Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Refuzare ITP
DaciaClub - Forum Dacia > Dacia Logan > Diverse - Dacia Logan
gamezcdr
Tatal meu a fost azi cu masina lui un Logan 1,4 2005 si cei de la statia ITP au refuzat sa-i faca ITP-ul pe motivul ca in cartea de identitate apare pe pag2 in stanga jos la rubrica Modificari ce nu afecteaza performantele si caracteristicile urmatoarea mentiune" Masa maxima in autotren 2300 kg" ei spunand ca la ei in program acea rubrica trebuie sa fie goala. ITP-ul a fost facut in 2007 tot la acea statie si nu au probleme in cartea tehnica a masinii mele Logan 1,6 2009 apar in plus si emisiile de CO2 si foarte ciudat Anv.opt 185/70 R14 88T. Au spus ca luni vor lua legatura cu RAR sa intrebe ce trebuie sa faca. Ce parere aveti de toata treaba asta ?
speed_fane
undeva s-a strecurat o greseala, poate nu din vina voastra, ai incercat si la alta statie ITP ?
Serje
Aia is prosti, mergi la alta statie ITP si aia o sa stie ce trebuie sa faca.
La fel am avut si eu, ei trebuie sa ceara(sau sa trimita) nustiu ce date de la RAR si aia le trimit un fax. Pe mine m-au chemat a doua zi, dar m-au rugat sa sun dimineata sa fie siguri ca au primit faxul si sa nu ma duc aiurea pana la ei. A doua zi am mers si a fost totul ok.
Sandu_Magnatu
Si a mea e 1.4 din 2005 si apare in rubrica respectiva Masa maxima in autotren 2300 kg, dar in 2007 nu a zis nimeni nimic la verificare, dar luni urmeaza sa mergem din nou la verificare, sa vedem daca or zice ceva. blink.gif Mai bine mergi la alta statie ITP, poate astepta "o mica atentie" si nu stia de ce sa se lege. wacko.gif
Serje
Si io am fost in 2006 si nu o zis nimic, dar anul trecut da. Si nu-i chestie de asteptat nici o mica atentie, doar ca nu pot sa-ti faca ITP-ul pana nu modifica sa apara si la RAR ce iti apare tie pe carte.
BZN
Ce mai e si prostia asta? Si apoi, de ce la unii apare si la altii nu? Poate aveti carlig de remorcare???
teleii07
QUOTE(gamezcdr @ 11 Jul 2009, 13:17)
Tatal meu a fost azi cu masina lui un Logan 1,4 2005 si cei de la statia ITP au refuzat sa-i faca ITP-ul pe motivul ca in cartea de identitate apare pe pag2 in stanga jos la rubrica Modificari ce nu afecteaza performantele si caracteristicile urmatoarea mentiune" Masa maxima in autotren 2300 kg" ei spunand ca la ei in program acea rubrica trebuie sa fie goala. ITP-ul a fost facut in 2007 tot la acea statie si nu au probleme in cartea tehnica a masinii mele Logan 1,6 2009 apar in plus si emisiile de CO2 si foarte ciudat Anv.opt 185/70 R14 88T. Au spus ca luni vor lua legatura cu RAR sa intrebe ce trebuie sa faca. Ce parere aveti de toata treaba asta ?
*




Si eu am incercat sa fac itp-ul saptamana asta..acum a implinit masina 2 ani..primul itp! Mi-am luat masina noua,fiindca m-am saturat sa dau spaga pt. ITP..tot nu pot sa fac itp-ul fara probleme..

Am fost refuzat la itp..in carte este trecuta ca pot avea si amvelope pt genti de 14 .. nu e in baza de date..
Oare de ce am platit pt. folia de securizare dupa ce am primit cartea fara folie?!? nu ar fi corect sa primesc banii inapoi?!

Tot ce nu am inteles de ce nu pot trece itp-ul daca este masina corespunzatoare sa circule pe drumurile publice si sa se corecteze ulterior problema din sistem care este a RAR-ului nu a mea..
klaus
Pentru ca nu i-a dat inca nimeni in judecata pe aia de la RAR care au o petarda cretinoida de sistem si care produce prejudicii reale posesorilor de masini (fie si din cauza de revenirii ca la ei scrie una pe hartii si in fapt e alta in sistemul informatic)
Serje
QUOTE(teleii07 @ 11 Jul 2009, 19:35)
Mi-am luat masina noua,fiindca m-am saturat sa dau spaga pt. ITP..tot nu pot sa fac itp-ul fara probleme..
*



Asta da motiv sa-ti iei masina noua ...
Nu trebuie sa dai spaga la ITP, trebuie sa ai grija de masina si sa o intretii cum trebuie si atunci iei ITP-ul pe bune, spaga dai cand esti cu musca pe caciula ...
vi_escu
Ati intalnit niste itp-isti scrufulosi la datorie!
hammer
Am patit si eu in MM si inca o cunostinta de-a mea, amandoi cu masini sin 2007, in sistem nu sunt introduse modificarile referitoare la masa care sunt mentionate in cartea de identitate, am primit o fitzuica valabila 30 de zile si intre timp situatia (speram) se va remedia. Omul de la service mi-a mai aratat un teanc de copii dupa CI ale altor masini in aceeasi situatie, careva la RAR a dat-o-n bara big time.
xaser
Am facut ITP-ul la loganul din semnatura,pe 8.07 la Dacoserv in Militari. Adaugirile mentionate mai sus in topic le am si eu in cartea masinii si nu am avut nici un fel de problema. La Loganul de serv idem, ITP facut la un service autorizat prin Baneasa.
emilab
Si eu am avut surprize la ITP. Am masina din 2005 ,in 2007 am facut ITP-ul fara probleme.In 2009 surpriza (fara Andreea Marin) .Cartea de Identitate a masinii nu figura in baza de date. Asa ca am vizitat RAR (neprimind nici o explicatie in acest sens) pierdut o zi (pt ca baza de date se actualizeaza la sfarsitul zile) refacut programare. Sunt curios ce o sa se-ntample in 2011.
gamezcdr
S-a rezolvat au dat vina pe soft si ITP-ul a fost trecut fara nici o problema sau spaga. Singura problema a fost dupadaia acasa cand taicameu a vrut sa ridice capota. Nu stia cum se face si mi-a trebuit 5 minute sa-l fac sa inteleaga la telefon, inutil sa spun ca toti de la munca radeau cu gura la urechi.
Sandu_Magnatu
Am uitat sa postez, dar am fost luni la o statie ITP "de provincie", in apropierea Aradului si nu a fost nici o problema cu observatia din CIV si talon, singurul incovenient a fost timpul, a trebuit sa asteptam pentru fiecare masina pana primea nu stiu ce confirmare de la Bucuresti si tot le blocau calculatorul, desi in urma cu 2 luni nu era sistemul asta. @gamezcdr: bine ca s-a rezolvat problema cu mai marii cercopiteci de la RAR. mad.gif
hammer
fitzuica temporara ce tine loc de ITP e un impediment major daca vrei sa iesi din tara. Vestea buna e ca modificarile in baza de date ala RAR se pot urgenta daca apelezi la o statie ITP tare in PR si facut lobby.
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.