Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Autocolante colorate
DaciaClub - Forum Dacia > Dacia Solenza > Imbunatatiri - Dacia Solenza
Bogdan_F
Nu stiu daca ati observat ca prin Bucuresti toate taxiurile care la origine nu sunt galbene au plafonul si unele si capota acoperite cu un autocolant galben.

Intrebarea este daca stie cineva unde se gaseste un asemenea autocolant ROSU. As vrea sa imi "vopsesc" oglinzile, insa mi se pare prea mare si prea consumatoare de timp investitia int-un proces de vopsire propriu-zisa...asa cu autocolant parca merge mai bine si e si mai rezistent la zgarieturi

RIon
Ai vazut autocolant pe oglinzi? Autopcolant se gaseste pe la fimre de gen, librarii, depozite consumabile... doar ca nu cred ca va sta bine fixat, mai ales ca vine caldura.
costi
Cum naiba o sa pui tu colant pe oglinzile de Solenza nu stiu;
poate la DSN ar merge ca sint drepte, dar la Solenza sint sferice.
Mi se pare infinit mai usor de vopsit.
asarban
Iti trebuie doar 3 spray-uri:
plastifix
vopsea
lac
si ies "giugiuc"
bogdan_o
Daca te uiti mai atent la taxiurile alea de care zi tu o sa vezi cutele de la autocolante, tocmai pt ca suprafetele nu sunt perfect drepte sau curbare dupa o generatoare ci au efect sferic. Arata ca naiba si nu cred ca ai vrea asa ceva pe oglinzi. Oricum, oglinzile se zgarie repede, mai ales la SLZ unde au niste dimeniuni animalice.
Bogdan_F
OK, cred ca o sa renunt....desi am vazut ca Solenza arata super-bine cu oglinzile vopsite. Daca mai vopsesti si clantele, tacamul e complet...Din pacate e prea complicat cu spray-ul sau la vopsitor..
bogdan_o
Pai obrazul subtire cu cheltuiala se tine... wink.gif
cristyyy2003
QUOTE(Bogdan_F @ 15 Mar 2005, 18:26)
OK, cred ca o sa renunt....desi am vazut ca Solenza arata super-bine cu oglinzile vopsite. Daca mai vopsesti si clantele, tacamul e complet...Din pacate e prea complicat cu spray-ul sau la vopsitor..
*


Se poate lipii autocolant si pe suprafate sferice...doar ca costa.
Trebuie doar sa te interesezi mai bine si o sa gasesti.
Bafta!!!
costi
mai Cristy omul vroia sa-si puna pe oglinzi. Unde naiba sint oglinzile cu autocolant in poza ta ?
Bogdan_F
Adevarul este ca Matizul din poza e bej la origini si rosu prin aplicare de autocolant pe toata suprafata....Ma gandesc ca o exista totusi vreun soi de autocolant elastic, astfel incat sa se muleze fara cute pe suprafete curbe....

Crec ca ma duc la astia de la CocaCola si le zic sa imi faca oglinzile rosii, iar pe una sa scrie Coca si pe una Cola....biggrin.gif biggrin.gif

costi
de ce nu faci ca la mesajul 4 ?
pina acum terminai ! smile.gif
bogdan_o
In plus, fata de a zis Costi, daca le vopsesti cred ca iesi mult mai ieftin decat cu folie din aia. Cu nici 100k cred ca le faci pe amandoua. Cata vopsea intra la o cochilie din aia?
Bogdan_F
Pai numai pentru deranj cred ca te taxeaza vopsitorul cu 200.000. + montat demontat inca 100.000, scoci pentru pregatit vopsit: 100.000, solutiile aferente vopselei inca vreo 150-200.000, cred ca te duce pe la 600-800.000 - depinde unde mergi...

bogdan_o
Poti sa ti le faci singur si scapi de astea. Si nu costa chiar atat. Bine, daca te duci in service autorizat si vrei factura normal ca te iindoaie. dar la un service din asta de cartier ma imult de 100-150 de mii nu are cum sa iti ia daca vii cu materialele tale. Ca nu e mare scofala. 2-3 fas-uri cu pistolul sau spray-ul, alte 2-3 fas-uri inainte de vopsire cu primer si asta e tot.
cristyyy2003
QUOTE(costi @ 16 Mar 2005, 12:54)
mai Cristy omul vroia sa-si puna pe oglinzi. Unde naiba sint oglinzile cu autocolant in poza ta ?
*




Man eu am vrut sa arat ca intradevar se poate pune autocolant pe suprafete sferice.
Se pune la cald man.
In Buc nu stiu nici o firma, dar noi am facut MATIZ-urile alea la LARIS- Focsani.
burliu
eu am vopsit cu sprayul oglinzile in culoarea masinii si arata mult mai bine
costi
hai ca-i evident o treaba de doi lei, pe care o poti face singur acum ca a dat caldura...
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.