Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Revizia de 10.000 si 15.000 km la 1.5 DCI
DaciaClub - Forum Dacia > Dacia Logan > Diverse - Dacia Logan
costi1234
Salut,

Poate ca nu am cautat destul, sau nu am folosit termenii exacti in cautare.

Am un Logan 1.5 DCI de prin 2006. Dupa cum toata lumea stie, revizia pentru el e la 10.000 KM.

Totusi la la versiunile noi de 1.5 DCI revizia este la 15.000 Km.

Ceea ce ma intereseaza pe mine, e care e factorul care face posibila marirea acestei perioade la 15.000 Km. Este un alt tip de ulei ? Filtrele sunt mai de buna calitate?

Sau sunt componente care la motoarele mai noi sunt din materiale mai bune ? nedumerire.gif

Stiu ca la Opel-uri, poti face revizia la 30.000 km , daca folosesti ulei care iti permite asta. Si da , stiu ca ei merg mai mult pe autostrazi, si ca ciclul de start/stop al motorului este diferit fata de cel al unui logan.

Stiu ca nu ar trebui schimbata aceasta perioada, si ca ar trebui sa respectam ceea ce zice constructorul, dar vreau sa imi satisfac aceasta curiozitate de a afla exact ce anume face ca aceasta perioada sa fie de 10.000 si nu de 15.000 KM.

Mersi.


Serje
http://www.daciaclub.ro/Prima-revizie-1-An...SEL-t34792.html
Aici ii topicul despre prima revizie la diesel.
costi1234
Sunt deja la revizia de 40.000 KM.

Serje, mersi oricum de raspuns.
god
Topicul este acolo dar mai mult pentru detalii concrete asupra primei revizii la diesel, omul intrebase ce s-a intamplat de au schimbat astia intervalul de revizie.

http://www.zf.ro/zf-24/dacia-extinde-inter...modele-3104156/

Citat din articol: "Clientii care vor beneficia de interval de service marit sunt cei care isi vor cumpara un automobil Dacia incepand de marti,19 februarie, iar cei care au achizitionat masina anterior acestei date vor face intretinerea autovehicului conform vechilor intervale de service."

Iti dai seama ca nu au schimbat NIMIC de azi pe maine. Este strict marketing.

Am 48.000 km si pana acum am facut revizille la 10.000 km. Voi pastra intervalul vechi si la urmatoarele 2 revizii, adica cea de 50 si 60k iar dupa cred ca le voi face la 15.000km.
costi1234
Eu ma apropii de revizia de 40.000 km si ma gandeam ca urmatoarea sa o fac la 55.000, si atunci sa ii schimb si distributia.

Problema ce ma framanta pe mine e tipul de ulei care e folosit de cei de la Dacia pentru masinile care fac oficial revizia din 15 in 15 mii de kilometri.

Oare e acelasi ulei ( a se citi Dacia OIL ) ce il pun ei in motoarele astea noi ? Sau pentru modelele noi se foloseste un ulei diferit fata de uleiul pentru cele ce fac revizia la 10.000 km.

Eu inca mai am garantie extinsa, si din cauza asta fac revizia la Dacia Service.

In orice caz, nu vreau sa imi bat joc de masina, si numai asa, ca asa mi-a venit mie sa schimb intervalul de revizie. Ma intereseaza daca acest lucru se poate, si ce anume trebuie facut pentru ca acest lucru sa nu produca uzuri mai mari decat cele ce au loc in mod normal.

Poate este cineva care are mai multe informatii referitoare la acest lucru. Cineva care lucreaza printr-un service, sau are niste date mai concrete.

Multumesc
god
Din ce au postat colegii cu dacii luate dupa februarie 2008 cand au "introdus" noul interval de revizii, uleiul folosit de ei este acelasi cu ce folosim si noi, deci nimic nou, asta ar fi ideea.
Informatiile se gasesc la discutiile despre revizii-atat benzina cat si diesel- si aici si pe un alt forum dedicat Loganului(nu dau nume sa nu se considere reclama).
pyngi
Eu am luat masina in Iunie 2008 si in carte scrie la 15.000. Primele 2 le-am facut la 10.000 iar a treia o voi face la 35.000 si de acum incolo la 15.000 ca au zis la service ca n-are nici un rost sa le fac la 10.000 (mai sunt si service-uri care nu vor neaparat sa-ti scoata banii din buzunar cu forta)
Solidu
Eu am luat loganul benzina in martie 2008 si in carte scrie tot 15.000 km, si asa fac reviziile, oricum cand se apropie de 15.000 parca e lesinata, nu stiu cum merg altii cate 20.000 km. Cand am ridicat masina mi s-a spus 20.000 km. La Reno in carte scrie 10.000 si la 10.000 fac revizia. Stiu ca merge si 15.000 fara sa aiba nimic, dar e mai bine asa. Si daca ai scris in carte o valoare si te prezinti la alta si tot ai garantie, sa stii ca o pierzi.
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.