Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: trecerea de la vodafone catre cosmote
DaciaClub - Forum Dacia > Alte discutii > In Car Entertainment > GSM Zone
CGB
povestea e urmatoarea. am un abonament vodafone, de pe vremea cand ma jucam cu tzuca-n tarana. si m-am cam saturat de ei. e si abonamentu' scump, n-am nici minute destule. in fine.
ideea-i ca vreau sa trec la cosmote, dar sa-mi pastrez numarul de vodafone.
cum se face, cat costa, unde tre sa merg...?
adister
Mergi la un dealer Cosmote, spui ca vrei sa portezi numarul de tel la ei, completezi un formular, iti alegi un abonament, un telefon (daca e cazul), iar dupa cateva zile procesul e incheiat. Acum cateva luni cand am facut si eu chestia asta era gratuit...acum nu stiu.
C a t a l i n
Trecerea se va face... cu regrete ulterioare.

Mai bine suni la Relații cu clienții, și le explici că ești clientul lor de atât timp, și EXACT CE ABONAMENT VREI. (cu minute naționale, internaționale, etc).

Vei obține un abonament avantajos la un preț bun.
$$ilvviu
Mi se pare aiurea trecerea asta, dar poate nu sunt eu destul de bine informat.
Daca cineva te suna crezand ca esti in vodafone, el avand cateva ore gratuite in vodafone si se trezeste dupa o ora vorbita cu tine ca ii apare nus' ce cost suplimentar sigur o sa sughiti dupa aia.
vijelie
Aiurea mi se par tarifele obscen de mari intre retele, nu pastrarea numarului la migrare.
aleksanders
@silviu- daca cineva te suna si este din alta retea - este initial avertizat printr-un bipait
GoGu
Cand il suni pe unu' de si-a teleportat tongue.gif numaru', intai auzi un ton specific, menit sa te avertizeze ca numarul pe care-l apelezi nu e ce pare a fi...

@cristib: sustin si eu ideea sa incerci un abonament personalizat. Nu stiu cum e la vomafone, da la oranj (unde am io abonament) m-am dus ca vroiam sa migrez la alt plan tarifar si pana la urma mi-au facut un abonament personalizat de am minute (plus SMS si trafic de date) de nu am saliva sa le vorbesc... Bine, si eu am pus botu', puteam sa zic ca vreau ceva mai ieftin, cu mai putine minute biggrin.gif , asa platesc tot cam ca inainte.

LE: aleksanders, am scris in acelasi timp...
CGB
pai sunai la relatii clienti voda. le-am explicat ca am un abonament vechi si nu tocmai convenabil. si aia a inceput sa ma-ntrebe ce-as vrea. i-am zis ca vreau ceva in care minutele nationale sa nu fie limitate intre anumite ore, ca vreau si ceva minute in retea...etc. si cica au un abonament de 9 euro cu 100 min nationale + 800 min in retea. zic ok, pare mijto si intreb ce tre sa fac ca sa trec la abonamentu' ala. si cica aia:"sa prelungiti contractul pe inca 2 ani". hai sa moara m..a!?!? adica sa ma leg de ei inca 2 ani?
poate daca mai negociam scoteam de-o alta oferta. da' nu-mi place sa ma milogesc de niste kknari. daca nu stiu sa-si pastreze clientii, le zic pa.
asa ca tot cozmo pare mai convenabil. dau 12 euro si am 130 min nationale+1500 min in retea+1500 sms. parerea mea.
GoGu
Si pe mine m-au pus sa prelungesc cu 2 ani (de fapt prelungirea efectiva a fost cu 1 an, deoarece la momentul schimbarii deja "ispaseam" o prelungire cu 2 ani, din care trecuse 1, prelungire survenita la o achizitie de telefon). Nu m-a deranjat prea tare. Am si profitat de ocazie ca sa mai cumpar un telefon laugh.gif

Acu' si daca pleci la cosmo, tot te pun aia sa faci abonament pe o perioad de minim un an, daca nu 2 (asa cred)...
Ca sa nu zic ca unele oferte sunt fanteziste, cine pana mea scrie 1500 de SMS-uri pe luna? blink.gif Ca de vorbit 1500 de minute, stiu persoane capabile de asa ceva...
megane1
" cica au un abonament de 9 euro cu 100 min nationale + 800 min in retea. zic ok, pare mijto si intreb ce tre sa fac ca sa trec la abonamentu' ala. si cica aia:"sa prelungiti contractul pe inca 2 ani". hai sa moara m..a!?!? adica sa ma leg de ei inca 2 ani?
poate daca mai negociam scoteam de-o alta oferta. da' nu-mi place sa ma milogesc de niste kknari. daca nu stiu sa-si pastreze clientii, le zic pa. "

cum spunea si colegul Gogu : pai unde rei tu sa mergi(in orice retea) crezi ca ai oferte peste ofete pt vreo perioada de vreo luna-doua, dupa care poti trece pe cartela sau la alt operator? laugh.gif ph34r.gif
tot pe o perioada de vreo 2 ani o sa incerce sa te prinda... icon_mrgreen.gif biggrin.gif biggrin.gif
colegul MAERSK are dreptate...multi cunoscuti de-ai mei au mers la cosmote, ca la pomul laudat, si acum regreta si asteapta sa poata face miscarea invers..

portarea e gratuita...desi ea costa, mai toti operatorii subventioneaza momentan aceasta taxa, pe abonament..
cat despre semnalul sonor auzit la apelarea unui numar portat , acesta se datoreaza-daca e sa dam crezare zvonurilor- ANCOM /ex ANRCTI ului...care n-ar fi vrut/avut bani sa investeasca intr o aplicatie informatica care sa iti spuna:" nr apelat este din reteaua x" ...
01zack
Salut ! Nu vreau sa fac reclama proasta cosmoteului dar eu am patit urmatoarele:

In urma cu vro 4 ani cand aparuse cosmote mi-am facut abonament (aveam abonament de prin 2000 si la voda) dar parea foarte convenabil. Se intampla prin toamna lui 2004 cred. In luna decembrie trebuia sa plec in italia. Sun la relatii cu prostii si le spun sa imi activeze roamingul stiind ca la vodafone era o taxa de 4 euro sau ceva de genul asta! Imi spune o duduie ca daca vreau sa plec cu acest abonament (adica sa imi activeze ro.) trebuie sa fac un cont cu o valoare estimata la vremea respectiva de 9 milioane pentru 2 luni motivand ca in cazul fug cu telefonul si nu mai platesc abonamentul sa isi recupereze pierderea.

Zic bai voi sunteti nebuni ! 9 milioane pt 2 luni !!!? si cu banii cum fac cum ii iau inapoi? - A pai vi scadem din factura ! adica factura fiind de vro 400 mii media faceti un calcul cati ani ramaneam legat la cap cu ei smile.gif) Nu mai spun ca de aia mergi cu contractul de la casa sa faci abonament pt ca sa te aibe cu ceva la mana daca nu platesti.
EVIDENT nu am platit am mers cu vodafonul in italia
Partea 2. Trece perioada de 1 an a contractului si hotarat sa reziliez contractul merg la cosmote la magazin fac cerere o depun, luna care urmeaza primesc abonament. Sun ii intrab dc nu e reziliat: - a pai nu ati facut cerere. mai frecat asa 3 luni ca nu imi inregistrau cererea! le-am facut reclamatii ei au spus ca magazinle germanos sunt de vina pt ca nu au trimis cererea s.a.m.d

Si nu va asteptati sa va ajunga factura la timp! Aveam termen de plata pe 19 si facutra ajungea pe 22-23 mereu imi punea penalizare zece mii sau ceva de genu asta
Sunt niste scarbe!!!!!
ArtVandelay
Astea se intamplau de mult, eu am trecut de pe orange pe cosmote in decembrie si n-am regretat nicio secunda smile.gif degeaba iti face orange/vdf o oferta buna, daca toti prietenii si cunoscutii sunt pe cosmote
01zack
@ ArtVandelay posibil ca lucrurile sa se fi schimbat.
Fara suparare poate prietenii tai sunt pe cosmote, dar majoritatea cunoscutilor sunt pe vodafone , vezi spre exemplu firmele companiile care au si un numar de vodafone sau orange!
Dar sa ramanem la subiect ! Trecerea numarului este buna pentru client, insa mi personal mi se pare o strutocamila, dar repet este o parere personala.
klaus
QUOTE(01zack @ 10 May 2010, 08:46)
mi-am facut abonament ...Se intampla prin toamna lui 2004 cred. In luna decembrie trebuia sa plec in italia.
*

Ma scuzi ca te intreb, da ce dracu vroiai sa-ti faca?
Aveai abonament de 2-3 luni si vroiai sa pleci in Italia...
Tie, daca ai fi tu vanzatorul de serviciu, nu ti s-ar parea dubios ca unul care d-abia ti-a platit 100 ron pe vreo 3 luni sa vrea sa plece in italia repede repejor? Nu te-ai asigura ca nu e teapa? Nu ti-ai lua masuri de prevedere?

Vodafonul te stia de 4 ani, nu de 3 luni, el avea incredere in tine.
De altfel asa e la toti furnizorii de telefonie mobila, la abonamentele noi se cere depozit. Inclusiv la vodafone e la fel, daca esti nou-nout la ei in retea.
slider2
eu sunt client cosmote de vreo 2 ani. inainte am avut abonament si cartela atat la connex/vodafone cat si la dialog/orange.
sunt foarte multumit de servicii, semnalul fiind mai bun ca la concurenta. minute mai multe. eu momentan am un abonamet de 6euro cu tot cu tva si 60min nationale si internationale pe fix, 500min in retea si 500sms. la celelalte la banii astia nu primesti mai nimic.
plus ca toti cunoscutii mei au cosmote, si au inceput sa aiba si toate firmele. si chiar daca nu au, ai o ora minute gratuite nationale. este suficient pentru a da comanda de un taxi, sau mai stiu eu ce.

sunt de acord cu klaus in ceea ce priveste acea garantie, dar asta nu inseamna ca nu au si reguli tampite. si anume ma refer la cea in care ti se cere un depozit la conecatre. regula nu este ciudata la prima conectare, dar in momentul in care vrei sa faci inca un abonament pe acelasi titular trebuie sa faci iar acelasi depozit, si in plus nici nu are aceeasi valoare ca la primul abonament, este mult mai mare, parca 180ron...
tribunul
QUOTE(klaus @ 10 May 2010, 12:06)
Ma scuzi ca te intreb, da ce dracu vroiai sa-ti faca?
Aveai abonament de 2-3 luni si vroiai sa pleci in Italia...
Tie, daca ai fi tu vanzatorul de serviciu, nu ti s-ar parea dubios ca unul care d-abia ti-a platit 100 ron pe vreo 3 luni sa vrea sa plece in italia repede repejor? Nu te-ai asigura ca nu e teapa? Nu ti-ai lua masuri de prevedere?
*



Mi se pare un pic comunista gandirea asta.
Pai daca vrea sa nu mai plateasca factura, nu trebuie sa plece in Italia, poate la fel de bine sa se intemple si la Tecuci.
aleksanders
se refera ca o convorbire de la tecuci cu roman nu costa cat una de la roma cu tecuciul biggrin.gif
DrK
QUOTE(ArtVandelay @ 10 May 2010, 08:50)
toti prietenii si cunoscutii sunt pe cosmote
*


Pasajul asta parca e luat fix din reclama radmasa.gif radmasa.gif
Majoritatea oamenilor nu au trecut pe cosmote. Si-au luat SI cosmote pe langa telefonul care-l aveau. E o diferenta foarte mare.
klaus
QUOTE(tribunul @ 10 May 2010, 11:40)
Mi se pare un pic comunista gandirea asta.
Pai daca vrea sa nu mai plateasca factura, nu trebuie sa plece in Italia, poate la fel de bine sa se intemple si la Tecuci.
*


Nu-i asa ca de vine unul la tine sa cumpere marfa a doua oara, prima oara cumparand cu banii jos de 10 lei, te grabesti sa-i dai pe incredere niste marfa de vreo 10.000 lei, urmand ca el sa ti-o plateasca peste vreo 2 luni?

In cazul dat, daca ala pleca in Italia, cum il mai executa firma? cum il mai gasea? Daca pleca la Tecuci il gasea polita romana, exista judecatoria Tecuci, exista niste conturi pe care sa pui porire, stii exact in ce oras este (triangulatie) etc.
In itlaia ce faci, apelzi la interpol?
Cum ii pui poprire pe conturi daca il dai in judecata?

As prefera niste raspunsuri capitaliste, ca sa inteleg mai bine cum ar trebui sa stea treaba
argon
QUOTE(slider2 @ 10 May 2010, 11:40)
minute mai multe. eu momentan am un abonamet de 6euro cu tot cu tva si 60min nationale si internationale pe fix, 500min in retea si 500sms. la celelalte la banii astia nu primesti mai nimic.

*




zii zau cu limba scoasa! Vodafone, 5 euro lunar(6 cu tva), 60 minute nationale, 600 retea si 600 semeseuri...indiferent daca pe abonament sau cartela.
george_scala_2004
QUOTE
Nu-i asa ca de vine unul la tine sa cumpere marfa a doua oara, prima oara cumparand cu banii jos de 10 lei, te grabesti sa-i dai pe incredere niste marfa de vreo 10.000 lei, urmand ca el sa ti-o plateasca peste vreo 2 luni?


off topic dar ideea este aceeasi:
exact asa s-a intimplat prin '90 - '91 cu vestitii tigani din vestitul sat barbulesti: cumparau diverse prostii de la diverse firme de prin toata tara. nu in cantitati mari dar alora de la firme le convenea ca luau bani seriosi. totul a durat pina in momentul in care barbulestenii au facut o comanda de multe milioane blink.gif aia de la firme, bazindu-se pe faptul, dovedit anterior, ca acestia aveau bani au acceptat. si rau au facut: nici banii si nici marfa nu au mai vazut ! radmasa.gif degeaba au apelat la politie. ce sa faca politia in anii aceia cind nu mai avea nici o autoritate (nu zic ca acum ar avea foarte mare, mai ales in fata celor cu bani si pile), in barbulesti ? si uite asa unele firme au tras obloanele pe baza de "incredere"
01zack
Una peste alta Cosmote din punctul meu de vedere strict personal este genul de firma care se da rotunda si cand te uiti inauntru vezi ca e patrata!
Pentru cei care cred ca este asa misto sa pleci in strainatate cu Cosmote va spun ca Vodafone exista in aproape toate tarile euro. si trecerea se face automat pe operatorul respectiv iar costurile sunt doar usor mai mari decat cele cu alte retele de la noi. Nu vreau sa credeti ca fac reclama Vdfn la fel este si cu Orange.

@ Klaus si restul : 1. Exista legi nu ma poti obliga sa iti dau bani pentru ceva ce nu am consumat ( adica ei nu stiau daca o sa vorbesc 100 min sau 2)
2. Grantia nu o restituiau asa cum o plateam eu ci o SCADEAU din facturile viitoare !!!!!! adica ma lipeau cu Superglue de acel abonament
fnp
In roaming, daca nu-ti setezi telefonul pe "prefered network" o sa intre pe care retea prinde mai tare.
gotty
QUOTE(01zack @ 20 May 2010, 09:48)
@ Klaus si restul : 1. Exista legi nu ma poti obliga sa iti dau bani pentru ceva ce nu am consumat ( adica ei nu stiau daca o sa vorbesc 100 min sau 2) 
*



Logica ta e blink.gif ...pachetul il cumperi la inceput de luna nu l platesti la sfarsit de luna....ai inteles ceva?
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.