Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Probleme bricheta.
DaciaClub - Forum Dacia > Celelalte modele Dacia - 1100, Berlina, Papuc, Nova > Probleme tehnice - Dacia Clasic
Alexio
Salut!
Am fost pe drumuri de tara si de la gropi s-a spart "saiba" de cermica de la bricheta (intre surubelul de + si masa) si a facut scurt arzand siguranta.
Acum am cumparat o bricheta Lampa din Carrefour (cea cu lumina verde de 13,9 lei), o consider mai buna pentru metoda de prindere in cleme nu cu surubul acela care te chinuie.
Acum intrebarea... bricheta mea originala are un contur verde, cumva si ea avea beculet? (probabil s-a ars cand era masina noua si nu a fost schimbat), daca nu avea beculetz ma gandesc ca trebuie sa ma chinui sa let eu becul de la asta noua. Bord CN model 1998.
ydaniel
bricheta noua de Iame Sf Gheorghe-60lei:)
Alexio
de ce anume? ma intereseaza daca cea veche avea beculet (inca nu am dat-o jos sa vad)
ydaniel
da are bec in ea.1,2 w
Alexio
Multumesc. Aceasta este cea noua... sper sa nu am probleme cu papucii sau firele de la masina sa schimb prea multe...

user posted image
kog
da, e buna bricheta. Nici eu nu am stiut ca are bec pana nu am desfacut-o, Acuma am montat unul si se vede fain, nu o folosesc, dar sa fie functionala acolo.
deceneu32
Nu mai dati banii pe toate chinezariile din marketuri.
Alexio
E facuta in Italia, Viadana 46019, Zona Industriale Gerbolina. Am multe de la firma asta, nu au treaba cu "chinejii".
Mr_Devil83
da, intr-adevar, bricheta noua de sf gheorghe cu 60 de lei e cea mai buna alegere. bravo baieti, ma uimiti din nou.
ydaniel
up.gif
QUOTE(deceneu32 @ 2 Aug 2009, 21:21)
Nu mai dati banii pe toate chinezariile din marketuri.
*

coolspeak.gif


calitatea costa icon_mrgreen.gif
Adrian_Boy
Dupa ce ca nu fumez, sa mai dau 60 de lei pe o bricheta ohmy.gif
Alexio
+1. Eu unu nu fumez si daca fumam nu o faceam in masina mai ales pe caldura asta. O folosesc pe post de priza pentru diverse. De 60 lei cumpar o chestie utila nu o amarata de bricheta.
argon
ce'are ma bricheta aia de-i 60 ron, e Zippo? blink.gif
Alexio
Cand am fost sa intreb de suport pentru mp3 Bord CN, am intrebat de curiozitate si de bricheta ei originala, la Dacia e 16 lei :|. E mai "jmekera" ca aia de 60 ca e de origine :">.
sechi
Brichete adevarate, originale de Dacia 1300, cu bec si ce mai vreti, gasiti la topicul meu cu vanzari!:)
Mr_Devil83
si costa cat? 59 de lei cumva?
gabriel19
la mine nu mergea bricheta de cand am luat masina, asa k as desfiiintat-o cu tot cu fire, iar scrumiera o folosesc pe post de suport la telefon laugh.gif incape perfect si nici nu pica la curbe banana_bailando.gif oricum nu-s fumator biggrin.gif
argon
interesant, dar un detector de radar, un GPS, un telefon sau laptop la incarcat unde bagi?
deceneu32
Nu le folosesti smile.gif .Eu n-am nimic pe Dacie din ceea ce ai enumerat.Pe Oltcit,da.

4 Aug 2009, 22:00:
QUOTE(ydaniel @ 2 Aug 2009, 20:02)
bricheta noua de Iame Sf Gheorghe-60lei:)
*


Nu cred sa fie atat.E prea mult.Ma interesez.
danut 69-71
QUOTE(deceneu32 @ 4 Aug 2009, 23:59)
Nu cred sa fie atat.E prea mult.Ma interesez.
*


Sunt diferente de preturi de la magazin la magazin , dar de la zona la zona !
ydaniel
eh,am vazut si cu 48lei:)
dar depind preturile mai ales de data fabricatiei:)
una e piese de 5 ani aflata pe stoc si una e o piesa adusa de cateva luni.
cel putin la unele piesele-sunt preturi aberante...
ex:servofrana dacia 1310-de autonova in cutie de uzina:280lei,planetara scurta uzina-600lei....
putinele piese de calitate care se mai gasesc prin majoritatea magazinelor ajunga sa fie mult mai scumpe decat O.E.M. de bmw:))
deceneu32
N-am avut timp sa ma interesez cat costa dar s-ar putea sa fie cat zici tu.Nu te contrazic:am cumparat acum patru ani o bricheta pt Oltcit,de IAEA-Sfantu Gheorghe si am dat pe ea 150000 lei.N-ar fi exclus sa coste in prezent 60 de lei.
Referitor la piesele enumerate mai sus,astia de la Dacia sunt nebuni cu tarifele astea.De-asta merg bine dezmembrarile sau isi ia lumea masina din vest.Preturile la unele reper sunt aceleasi.
danut 69-71
Asa e in Romania , pe timp de criza " Cresc preturile " radmasa.gif
deceneu32
O planetara de ''uzina'' e mai scumpa ca una italieneasca METELLI.
iuliano_smile
radmasa.gif 60 lei radmasa.gif
Sorry, da ca mult. Mai bine cumpar de alea de carefuri pana ma plictisesc radmasa.gif
danut 69-71
QUOTE(deceneu32 @ 6 Aug 2009, 23:08)
O planetara de ''uzina'' e mai scumpa ca una italieneasca METELLI.
*


La noi , fabricarea este mai scumpa ( se lucreaza cel mai bine din lume ) radmasa.gif
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.