Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Trip romanesc
DaciaClub - Forum Dacia > Alte discutii > Calatorii si Intalniri > Starea Drumurilor
R-NOS
Va salut!

Peste o sapt urmeaza sa plec si eu intr-un mic trip prin tara. Traseul pe care vreau sa-l urmez este urmatorul : buc-sibiu-voineasa-petrosani-hateg-caransebes-drobeta-buc.

Acum vin intrebarile biggrin.gif

1- Stiti care e starea drumurilor intre localitatile mai sus mentionate?
2- Imi puteti spune cam ce ar merita vizitat pe parcurs?
3- De la bucuresti la sibiu vreau sa ajung pe transfagarasan. Stiti daca drumul este acceptabil sau rup masina?
4- Daca aveti alte opinii pe unde ar trebui sa merg.. astept propuneri.

Multumesc mult!
einstein1984
Cam ciudat traseul..... nu de alta, dar la voineasa ajungi de pe Valea Oltului, si tot pe acolo mergi si spre sibiu (drumum buc-rm valcea- sibiu e brici, insa de la valea oltului spre Voineasa e mai imbatarnit carosabimlul dar perfect practicabil) deci e cam ciudat ocolul. Sau vrei sa mergi la Sibiu prin Brasov?
DMP
QUOTE(einstein1984 @ 29 Jul 2009, 08:28)
... deci e cam ciudat ocolul. Sau vrei sa mergi la Sibiu prin Brasov?
*



QUOTE(R-NOS @ 29 Jul 2009, 03:10)
...
3- De la bucuresti la sibiu vreau sa ajung pe transfagarasan.
*



Bucuresti - A1 - Pitesti este bun
Pitesti - Curtea de Arges este bun (ultima data am fost anul trecut, poate s-au schimbat conditiile)
Curtea de Arges - Vidraru e bun
Vidraru - Balea Lac nu e prea bun, chiar prost si foarte prost, dar cu atentie nu sunt probleme. Pe topicul cu Transfagarasanul au scris colegii de forum ca au inceput sa asfalteze.
Balea Lac - Cartisoara e bun
Cartisoara - Sibiu e bun
Sibiu - Voineasa e bun.

De vizitat pe aici: Manastirea Curtea de Arges, Fantana Mesterului Manole, Cetatea Poenari, Barajul Vidraru, peisaje superbe intre Curtea de Arges si Balea Lac, in Sibiu e centrul vechi, zona Rasinari (daca vrei sa te abati un pic), etc.

LE: Cascada Balea, Lacul Balea
Sfat: Incearca sa nu ajungi in weekend pe Transfagarasan.
Catalinmodena
De la Severin pana in Bucuresti e bun si foarte bun.Insa atentie de la Severin la Craiova ca mai sunt cateva portiuni unde e asfaltul mai prost,dar nu sa rupi masina.Si grija cu viteza,ca sunt radare!
Leoayca18
voineasa-petrosani: e bine sa mergi cu grija, nu e drum ca in palma. privelistea e superba.
petrosani-hateg: e foarte bun drumul (in comuna baru ai grija ca dupa ce iesi din comuna e o cale ferata nesemanalizata, daca profiti de drumul bun si ii dai talpa s-ar putea nici sa nu bagi de seama ca ai trecut peste ea), vei intalnit 2-3 semafoare ca se mai lucreaza la partea carosabila. se mananca foarte bine la hanul bolestilor in com. baru, e pe partea dreapta cum vii dinspre petrosani.
R-NOS
va multumesc mult pentru sfaturi!

Raman dator cu o bere biggrin.gif
Vanzatorul de Iluzii
Saptamana asta am parcurs cam toate segmentele indicate de tine. Din Hateg la Caransebes - drum excelent. Din Caransebes la Orsova este in lucru, cu multe semafoare. Ca alternativa (mai lunga dar mai frumoasa) asi Caransebes - Resita - Oravita - Moldova Noua - Orsova (cu ocazia asta treci si prin Clisura Dunarii). Caransebes - Reista foarte bun. Resita - Anina bun, Anina - Oravita - malul Dunarii mediu spre prost, pe malul Dunarii pana la Orsova alterneaza asfalt proaspat turnat cu portiuni in refacere.
Segmentul Petrosani- Voineasa - Brezoi poate fi parcurs usor (are si bucati neasfaltate intre Vidra si Petrosani). Ca parere personala este un drum destul de banal, are doar cateva zone cu peisaje interesante.
koldun
Nu mai fac un topic nou...

Otopeni -> Hateg
Va fi martea viitoare.
Ma gandeam ca fiind marti as putea sa o iau in sus spre Brasov si apoi spre vest (Sibiu) la destinatie decat pe autostrada - Pitesti - Valea Oltului - Sibiu - destinatie. Prefer sa ocolesc vreo 50-60 de km dar sa merg decat sa ma opresc 3h la Pitesti din cauza gatuirii circulatiei (cum am patit anul trecut) sau a traficului plin de TIRuri de pe V. Oltului (ca acu' 2 ani). Ce ziceti?

Multam fain. wink.gif
Batrānul
La Pitesti s-a rezolvat: o iei pe noua autostrada (centura Pitesti), iar la Bascov s-a terminat pasajul subteran (intersectia cu DN Pitesti-Curtea de Arges) si mergi inainte pe DN 7.
Problema cu TIR-urile de pe Valea Oltului ramane. Ca o impresie - mi s-au parut mai putine decat anul trecut in aceeasi perioada. Sa fie din cauza crizei economice ?
Valea Prahovei ramane insa la fel de aglomerata.
koldun
Multam fain de info. Cu plecaciune...!
bossake
QUOTE(koldun @ 9 Aug 2009, 02:08)
Nu mai fac un topic nou...

Otopeni -> Hateg
Va fi martea viitoare.
Ma gandeam ca fiind marti as putea sa o iau in sus spre Brasov si apoi spre vest (Sibiu) la destinatie decat pe autostrada - Pitesti - Valea Oltului - Sibiu - destinatie. Prefer sa ocolesc vreo 50-60 de km dar sa merg decat sa ma opresc 3h la Pitesti din cauza gatuirii circulatiei (cum am patit anul trecut) sau a traficului plin de TIRuri de pe V. Oltului (ca acu' 2 ani). Ce ziceti?

Multam fain. wink.gif
*



O idee foarte buna sa o iei prin Brasov, parerea mea. In special datorita faptului ca pleci din Otopeni, si cred ca iti ia 45-1h doar sa ajungi pe autostrada spre pitesti smile.gif. Alta chestie nasoala pe varianta prin valcea e ca pe dealul negru (pitesti-valcea) tirurile merg destul de incet datorita serpentinelor. pe valea prahovei se merge bine, mai nasol ca sunt ceva lucrari...
Brasov-Sibiu e ~95% refacut si nu ai nicio treaba smile.gif.
koldun
Aoleu! Acu' iar sunt indecis. Adevaru' e ca decat sa merg pe centura Bucurestiului, mai bine... mai bine! De cate ori plec sau vin la/de la Otopeni spre Constanta, centura aia imi mananca zilele. O ora daca o pierd acolo (cel putin) cu inca o ora (sa zicem) la V. Oltului... Ah, la naiba! (cum ar zice un anumit prezentator tv) wacko.gif

Oricum, multumesc mult pentru informatii!
bossake
azi ca tot nu aveam ce face mi-am luat prietena si am facut o excrusie de o zi Bucuresti-Pitesti-valcea-sibiu-transfagarasan-pitesti-buc.

La pitesti intr-adevar nu mai e nicio problema, de fapt probleme nu mai sunt de ceva timp bun de cand e facut pasajul. Probleme sunt pe Pitesti-Valcea unde cum spuneam si mai sus pe serpentine camioanele d-abia se taraie...si nici loc si vizibilitate de depasit nu prea ai in afara de cateva linii drepte. noroc ca mai sunt zone pe urcare unde se fac 2 benzi si mai depasesti acolo cate ceva. dar ce te faci daca fix in zonele alea se gasesc 2 tiruri sa se depaseasca si le ia juma de minut:))
pe valea oltului (valcea-sibiu) se merge cam greu in prima parte, cam pana la calimanesti, insa dupa aia se merge bine. Intr-adevar sunt multe tiruri dar merg cu viteza destul de mare, nu o lasa sub 90-100, destul de ok zic eu.
Apropo pe valea oltului dupa brezoi, sunt ceva lucrari si am stat la 2 semafoare. dar la niciunul mai mult de 2-3 minute, deci nu e nimic de speriat.

Drum bun pe oriunde ai merge tongue.gif. Eu propun sa mergi la dus pe o varianta si la intors pe cealalta si sa ne zici care a fost mai buna smile.gif)
koldun
Bun update-ul! Ca merg cu 80 - 90, nu-i bai. Important e sa merg! Asta ma seaca, sa stau si sa nu stiu daca si cand ma voi pune in miscare intr-o coloana la o gatuire din asta.
Deci, cred ca asa o sa fac: Oto - Brasov - Sibiu la dus (fiind marti trebuie sa fie mai lejer, mai ales ca plec pe la 13.00) si la intoarcere Transfagarasan - Pitesti - (si aici tare as vrea sa sar cumva peste) Bucuresti cu centura lui cu tot - Constanta. Asta fiind 90% duminica. Aici as mai avea o intrebare: nu am fost niciodata pe partea sudica a centurii Bucurestiului; ar fi mai bine sa o iau pe jos de la autostrada Pitesti si sa ajung in partea cealalta la cea de Cons... pardon! de Cernavoda!?? E ok drumul? Sau tot pe partea nordica e mai bine?


Din nou, cu plecaciune pentru toate informatiile!

Succese!
Batrānul
Ca sa iesi de pe A1 spre A2, categoric centura de sud e mai buna decat cea de nord, atat ca distanta, cat si ca aglomeratie.
Dar daca zici ca vii duminica, cel mai bine e sa o iei direct prin oras, ca e destul de liber.
koldun
O, nu! Asta nu! Cu masina nu intru in Bucuresti decat daca nu mai exista o alta solutie. Si acum exista. Deci, nu! Oricum, multumesc pentru tot! wink.gif

Succese!
tonicelli
De ce nu mergi asa - Bucuresti-Pitesti-Rm Vilcea-Tg. Jiu-Petrosani-Hateg.
Drumul este foarte bun (il fac cam la 2 saptamani intre Petrosani si Bucuresti).
Si in afara de zona Tg Jiu-lui unde patruleaza o Solenza albastra fara inscriptii pe ea dar cu radarul tot timpul in functie mergi linistit.
Aaa si era sa uit intre Tg Jiu si bumbesti este drumul un pic mai petecit smile.gif
PS Am uitat, traseul este pentru koldun smile.gif
Batrānul
Daca ii raspunzi lui R-NOS e cam tarziu: a plecat deja in "tripul" pe care si l-a propus...
koldun
sad.gif A cazut Hategu. Ramane oricum in zona ceea la Cisnadie (langa Sibiu) deci in mare cam tot acelasi traseu va fi.
@tonicelli
Iti multumesc si tie pentru informatii. Cred ca asa va ramane traseul:

Otopeni - Brasov - Sibiu (marti)
Sibiu - Transfagarasan - Pitesti - Centura Sud Bucuresti - Constanta. ( duminica 90%)

Succese!
Batrānul
Vezi ca duminica e lume multa pe Transfagarasan. Tot duminica, spre seara, se aglomereaza si A1.
koldun
Da, e de asteptat, dar nu cred ca va fi o problema, mai ales ca voi traversa mai din timp caci incerc sa ajung cumva sa evit toti meseriasii ce ii voi intalni pe Bucuresti - Constanta din sens invers pe seara.
Succese!
koldun
QUOTE(koldun @ 13 Aug 2009, 13:45)
...

Otopeni - Brasov - Sibiu (marti)
Sibiu - Transfagarasan - Pitesti - Centura Sud Bucuresti - Constanta. ( duminica 90%)

...
*


Asta a fost traseul. In afara de doua mici gatuiri la dus pe undeva pe V.Prahovei, in rest totul a fost bine. Drumuri bune si fara probleme in perioada in care am trecut eu. Succese!
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.