Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Schimbare chiuloasa
DaciaClub - Forum Dacia > Celelalte modele Dacia - 1100, Berlina, Papuc, Nova > Probleme tehnice - Dacia Clasic
born2_hate
Am o problema mi sa stricat filetul de la o bujie sa ca am hotarat sa schimb chiuloasa daca ma puteti ajuta cu niste sfaturi.Despre cum se face daca trebuie avut grija la ceva .
multumesc
Adrian_Boy
Daca nu te pricepi mergi in service sau la un nea mecanic, care sa posede preferabil o cheie dinamometrica si sa ai la tine o garnitura de chiuloasa ... parca 12 lei una.

Cumperi una buna de la remat sau mai exista ceva de genul reductie pe filet, mai da-i si tu cu un search.

born2_hate
chiloasa o am deja de la o batranica din 82 si am si o cheie dinamometrica si as vrea sa incerc sa o schimb eu ca daca stric ceva nu conteaza ca si asa o va manca rematul in toamna. Asa ca as vrea sa incerc sa o fac singur .
Adrian_Boy
Suruburile se strang de la centru spre margine in forma de cerc.
Atentie cum pui garnitura !

Stii la ce cuplu se strange ?
iulian.bisty
cea mai simpla varianta e sa iti faci reductie , dureaza cateva minute si nu tb sa demontezi nimic
born2_hate
imi poti zice si la ce presiune se strange ca nu stiu te rog si multumesc de sfaturi. Luni cred ca ma si apuc de lucru
br17rfg
5,5-6,5 daN.m la cald(50 grade dupa oprirea motorului)

6,5 daN.m la rece
boony
Eu i-ti recomand sa nu te apuci sa desfaci tu chilasa la masina ca hai ca de pus o pui la loc da nu uita ca tre sa mai reglezi si tacheti care aia sunt tatici la chilasa si daca nu ai pui cum trebuie dai da alta belea
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.