Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: cum montez rulmenii spate
DaciaClub - Forum Dacia > Celelalte modele Dacia - 1100, Berlina, Papuc, Nova > Probleme tehnice - Dacia Clasic
rusu_i
am cumparat azi o pereche de rulmenti spate cod 30204 si am unele nelamuriri legate de montaj: ii montez cu tot cu carcasa, sau fara ea?
inca n-am dat tamburii jos sa vad cum vin.
[attachmentid=1627539883]
[attachmentid=1627539885]
Mr_Devil83
normal ca se monteza cu carcasa si ai nevoie de o presa de extras rulmentii si ceva teava sa il bati.
pcostica
30204 este rulmentul 'mic' care iese impreuna cu tamburul, nu necesita dispozitiv.
30205 este rulmentul 'mare' se extrage de pe fus cu dispozitivul.
Inelul exterior se scoate din tambur cu ajutorul unui dorn si al unui ciocan.
Bafta!
baranga
iti trebuie presa de rulmenti dar daca n-ai e perfecta si o presa cu 3 gheare:
OBLIGATORIU schimbi si simeringurile(alea din cauciuc ) si ai grija ce vaselina pui;
Nu lucra cu praf sau pamant langa tine;lucreaza ca un chirurg wink.gif
Speli tot pe langa cu o pensula cu benzina sau motorina(ai grija sa nu patezi sabotii spate cu motorina);in rest nu ai cum sa nu te descurci wink.gif
bafta
rusu_i
poate posta careva o poza cu o presa/dispozitiv de extras rulmentii spate de pe ax?
brigada_diverse
sau cu ciocan si surubelnita in loc de presa.....
danut 69-71
Iti trebuie presa sa poti extage rulmentul de pe axul fuzetei spate . Sau poti sa-l tai cu flexul daca nu gasesti presa , numai sa fii atent sa nu atingi axul .
Adrian_Boy
http://www.daciaclub.ro/https://www.daciaclub.ro/index.php?showtopic=139916&hl=prese

"Poza 6" cu rosu, este ce-a pentru rulmentii spate wink.gif

Daca esti din buc te ajut, iar pentru acele simmeringuri care care ti-au zis unii sa le schimbi, eu i-ti recomand sa le pastrezi pe ale tale, pentru ca cele noi sunt facute de toata jena sad.gif

rusu_i
am facut rost de un extractor cu gheare si am reusit sa-i schimb, iar simeringurile le-am schimbat.
scula arata aproximativ ca asta

[attachmentid=1627542030]
Sorin_18
despre ce semeringuri este vorba???si eu vreau sa schimb maine rulmentii pe spate si ma-ti pus pe ganduri cu semeringurile astea de care vb voi,habar nu am ce sunt
Adrian_Boy
sunt niste inele de plastic care au rol de a bloca mizeria pentru a nu ajunge la rulmentii, sunt greu de gasit pentru ca sunt "ascunse" in vaslina wink.gif
ydaniel
sunt de cauciuc si au rolul de a nu permite vaselinei sa ajunga pe ferodouri.
rusu_i
cam dupa cati km trebuie sa restrang rulmentii (sunt sigur ca o sa apara un joc cand isi fac rodajul) ?
argon
ii restrangi doar daca fac joc, nu e un numar anume de km, de obicei nu se strang, daca au fost montati corect, adica daca au fost batute bine camasile.
danut 69-71
QUOTE(rusu_i @ 4 Aug 2009, 10:01)
cam dupa cati km trebuie sa restrang rulmentii (sunt sigur ca o sa apara un joc cand isi fac rodajul) ?
*


Nu-ti trebuie un numar de km sa stringi rulmentii . Se string pina la capat dupa care se da un sfert de tura inapoi si gata .
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.