Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Hotel Bran Brad Bega
DaciaClub - Forum Dacia > Alte discutii > Calatorii si Intalniri
roland
Salut.
A fost cineva la Hotel Bran Brad Bega din Eforie Nord?
E un grup din 3 hoteluri, a fost renovat (a trecut de la 2* la 4*) si lansat anul acesta in iulie.
Cum a fost? Conditii de cazare, de masa, personal, etc... Daca aveti ceva detalii sau informatii de la prieteni, va rog impartasiti-le.

Multumesc.
yoncv
Eu am fost, dar nu te pot ajuta prea mult. Am fost mai de mult (acum 5-6 ani), cind hotelurile aratau cam jalnic. Ce nu cred ca s-a schimbat - locatie buna, aproape de plaja si camerele mici (chiar daca le-au renovat, nu cred ca le-au si marit).
roland
Mda, nu ajuta. L-au renovat si au unit cate doua camere. Vroiam sa stiu cam cum e acuma... Multumesc oricum.
roland
Salut. Am revenit din sejurul la acest "minunat" hotel. Impresii:

Cazare:
- in majoritatea camerelor pute a canalizare prin instalatia de aer conditionat; trebuie noroc sa prinzi o camera unde sa nu puta; am schimbat 4 camere pana am prins una care sa nu puta
- mobilierul e plin de praf, necuratat, sertarele put
- cazile curg (scurgerea nu e etansa) majoritatea camerelor
- in unele camere curge alimentarea de la rezervorul WC
- in unele camere curge scurgerea de la vasul WC (aia cu excremente)
- apa balteste in cazi si in baie (scurgerea din pardoseala nu functioneaza)
- curatenie nu prea se face; camerista sterge chiuveta cu carpa de la WC; trebuie sa ceri hartie igienica
- nu exista plasa de tantari (suntem totusi la 4*)

Parcare:
- cu plata, nepazita (contrar a ceea ce scrie in ofertele agentiilor)

Receptie:
- vechiul personal de 2 stele, obisnuit sa ia turistii la 11m in loc sa fie respectuos cu ei
- nu au dorinta de a-ti rezolva problemele; iti spun in fata ca sunt platiti putin si nu-i intereseaza
- s-a intamplat sa-mi dea cartela de la o camera deja data altcuiva si am dat buzna peste o doamna dezbracata

Restaurant:
- personalului din restaurant este de bodega, nu de 4 stele
- mancarea de la micul dejun e putina, proasta, servita in conditii de bodega
- la pranz, supele sunt vechi, mancarea nefacuta; iti muta puiul dintr-o supa in alta (de ex. pun pui in ciorba de burta si ti-o dau ca si supa de pui); supa e de pachet de multe ori
- fetele de masa sunt murdare
- personalul pune mana pe paine si pe servetele dupa ce in prealabil s-a sters de sudoare pe fata
- servetelele sunt puse direct pe o masa, in mizerie si se termina repede

Daca va intreaba cineva... sa-i spuneti. Cred ca a fost ultima data in Romania pentru mine. Si sa nu credeti ca exagerez ceva.
pleosc
Bad move! Nu te mai duce la hoteluri ce apartin de THR Marea Neagra. De fapt, hotelurile daca au peste 3 stele sunt relativ ok, dar nu prea e curat si serviciile sunt cam nasoale. De mancat, no way.
GoGu
QUOTE(roland @ 13 Aug 2009, 13:12)

- s-a intamplat sa-mi dea cartela de la o camera deja data altcuiva si am dat buzna peste o doamna dezbracata


*



Macar era doamna de 4 stele? naughty1.gif

cat despre experienta... doamne fereste. Am avut si eu oferta lor in vedere, dar pana la urma am facut rezervare la o pensiune particulara. Sper sa fie OK...

Statiunea cum se prezinta in general?
roland
Statiunea?
Mizerie pe plaja (tigari, sticle, badoage de bere, etc). Tiganie cu sezlongurile, de fapt abuzuri. Inghesuiala mare. Nu prea placut.
hellcat
Ce turism...imi pare rau pentru tine... sad.gif
Am citit insa ca te vei orienta si catre alte meleaguri...nu esti de condamnat, asa sa faci! Ia-le usurel la rand - Bulgaria, Grecia, Croatia, Muntenegru, Turcia, asta e nu poti sa-ti bati la infinit joc de banii tai.

De curiozitate, ce bani ai platit la Eforie?
roland
3200 RON pentru 10 zile cu mic dejun inclus, 2 persoane si un copil 6 ani
hellcat
Deci ar veni 76 de euro/zi.
Pai in Bulgaria, la Balcik am stat cu 29 euro/zi/2 persoane cu mic dejun inclus intr-un hotel foarte elegant, cu piscina, personal corect si amabil, restaurant de calitate. N-ai cum sa le compari, din pacate.
caktuss
aoleoooo ... 76 de euro pe zi.... radmasa.gif

am gasit cazare in spania pe malul mediteranei cu 70 de euro cu mic dejun inclus...

sa vezi la bulgari hotel de 3 stele cu piscina cum arata (am fost cu hellcat) si cata mancare dadeau dimineata...

iti urez ca la anul sa-ti "recuperezi" teapa undeva in grecia sau in turcia... sau oriunde "afara" wink.gif
GoGu
3200 de lei? Gizas!
Eu am rezervare la o pensiune cu 80 lei camera pe zi, camera cu 3 paturi, baie, frigider, TV (ce-i drept, mai la sfarsitul sezonului, de pe 25 august). Sper sa fie si mai liber in perioada aia... unsure.gif
sorin1983
Te-ai aruncat destul de tare si la bani si in necunoscut. Pot sa iti zic ca ti-ai luat o teapa mare rau.
radian
QUOTE(roland @ 13 Aug 2009, 13:12)
... - s-a intamplat sa-mi dea cartela de la o camera deja data altcuiva si am dat buzna peste o doamna dezbracata...


*



Uf, ce ti-e si cu romanul nostru, niciodata nu-i multumit. Altii platesc bani grei pentru un astfel de serviciu, tu il primesti inclus in pretul camerei si mai faci si nazuri...

P.S. Romania, the land of choice... Mai exact, Romania - the land, Bulgaria - the choice...
L!nuX
Mergeti linistiti in Spania pe malul mediteraneei , cautat din timp cazare si avion te duce la un sejur frumos si relativ ieftin . Eu am facut cu trenul Valencia - Barcelona si s-a mers de-a lungul coastei si pot sa va zic ca e plin de pensiuni .

Acum sincer cu 3200 poate mai puneai pana la 4000 si iti spun ca stateai o saptamana la Barcelona , faceai si plaja si vedeai si unul din cele mai frumoase orase din lume .

Litoralul romanesc se merita doar daca te duci pt wk si nu iti pasa unde dormi o noapte ca sa faci o baie , in rest un sejur nici nu ma mai gandesc sa-l fac in romania , prefer Grecia , Spania , etc , e poate mai ieftin si la conditii mult peste ce ofera tara asta de culoare maronie ...

Teapa asta ia-o ca pe o lectie de viata ... nu pune la suflet pentru ca nu esti doar tu in situatia asta .
roland
Stiu ca nu sunt doar eu in situatia asta. Problema e ca multi din hotel, desi nemultumiti, nu faceau gura. Sau faceau, dar nu prea mare.

De exemplu, lenjeria de pat murdara... (cu noroi, ca si cum s-ar fi suit cineva cu picioarele pe ea) Eu am facut gura mare si mi-au schimbat-o. Un coleg de suferinta a facut gura de mai multe ori si nu i-a schimbat-o. Probabil trebuia sa i-o arunce in cap receptionerei.

Trebuie si noi, clientii, sa avem o atitudine corespunzatoare banilor platiti. Sa ne cerem drepturile. Altfel, hotelierii nu au nici un interes sa schimbe ceva daca "merge si asa".
BogdanNick
Dupa o experianta asemanatoare cu a lui Roland, acum 4 ani la Venus, m-am decis: ROMANIA-NO WAY!!
De 3 veri ma duc la greci. Nu am cheltuit mai mult de 800-900euro pentru doua persoane, cu mancare, cazare, drum si cadouri pentru neamuri incluse.
Anul trecut mi-am permis sa ma duc de 2 ori: odata in mai sa imi iau toale din Atena (mai de calitate si mai ieftine decat la mall-urile romanesti) si odata la inceput de septembrie cand am si prins 28-30 grade si m-am copt la soare mai ceva ca in august la noi.
Apa era limpede de vedeai fundul marii la 3-4m.
Alge? mizerie? ce-s alea? Singurul loc mai murdar de pe plaja era unde isi faceau de cap un grup de polonezi. Mai tot timpul erau beti. Si barbati si femei. Si unii chiar mai circulau si cu masina!
roland
Astazi am fost la Eximtur. Depusesem pe site-ul lor o reclamatie pentru serviciile pe care mi le-au vandut.

Si-au cerut scuze pentru ca m-au pus in aceasta situatie si s-au oferit sa-mi dea banii inapoi. Chestie care s-a si intamplat. Si-au cerut scuze ca ei nu au stiu despre aceste probleme si mi-au dat banii inapoi din initiativa lor.

De ce? Poate ca sa nu le pateze numele... poate ca sa nu ii loveasca OPC-ul... nu stiu, dar e prima chestie normala care se intampla dupa acest concediu. Toate stima pentru Eximtur, care m-au tratat asa cum trebuie.
GoGu
In situatia asta inseamna ca ai avut o vacanta cu un raport pret/calitate beton, nu? laugh.gif
roland
Eh, daca ma gandesc ca la un moment dat plangea fetita ca nu mai vrea sa se mute dintr-o camera in alta, ca nu-mi plateste nimeni zilele de concediu pe care le-am mancat... nu e chiar asa beton. Dar e mai bine decat era ieri, pentru ca am fost oarecum despagubit (partial) si unii (Eximtur) mi-au cerut scuze. E mai mult decat speram.
hellcat
Lasa man, ca te revansezi tu in urmatorul concediu... smile.gif si ne vei povesti cat de frumos a fost la...greci.
roland
Corect. Sau la turci.
Acuma imi povestea un coleg cum, in Grecia pe ceva plaja manca la un restaurant. Si intr-o zi i-a adus gratis o oala mare cu diverse chestii. De ce? Client fidel! L-a vazut patronul de vreo 3 ori pe-acolo si...
Omul sfinteste locul!
dumid
acum ma aflu la Hotel Pelican in Mamaia. Sunt venit tot prin eximtur si se pare ca voi fi despagubit in aceeasi maniera. Merg in Turcia dar imi place si la noi, insa acest concediu va fi de neuitat. Nota 10 pt Eximtur/respect pt client. Detalii vineri la intoarcere. Retineti , de evitat Palas pelican.
ia_pepe
Nu mergeti! Am fost acolo in iulie 2011. Hotelul este OK in stilul romanesc: atentii la receptie si cameriste (tot nu iau gunoiul si nu pun hartie igienica), curatenia in camera se mai sare in cate o zi, cate o cadita cu scurgera infundata sau un dus rupt, parcarea se plateste 11 RON/zi. Restaurantul este dezastru, nota 1 pt. ca au totusi mese si scaune. Sunt trei feluri de mancare ( le invatati din prima zi) de carne de pui, porc si peste (este congelat si se serveste crud) sub diferite forme! Ciorbele parca sun la fel toate - se schimba putina carne din ele ( ciorba de perisoare SPECIALA contine 2 perisoare cat o maslina medie). La micul dejun iti numara feliile din farfurie si veti manca acelasi lucru in toate zilele (acelasi salam, aceeasi sunca, aceeasi branza, oua si unt) . Ospatarii sunt putini, se cearta cu bucatarii care sunt niste pustani si asa ajungi sa pierzi la masa cel putin 2 ore aiurea in loc sa stai la piscina! Se incurca comenzile, ceri ceva si se aduce altceva sau comanda incompleta, am primit bauturile aproape dupa ce mancasem (am stat cu berea nedesfacuta 10 min). E jale la restaurant. Toata lumea era nemultumita.
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.