Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Cablu acceleratie
DaciaClub - Forum Dacia > Dacia Logan > Diverse - Dacia Logan
GoGu
Am observat recent ca al meu cablu de acceleratie prezinta "inflorituri", asa ca m-am decis sa-l schimb. Am cumparat altul (50 ron, se gaseste si la 45, am gasit dupa aia dry.gif ) dar...

De pe "clapeta" e evident cum se desface, partea care traverseaza "peretele" spre habitaclu am vazut ca iese pur si simplu (ca un dop), intrebarea mea e cum e prins (si cum se monteaza/demonteaza) la pedala? Nu am avut azi posibilitatea (si costumatia) sa ma tarasc pe jos si nici o lanterna sa analizez pe acolo, poate ma lamureste cineva si lucrez "pe de rost".
Alte sfaturi/precautii la aceasta operatie aparent simpla?
IRONICK
tragi de cablu spre tine si pe urma iese lateral ... are un fel de cilindru metalic in capat
GoGu
Multumesc!

Cilindrul metalic l-am observat la cablul nou...

Deci, ca sa ma lamuresc, daca imping de cablu dinspre "spatele" pedalei spre scaunul soferului acel cilindru va iesi dintr-un locas, apoi cablul va putea trece lateral printr-un canal? In ce parte e canalul prin care iese/intra cablul, stanga sau dreapta pedalei?
IRONICK
men, apuci cu degetele de cablu si il tragi (rotesti) spre tine avand ca axa cilindrul
o sa simti pe partea din dreapta a pedalei ca exista o "lipsa" pe unde daca il impingi spre aeroterma iese...
GoGu
Mersi!

Sa stii ca daca plec pe jos acasa ramai dator cu o Cola si un bilet de tramvai smile.gif
IRONICK
zero?
GoGu
Nop, de aia naturala laugh.gif

Are vreun rost sa mai torn ulei e cablul nou? Pe cel vechi l-am uns, da' in afara faptului ca m-am murdarit de ulei pe mana cand am pipait pe la pedala nu stiu daca am mai rezolvat ceva...
IRONICK
nu are rost

GoGu
Am reusit, cu explicatiile primite mi-a fost usor sa ma descurc prin pipaite smile.gif

Mai nasol a fost faptul ca la pus inapoi nu nimeream locasul din pedala precum si faptul ca m-am fript de cateva ori de conductele caloriferului sleep.gif

Mi s-a parut ca noul cablu e mai scurt decat celalalt (desi e de origine, acelasi cod), nu mai face curba aia "ac de par", sta mai curbat pe o raza mai mare...

PS: IRONICK, acu' sunt eu dator cu o Cola zero smile.gif
Fanez
Am schimbat si eu cablul de acceleratie. Am luat ASAM chiar daca nu agreez firma, am zis ca un cablu merge. La prima vedere cel de pe masina parea ok dar agata cateodata. Nu se vedea nimic anormal la el, dar am simtit la deget niste fire cand am pus mana pe el. Iata ce-am gasit dupa ce l-am schimbat:
[attachmentid=1628023073] [attachmentid=1628023074] [attachmentid=1628023075]
jelly
Si eu ma pregatesc pentru schimbarea cablului de acceleratie.
Recomand ca inainte sa-l puneti, sa bagati cateva picaturi de ulei cu seringa pe cablu pentru o lubrifiere mai buna.
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.