Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Inducerea starii de atentie activa
DaciaClub - Forum Dacia > Alte discutii > Cafenea
Pages: 1, 2
#Dino
Atunci cand merg in afara localitatii, dar si in oras daca traficul e cat de cat ok, am remarcat ca sunt mult mai relaxat daca ma pregatesc pentru eventualele obstacole prin ocolirea unor gropi imaginare.

E simplu si poate fi aplicat de oricine. Iti stabilesti obstacolul la 50 sau 100 de metri in fata si cand te apropii tragi brusc de volan si ocolesti asa-zisa groapa, de preferat pe partea stanga, pentru ca masina sa fie echilibrata.

Am constatat ca de cele mai multe ori ceilalti soferi, aflati in spate ma saluta repectuos cand ii ajut sa ocoleasca aceste gropi imaginare. In momentul in care ma depasesc ma saluta respectuos cu mana scoasa pe geam si un deget ridicat in semn de respect.

Cel mai rau imi pare de cei care nu inteleg importanta inducerii starii de atentie activa prin ocolirea gropilor imaginare si pica testul, in momentul in care ocolesc o groapa reala si ei nimeresc direct in ea, influentati probabil de exercitiul de inducere mai sus mentionat...
nucsoara
Mi se pare super ideea ta kissfm. Cred ca ar trebui sa facem acest lucru cat mai multi dintre noi. De asemenea eu as recomanda cateva alte elemente.
1. dupa parerea mea ar trebui sa ocolim gropile imaginare pe ambele parti
2. ocolul trebuie precedat de o frana cat mai brusca (recomand folosirea exclusiv a franei de mana, deoarece se face economie,nu se mai aprind becurile de frana) care sa permita virajul usor si in siguranta pe langa groapa
3. la una din 10 gropi imaginare ocolite, ar trebui sa oprim sa ne uitam la masina daca nu cumva este afectata.
4. vom semnaliza mereu, - nu neaparat ocolirea pe stanga cu semnalizare stanga....trebuie sa fim mai creativi
bz_26_zzz
esti beat? radmasa.gif
AR-18-MOS
Da' nu mai bine incluzi manevra la condusu' serpuit?
nucsoara
In niciun caz nu poate fi inclusa manevra de ocolire a gropilor imaginare la ondusul serpuiit.
Condusul serpuit presupune un fi constant, ceea ce determina o evolutie liniara a cosinusului unghiului de bracare.

Activarea atentiei soferilor se bazeaza tocmai pe elementul surpriza, deci nu are sens sa avem un condus serpuit monoton.

va recomand cu cadura ocolirea gropilor imaginare. Apare si un efect secundar benefic. In cazul in care aveti pasageri in masina acestia se vor minuna de manevrele facute. Vor invoca protectia divina, (da Doamne sa ajungem intregi la destinatie) aceasta va aparea si va proteja pe intreg parcursul.

PS: in cazul in care cineva opreste in dreptul dvs intrebandu-va ce dracului faceti, raspundeti enervat - ocolesc gropile lu videanu, ca in loc sa le umple schimba borduri.

iulian sn2001
Poti sa ocolesti matale si marmote imaginare ca topicul asta tot nu va avea succesul "mersului serpuit".
Sunt 99% sigur ca ideea este preluata de acolo.
Corect?
nucsoara
Este posibil sa se fii inspirat din mersul serpuit.
Mie mi se pare insa mult mai complex, deoarece merul serpuit presupune o optmizare statica, ocolirea gropilo sau a marmotelor imaginare constituie o optimizare dinamica a condusului

Filip
Voi vorbiti serios? Daca da, e grav. E foarte usor sa induci in eroare ceilalti participanti la trafic, se poate ajunge la accidente. Plus ca stilul asta de mers favorizeaza un consum mai mare de combustibil.
Rafi
QUOTE(kissfm @ 18 Aug 2009, 00:05)
Atunci cand merg in afara localitatii, dar si in oras daca traficul e cat de cat ok, am remarcat ca sunt mult mai relaxat daca ma pregatesc pentru eventualele obstacole prin ocolirea unor gropi imaginare.

E simplu si poate fi aplicat de oricine. Iti stabilesti obstacolul la 50 sau 100 de metri in fata si cand te apropii tragi brusc de volan si ocolesti asa-zisa groapa, de preferat pe partea stanga, pentru ca masina sa fie echilibrata.

Am constatat ca de cele mai multe ori ceilalti soferi, aflati in spate ma saluta repectuos cand ii ajut sa ocoleasca aceste gropi imaginare. In momentul in care ma depasesc ma saluta respectuos cu mana scoasa pe geam si un deget ridicat in semn de respect.

Cel mai rau imi pare de cei care nu inteleg importanta inducerii starii de atentie activa prin ocolirea gropilor imaginare si pica testul, in momentul in care ocolesc o groapa reala si ei nimeresc direct in ea, influentati probabil de exercitiul de inducere mai sus mentionat...
*


blink.gif blink.gif sunt sigur ca nu a fost de calitate iarba pe care ai cumparat-o efectul vad ca e grav
iulian sn2001
Desigur! Mersul serpuit te tine treaz la volan(cum zicea un mare maestru al mersului serpuit)
giany911
Hai ca incet-incet mai cade cate unul...
radian
Kissfm $ Nucsoara, sunteti dementi, m-ati facut sa rad cu lacrimi in dimineata asta... radmasa.gif
BlaueCorsa
E clar, sunt rudele lui Vlad Georgescu...
ovidiun
Cand merg la tara, imi plac dobitocii care trag brusc de volan ca sa ocoleasca ei vreo groapa, exact in dreptul meu, trec de mijlocul drumului, iar din instinct trag si eu de volan, ca doar n-o sa-l busesc, nu?, si apoi iau eu gropa de pe partea mea. Soferii @3#"@@!!!!

Mai sunt si specimenele alea care merg pe jumatatea drumului fara sa conteze ca mai esti si tu pe sosea, ce daca? el trebe' sa isi protejeze masina, fara sa conteze ca tu o sa intre pe iarba de pe margine...

Asa ca nu sunt de acord cu ocolitul cognitiv si psiho-somatic al gropilor ipotetice de pe drumuri reale..
IRONICK
QUOTE(kissfm @ 18 Aug 2009, 01:05)
E simplu si poate fi aplicat de oricine
Eu combin cu mersul serpuit. Rezultatele sunt uimitoare.
FLP
Da
giany911
Stati sa inteleg, adica nu asta este rostul mersului serpuit? Pf, atunci inseamna ca foloseam cunostintele dobandite aici total gresit. Trebuie sa imi reevaluez intreg sistemul de valori morale.
IRONICK
Nu!
solenza_scala
Mi-e imi place ideea. Macar mai mor unii, nu mai tre' sa dea statu atatea salarii, mai mult oxigen pt cei ramasi in viata smile.gif
neumann
QUOTE(giany911 @ 18 Aug 2009, 11:02)
Stati sa inteleg, adica nu asta este rostul mersului serpuit? Pf, atunci inseamna ca foloseam cunostintele dobandite aici total gresit. Trebuie sa imi reevaluez intreg sistemul de valori morale.
*



Pfui... uite cum iau unii carnet in tara asta! De-asta am ajuns unde suntem.
DAVIDK
QUOTE(ovidiun @ 18 Aug 2009, 09:02)
Cand merg la tara, imi plac dobitocii care trag brusc de volan ca sa ocoleasca ei vreo groapa, exact in dreptul meu, trec de mijlocul drumului, iar din instinct trag si eu de volan, ca doar n-o sa-l busesc, nu?, si apoi iau eu gropa de pe partea mea.
*



Daca ai ocoli tu gropi imaginare, si-ar lua taranii aia gropile, n-ar mai avea tupeul sa traga ei de volan! Sa vezi tu ce ocolesc ei prin tarana cand trec pe langa tine!
A, si sa nu fii timid, cand treci pe langa ei, uita-te inocent in ochii lor. Chestia asta cica ii infurie la culme, da stai linistit ca la majoritatea le e lene sa intoarca dupa tine.
nucsoara
Eu unu cred ca trebuie sa terminam cu ideile asteade-a dreptul tampite. Analiza referitoare la beneficiile mersului serpuit (care indubitabil are avantajele sale) comparativ cu ocolirea gropilor imaginare trebuie sa se faca nu emotional ci coerent. propun sa stabilim un set clar de criterii in functie de care sa stabilim care varianta e mai bun. Propun realizarea unui set de criterii pentru prioritati in poilitica de conducere a automobilului.

lipsa criteriilor va duce la formarea unui sistem de fect de valori.
Poate voi supara pe multi dar eu cred ca mersul serpuit este inferior ocolitului gropilor imaginare in special datorita unui criteriu elementar: - elementul surpriza.

Prupun primul criteriu:
1. Elementul surpriza.

PS Mare iti e gradina Doamne si mereu isi muta gardul...spre exterior
ovidiun
QUOTE(DAVIDK @ 18 Aug 2009, 11:48)
Daca ai ocoli tu gropi imaginare, si-ar lua taranii aia gropile, n-ar mai avea tupeul sa traga ei de volan! Sa vezi tu ce ocolesc ei prin tarana cand trec pe langa tine!
A, si sa nu fii timid, cand treci pe langa ei, uita-te inocent in ochii lor. Chestia asta cica ii infurie la culme, da stai linistit ca la majoritatea le e lene sa intoarca dupa tine.
*



Am obiceiul sa ma uit cum zici...da' doar cu asta raman...unii au tabla in cap...nu intelege cool.gif

In alta ordine de ideii....initiatorul topicului ar putea da o tura cu masina lui pe drumul de care va vorbeam sa exerseze ocolitul imaginar al gropilor...ca sa dea in cele reale. Pentru aprofundare cat mai temeinica recomand o viteze peste 80 km/h. Garantat nu termina "traseul" de 10 km lungime... radmasa.gif

18 Aug 2009, 12:06:
tongue.gif bine...si cei cu mersul serpuit se vor simti ca in Rai....
turturel
si daca imi propun sa ocolesc mai multe gropi imaginare? una pe stanga, una pe dreapta = condusul serpuit.
de cand am inceput sa conduc serpuit mi-a scazut consumul cu circa 12 % si uleiul a rezistat mai mult in motor.
ovidiun
QUOTE(titiDSN @ 18 Aug 2009, 12:06)
si daca imi propun sa ocolesc mai multe gropi imaginare? una pe stanga, una pe dreapta = condusul serpuit.
de cand am inceput sa conduc serpuit mi-a scazut consumul cu circa 12 % si uleiul a rezistat mai mult in motor.
*



deci inseamna ca motorul se alimenteaza cu inertie cand conducem serpuit si ocolim gropile din capu' nostru???? blink.gif

..uite dom'le forma de enregie alternativa..forumul acesta a salvat florile si plantele, animalele, pasarile...
nucsoara
Ocolirea gropilor este mult mai intersanta pe o strada ingusta, care nu permite depasiri. In acest caz ocolirea gropilor se va face la viteza foarte redusa, permitand astfel cat mai multor masini sa se adauge sirului si s abeneficieze de fenomenul aspiratiei, reducand astfel consumul
Andrul
Am vazut aseara pe la 2 dimineata un individ cu ochi sticlosi ocolind gropi imaginare pe trotuarul din fata blocului. Gropile lui imaginare erau dispuse la intamplare pe trotuar, iar culmea la un moment dat a cazut intr-una imaginare cred pentru ca nu s-a mai ridicat de jos. Pentru ca simularea sa fie completa, a inceput sa si sforaie acolo jos.
ionutctn
Totala intelegere fata de initiatorul/sustinatorii acestei idei dar nu inteleg de ce gropile sau obstacolele trebuie sa fie imaginare. Ele sunt la discretie pentru toata lumea care circula pe drumurile publice. Ocolirea gropilor face parte din condusul de zi cu zi. Daca le ocolim pe alea reale, nu mai e nevoie de cele imaginare.
ovidiun
dar daca am aduna gropile reale cu cele imaginare?...pe unde am mai merge cu masinile?!! huh.gif
Zippy
Nu e pentru oricine sportul asta.Am ocolit si eu o groapa de asta imaginara la 70 km/h de era sa ma rastorn.Asa ca grija mare cei cu logan fara bara stabilizatoare !
bucatzel
Voi va dati seama ca tot acest sistem este un mers serpuit restrans la jumatate de unda?

Adevaratii serpuitori intra in ondulatii mult inainte sa le apara groapa in fata (imaginara sau nu), si nu se opresc, dimpotriva, se pun in sincron cu urmatoarea groapa.
#Dino
Nu divagati de la subiect!

Inducerea starii de atentie activa prin ocolirea gropilor imaginare are in primul rand rolul de a pastra atentia conducatorului auto.

Este adevarat ca are unele mici elemente comune cu mersul serpuit de care amintiti. Trebuie insa sa retinem ca acest lucru este valabil doar in cazul in care ocolirea gropilor se face dupa o functie periodica de tipul y=sin(x) sau y=cos(x).

Avand in vedere repartitia neuniforma a gropilor reale, dupa o distributie Poisson, rezulta in mod evident faptul ca ocolirea gropilor imaginare dupa o functie periodica atrage dupa sine trecerea printr-un numar determinat de gropi reale.

Acest numar poate fi considerat insa variabila reziduala daca ne deplasam in afara tarii, pentru ca acolo numarul gropilor reale tinde la zero.


Prin urmare, sper ca importanta inducerii starii de atentie activa prin ocolirea gropilor imaginare a fost inteleasa corespunzator si va fi aplicata cu cat mai mare succes de toti cei interesati.

dispeceru
doh.gif
ag02cws
Pe langa ocolirea gropilor imaginare, eu recomand si franarea violenta fara motiv. Are un efect interesant asupra starii de spirit a pasagerilor wink.gif
giany911
Ca sa ma lamuresc si sa nu fac prostii in trafic, va intreb, pot alterna ocolirea gropilor imaginare cu ocolirea prietenilor imaginari? Nu de alta, dar parca tin mai mult la ei, si nu as vrea sa li se intample ceva din vina mea.
ovidiun
QUOTE(kissfm @ 18 Aug 2009, 14:08)

Acest numar poate fi considerat insa variabila reziduala daca ne deplasam in afara tarii, pentru ca acolo numarul gropilor reale tinde la zero.
*




QUOTE(ag02cws @ 18 Aug 2009, 14:22)
Pe langa ocolirea gropilor imaginare, eu recomand si franarea violenta fara motiv. Are un efect interesant asupra starii de spirit a pasagerilor wink.gif
*



coffee_spitsk.gif
neumann
QUOTE(giany911 @ 18 Aug 2009, 15:30)
Ca sa ma lamuresc si sa nu fac prostii in trafic, va intreb, pot alterna ocolirea gropilor imaginare cu ocolirea prietenilor imaginari? Nu de alta, dar parca tin mai mult la ei, si nu as vrea sa li se intample ceva din vina mea.
*




Intreaba un prieten!
nucsoara
Kiss Fm te credeam om cult, dar m-ai dezamagit

functia de tipul fx=sin(x) nu are distributie poisson.

Este o funtie de tip sirul lui fibonachi

Mai cititi bai cate-o carte, ca sa intelegeti dinamica putere/cuplu motor pentru calculul sinusoidalei mersului prin ocolirea gropilor imaginare...

Cu stima


C@talin
cineva a fumat prea mult .radmasa.gif

io cand merg pe sosea,gropile imaginare fug din fata masini unsure.gif si incep sa le alerg pe sosea sa le prind sa le incadrez. biggrin.gif
bucatzel
C@taline, gropile imaginare fug din fata ta din cauza ca ai tico.... li-i frica sa nu se umple.
C@talin
damn e si asta o teorie radmasa.gif
bion
E de bine . Vizionarul in conducere auto de la Scanteia are ciraci. Daca socotim ca libidoul e invers proportional cu capacitatea functionala a neuronilor vor face pui vii multi si ei vor stapani planeta. Vor pieri brusc ca dinozaurii, in hecatombe rutiere incercand toti sa ocoleasca simultan aceeasi gaura(C.U.R.) icon_mrgreen.gif
radian
QUOTE(giany911 @ 18 Aug 2009, 14:30)
... pot alterna ocolirea gropilor imaginare cu ocolirea prietenilor imaginari?...
*



Exclus!

Dar poti incerca ca prin ocolirea unei gropi imaginare, sa surprinzi, si sa-l iei din plin pe un cotetar real...
Michidush
Asteptam de mult acest topic....

Eu spre exemplu aplic alte metode. Una dintre ele o reprezinta condusul pe o autostrada imaginara . Este un fel de "meditatie transcedentala" in care eu ma "sit back and relax" in timp ce conduc si imi imaginez ca Romania are 2000 km de autostrazi. Ca sa fie mai de efect pun o muzica trance si incerc sa nu fiu afectat de ocolitul gropilor imaginare ale partenerilor de drum.
Dupa condusul pe autostrada imaginara, urmeaza bineinteles condusul intr-o tara imaginara. Aceasta tara imaginara are pajisti si campuri ca desktopul de XP, culori frumoase ca in reclamele la telefonie mobila, marmote invelind ciocolata in staniol, si creste "cu bun simt si responsabilitate" aflandu-se "pe drumul cel bun". Numele ei este Valhalla.



radian
QUOTE(Michidush @ 18 Aug 2009, 21:29)
Asteptam de mult acest topic....

Eu spre exemplu aplic alte metode. Una dintre ele o reprezinta condusul pe o autostrada imaginara ...
*



Te-ai deconspirat! Deci tu esti Andrei a lu' Nastase, 7 case, care conducea prin targ ca pe autostrada...
corbex
Condusul printre gropi imaginare e fumat. Acum se practica condusul masinilor imaginare.
ovidiun
...ce bine ar fi daca si problemele romanilor ar fi imaginare worship.gif
pana atunci ma multumesc cu gropile....
radian
Pai, si nu sunt? Imaginare, virtuale, in format electronic...
IRONICK
QUOTE(radian @ 19 Aug 2009, 14:48)
in format electronic...
Link pls?
ovidiun
QUOTE(IRONICK @ 19 Aug 2009, 13:49)
Link pls?
*



veveve.probleme_imaginare.durere@coalitiaciolanului.romanica
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.