Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Semnificatie inscriptii jante
DaciaClub - Forum Dacia > Dacia - Diverse > Diverse
Muttley
Vreau sa cumpar niste jante. Proprietarul e departe, de fapt e o doamna si nu stie sa-mi spuna ce deport (offset, ET) au jantele.
S-o pun sa-l masoare e greu, pentru ca jantele au cauciucurile pe ele si trebuie precizie.

Mi-a spus prin telefon ca pe janta scrie:
AAE 4/2001
690kg
KBA 44804

Scoatem ceva de aici? unsure.gif
driverx
QUOTE(Muttley @ 16 Jul 2009, 17:29)
...
AAE 4/2001
690kg
KBA 44804

Scoatem ceva de aici?  unsure.gif
*



Na. Ti-am scos bold-ul din text.
Muttley
Lasa ca faci tu si mai mult de atat wink.gif
IsNa
Citeste aici:

http://www.carbibles.com/tire_bible.html
BlaueCorsa
Tare l-ai ajutat.

KBA este autoritatea auto germana (Kraftfahrzeugbundesamt - asa zice aici), iar ala e un fel de numar de omologare. Nu stiu unde poti gasi corespondentele.
Muttley
Mda... in carbible n-am gasit nimic care sa semene.
Apropo de autoritatea aia germana, e curios... jantele-s facute-n Italia si echipeaza un renault blink.gif

Cred ca ramane sa-i trimit proprietarei un mic indrumar de masurare cu ruleta si echerul. Sau s-o trimit pe persoana care ignora PM-urile sa faca masuratorile dry.gif

Mersic!
Paca
pune o poza cu jantele...or mai fi printre noi care detin acelasi tip pe masina...incearca
Muttley
Slabe sanse... Cred c-ar fi aceleasi cu astea.

Un user de pe forum care are pe Logan un model asemanator imi spune ca jantele astea se fac uneori pe comanda, cu offseturi diferite, d-aia n-as crede orbeste in ce scrie in link.

Pe de alta parte, vanzatoarea spune ca jantele-s luate de pe un Renault. Un posibil indiciu deci in a crede ce scrie acolo.

Pun si o poza cu rotile reale. Mie, din ochi, imi cam par la fel... unsure.gif

[attachmentid=1627538717]
driverx
Ce vrei ba. Dupa ce am plecat de la job, pe caldura asta, vin acasa molesit iti citesc PM-ul, ma spariu de gandurile tale negre de am inchis instant tab-ul.

Alt fraier nu ti-ai gasit? Numa' pe mine sa cutreier juma de judet cu o ruleta in mana?

Vezi ca la beteleu ai numa 3 s(h)oroafe, nu 4.


Sau..... ohmy.gif ohmy.gif ohmy.gif ohmy.gif faci Twingo RS?
Muttley
Tuingo Cap wub.gif

Pana una-alta i-am explicat femeii ce sa masoare.
[attachmentid=1627538726]
Daca imi da raspuns ca a masurat 17km/h, iti dai seama ca te duci asteapta nervos.gif
ToPser
astea sunt jante speedline corse, sunt usoare si in general astia fac jante ptr competitie...si de multe ori..custom.
Muttley
Or fi. Nu le mai iau, topic closed in ce ma priveste.
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.