Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Roata spate stanga
DaciaClub - Forum Dacia > Celelalte modele Dacia - 1100, Berlina, Papuc, Nova > Probleme tehnice - Dacia Clasic
bomba_11980
Nu car cu masina mai mult de 4 oameni - nu incarc in portbagaj pietre de moara etc. nu fac curbe cu frana de mana dar:

- azi dimineatza am vazut o pata sub roata din spate stanga si am zis ca iar mi sa scurs lichid de frana (aerisitorul - e al treilea la numar icon_mrgreen.gif ) - m-am aplecat si cand colo era apa dar uitandu-ma sub ea (sa vad daca curge cumva) observ sa respectiva roata e roasa tare pe interior.
Ma mir de ce si cum - ma uit si la cealalta si nu e la fel (cauciucurile pe spate au 2 ani - mixte) -

Ma departez putin de masina si ma uit la rotile din spate - cea din stanga putin inclinata spre interior (m-am uitat vreo 5 minute sa observ ceva) adik asa - / ----- | (bineinteles nu asa de tare foarte foarte putin).

Am tras de masina (nu se aude nimik) - tras de roata (nu are joc deloc) -

Ce dumnezeu sa intamplat ??? -

Am dat un search sa vad ce sa mai discutat referitor la roti spate - punte spate - dar toate raspunsurile erau: "Schimba puntea spate si nu o sa mai ai problema asta".
- Ceea ce pe mine nu ma incanta ca puntea nu are pic de rugina pe ea, nu e lovita - nimic

Pana sa sa ajung la mecanic vreau cateva sfaturi - ce sa intamplat cu roata respectiva de sta asa si ce as putea face sa o repar?


BON - am editat postul deoarece dupa o analiza mai pronuntata al rotilor din spate am observat ca si roata din dreapta spate e putin roasa spre interior - dar nu asa de tare ca cea din stanga.... deci in concluzie spatele masinii mele ar arata ceva de genul:

/ ----- \
Paca
s-a carat mult cu masina respectiva...se schimba puntea
bomba_11980
Nimeni - Nimeni - Nimeni

E posibil sa se fi carat mult cu ea - dar poate fostul proprietar ca eu nu -

Cauciucurile de pe spate erau noi cand le-am pus - deci nu aveam de unde sa stiu daca asa am cumparat masina sau la mine sa strambat puntea.

In concluzie - de reparat - facut geometrie pe spate sa inteleg ca nu se poate - trebuie schimbata puntea dar:

- inafara de rosul cauciucurilor spre interior ce ar mai putea afecta.

Tin sa precizez ca e foarte stabila masina la drum - nu joaca spatele - nu am batai etc.

Sa cumpar o punte noua e 380 RON (am fost ieri la un magazin de pise auto) iar SH am observat ca variaza intre 50 - 150 Ron (goala sau full echipata) dar cum as putea sa imi dau seama ca puntea SH nu e si ea afectata.

Am citit in cartea lui Mondiru dar mi se pare o masuratoare babeasca, mai este si o alta posibilitate de masurare/verificare al ei ?! (am atasat o poza cu respectiva masuratoare)
Paca
eu as zice sa mergi pe dezmembrari si sa ai incredere in tipii de acolo,o sa-ti dea una buna altfel le faci scandal...parerea mea
tester
daca vrei sa faci o treaba calumea nu ai ce cauta la dezmembrari. mergi un pic in service si vezi ce zic mesterii si daca si ei zic ca e naspa mergi frumos in magazin si iei o punte de uzina. vad ca esti in iasi tu zic sa mergi la magazinele din zona podul de piatra. cum mergi dinspre podul de piatra spre gara nicolina pe partea dreapta chiar langa benzinaria aia mica particulara e un magazinas corect la preturi si calitate(cand iti zice ca e de uzina apai de uzina e nu ca in alte magazine) Klar nu stiu cum se numeste magazinul, dar o sa iti dai tu seama la fata locului. cumperi puntea si termini afacerea si stii ca nu mai ai probleme.

asta e doar parerea mea daca vrei sa o iei in calcul foarte bine daca nu nu. dar decat scandal, dezmembrari si alte porcarii mai bine ce tiam zis eu.
Paca
tester...o spui de parca ar fi tot una...e o oarecare diferenta de poate chiar 300 de lei.el a luat deja in calcul cumpararea unei punti noi,eu i-am aratat si alta posibilitate...omul va alege in functie de bani si daca merita sau nu sa pui una noua
bomba_11980
Mecanicul meu fiind in concediu nu am putut da de el nici pana azi (nu are semnal la tel).
Dupa lungi discutii cu cativa colegi despre puntea mea spate a zis ca intai sa verific rulmentii pe spate si apoi sa ma pronunt ca am puntea stramba.

Este o posibilitate sa fie si de la rulmenti ?
adrianadrian
sal,frate...scuze daca postez aici..eu sunt din iasi...daca cumva ai nevoie de o punte te pot ajuta eu cu una...ca la dezmembrari la noi in iasi e scumpa a luat unkimiu anu trecut una cu tamburi mici si e un mil juma...eu am una cu tamburi mari de pe o dacie din 99 daca te intereseaza
dancuciureanu
bomba_11980 puntea ta e varza. Daca doresti am o punte perfecta http://www.daciaclub.ro/Dezmembrez-Dacia-1...ml#entry1921548 iti dau completa cu tamburi, saboti, rulmenti, ciolane, furca toate mai putin cilindri frina, daca OV nu mai are nevoie de ei ii ai si pe astia (pacat ca sunt noi). Ca mecanic stiu un forumist care se pricepe si iti face transplantul de pe una pe alta, te intelegi tu la manopera cu el. Pret pentru varianta full 150lei, numai punte chioara 100lei.
Sunt din Iasi evident, numarul de tel si alte mess gasesti in link-ul de mai sus. Am scule cite doresti si nu vad mai mult de 3 ore daca ne miscam repede, mai pun si eu mina dar nu extraordinar ca sunt cu altele pe cap.
bogdyMND
Nu trebuie sa fie neaparat puntea straba. Poate a ruginit tabla in care sta axul si sta roata stramba din ax. Te bagi sub masina si te uiti unde am insemnat pe poza. Bagi ceva, surubelnita sa vezi dc se mai tine in ceva axul. Nu da banii pe punte noua ca nu are rost. Te duci la remat sau cauti pe cineva ce dezmembreaza masina si gata. Dc cine monteaza si demonteza se pricepe mai mult de 3 ore n-ai ce face.
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.