-Prima-Partea
http://www.220.ro/3elBur40eL/Documentar-Se...Ei-Partea-A-2-A
http://www.220.ro/Pvf88Ho0m4/Documentar-Se...Ei-Partea-A-3-A
http://www.220.ro/9p460WCJkY/Documentar-Se...Ei-Partea-A-4-A
Liviu
Am reusit sa urmaresc si eu documentarul ... am reusit cu greu sa raman concentrat in ultima parte unde au dat-o rau de tot in religie ...
Oricum, ideea de baza care trebuie extrasa tine oarecum de "energia ki" si alte asemenea. De altfel nu e singurul documentar care atesta influenta buna a gandurilor pozitive asupra naturii inconjuratoare.
Pe scurt, trebuie sa gandim pozitiv ... mereu .. si ne va fi bine (sau cel putin ne vom simti mai bine putin). Faceti ca in Peter Pan : "think happy thoughts !"

Nu as categorisi documentarul ca pe "o experienta deosebita" dar da, e interesant caci deschide niste perspective noi (unele mai realiste, altele mai fanteziste, dupa caz).
C a t a l i n
Eu văzusem un documentar pe National Geographic despre... apă. Acolo problema era abordată mai mult științific decât simbolic / religios.

Interesante proprietățile atipice ale apei, precum variația densității cu temperatura și starea de agregare, tensiunea superficială de suprafață, capilaritatea, solvent universal...
klaus
Bun "documentar", ce sa zic...
Plin de afirmatii pe care nu le sustine, doar le afirma, vorbeste 80% din el despre "memoria apei" dar pe care nu o demonstreaza NICIODATA si nu aduce nici un argument real, utilizeaza ca argumente despre importanta apei povesti sufiste (sufistii sunt ramura exoterico-gnostica a islamului, deci e normal sa vorbeasca in parabole in scrierile lor) si le interpreteaza mot-a mot (ca si cum parabola lui Isus cu paiul si barna ar interpreta-o mot-a-mot si ar fi chiar vorba de o barna in ochi).
Iar singurele dovezi "stiintifice" sunt formele de de cristalizare a apei in diverse situatii, prezentand un singur cristal (si ala facut pe calculator) in loc sa prezinte formatiuni de cristale asa cum se vad la microscop. Nu de alta, dar daca alegi un cristal din multitudine poti gasi la oricare inghet diferite forme.
Iau medicina traditionala chineza (practicata in "documentar" de tibetani) care isi bazeaza filozofia pe 5 elemente printre care si apa, si care vede toate bolile din interactiunea acestor elemente si dezechilibru lor, si postuleaza ca ei (doctorii tibetani) fac analiza apei din organism...
Sustin ca apa inmagazineaza informatii. Fara a spune cum se pot scoate aceste informatii (ca de, daca au vazut ca inmagazineaza, inseamna ca au reusit sa le citeasca). Ce vrajeala.
Apare cate o "profesoara" care ne spune cum a facut ea cu 2 studenti gaura in norii de ploaie in urma "meditatiei" pe care au facut-o in grup si astfel la nunta la care participa nu mai ploa LolLolLo.gif radmasa.gif
Vorbesc de "nivelurile energetice ale apei" fara sa spuna ce-s alea sau cum le masoara, sau la ce ar folosi.

Adevarat "documentar".

PS: vand apa energizata la 100 lei litrul si apa structurata cu 130 litrul. Hai ca face bine organismului, doar o zice in documentar. Doritori?
Shush
M-am uitat si eu aseara la el, aveam de ales intre a invata pentru ultimul examen sau a ma uita la documentarul asta. In afara de acele cateva proprietati "ciudate" ale apei pe care deja le cunoaste toata lumea, nu a prezentat nimic concret. Mie mi s-a parut a fi mai mult un ghid al "comunicarii cu apa" ( radmasa.gif ) decat un documentar. Am inteles doar atat : daca vorbesti frumos cu apa totul e "cool", daca vorbesti urat se strica happy.gif
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.