Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Taxa de drum in Ungaria si Austria
DaciaClub - Forum Dacia > Alte discutii > Calatorii si Intalniri
cargus
Inteleg ca in Ungaria si Austria se plateste taxa de drum.Stiu ca in Ungaria se numeste MATRICA,dar nu sunt foarte lamurit,se da doar o chitanta ca ai platit sau ai si de lipit pe parbriz..??In Austria taxa de drum are vreo denumire??Rovigneta pentru Austria poate fi cumparata si din Ungaria??
multumesc anticipat.
jaf
dupa ce treci in Ungaria sunt o gramada de rulote, casute.. unde gasesti matricea.. poti sa platesti in roni, euro si forinti.. 45 de roni pentru 4 zile(perioada minima).. primesti numai un bon.. in austria o iei din benzinarie dupa granita si costa undeva in jur de 8 euro pe 10 zile.. primesti doar chestia de lipit in parbriz

In Austria se numeste vigneta si da.. o poti cumpara si din Ungaria.. iar in Ungaria daca esti sub 3.5 T ai nevoie de matrice doar pe autostrazi
Jack Daniel's
Hai sa nu dezinformam, vigneta de Ungaria (Matrica) pe 4 zile costa fix 1530 forinti, adica aproximativ 24 lei. Neaparat sa ai forinti, altfel vei plati cat zicea Jaf sau poate mai mult, primesti doar o chitanta. Vigneta de Austria e 8 euro pe 10 zile si primesti pe langa chitanta, autocolantul pe care o sa il lipesti pe parbriz.
Vio
Da' mai baieti, io nu inteleg de ce nu o cumparati voi pe coana Matrica din Romania... eu de exemplu m-am invatat sa o cumpar din Nadlac (sat sau ce-o fi, nu vama), fiindca nu mai ai treaba cu schimbul valutar, si pretul mi s-a parut corect (ultima oara undeva pe la 25 de lei parca)...
paul_damian
QUOTE(cargus @ 17 Jul 2009, 19:04)
se da doar o chitanta ca ai platit sau ai si de lipit pe parbriz..??
*

In Ungaria se da numai o chitanta cu un cod care trebuie sa-l pastrezi, nu ai nimic de lipit pe parbriz. Au camere cu OCR cu care se verifica in trafic daca numarul masinii apare in baza de date la platitori. Daca nu apare vine Rendorsag-ul sa te intrebe de sanatate. In Austria primesti vigneta de lipit.
Amedeus
In Ungaria se numeste "AUTÓPÁLYA MATRICA"

preturi:

Perioda 4 zile
2009.01.01 - 2009.04.30. 1170 Ft
2009.05.01 - 2009.09.30. 1530 Ft
2009.10.01 - 2009.12.31. 1170 Ft
10 zile 2550 Ft.
Curs valabil azi: EUR 273,43 Ft.

Nu se lipeste nimic, se poate plati cu cardul (recomand), atentie cand dai numarul masinii ca ungurul intelege greu (recomand scrierea lui pe un biletel sau aratat talonul). Pastrati bonul chiar si o luna dupa expirarea perioadei, pentru a evita neplaceri ulterioare.

In Austria se numeste "Autobahn-Vignette"

10-Tages-Vignette: 7,70 Euro (10 zile)
2-Monats-Vignette: 22,20 Euro (doua luni)
Jahresvignette: 73,80 Euro (un an)

Se lipeste pe parbriz si se pastreaza talonul de control (parte componenta a vignetei, care nu se lipeste)
cargus
QUOTE(Amedeus @ 18 Jul 2009, 10:58)
In Ungaria se numeste "AUTÓPÁLYA MATRICA"

preturi:

Perioda 4 zile
2009.01.01 - 2009.04.30. 1170 Ft   
2009.05.01 - 2009.09.30. 1530 Ft
2009.10.01 - 2009.12.31. 1170 Ft
10 zile 2550 Ft.
Curs valabil azi: EUR 273,43 Ft.

Nu se lipeste nimic, se poate plati cu cardul (recomand), atentie cand dai numarul masinii ca ungurul intelege greu (recomand scrierea lui pe un biletel sau aratat talonul). Pastrati bonul chiar si o luna dupa expirarea perioadei, pentru a evita neplaceri ulterioare.

In Austria se numeste "Autobahn-Vignette"

10-Tages-Vignette: 7,70 Euro  (10 zile)
2-Monats-Vignette: 22,20 Euro  (doua luni)
Jahresvignette: 73,80 Euro (un an)

Se lipeste pe parbriz si se pastreaza talonul de control (parte componenta a vignetei, care nu se lipeste)
*


Multumesc foarte mult tuturor care au raspuns.!!Daca cineva stie care sunt diferentele intre HOSTEL si PENSIUNE.??Minunat ar fi daca cineva stie denumirile in ungureste si in germana pentru PENSIUNE. smile.gif
Amedeus
In ungureste: "PANZIÓ" si in germana "PENSION"
LuluMOB
In Iasi nu stiu daca gasesc forinti, daca platesc in € cat de mare poate fi pierderea? La un 10%, la 25 lei ma gandesc ca n-are rost sa-mi bat capul (doar tranzitez Ungaria). E mai mult de 10%?
STORMTROOPER
In Iasi (am venit aseara de acolo) exista BCR/BRD/Raiffeisen/samd. La orice banca, daca te duci cu 2-3 zile inainte poti face comanda sa-ti schimbe ceva roni in valute mai putin utilizate pe piata. Daca ai un card tip visa poti plati cu el.
eugeniuz2004
iesean fiind si trecand pe 29 iunie prin Ungaria am cumparat vigneta lor (Matrika) din Mateszalka de la o benzinarie (nici nu mai stiu cum se chema) platind cu cardul in lei al BRD-ului insa varianta cu chip. Nici o problema iar cursul utilizat a fost cel al zilei la banca in cauza. Si nu m-am mai complicat cu cautari de forinti sau cu altele...
Amedeus
Se poate plati cu orice card de debit (Maestro, Visa Electron) sau de credit.
jaf
QUOTE(Jack Daniel's @ 18 Jul 2009, 05:49)
Hai sa nu dezinformam, vigneta de Ungaria (Matrica) pe 4 zile costa fix 1530 forinti, adica aproximativ 24 lei. Neaparat sa ai forinti, altfel vei plati cat zicea Jaf sau poate mai mult, primesti doar o chitanta. Vigneta de Austria e 8 euro pe 10 zile si primesti pe langa chitanta, autocolantul pe care o sa il lipesti pe parbriz.
*



mda.. eu nu mi-am batut niciodata capul cu forinti
LuluMOB
Spune concret care-i problema, eu am gasit pe siteul ungurilor acelasi pret si n-am mai iesit de ani de zile, sper sa nu fiu pus la zid pentru asta.
will
Forinti ptr matrica se gasesc sigur la doua banci : OTP si TRANSILVANIA . Eu asa procedez cand ies din tara si tranzitez Ungaria . 5000 forinti = 75 lei si nu ai probleme . Chiar bei si o cafea pe autostrada . 1530 forinti/4 zile .
ice cube
Eu nu inteleg incapatanarea unora, care in ciuda a ce se tot vorbeste pe toate forumurile de calatorii tot ridica problema de unde fac ei rost de 2000 - 3000 de forinti.
Folositi fratilor cardurile in lei, de la orice banca din Romania si puteti plati orice, inclusiv amarata aia de matrica si nu va mai pacaleste nimeni.
Ai nevoie de forinti sa-ti iei inghetata? Scoti de la bancomat si eviti casele de schimb valutar, unde poti sa iei tot felul de tepe.
Mai veniti si voi la civilizatie, parasiti evul mediu.
argon
corect, se poate plati cu cardul romanesc de lei chiar si de salar si comisionul e minim, nu merita umblatura.


Cu Ungaria si Austria e clar, dar pentru Germania stie cineva cat costa si de unde?
ice cube
Ce sa coste in Germania? Daca te referi la vigneta, in Germania nu se plateste nimic. Toate taxele de drum sunt incluse in pretul benzinei, deci acolo n-ai treaba.
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.