Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: avantaje melaminat de 12mm
DaciaClub - Forum Dacia > Alte discutii > Cafenea
Ov
exista vre-un avantaj la "parchetul" melaminat de 12mm fata de cel de 7 sau 8 mm?
sau sunt pur si simplu bani dati in plus aiurea total

C a t a l i n
Elasticitate mai redusă, îmbinări mai solide -> zgomot mai mic (cam ca la benzinar vs diesel tongue.gif)
vijelie
Pentru trafic domestic moderat, chiar ca sunt bani aruncati.
vis-a-vis
Melaminat, inseamna ca e acoperit cu un strat de melamina la exterior...
kog
si ca defapt e facut din carton presat. Mi-am pus si eu in camera(8mm) recent si sincer nu ma c9nvinge. Sunt curios cat rezista.
Ov
avand in vedere ca podeaua mea nu e dreapta (asta dupa ce am turnat sapa de beton urmata de o gramada de saci de auto-nivelanta), si ca parchetul de 7mm se misca pe ici-colo (dar nu deranjant, vreau sa-l schimb ca sa redecorez camera smile.gif ), ala de 12 o sa faca la fel? sau fiind mai tare o sa se rupa de la imbinari si o sa arate si mai nasol 04.gif
vijelie
Ala de 12 e mai rigid. Dar in niciun caz nu se va rupe.
De regula denivelarile sunt preluate de stratul suport de sub parchet.
Ov
folia parca e de 6 mm (oricum, cea mai mare care am gasit-o pe piata anul trecut).

Inainte de mare indreptare, puneam dreptarul de 2m pe podea, si aveam variatii in unele locuri de aproape 3cm. Am indreptat cat s-a putut. Acum cred ca am denivelari de maxim 3-4mm, dar sapa nu mai torn. Vreau doar sa scot parchetul "vechi" (care intr-o deplina inspiratie l-am luat wenge) si sa pun altul (evident in cealalta extrema)
vis-a-vis
Eu pentru nivelare am facut in halul urmator.
Am luat un furtun d-ala transparent, l-am umplut cu apa si am trasat o dunga de nival de jur-imprejur.
Am inceput sa montez sipca de 3 cm de jur imprejur, toata la acelasi nivel.
Apoi un dreptar din scandura mai lata, decupat la capete cat sa ajunga jos.
Turnat moloz cat mai subtire si nivelat cu dreptarul.
Cred ca am iesit mult maiieftin decat cu sapa lu' peste prajit, autonivelanta.
Ov
pai ca sa iau grosul si io tot cu ciment cu nisip am nivelat, cu morman facut in mijlocul camerei, dar atunci n-aveam mobila/usi/nu era zugravit, acum nu-mi arde de facut praf prin camera
Micutzu_BH
Ov, recomandarea mea e sa-ti cumperi parchet de rasinoase (brad). Daca il si lacuiesti e mult mai frumos si rezistent in acelasi timp. La cativa ani il poti chiar rascheta si e ca nou. 04.gif Spor!
Ov
Multam, dar e prea mare deranjul. Un d'asta melaminat intr-o zi il schimb. Ala natural se asorteaza cu gioconda de la intrarea in vila, si cum n-am asa ceva, la cei 17mp de sufragerie comunista melaminatul merge snur
b76bgaarh
vezi sa nu para dif de inaltime la imbinari..... in rest...cica asta rezista mai bine la mobila.....
Micutzu_BH
Cum vrei... eu iti dadeam o solutie buna si rezistenta in timp, dar daca vrei ceva ieftin pune parchet laminat de 6 mm la pret promotional de 9,99 lei (gasesti prin hypermarket-urile de profil) si peste 4-5 ani schimbi din nou.
Ov
la ala de 10 roni nu timpul e problema (dupa cum se poate observa, dupa 1 an ma plictisesc de el biggrin.gif) ci faptul ca se imbina ca naiba si nu sunt 2 placi la fel.

Ala de 12 mm e 49 roni la prima strigare, 42 la a 2-a si am incercat-o si pe a 3-a dar nu mi-a iesit (...inca smile.gif )

Dar pt partea asta de redecorare, parca n-as investi mai mult de 500 de roni, asa ca d'asta incerc sa ma conving daca merita sa mai pun 300 peste sa iau 12mm in loc de 7-8
Micutzu_BH
Ov, asculta-ma si fa ce ti-am spus de prima data; lasa laminatu` si pune podele de rasinoase (brad). Le lacuiesti si iti garantez ca arata mult mai bine decat orice laminat si in plus de asta sunt mai ieftine ~25 lei/mp.
barbutu
eu am luat de curand parchet de 12,3 mm la 34 lei si sunt ff multumit de el se imbina mult mai bine decat cel de 7-8 mm si are si click-ul mai rezistent.
sub parchet baga polistiren de 6 mm si nu o sa ai treaba mai ales ca ai zis ca nu ai diferente mai mari de 3-4mm
mariuscond
Recomand triplustratificat!

Numele de parchet triplu stratificat se datoreaza faptului ca acest tip de parchet se prezinta sub forma unor panouri formate din 3 straturi de lemn imbinate cu ajutorul unor adezivi speciali, astfel:

1. Strat superior din lemn nobil autohton sau exotic de 3.5 mm
2. Strat de mijloc din lemn de rasinoase de 8 mm
3. Strat inferior din lemn de rasinoase de 3.5 mm

Parchetul triplustratificat se monteaza usor datorita sistemului clic, se poate instala in spatiile incalzite prin pardoseala, este demontabil si este deosebit de rezistent.

Niste dimensiuni: 1092*207*15mm 1.580mp/cutie
klaus
QUOTE(Micutzu_BH @ 22 Jul 2009, 12:41)
Ov, asculta-ma si fa ce ti-am spus de prima data; lasa laminatu` si pune podele de rasinoase (brad). Le lacuiesti si iti garantez ca arata mult mai bine decat orice laminat si in plus de asta sunt mai ieftine ~25 lei/mp.
*


Mai trebuie sa fie si uscat, mai trebuie si raschetat, mai trebuie si paluxat, mai trebuie si lipit, mai trebuie si montat (si se monteaza mai greu). Pretul de achizitie nu spune nimic fata de pretul real de montare.
Si sa vezi bucurie daca nu e uscat cum trebuie, cum cresc distantele de la imbinari...

vijelie
Uscat minim 2 luni, altfel...
WUB
Recomand triplustratificat. Doar il faci pt tine, nu pentru altii.
GoGu
Pune de 6-7 mm peste asta pe care il ai (si pui si cea mai subtire folie pe care o gasesti).
C a t a l i n
Doar dacă-ți plac filmele horror...
vis-a-vis
Pai ii da cu vaselina la greu biggrin.gif
vijelie
Eventual mai taie si din usi. radmasa.gif
tonicelli
Decat parchet melaminat au recomand OSB.
Am vazut la cineva, arata super si am inteles ca e si mai usor de intretinut smile.gif
Ov
bun, m-am lamurit, n-am inteles nimic smile.gif

NU vreau masiv, din considerentele enumerate de mine mai sus la care se adauga (le stiam dar nu le-am amintit) cele spuse de Klaus.

ideea era daca merita diferenta de la 500 de lei la 800 de lei cat ma costa un moft (sa schimb culoarea intr-o camera) pe care o sa-l tot am o data la 1-2-3 ani ?

la o adica nu-mi prisosesc aia 300 de lei diferenta si prefer sa-i beau icon_mrgreen.gif
GoGu
@tonicelli: Nu scamoseaza sosetele? unsure.gif

PS: atentie cu protectia muncii pe parchetu' melaminat, era sa ma duc de cateva ori cu freza de pamant alunecand pe aceasta inventie (pe care o prefer totusi parchetului clasic, parchet care mi-a scos peri albi cu cracanarile laugh.gif lui).

@Ov: dupa parerea mea nu merita, oricum, e "consumabil". Ma uit de ex. la faianta mea din bucatarie, o oribilitate cu floricele (dupa moda de acu' doujde ani, de import, mandria familiei), pusa cu simt de raspundere de o sa pun picameru' pe ea cand o fi de dat jos...
argon
QUOTE(GoGu @ 22 Jul 2009, 13:59)
@tonicelli: Nu scamoseaza sosetele?  unsure.gif
*




daca-s imperecheate , nu.
GoGu
laugh.gif
vis-a-vis
Ovule, hai sa-ti zic ce-am observat din atatia metri patrati montati de parchet si ce-as face eu.
Trebuie pregatita bine suprafata, daca ai nivelat-o cat de cat, e suficient.
Problema principala e ca trebuie curatata foarte bine. Sa nu ramana pietricele, nisip, praf.
Pe urma intinsa folia, aia poroasa, de izolatie. Tot asa, avut grija sa nu fie pe ea pietricele.
Apoi parchetul. Asta poate fi subtire, dar e bine sa fie d-ala cu "click" sau "dublu-click", adica sa nu stai sa pui aracet la imbinari. Am vazut parchet gros, pluristrtificat, care era distrus la imbinari.
Ideal e unul de trafic intens, ca daca ai un scaun cu rotile spre exemplu, la calculator, o sa se uzeze in zona aia.
Atentie mare ca pe margini sa-i lasi luft suficient, eu las cam 1 cm de jur-imprejur, pentru dilatatie. Altfel ai ocazia sa se "umfle" in mijloc.

Deci, parchet de trafic intens cu imbinari mecanice, suprafata cat mai plana, fara denivelari si bine curatata, montaj cat mai profi.
argon
recomand parchet cu lipire, care nu se face cu aracet in nici un caz, ci cu un lipici special. La parchetul asta nu apar in timp lufturi la imbinari ca la ala cu clicuri si dubluclicuri.
vis-a-vis
E aracet toata ziua, da-l in pana mea de lipici special biggrin.gif
Si daca e lipit prost, vor apare lufturi.
La click daca nu asezi santurile la locul lor, n-are cum sa intre. Ce ai vazut tu a fost un montaj prost. Mai mult ca sigur s-a stricat imbinarea.
N-are voie sa aibe luft. PUNCT!
Shush
La mine in camera am din ala care se monteaza cu lipici de nu stiu cati milimetri si "meseriasii" mi-au lasat un luft de 3 mm fix in mijlocul camerei. Am zis ca daca e mai scump e mai bun sad.gif ... la ai mei in camera e cel mai subtire parchet posibil cu imbinari cu click, nu are nicio problema.
GoGu
Vezi ca se gaseste un soi de chit pt. rosturi in parchet, e la tub precum siliconul, sunt cateva nuante, sa potrivesti la culoare. Am folosit, e beton, aplici, netezesti cu degetul ud, dupa 24 de ore nu mai vezi luftul (daca ai nimerit culoarea). Ca producatori am vazut Bison si Henkel (Moment).
Shush
Mersi pentru informatie. Al meu are culoarea stejarului, banuiesc ca o sa gasesc.
argon
QUOTE(vis-a-vis @ 22 Jul 2009, 14:26)
E aracet toata ziua, da-l in pana mea de lipici special biggrin.gif
Si daca e lipit prost, vor apare lufturi.
La click daca nu asezi santurile la locul lor, n-are cum sa intre. Ce ai vazut tu a fost un montaj prost. Mai mult ca sigur s-a stricat imbinarea.
N-are voie sa aibe luft. PUNCT!
*



posibil montat prost, desi am mai vazut in multe locuri, trebuia sa te chem pe tine ^_^luftul ala apare intr-o oarecare perioada, desi dupa montaj arata perfect. Acum am de 4 ani d'ala lipit si imbinarile arata ca in prima zi.
turturel
asa cum spune si vis-a-vis..sa ii lasi 1-1,5 cm de jur imprejur. in primul rand culoarea sa fie frumoasa si sa nu fie chinezesc. eu mi-am luat pe vremea cand eram dedemanist un parchet nemtesc de 7-8 mm si e traznet..are 2 ani de cand e pus si e boboc. ideea e ca cu cat e pretul mai ridicat..cu atat parchetul e mai bun..imbinari eficiente..fara probleme de genul "2 placi la fel", mai rezistent la trafic, etc. eu am ales trafic intens..ai grija la cele cu trafic moderat..sa nu apara exfolieri sau sa se roada mai repede pe la imbinari. succes!
tarzy
eu am montat de 12 cm in sufragerie si de 8 in dormitoare, se simte diferenta, cel de 12 izoleaza mai bine, e mai putin zgomotos, si ai o alta senzatie cand calci pe el.

Ptr diferente de 3-4 mm nu ai de ce sa-ti faci pbe daca bagi izolare cu "iarba de mare", care cica accepta diferente de nivel de pana la 5 mm.

Eu am cumparat de la Hornnback.

banuiesc ca stii cum se monteaza parchetul:
- luft in laterale de minim 1 cm;
- orientarea la 90 grade fata de cum bate lumina
- mai intai se pune o folie de PVC, apoi izolatia (PEE, iarba de mare, etc) apoi parchetul
etc
klaus
Si folia de PVC ce rol are?
corbex
Cred ca e anticondens. podelele sint mai reci decit aerul din camera, uneori cu mult mai reci. Am citit ca si in peretii caselor de lemn se pune folie, inainte de izolatorul termic. Acolo rolul ei anticondens e explicit.
turturel
folia pee e pt condens..adica anticondens..eu nu am mai pus nici o folie pvc..direct pee si m-au ajutat colegii mei de atunci de la dedeman. nu mi=au spus nimic de vreo folie pvc. huh.gif
kog
si eu am pus doar pee
argon
daca e incalzit spatiul de sub tine, nu e nevoie.
tarzy
QUOTE(klaus @ 23 Jul 2009, 09:11)
Si folia de PVC ce rol are?
*



Eu stiu de folie de pe topicul similar de pe softpedia.

poate ai noroc de-un vecin mai putin pretentios si care considera ca 10 C sunt suficiente ptr zilele geroase de iarna, in plus contribuie si la izolarea termica.

La cat de ieftina e merita macar si ptr faptul ca nu te mai muradersti de praf de ciment de pe podea,
klaus
Folia PEE de pus sub parchet, ba chiar si placutele de polistiren extrudat cu acelasi scop au obiceiul de a nu fi permeabile la apa.
Ar fi o problema daca pui substrat de pluta sau izolator de resturi presate (gen rogojina), dar cu cele amintite mai sus nu cred ca e necesara folia de PVC.
dr_mKe
Folie PEE, folie PVC, eventual izolatie termica cu polistiren extrudat. Exista niste lamele din otel care se monteaza intre perete si parchet dupa ce s-a terminat montajul, lamele care mentin tensiune asupra placilor suficient cat sa nu ti se largeasca rosturile dupa imbinare. Pentru imbinari exista diverse solutii de impermeabilizare, la fel si pentru plinta. In bucatarie plinta este prinsa de perete cu chitul norma de fixare, si intre plinta si parchet/imbinarile dintre plinta si piesele de conectare gen coltar, etc, silicon. Sanse sa-ti intre apa sub parchet la accidente chiar maricele nu prea exista.
Alta problema este planeitatea sapei pe care nimeni nu se oboseste s-o aduca in parametri daca nu este deja (cam rar la blocurile noastre).
La 12 mm placile sunt mai rigide si implicit izoleaza mai bine, dar pana la parchetul din lemn triplustratificat mai este. Fata de 6 mm diferenta este mare.
Asi
QUOTE(tarzy @ 23 Jul 2009, 07:30)
eu am montat de 12 cm in sufragerie si de 8 in dormitoare, se simte diferenta, cel de 12 izoleaza mai bine, e mai putin zgomotos, si ai o alta senzatie cand calci pe el.

Ptr diferente de 3-4 mm nu ai de ce sa-ti faci pbe daca bagi izolare cu "iarba de mare", care cica accepta diferente de nivel de pana la 5 mm.

Eu am cumparat de la Hornnback.

banuiesc ca stii cum se monteaza parchetul:
- luft in laterale de minim 1 cm;
- orientarea la 90 grade fata de cum bate lumina
- mai intai se pune o folie de PVC, apoi izolatia (PEE, iarba de mare, etc) apoi parchetul
etc
*



Blindezi podeaua? tongue.gif
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.