Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: cat cheltuieti cu masina voastra?
DaciaClub - Forum Dacia > Dacia - Diverse > Diverse
ovidiun
Ma gandesc ca ar fi un topic interesant in care sa spuna fiecare ce cheltuieli face cu masina lui: cheltuieli ocazionale, mai recente, defecte mai dese, diferite piese. In felul acesta, cei care vor dori sa achizitioneze o masina in viitor, poate vor gasi un mic ajutor aici.

Dealtfel, ideea acestui forum este sa ne ajutam intre noi...

SiloS
Mie mi s-a ars un bec de pozitie. Dupa vreo luna m-am hotarat sa cumpar 2, sa am si de rezerva. Dupa ce l-am schimbat am observat ca au intensitati diferite, drept urmare am schimbat si becul de pe partea cealalta.
Acum nu mai am bec de rezerva.

Costul operatiunii : 4 LEI

Asta iarna am ramas fara lichid de spalat parbrizul. Am cumparat un bidon imens, mi-am umplut vasul si mi-a ramas si de rezerva.

Costul operatiunii : 3 LEI

Cred ca numai romeodr are o lista cu operatiunile de intretinere mai scurta decat lista mea.
Shush
Cat cheltui din banii mei sau din banii parintilor ? tongue.gif
BZN
Stai sa ma uit peste bonurile de combustibil... wink.gif
kog
Noa sa vedem, e multe aici. Incepand de la achizitionare: inlocuit sticla stop stanga/dreapta, planetare(gunoaie alea noi) vreo doi pivoti, cam tot ce tine de directie inafara de caseta. vreo 2 pompe de frana, etrieri vreo 3 seturi de placute, conducte de frana vreo 5 randuri de pistonase, vreo 3 seturi de ferodouri, toata bucsaraia, toti rulmentii de la roti, vreo 2 capace de pompa de apa, doua placi de presiune/rulmenti/discuri de ambreiaj, alternator, releu de incarcare, 3-4 platini---> aprindere electronica, semnalizari fata, bloc de lumini, bara fata, lampa numar, vreo 3 aripi, 2 cabluri de frana de mana, un contact vreo 2 cabluri de kilometraj, masca fata(pe care se prind farurile, radiator, etc.), amortizoare spate, toate furtunele de racire,un parbriz si 2 seturi de cauciucuri. Vopsire si reparatie capitala tablarie, tratament anticoroziune. Daca am uitat ceva revin biggrin.gif .
Pe langa astea se adauga schimburile de ulei, filtre de ulei, aer, plinurile de detergent parbriz, si schimburile anuale de antigel. Si mai e volumul de munca blink.gif

pretul il faceti voi.....

edit:
si tot gunoi e...

Ca sa fie in regula ar mai trebui: discuri, tamburi mari cu tot ansamblul, planetare, bara antirului, inca o bara stabilizatoare spate, sticla stopuri originala, jante, cauciucuri mai bune, scaune(reconditionare) o verificare de profesionist la instalatia electrica, 4 arcuri, 2 amortizoare fata, bara spate, o aripa, probabil un radiator si o lucrare completa de vopsitorie si tinichigerie facuta de meserias.
vet
Aproape 19.000 ron în 20 luni.
bolidu
La solenza - bucsi, bielete de directie, bucse bascule, pivoti de` drumurile din ro si benzina fara numar !!!

La opel - releu de incarcare si punte de diode 500 lei, radiatorul de la ac ala din fata 350 + 100 freon, electromotor 400 ron (second), calculator injectie reparat moca (normal costa vreo 250 lei), discuri frana 200 ron bucata si ii mai trebuie: bucsi toate, bielete directie, pivoti care nici nu vreau sa ma gandesc cat costa ...

Trage-ti voi concluziile ...
ovidiun
Eu:
- platina - 5 lei
- condensator - 5 lei (frantuzesti...sac!!!!)
- capac delc - 4 lei
-astea pe costuri pe fiecare luna la care as mai adauga bujiile cam la doua luni si ulei la greu (ca e motoru' varza!!).
Cand o sa ma hotarasca sa il fac si sa umblu prin cutie...o sa scriu si o sa plang o saptamana (pe forum) tongue.gif

Oricum...ii asteptam si pe cei masini mai scumpe sa scrie aici...Apropo, loganele nu se strica??! wink.gif ....scrieti baieti...
Andy_ACS
Logan Ambition 1.6 MPI luat SH la ~15.000km, in prezent ~33.000km. In afara de ulei, filtre, lichid parbriz am investit ~40 ron in 2 stergatoare Champion si 70 ron intr-un presostat de la servodirectie. Le-am schimbat pe toate foarte simplu.
Cost ulei (Castrol Magnatec 5w40)+filtru ulei + filtru de aer + manopera gratis ~150 ron la fiecare 10.000km.

Bafta!
Iulikk
In afara de ulei, filtru ulei (schimbate de vreo 6 ori, masina are 42 000 km) am schimbat asa: stergatoare (prima data no name-uri, a 2a oara Victor, acum Valeo), bec faruri prima oara d-alea albastre facute pe vapor, apoi osram cool blue, silverstar si acum Philips Xtreme Power, Bec pozitie cu led de la FreeFiber, 2 parfumuri auto si lichid de parbriz cam o data la 2 luni, filtru de aer schimbat o data (dupa 5 ani biggrin.gif ) filtru ala de polen schimbat o data (dupa 6 ani, nu cred ca vreti sa stiti cum arata smile.gif ).

Aaaa si in iarna am schimbat bieleta de directie stanga (iar acum multumita "mecanicilor" dacia care sunt extrem de priceputi la reglat unghiuri de directie masina drage dreapta un pic, cred ca mai trebe stransa 1 spira) si un piston la frana pe spate stanga, sau ceva de genu.
madalin18
QUOTE(vet @ 17 Aug 2009, 23:24)
Aproape 19.000 ron în 20 luni.
*



cu banii astia iti iei masina noua.......ai tanc?
Serje
Are pilitura nu tanc.
ovidiun
QUOTE(vet @ 17 Aug 2009, 23:24)
Aproape 19.000 ron în 20 luni.
*



cred ca se refera la rata de leasing...sau ce-o fi...
IsNa
La Skoda, de la achizitionare (26 luni, 46.000Km):
- prima revizie: ~400RON
- a doua revizie ~500 RON
- a treia revizie: 420 RON
- trei perechi de becuri de faza scurta: nu mai stiu cat au costat
- un intinzator curea alternator: 390RON (la service...)
- un set gume de iarna Dunlop 900RON
- patru schimburi de gume: ~400RON
- motorina: cca 2200litri ~ 9000RON la pretul de azi.
- CASCO primul an 1600RON
- CASCO al doilea an 1200RON
- CASCO al treilea an 1000RON
vet
QUOTE(ovidiun @ 18 Aug 2009, 11:19)
cred ca se refera la rata de leasing...sau ce-o fi...
*




70.000 km cu un consum mediu de 5.5 % inseamna 3850 l motorina. La un pret de 3.8 ron/l insemna 14.630 ron. Adaug reviziile, 2 rulmenti spate, 2 becuri far, huse, presuri, spalatorii......si cred ca ajung (daca nu cumva depasesc) 19.000 ron.
ovidiun
QUOTE(vet @ 18 Aug 2009, 12:07)
70.000 km cu un consum mediu de 5.5 % inseamna 3850 l motorina. La un pret de 3.8 ron/l insemna 14.630 ron. Adaug reviziile, 2 rulmenti spate, 2 becuri far, huse, presuri, spalatorii......si cred ca ajung (daca nu cumva depasesc) 19.000 ron.
*




Interesant calculul asta cu nr. de km x lei/litru. O sa ma gandesc de doua ori inainte sa bag benzina ohmy.gif
solenza_scala
Solenza Scala SH, mai gata 40000 km, un drum la electrician ca nu stiu de ce uneori efectiv nu invartea deloc (mosulica mi-a zis ca e contact imperfect undeva pe drumul catre electromotor, dar a pus niste papuci noi si deocamdata s-a rezolvat), schimburile obisnuite la fiecare 10000 km (bucse, ulei filtru aer si polen - bujiile si filtru ulei etc. schimbate ca la carte), am schimbat in iarna si cauciucele de vara si am luat si de iarna noi + jante de tabla si capace pe alea de iarna. Cate-un spray lubrifiant, un stop de ceata, lichid parbriz si benzina, bat-o focu' smile.gif

L.E. Am schimbat si eu un far stanga, dupa ce, prima data, am luat doar sticla, dar nu se potrivea, asa ca...
vladut88
solenza scala luata la 52700 km reali (cunosteam masina dinainte)
2 linii tobe
bielete directie N bucati (drumurile in bihor sunt sub orice critica)
bucsi bara stabilizatoare vreo 5 seturi
pivoti vreo 5
rulmenti fata dreapta
placute frana vreo 3 seturi
2 discuri frana
bucse bascule stg /dr
planetare
un aerator
filtre din 9 in 9 mii (aer ulei polen)
pompa de benzina
bieleta anti rasturnare
cauciucuri
bec bricheta
2 faruri pe dreapta
o bara fata
un proiector
bujii 4 seturi
bucsi telescoape spate inlocuite cu bucsi de bascula inferioara de berlina
ulei cutie de viteze
ulei servo directie
un uce +capete de chei care iar necesita schimbat ,dar voi anula functia anti demaraj
si distributie la 60000 de mii km
si benzina fara numar masina o am din 23 iulie 2006
acum am 120000 urmeaza dinou distributia
argon
in 74.000 km doar consumabilele.
FLP
ce masina argon ?
Andy_ACS
Espero, normal, pe care il detine numai de 3000-4000 km smile.gif

Bafta!
ovidiun
QUOTE(argon @ 19 Aug 2009, 10:41)
in 74.000 km doar consumabilele.
*



Nu consuma mult espero?
brigada_diverse
80 lei aprindere gotronic
890 lei instalatie gaz....
huse 70 lei
bujii 18 lei
capac de delco gratis ca l-am gasit prin balcon
cam atat
aa
alarma + inchidere 90 lei
nairam
Interesante calcule ...
In ultimele 7 luni si 27.000 km:
Benzina cam 9 litri /100 km 2430 litri x 4 lei litru= 9720 LEI
Spalat 35 lei la doua saptamani (int/ext +spaga) = 490
Un filtru de polen parca 50 lei
Zeama de parbriz inca nu am cumparat pentru ca am productie proprie cu aroma de gel de dus... dar avand in vedere ca vine iarna o sa cam incep sa cumpar..
De asemenea urmeaza si niste cauciuce de iarna ... cam 4-500 lei bucata... si mai are si 5 bucati ... Ehheee unde sunt vremurile cand la solenza schimbam cauciucele TOATE CU 500 de lei ....

Edit later:
Am uitat sa fac totalu
10260 Lei in 7 luni si asta fara casco si fara rata lunara la leasing.... Pentru ca pe alea le plateste nevasta din banca....
CGDBZ
Cand am cumparat masina , acum 2 ani jumatate avea 190.000km si am schimbat :
-discuri de frana plus placute
-cablu frana mana (partea din spate, era blocat)
-ferodouri frana si ambele cilindre de franare pe spate
-2 cauciucuri
-schimbat un burduf planetara
-sudat suport scaun (sofer-pasager) de podea (erau crapata podeaua in unele locuri de prindere )
-spalat tapiterie , scaune , banchete
-montat mp3 player si doua boxe
-perdelute luneta
-cumparat capace roti (intretimp mi-au fost furate)
-2 chedere usi (spate)
-schimbat ulei si filtru , filtru de aer si cel de benzina
De atunci pana azi am facut 22.000km , am mai luat 2 cauciucuri , schimbat ulei si filtru la fiecare 10.000km facuti , de doua ori mi s-a ars un releu de protectie de la instalatia de gaz , mi s-a stricat aeroterma (am reparato eu fara cheltuieli) , s-a rupt un teu la furtunele din porbagaj de la rezervor (mirosea a benzina in porbagaj) ,doua perdelute cu ventuza pentru geamurile laterale spate , ceva deodorante , silicon de bord ,blocul de lumini , comutator stopuri ceata , cateva becuri ce sau ars si de rezerva,sigurante ,aditiv benzina pentru curatat injectoare am pus de vreo doua ori, recent motoras clapeta acceleratie-120ron.
slaiciprian
1310. Lunar 900 ron carburant, 100 ron alte cheltuieli si reparatii.
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.