Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Eforie Nord 2009
DaciaClub - Forum Dacia > Alte discutii > Calatorii si Intalniri
radian
Este careva in aceasta perioada (pana vineri, 07 august) in Eforie Nord, si vrea sa socialilzam cu o intalnire ad-hoc? (0746086839)

Sfaturi legate de actualul sezon in Eforie Nord:
- atentie mare la parcatul masinii. Astia chiar blocheaza rotile la greu...
- recomand Taverna Artistilor. Un local placut, personal amabil, preturi rezonabile (pranzul la alegere 4, 5 optiuni felul 1, alte 3, 4 variante pt felul 2 + desert, 15 lei/persoana), insa, la ora de varf, aerul conditionat este cam depasit de situatie...
GoGu
Cum a fost la Eforie? Merita? Recomandari de cazare? Ma bate gandul sa merg anul asta, desi n-am stat acolo niciodata. Cred ca ma mosnegesc... smile.gif
Iulikk
Hai ca iti zic eu parerea mea. Vara asta am fost prin toate statiunile de pe litoral; sincer dintre toate Eforie Nord mi s-a parut cea mai ingrijita, plaja nu avea gunoaie, pe strada era curat, dar este extrem de aglomerat. Acum nu ma intreba de cazare sau preturi, ca nu stiu ce sa iti zic.
radian
Dintre statiunile de pe litoralul romanesc, mie Eforie Nord imi place cel mai mult. Am stat la hotel Apollo (3*), 210 lei/camera 2 pers. fara mic dejun. Curatenie faceau menajerele in draci, frecau mochetele toata ziua, dar, totusi, la jumatate din pretul respectiv, la pensiuni gasesti conditii cel putin la fel de bune. Eu am fost pe tichete de vacanta (Sa traisca tanti Udrea... biggrin.gif ), daca ar fi fost sa scot bani din buzunar, as fi optat, ca si anii trecuti, pentru pensiuni.

Plaja... n-ai loc sa pui piciorul pe nisip fara sa calci macar pe 1, 2 chistoace, iar negustorii ambulanti te asalteaza din toate directiile. Anii trecuti mai vedeam patrule de politie pe plaja, si la aparitia lor, macar jumate de ora dispareau ambulantii.

Statiunea s-a umplut de caini maidanezi.

Atentie mare la parcare, se blocheaza rotile in draci. 10 lei / zi, pe locurile primariei, 7 lei / zi, in parcarile private (fara chitanta...).

La macare, preturile parca sunt o idee mai mici, fata de anul trecut, si, poti avea surpriza, cel putin masa de pranz, la restaurant sa te coste mai ieftin decat la "impinge tava" gen Imperial.

Chiar ma uitam, la aleea de acces spre plaja Belona, portiunea dintre exposta si Imperial, si in continuare pana la plaja. Daca ar desfiinta toata tigania aia de comert stradal, si s-ar permite, doar amenjarea de mici localuri, cochete,
cu terase cu 2, maxim 4 mese, s-ar putea transforma intr-o zona de promenada excelenta. In fond ma duc pe litoral sa ma relaxez, nu sa umplu 2 sacose cu suveniruri de 2 bani...
Victoras2001
Da, e jale mare pe straduta aia.
Despre mancat, acum cativa ani, am mancat la "impinge tava" pana mi s-a facut rau. Erau doua, una dupa alta. La una avea portia de mancare 2 kg, de mancau patru oameni din ea. La ailalta aveau o tocanita de berbec cu mamaliga, asa de buna, ca am mancat numai d-aia vreo 5 zile la rand, de doua ori pe zi. radmasa.gif
A, mai era ceva. Intr-o noapte canta Naomi la o terasa d-aia, mai sus nitel de mancatorie. Bai nene, mi ti l-au batut niste moldoveni de l-au zapacit complet. Am si filmulet din timpul macelului. Bine... jegosu' s-a tot asezat in bratele alora, pana i-a scos definitiv din minti. Si cum nici foarte treji nu erau, s-au napustit naucitor peste bietul dobitoc schilod. Ma da ce l-au mai batut... Aia a fost distractia serii. radmasa.gif
GoGu
radian, m-ai cam descurajat unsure.gif

Nu am fost NICIODATA in Eforie (decat in tranzit), am zis sa merg la ghici datorita numarului mare de pensiuni ieftine si a distantei mici pana la Constanta...

Eu preferam Mamaia-Sat, da' am zis ca nu mai merg acolo datorita unui club care face o galagie infernala in toata zona (am scris pe alt topic).
In Mamaia e misto ca -desi platesti taxa aia- ai locuri gratis de parcare cacalau, tot b-dul Mamaia pe stanga si pe dreapta...

Ma rog, am rezervat la o pensiune, daca o sa fie de kko, macar sa fie ieftin sleep.gif
radian
Daca mergi pe banii tai, cand ajungi in Eforie Nord, fa o pauza pt o cafea, viziteaza pensiunea unde ti-ai facut rezervarea, apoi, inapoi in masina si drum intins pana catre Balcic incolo. In cazul in care totusi la Eforie ti-a placut mai mult... in cateva ore te-ai intors la pensiune...

Daca ti se deconteaza integral sau partial concediul, asta e, Eforie Nord ramane o varianta de luat in calcul.
pleosc
In Eforie doar ce-au renovat vechiul Hotel Belona, am inteles ca are o priveliste fenomenala, dimineata ai impresia ca esti deasupra marii. Arhitectura este interbelica, cazuse in paragina, anul acesta l-au renovat, deci sigur arata binisor pe interior.
GoGu
Am revenit...

Radian a fost domn cu descrierea sa... In opinia mea statiunea este MIZERA sleep.gif
Nispiul de pe plaja contine 30% chistoace si coji de seminte. Am avut noroc ca am gasit o bucatica de plaja mai retrasa (se cobora acolo pe niste scari cam nesigure) unde era mai curat.
Pensiunea a fost muncitoreasca rau, apa calda cu debit ff mic, (am avut o discutie in contradictoriu cu patronul vizavi de putinatatea apei calde - nu intelegea la ce-mi trebuie...)hartie igienica la cerere, frigiderul putred de rugina (dealtfel i-a si cedat balamaua de jos, trezindu-ma cu usa in mana -de fapt peste picioare), am primit altul in schimb- o vitrina frigorifica, cu usa geam si interior luminat huh.gif , trebuia sa-i punem noaptea o patura in cap sa putem dormi radmasa.gif

M-am gandit instant la mersul in Bvlgaria smile.gif , da' trebuia pasaport pentru copil sad.gif

Ca parti pozitive- se mananca ieftin, nu am vazut muste si tantari si costul total al excursiei a fost pe la 1000 lei, cu tot cu benzina si mancare laugh.gif
argon
ca sa vezi, poate am dat nas in nas dar nu aveam de unde stii biggrin.gif

Pasaportul la copil e gata in 7 zile si fost 96 ron, dar poate fi gata si in 2 ore si costa dublu, dar eu m-am gandit din timp.


@radian, nu am vazut o singura roata blocata..
GoGu
I-auzi smile.gif
Unde ai stat? Eu la o pensiune pe str. Grivita Rosie, imediat la stanga dupa Petrom, cum intri in statiune dinspre Constanta...

PS: nici eu n-am vazut roti blocate, poate s-au calmat dupa varful de sezon (desi era inca buluceala).
Manuel
QUOTE(argon @ 31 Aug 2009, 20:13)
ca sa vezi, poate am dat nas in nas dar nu aveam de unde stii biggrin.gif 

*




Daca ai fi dat nas in nas cu GoGu ai fi stiut, crede-ma. rolleyes.gif
GoGu
Haidi uai, c-am slabit smile.gif

Manuele, am avut impulsul sa te sun la intoarcere cand eram in VS, da' nu stiam cum sa ajung mai repede acasa, m-a rupt drumul, 8 ore am facut, aglomeratie ca dracu' si m-a mai bagat si kktu ala de Igo prin Braila de am crezut ca mor (bine, nici eu n-am fost atent si tot timpul ma incurc acolo...).
argon
am stat la particulari la vila langa fostul complex Marea Neagra/Mara, cu baie in camera tripla, tv si frigider, 80 ron pe noapte, cred ca am dat cam mult dar asta e..
GoGu
Si eu tot 80ron (camera tripla, TV, frigider cu discoteca smile.gif , baie), reducere de la 100 cica, f***-i in pricepere...
Manuel
Singura statiune in care merita sa mergi, daca treci peste preturile piperate, e Mamaia. Pana si Neptunul are acum un aspect dezolant, ca sa nu mai vorbesc de celelalte statiuni din sud. Pacat.
GoGu
Da, asa-i, am fost 2 seri la Mamaia la plimbare. Desi si acolo e cam oboseala (si preturile sunt sensibil mai mari la toate cele, m-a scurs de niste zeci de lei urgent cu 2 tiribombe si o telegondola) parca e totusi Acapulco fata de Eforie...

Si eu zic ca e pacat, plajele sunt extraordinare, ca natura ma refer. Factorul uman - oribil.
Iulikk
Eforie nord... 10 lei parcarea (cica indiferent de perioada de stationare, desi eu vroiam sa ma duc doar la un magazin de bijuterii), s-au smecherit astia; in iulie nu mi-au cerut nimic pe parcare.
argon
eu am platit intr-o zi, si a doua am modificat peste ce a scris dorel ala din 25 in 26.
cristio_79
QUOTE(argon @ 31 Aug 2009, 20:39)
am stat la particulari la vila langa fostul complex Marea Neagra/Mara, cu baie in camera tripla, tv si frigider, 80 ron pe noapte, cred ca am dat cam mult dar asta e..
*



Pai bine bre, sexpero ala nu avea claxon ?
Venea muntele la Mahomed.
daniM
Ma intereseaza anul asta prin august o cazare la Eforie Nord,de fapt o camera tripla,deoarece suntem 3 adulti si un bebe de 2 ani,stiti vreun hotel sau pensiune serioase,curate si daca se poate si mai ieftine?Ma intereseaza in special sa aiba parcare ingradita in incinta si nu in drumul mare...
nWo
Eu merg anual la mare pt ca am rudenii in Constanta, iar anul trecut am fost de doua ori cu sotia. De fiecare data am stat cate o saptamana, fiind ca aveam cazare gratis. laugh.gif

Prima data am ales plaja din Mamaia care era acceptabila din punct de vedere al curateniei, in special fata de Costinesti. Asta se intampla in iulie 2009.

A doua oara am incercat plaja de la Navodari care mi s-a parut mult mai curata si mai putin aglomerata fata de Mamaia. Asta a fost dupa 15 august.

In 2007 am fost in Costinesti, dar am ramas uimit de mizeria de pe plaja.

In restul statiunilor am fost doar in vizita asa ca nu am examinat cat de curata sau mizerabila este plaja.

Ce stiu sigur este faptul ca de fiecare data cand merg apa e plina de alge si miroase oribil. Intri curat in apa si iesi murdar, tot verde radmasa.gif
radian
QUOTE(daniM @ 10 May 2010, 21:01)
...stiti vreun hotel sau pensiune serioase,curate si daca se poate si mai ieftine?...
*



Sunt, chiar multe, atata doar ca-s la vreo 50-70 km mai la sud...
Cristaly
Si eu am ales mereu statiunea Eforie Nord, dupa buget, e statiunea in care imi petreceam vacantele in studentie (amintiri...) si mi se pare mai ieftina (piata, magazine, etc).
Vara 2009 am stat la hotelul Apollo, eu prefer zonele mai cu verdeata, am avut parte de servicii foarte bune, e un hotel de 3 stele. Masa am servit-o dupa mai multe tatonari la o pensiune apropiata Pensiunea Dana, preturi bune, portii corecte.
Am gasit si site-ul acestei pensiuni, puteti vizita sa vedeti preturile pentru vara aceasta. Este foarte aproape de centru.
In iulie voi pleca spre litoral, am luat bilete printr-o agentie la hotelul Cupidon (e vecinul lui Apollo) dar pentru cei cu buget mai mic. Mi-am facut si eu un cadou din ultima leafa intreaga!
Sper sa mai citesc si alte opinii pina voi pleca, cum ati regasit Eforie Nord in 2010?
vdnick
In Eforie daca nu va cazati langa plaja... taiati o zi de cazare!

In fiecare zi 10 lei parcarea... se aduna. Pe noi chestia asta ne-a dezamagit.
mateimatei
Asa am patit si eu. Nu ma lasau sa merg la plaja decat cu masina, pe urma imi cereau sa le platesc parcarea.
radian
QUOTE(Cristaly @ 5 Jun 2010, 19:36)
... Pensiunea Dana...
*



Ai cumva mai multe detalii depsre pensiunea Dana? Au parcare suficient de mare? Acolo mi-am facut rezervare pentru vara asta.

La Apollo si eu am stat, tot in 2009, dar mi s-a parut scump, si in plus au niste bai mici ca daca inchizi usa si suferi de claustrofobie te-ai scos!

Matei, cum adica te obliga sa mergi cu masina la plaja, de fapt ce-ai incercat sa ne spui?
radian
Sa le cenzurat muma-n cur celor de la Pensiunea Dana, sunt niste autentici smecheri...

Mi-am facut rezervare la ei din ianuarie, mi-au cerut un avans de 300 de lei, urmand ca la cazare sa le dau tichetele de vancanta iar ei sa-mi restituie avansul, Rapsunsul a fost: domne, crezi ca-s nebun la cap sa-ti dau bani cash si sa-ti primesc bonuri?

In plus, fiindca i-am platit cu tichete m-au incarcat suplimentar cu TVA-ul pentru cazrae de 9% (adica am platit TVA de doua ori ca oricum pretul afisat pe siteul lor includea TVA) si un comision de 6% pentru decontarea tichetelor. In plus atat in oferta de pe pagina lor de internet cat si in mailurile primite trimise de ei scrie clar si fara echivoc ca, tariful de cazare include micul dejun. Reclama mincinoasa... Micul dejun mi-a fost facturat asemeni celorlalte mese.

Pacat, locatia este OK, si au un bucatar meseris, mancarea chiar a fost buna si la preturi rezonabile. Pacat ca se preteaza la practici de smecheri de cartier, promit orice sa-si atraga clientii iar apoi o dau cotita. Asta iarna cand am facut rezervarea a fost OK, acum, in varf de sezon, cand dau buzna clientii care platesc cash si nu cer factura nu le mai convine sa-si onoreze promisiunile...
Dan73
Pai poti sa ii lauzi aici de ex:
http://www.turistinfo.ro/eforie_nord/cazar...ana-c52826.html
radian
Pe turistinfo pot posta opinii doar cei care si-au facut rezervarea prin intermediul site-ului lor. Eu i-am "pescuit" pe escrocii astia din lista partenerilor afiliati de pe portalul companiei care a emis ticketele de vancanta.

Am incercat sa-i laud pe hoinari.ro, dar, acolo moderatorul decide daca pune sau nu mesajul trimis. Dupa 24 de ore, inca nu s-a decis daca sa-mi publice sau nu anuntul...
the teacher
in eforie nord plec si eu peste cateva zile...m-am cazat la vila patricia, sper sa fie bine. voi reveni cu detalii saptamana viitoare!
the teacher
m-am intors... si statiunea nu m-a dat pe spate deloc anul acesta. am remarcat si eu ca parcarile erau foarte aglomerate si ca sa parchezi trebuia sa platesti 10 lei pe zi, cu toate ca nu-ti ofereau nimic in schimb (ma refer la paza, spre exemplu!). in mamaia, spre exemplu, parcarea pe bulevard e gratuita. un amic s-a cazat intr-un complex chiar langa hotelul belona, si a platit si el parcarea pentru 5 zile, cat a stat! peste tot, toata lumea incearca sa te jecmaneasca, curatenia e doar pe alocuri, iar pe plaje este destul de ok. sezlongul-15 lei pe zi, negustori ambulanti peste tot, plaja belona supra-aglomerata, de aceea am preferat-o pe cea de la steaua de mare, mai libera, iar parcarea acolo este gratuita.(britania, meduza, steaua de mare sunt inchise, deci se pot folosi parcarile de acolo, lucru foarte bun, fiind chiar langa plaja si gratis!)
plajele de la debarcader si de la acapulco, erau bine amenajate, unele avand chiar si muzica buna. per ansamblu, a fost ok.
cum spuneam, eu am avut cazare la vila patricia, care este destul de departe de plaja, cam 20 minute pe jos, insa dupa cateva drumuri am luat masina si m-am dus la steaua de mare (cam 3-4 minute!). am avut conditii foarte bune, la 100 de lei cazarea pe noapte(baie in camera, tv, un pat mare, apa calda, aer conditionat de care insa nu am avut nevoie.) facand un calcul, la hotel mirage, chiar langa complexul steaua de mare, o camera era 220 ron cu mic dejun inclus, iar la alte hoteluri apropiate de plaja, nu scadea sub 200 roni pe zi. amicul meu a dat 330 ron pe un apartament in complexul apollonia parca, situat chiar langa hotelul belona. deci, cu cat te apropiai de plaja, preturile erau mai mari. eu am preferat mai departe si sa iau masina, dar...totul depinde de buget!
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.