Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Probleme turometru
DaciaClub - Forum Dacia > Celelalte modele Dacia - 1100, Berlina, Papuc, Nova > Probleme tehnice - Dacia Clasic
kitzsteinhorn91
Salutare ! Revin si eu cu inca o problema. De cateva zile incoace, turometrul de pe Dacia mea merge doar cand vrea el. Cateodata merge foarte bine si indica turatia corecta, iar cateodata ori sta la 0, ori se misca haotic intre 1000 si 3000 rpm. Mentionez ca am montata pe masina aprindere electronica. Ce este de facut ? Cum pot rezolva problema ? De ce o ia razna ?
vi_escu
Contact imperfect, oxidat, etc.
deceneu32
Schimba-l!
bashtalu
la mine e dezafectat cablu de la vitezometru, huruia infernal si l-am scos, stie cineva de ce huruia asa de tare?
nelu_1985
nu huruia cablul ci ceasul vitezometru
kitzsteinhorn91
Deci problema cu turometrul este din cauza unui contact prost ? Unde este legat turometrul ? La borna bobinei ? Are vreo legatura aceasta treaba cu aprinderea electronica ?
bozzo
Turometrul este legat la minusul bobinei de inductie.
Daca aprinderea electronica e legata corect si nu ai uitat sa pui firul acela negru si putin spiralat de la minusul bobinei catre delcou nu trbuie sa iti afecteze.
Verifica cum a zis si vi_escu sa nu ai contacte imperfecte sau oxidate. Si vezi ca nu cumva firul acela spiralat sa nu fie rupt la capete unde intra pe minusul bornei si pe delcou sau chiar el pe parcursul lui.
Bafta rolleyes.gif
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.