Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: reglare capota
DaciaClub - Forum Dacia > Celelalte modele Dacia - 1100, Berlina, Papuc, Nova > Probleme tehnice - Dacia Clasic
hathazy
Am o micutza berlina din 2000...nush din ce cauza am capota deplasata...nu se aseaza bine ....partea stanga e ok dar cea dreapta are distante mari...ceva sfaturi?
deceneu32
Slabeste suruburile care mentin aripa dreapta si impinge-o spre capota pana se reface distanta(luftul).Trebuie sa ai aceleasi valori si in stanga si in dreapta.Dupa asta,strangi suruburile.
baranga
capota o reglezi fara cuiul la incuietoare;
daca zici ca in stanga e ok si in dreapta nu e bine s-ar putea ca aripa sa nu fie pusa bine;sau chiar contraaripa poate fi deplasata
baga si tu o poza sa ne lamulrim.accidente ceva a suferit???
yon
daca ai schimbat aripa sau capota cu una de connex iasi....mai bine te lasi pagubas sau mergi la cineva care se pricepe si o face ala pt ca tu vei injura de toti sfinti si tot nu o vei aduce la adevar, iti zic din experienta, si eu am aripi conex pe masina si...... mad.gif
hathazy
de care aripa sa iau?care is bune...oricum tre sa le schimb...msmsm
yon
pai tu gasesti de uzina , adica din acele cu grund negru pe ele, sunt bune se aseaza pe masina mai bine si cred ca merita sa dai un ban in plus. nu lua de connex, sunt niste rahaturi care te omoara la montaj si apoi mai sunt si prost tratate si vor rugini repede
baranga
si cele de uzina daca le pui ca atare or sa rugineasca la fel de repede ca cele de conex daca nu le asiguri o protectie suplimentara:degresata bine cu benzina,data cu antifon apoi dai contraaripa cu antifon;
dupa aliniere si montaj dai antifon cu pensula la incheietura aripii cu contraaripa pe toata suprafata incheieturii;astepti sa se usuce si a doua zi dai o vopsea cu sprayul peste antifon ca sa se scurga apa mai repede(vopseaua este mai lucioasa ca antifonul)
daca mai pui si carenaje la rotile din fata nu iti mai ruginesc aripile in veci wink.gif
danut 69-71
QUOTE(hathazy @ 30 Jul 2009, 23:00)
Am o micutza berlina din 2000...nush din ce cauza am capota deplasata...nu se aseaza bine ....partea stanga e ok dar cea dreapta are distante mari...ceva sfaturi?
*


Poti s-o faci si singur , daca nu te pricepi du-te la un tinichigiu si iti trage de capota pina se centreaza fara s-o desfaca . wink.gif
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.