Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: O metoda ca sa fac ledurile sa mearga la 12 v va ro
DaciaClub - Forum Dacia > Celelalte modele Dacia - 1100, Berlina, Papuc, Nova > Probleme tehnice - Dacia Clasic
Lucian MC
Am facut la cineva nishte placi cu leduri ptr pozitii si semnalizari fata la o dacie cu 4 faruri sport (cate 12 leduri in paralel pe placa si sunt 4 placi de leduri ) Si vreau o metoda sa le alimentez la 12 v
Nu stiu daca merge cu rezistenta....
Datimi o metoda va rog ca sa termin si eu modificarile la masina ca stau fara bara fata ptr moment din cauza asta....
krapcarasu
pune cate 3 sau 4 led-uri in serie
Lucian MC
Daca is 3 in serie oare curentul ramane stabil ca sa le las pe restul in paralel?
bucatzel
LED-uri de 12 volti nu te coafeaza mai bine? Se gasesc de ceva vreme la magazine de specialitate.
Lucian MC
Alea is RGB de obicei din cate stiu eu si nu se gasesc galbene in nici un caz
Credema ca am cautat prietene....
ianacosti
Oricat de multe led-uri ai pune in serie tot trebuie rezistenta.

Formula de calcul e:

R[ohmi]= Umasina-Uled/Iled[amperi]

Umasina=14.4V
Uled= 3.5V led alb si albastru 2-2,5V celelalte, dar mai bine masori
Iled=20mA
Lucian MC
Oare nu se gaseste balast sau un transformator ceva ca sa faca 3 v?
Mr_Devil83
sursa de curent constant liniara sau in comutatie si pui ledurile in paralel.
Lucian MC
Unde gasesc asa ceva si cam cat costa:)
krapcarasu
legi 2 cate doua in serie, alim de la un integrat stabilizator de 5v [attachmentid=1627540318]
dany_daci1300
ai putea face dintr-un incarcator de telefon pt masina biggrin.gif
melqu2002
Eu am led-uri (albe) pe pozitii, iluminat interior si iluminat numere. La toate am inseriat o rezistenta de 0.5 w si 681 ohmi (la unele)sau 5sute si ceva (nu mai tin minte exact valoarea) de ohmi la altele. De un aproape 1 an nu am nici un fel de pb cu ele, functioneaza f bine.

In alta ordine de idei, parca stiam ca releul de semnalizare e facut sa functioneze normal la un anumit nr de watti (5 sau mai mult nu stiu), iar in cazul in care un bec e ars clipeste mai repede. Intrucat led-urile nu au nici pe departe consumul unui bec normal, s-ar putea ca releul sa "vada" led-urile ca fiind becuri arse si sa clipoceasca mai repede.
PH-06-BOA
Ai multe variante. Poti lega grupe de paralel in serie, poti face un montaj simplu cu cu 7812, 7809, 7805, caruia ii mai pui un tranzistor si un semireglabil, si faci cat vrei din el,poti pune rezistente care sa acopere consumul total, in serie, sau poti sa le arzi pe toate, si sa pui iar becuri.
Mr_Devil83
sursa de curent cu 494...
Lucian MC
Raman la becurile obisnuite in alta carcasa mai simplu
0
Nu renunta asa repede..incearca ceva de aici..http://niqro.3x.ro/LED/LED.htm..daca o sa cauti mai bine, asta in caz ca nu ai gasit deja, a facut cineva niste stop-uri cu leduri.
diaconuliviu
Era un articol despre transformarea unor socluri de becuri in becuri cu led-uri. Apartine unui australian... practic se pun vreo 5-6-10 leduri in serie cu o rezistenta de 270-820 ohm, functie de nr de leduri. Daca e bec de stop sau ceata sau marsarier, etc, cele de 21 W, se pun doua sau trei asemenea ghirlande.
Se pot transforma toate, chiar si cele de semnalizare. Problema la semnalizare este ca releul are frecventa functie de consum, ca atare un bec cu leduri avind consum mic, mult mai mic decit al unuia cu filament, va "dicta" o frecventa mare. Numai daca modifici si releul (C crescut de vreo 10-20 de ori).
melqu2002
Pentru beacele de frana/pozitie am vazut (inca nu si testat) becuri cu led-uri cu 2 faze, cam la 25 de lei setul. Pentru becul de stop simplu (cel de la luneta) am luat acu ceva vreme (si il folosesc cu succes) bec cu led-uri cam la 10 lei.

Am vazut ca cele cu 2 faze au 3 "straturi" de led-uri, iar cel simplu doar unul.
stealth
dar leduri rosii cu luminiscenta mare unde paot gasi la un pret fantastic de incredibil de mic? cum au astia la Passat. ca eu as dori vreo 50-100 buc...
C@talin
mai bine pui un regulator de tensiune wink.gif daca nu trebuie neaparat rezistenta la fiecare led,altfel vor face poc biggrin.gif

G_Bv
stealth leduri se gasec cu gramada eu am lucrat in domeniu publicitar si lucram mai mult cu leduri pe 12v,iar la nr. de leduri care zici tu gasasti sigur pe net comnda on-line

"Alea is RGB de obicei din cate stiu eu si nu se gasesc galbene in nici un caz
Credema ca am cautat prietene...."

....Prietene..... ledurile RGB = Red Green Blue adica 3 culori/led(un led RGB are 3 culori) bre.... Garantat, alea se lucreza cu controler si sunt pe 12v
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.