Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Grecia - Mykonos
DaciaClub - Forum Dacia > Alte discutii > Calatorii si Intalniri
AMW
Planuiesc in urmatoare perioada sa plec in Grecia, mai exact in Mykonos. Din pacate pe net nu prea am gasit informati utile iar pe forum nu am gasit deloc.

A fost cineva in Mykonos? As avea si eu nevoie de ceva informatii legate de cazare...preturi...drum...

Un singur lucru am stabilit pana acum...si anume ca plec cu masina...smile.gif

Din cate stiu e destul de scump...dar cica merita biggrin.gif

Agentiile de turism vad ca nu se inghesuie sa promoveze insula asta avand in vedere ca nici oferte nu am gasit pe net... huh.gif
gibonu
Te-ai gandit la inchiriat masina in Mykonos?
S-ar putea sa iesi mai ieftin.
Bafta
AMW
Masina - 320 euro - 4 persoane (+ mobilitate - timp)
Avion - 240 euro/persoana = 960 euro pt 4 persoane (+ timp - mobilitate)
Autocar - nici nu ma gandesc

So...nu ies mai ieftin...

Chiar nu a fost nimeni in Mykonos?
jack
AMW - vrei tu neaparat Mykonos? e cam o Mamaia a insulelor grecesti. Ai in jur insulele Sifnou, Tinos, Naxos, Paros, Antiparos ( wub.gif ), Sikinos, Ios, Iraklia, etc...
In Mikonos mergi in principiu doar daca pui accent mare pe viata de noapte - si atunci ai venit la fix.
Daca vrei o vacanta mai linistita, cu mers la plaja, taverne etc, eu iti recomand oricare alta insula.
Iarasi, ca amanunt important, cu banii pe care ii cheltui in Mikonos intr-o saptamana, stai in alta insula cel putin 2... wink.gif

Te felicit oricum pentru decizia de a "cobori" in Ciclade, aici vei vedea adevarata fata a insulelor grecesti.

Ai mai jos cateva link-uri utile pentru transport:

http://www.minoan.gr/index.asp?a_id=226
http://www.superfast.com/site/content.asp?sel=291&loc=2
http://www.ferries.gr/strintzis/

iti recomand sa faci rezervare inainte, de regula nu prea gasesti locuri in ultimul moment, mai ales pentru masina.

Ca idee, de la Atena pana in Paros, pentru masina vei da intre 80-100 eur (comparabil cred ca e si pt Mikonos) iar de persoana - 50/60 eur, depinde de perioada, ora plecare, etc. Vei face cam 4-5 ore; majoritatea vapoarelor pleaca intre 7 si 8 dimineata din Pireas, asa ca poti considera o noapte de cazare in Atena sau o varianta astfel incat sa ajungi dimineata in port.
Personal am mers in ultimii ani aproape numai cu Blue Star Ferries si au fost ok.

Cazari in fiecare insula in parte iti recomand sa cauti pe net si sa discuti direct cu grecii, uita de agentiile de turism. Astea n-au auzit decat de Kerkyra si Zakyntos... sleep.gif
Cu siguranta vei gasi cazare si daca mergi "orbeste", mereu erau locuri libere pe unde am ajuns eu, dar e pacat in era internetului sa nu profiti.
Daca mai ai intrebari, go ahead! smile.gif






AMW
Nu ca vreau neaparat, dar suntem mai multi..vreo 7-8 persoane si vrem sa mergem intr-un loc in care sa fie tineri, fara familisti, multa distractie si uneori relaxare smile.gif Iar din cate am vorbit cu un grec...a zis ca asta ar fi insula perfecta pentru ce vrem noi...


M-am uitat pe site-urile alea si am vazut ca pentru masina e 82 de euro si per persoana 50 euro. Destul de mult avand in vedere ca anul trecut am fost in Corfu si am dat 70 de euro pentru masina si 4 persoane smile.gif

Stii cumva daca acolo pot inchiria barci cu motor? Nu ma refer la yahturi sau barci foarte mari, ci din alea mici de 3-4 persoane.Care sa le poate conduce oricine ca eu asta intentionez sa fac acolo...pe langa mutle altele.

Sa inteleg ca tu ai fost in Mykonos? Daca da, ai avut cazare luata din Ro?
Noi nu prea gasim oferte la agentiile romanesti si cred ca o sa incep sa apelez la agentiile din Anglia sau din Grecia...

Am incercat sa caut pe net hoteluri dar imi lasa impresia ca sunt mult mai scumpe decat cele prin agentie...
jack
Daca vrei doar "uneori" relaxare, Mykonos is the place to be biggrin.gif
Eu n-am ajuns in Mykonos, in insulele din jur am fost. Avem o relatie sa spunem ... speciala cu insula Antiparos.
Dar am prieteni care au fost in Mykonos si din ce au povestit, e locul unde nebunia e maxima tongue.gif .
In majoritatea insulelor cluburile deschid tarziu, dupa 12, 1 noaptea iar Mykonos sigur nu face exceptie smile.gif

Peste tot pe unde am fost am vazut barci de care spuneai de inchiriat. Cu motoare de 3-4 cai dar iti faceai treaba cu ele. Si noi avem una cu motor de 4 cai (frumosi biggrin.gif ), de 4 persoane si e ideala la insula. O folosim mult cand mergem la scufundari.
Nu as putea sa-ti spun insa daca ai nevoie de ceva permis pentru a inchiria o astfel de barcuta; dar la cate erau si cati le conduceau...nu prea cred.

Cazarea in Paros de exemplu e undeva pe la 50-60 eur/noapte minim (poti gasi si mai ieftin, dar greu). In Mykonos sa te astepti la mai mult, probabil spre suta.
Daca mergi dupa 1 septembrie insa, e considerata perioada in extra sezon si preturile incep sa scada.

In septembrie anul trecut am platit 90 eur Paros - Atena pentru masina si 60 si ceva eur/persoana si am mers cu Blue Star. Bilet cu loc, nu pe punte afara.
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.