Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Retinere Talon - masina italia
DaciaClub - Forum Dacia > Alte discutii > Cafenea
bz_26_zzz
Varului meu i-a fost retinut talonul de politia din buzau acum 1 luna. a fost la politie sa il ridice ca sa plece in italia sa faca ITP acolo. Politistul a spus ca talonul ar fi ajuns la bucuresti.

Unde trebuie sa se duca dupa el? La sediul politiei centrale? Aveti idee?

Astept un raspuns daca stie cineva cum ar putea sa il ridice de la ei. Multumesc
emil_t
daca stiu bine, ti-l trimit acasa, dar nu sunt sigur
Amedeus
Pai cum sa-l trimita daca problema nu e rezolvata? Ca doar nu l-au luat doar pentru a i-l trimite acasa. Merge cu cartea de identitate si face ITP-ul dupa care il primeste inapoi.
skija
pai da ma.. si de unde il primeste.. de unde il ridica? omu' intreaba ceva, voi ii spuneti ca "DA"...

In mod normal de la Politia din Bz.. da' nu stiu daca la astea straine.. nu ar trebui sa fie in alta parte... sa mai intrebe la Bz...
Maskatu
Eliberarea permisului la expirarea termenului de retinere

Pentru a reintra in posesia permisului de conducere la expirarea termenului de retinere, titularul acestuia trebuie sa se prezinte la sediul Brigazii de Politie Rutiera Bucuresti ( str. logofat udriste, nr.9-15, sect.3 bucuresti; ) , ghiseul restituiri, din cladirea veche corpul "C", in baza urmatoarelor documente:

-actul de identitate;

-originalul dovezii inlocuitoare a permisului de conducere sau a declaratiei notariale din care rezulta pierderea, furtul sau distrugerea acesteia;

-comunicarea de reducere a perioadei de suspendare a exercitarii dreptului de a conduce;

-acte medico-legale din care rezulta ca motivul pentru care a fost retras permisul de conducere a incetat;

-ordonanta procurorului prin care s-a dispus neinceperea urmaririi penale, scoaterea de sub urmarirea penala sau incetarea urmaririi penale.

Permisul de conducere poate fi restituit si altei persoane in baza unei procuri speciale notariale a titularului. Cand procura speciala este emisa in strainatate aceasta trebuie tradusa si legalizata in limba romana la care se ataseaza in mod obligatoriu copia actului de identitate.

Programul de lucru cu publicul:

Luni 08,30 – 20,00

Marti 08,30 – 16,00

Miercuri 08,30 – 16,00

Joi 08,30 – 16,00

Vineri 08,30 – 16,00
kaspersky
e vorba de talon, nu permis, si e unul italienesc icon_mrgreen.gif
neumann
eu zic ca aia il trimit in italea.
Maskatu
Nu gasesc nimic cu eliberare de talon, fie el romanesc sau italienesc.
volint
http://www.politiaromana.ro/DPR/index.htm
YRX
Un act retinut se trimite autoritatii emitente, in cazul de fata in Italia, in orasul / regiunea in care a fost imatriculata masina.
skija
lol... ce rahat... sa nu se trimita la ambasada.. cum se facea odata... Asa era prin anii '90. Daca unui cetatean German (de ex.) il luau permisul, actul ajungea la ambasada Germaniei...

ZZZ, intreaba frate la Politie in Buzau... da-i in spanac. Tre' sa stie ei unde se trimite ala... (si sa ne zici si noua)
bz_26_zzz
A mai fost odata azi la politie si a intrebat daca este la ei talonu.

Au spus ca l-au trimis la Bucuresti, ori la politie la Piata George Cosbuc ori la Ambasada Italiei ohmy.gif

Eu am cautat piata George Cosbuc pe internet...dar nu e de gasit. ph34r.gif

Maine o sa ma duc eu pe strada Logofatul Udriste si sa vad care este solutia pentru a-i restitui talonul, ca sa nu bata el drumul degeaba pana in bucuresti.

Deci talonul nu mai este la Buzau din ce spune `nea militianu. sad.gif
costi
Piata G Cosbuc este la citeva statii de tramvai, la deal, de la Mitropolie
bz_26_zzz
Ahaa....mersi de informatie wink.gif
Amedeus
QUOTE(YRX @ 18 Aug 2009, 14:55)
Un act retinut se trimite autoritatii emitente, in cazul de fata in Italia, in orasul / regiunea in care a fost imatriculata masina.
*



Asa pare cel mai corect. Face verificarea tehnica acolo la ei dupa care cu dovada ca a facut-o merge si ridica talonul.
bz_26_zzz
In acest caz, cum ajunge cu masina in Italia daca talonu, sa presupunem ca este pe drum spre Politia din Italia? Logic ar fi sa il primeasca inapoi, si sa remedieze problema acolo.
neumann
QUOTE(bz_26_zzz @ 18 Aug 2009, 19:15)
In acest caz, cum ajunge cu masina in Italia daca talonu, sa presupunem ca este pe drum spre Politia din Italia? Logic ar fi sa il primeasca inapoi, si sa remedieze problema acolo.
*



Pe trailer. Ce, nu e suficient ca a circulat cu masina in neregula pana aici? Eu l-am pus?
bmwh548
E ilogic...dureaza foarte mult drumul, se cheltuie enorm (cei care se ocupa de transportul pe platforma cer sume mari)...normal ar fi sa poata face ITP-ul si aici...Poate defectiunea pentru care a ramas fara talon a intervenit pe perioada cat a stat in tara, nu si-a dat seama ca e defecta (greu de crezut)...atata timp cat exista posibilitatea remedierii defectiunii aici, exista statii autorizate pentru ITP aici, de ce sa bati sute de km pana in Italia?
bz_26_zzz
QUOTE(cristianco2002 @ 18 Aug 2009, 19:39)
Ce, nu e suficient ca a circulat cu masina in neregula pana aici? Eu l-am pus?
*




....cu gura plina.


Talonul i-a fost retinut pentru ca pe partea soferului are o indoitura tabla. A dat cu spatele pe langa un stalp si a infundat-o un pic mai mult. Asta a fost motivul pentru care i-a oprit talonul. blink.gif Si cum masina despre care va spun e o dubita ( Peugeot Ranch ) la orice filtru de politie este oprit si automat isi ia amenda ca nu are talonul.

Situatia e cum e mai proasta. Daca repara portiunea aia indoita, trebuie sa se duca cu masina la politie la bucuresti ca sa dovedeasca reparatia. Iar astia cu platformele cer cat nu face.

Mai vedem maine ce o fi. wacko.gif
Liviu
Si reparatia nu poate fi dovedita cu o factura fiscala + deviz de service? ....
bz_26_zzz
Ar fi o idee si asta.
neumann
QUOTE(bz_26_zzz @ 18 Aug 2009, 20:20)
....cu gura plina.
Talonul i-a fost retinut pentru ca pe partea soferului are o indoitura tabla. A dat cu spatele pe langa un stalp si a infundat-o un pic mai mult. Asta a fost motivul pentru care i-a oprit talonul.  blink.gif   Si cum masina despre care va spun e o dubita ( Peugeot Ranch ) la orice filtru de politie este oprit si automat isi ia amenda ca nu are talonul.

Situatia e cum e mai proasta. Daca repara portiunea aia indoita, trebuie sa se duca cu masina la politie la bucuresti ca sa dovedeasca reparatia. Iar astia cu platformele cer cat nu face.

Mai vedem maine ce o fi.  wacko.gif
*



Cred ca de la service pana la politie nu e o problema sa conduca masina. Daca e oprit pe traseu, explica ce s-a intamplat, si invita echipajul sa-l insoteasca la Udriste sau unde s-o duce el sa-si ia inapoi talonul.

Eu am inteles ca a venit cu revizia expirata din italia pana aici, si se plange ca i-au luat talonul si ca nu se mai poate intoarce in italia. In acest caz, cred eu, ca trebuia ca inainte sa plece la drum mii de kilometri, sa fie in regula - aviz amatorilor. Daca e scuzabil sa mergi pana la politie sau 5 minute etc, nimanui nu o sa-i pese in UE ca nu te poti intoarce acasa, atata vreme cat atunci cand ai plecat erai in neregula.
Serje
Din Buzau pana in Bucuresti sa-l conduca politia?
neumann
Nu se poate duce la politie la Buzau, sa constate aia care au emis PV ca masina e in regula? Eventual sa-i dea aia o dovada cu care sa circule?
bion
Ca sa repari o caroserie lovita (cu acte in regula) tre1 sa ai autorizatia de la potera si talonul masinii . Fara talon nu o pot prelua oficial si legal la service. smile.gif
neumann
ba da... cu dovada retinerii talonului si autorizatia de reparatie.


LE: nu stim care e motivul retinerii talonului. Ori lipsa autorizatie de reparatie, cel mai probabil, ori neefectuarea reparatiei in termenul legal. Oricum nu conteaza, e clar ca un motiv a existat, mai ales ca un eventual abuz putea fi semnalat pe filiera ambasada italiei, si nimeni nu s-ar fi complicat aiurea.
Amedeus
QUOTE(cristianco2002 @ 18 Aug 2009, 23:55)
Eu am inteles ca a venit cu revizia expirata din italia pana aici


Cred ca ai inteles bine (asa am inteles si eu) si de fapt asta e motivul retinerii talonului. Discutia a deviat lejer de la asta spre repararea indoiturii.
bz_26_zzz
S-a rezolvat, si nu prea. Am fost la Politie, i-am explicat situatia si au spus clar ca talonul nu il poate da pana cand problemele pentru care a fost retinut nu vor fi reparate. Adica acea " busitura " de pe partea soferului si expirarea reviziei.

Masina a fost reparata pe partea soferului, dar ramane problema ITP - ului.

In Romania nu poate face ITP - ul la o masina straina. Deci, ii trebuie talonul masinii ca sa se duca pana in Italia sa ii faca ITP - ul. El este cu masina in tara de mult timp, adica s-a stabilit aici.

E cu dus intors, nu cred ca are vreo sansa. O sa fie nevoit sa o dea la fier vechi mad.gif
marksman
QUOTE(bz_26_zzz @ 20 Aug 2009, 16:15)
In Romania nu poate face ITP - ul la o masina straina. Deci, ii trebuie talonul masinii ca sa se duca pana in Italia sa ii faca ITP - ul. El este cu masina in tara de mult timp, adica s-a stabilit aici.

E cu dus intors, nu cred ca are vreo sansa. O sa fie nevoit sa o dea la fier vechi  mad.gif
*



Avand in vedere cele scrise de tine, omul si-a cautat-o cu lumanarea. Daca s-a stabilit aici, trebuia sa-si treaca masina "pe Romania".

ITP expirat, deci probabil ca nici RCA nu avea, CASCO nu mai vorbesc, bine ca n-a avut vreun accident.
bz_26_zzz
Avea si inca are asigurare. Il costa asigurarea 600 de euro pe 6 luni wink.gif

Singura greseala a fost ca nu a fost atent cand ii expira ITP - ul pentru ca putea sa faca un drum pana in Italia sa il faca, si gata. Dar....s-a intamplat.
neumann
Imi vine greu sa cred ca nu se face itp-ul la masini neinscrise (in ro, sau neinscrise deloc - am vazut si masini fara numere, venite la RAR pe platforma).

Uite o idee: sa se duca la RAR si sa ceara ITP in vederea inscrierii in RO, cu dovada de la politie ca i-au luat talonul, si actele masinii. Dup'aia, cu hartia de la rar ca masina a fost verificata tehnic, merge la politie si isi ia talonul.

Service-urile de cartier n-au chef de complicatii, te refuza pur si simplu. Probabil ca nici nu pot, stiu ca te verifica online in baza de data a RAR-ului, habar n-am ce se intampla daca masina nu e inscrisa in ro.
bz_26_zzz
QUOTE(cristianco2002 @ 20 Aug 2009, 23:56)
Imi vine greu sa cred ca nu se face itp-ul la masini neinscrise (in ro, sau neinscrise deloc - am vazut si masini fara numere, venite la RAR pe platforma).

Uite o idee: sa se duca la RAR si sa ceara ITP in vederea inscrierii in RO, cu dovada de la politie ca i-au luat talonul, si actele masinii. Dup'aia, cu hartia de la rar ca masina a fost verificata tehnic, merge la politie si isi ia talonul.

Service-urile de cartier n-au chef de complicatii, te refuza pur si simplu. Probabil ca nici nu pot, stiu ca te verifica online in baza de data a RAR-ului, habar n-am ce se intampla daca masina nu e inscrisa in ro.
*




Multumesc. O sa mai incerc si cum spui tu. smile.gif
bz_26_zzz
UPDATE

Politistii din Romania sunt niste incompetenti. Am fost ieri la politie sa intreb unde e talonul masinii. Au spus ca l-au trimis la Ambasada Italiei din Bucuresti. I-am zis ca am fost acolo si nu e nici un talon la Ambasada. Deci la politie nu este, la ambasada nu este.

Unde ar putea fi talonul masinii???
Altis
In sertarul unui burtos care a uitat de mult ce s-a intamplat acum un an de zile?
bz_26_zzz
Faza nasoala e ca masina este in Buzau, ITP nu se poate face in Romania pentru ca masina este inscrisa in afara tarii. Apoi, ca sa ii faci ITP in Italia iti trebuie talonul masinii. Masina sta pe margine din cauza unui sistem foarte PROST!!!
Altis
Masina sta pe dreapta din cauza soferului wink.gif
DragosP
QUOTE(bz_26_zzz @ 21 Aug 2010, 01:26)
Masina sta pe margine din cauza unui sistem foarte PROST!!!
*


Ete fleoșc. Că sistemul l-a pus pe apropitar să uite să-și facă itp-ul...
jaf
Numai perfecti pe aici. Ma da oare voi nu uitati nimic, niciodata?
DragosP
Măcar nu ne plângem pe forumuri și nu așteptăm un an de zile să ne pice ceva din cer... wink.gif
jaf
N-am chef de discutii fara sens dar omu a pus o intrebare. Nu l-am vazut sa boceasca pe aici. Chiar daca ar fi facut-o il inteleg, un talon ridicat in Olt ajunge la Cluj dupa 2 ( doua ) luni. Ii tare sistemu, nu? tongue.gif
DragosP
Exceptând cazul în care poliția te șicanează și-ți ridică talonul/permisul doar for fun (ceea ce aici se pare că nu se aplică) în rest nu pot decât aplauda demersurile legale și combate pe cei care încearcă să le discrediteze.
Capisci?
bz_26_zzz
Intre timp si-a luat alta masina. Faza ca nu avea facut ITP oricui i se poate intampla. Si eu am umblat cu ITP-ul expirat pana m-a oprit politia si asta a fost. L-am facut si gata.

Cei rautaciosi de aici care zic "de ce a mers cu ITP expirat", cred ca sunteti genul ala de oameni, care aveti o dacie din `87 si sunteti invidiosi pe cei care vin din afara cu masini mai bune decat ale voastre. Va spun ca masina lui nu era una "bengoasa", ci era un Peugeot Partner. Era o masina de munca si cu ea facea un ban cinstit. Asta a fost sa fie.

Eu acum "ma lupt" sa aflu o metoda de a intra in posesia talonului si de a putea sa plece cu masina in Italia. Atata tot.
DragosP
Recunosc, sunt ros de invidie, ceva de speriat. blush.gif
testike
Firma la care merg eu pentru ITP are datele mele in calculator, si ma suna inainte sa expire.
Vezi, poate este si in Bucuresti o firma de genul asta, sa nu mai pateasca din nou.
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.