Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Manual Service sau Utilizare in Engleza/Germana
DaciaClub - Forum Dacia > Dacia Logan > Diverse - Dacia Logan
Iulian_S
Salutare!

Am o intrebare pentru cunoscatori, exista Manual de utilizare si/sau service in alte limbi decat Romana si Franceza??
Intreb pentru ca din cate cunosc, Germania a devenit o piata de desfacere f buna pentru Dacia Logan, in special MCV. Un coleg din Germania a cumparat acum 2 zile un Logan MCV 1.5/85CP (diesel) si a ramas foarte surpins sa vada ca are acele manuale in limba romana. Personal, nu mi se pare normal ca masinile vandute in Germania sa fie fara manual in germana sau macar engleza. Poate acel dealer din Germania a scapat acest aspect si a lasat doar manual in romana. Sau poate nu!? In caz ca ezista asa ceva, as dori sa ma informati si pe mine.

Va multumesc!
IRONICK
Si acum tu vrei o confirmare ca dealerul din Germania a importat masina de la un dealer din Romania si din cauza asta are manualul de utilizare in romana? Sau ce? Evident ca exista pentru piata in care se vinde.
valerica1
exista manuale pentru logan in urmatoarele limbi

Iulian_S
@IRONICK: Intrebarea mea a fost, daca exista manuale in alte limbi. restul (referitor la deler) a fost o presupunere.

@valerica1: Poti sa imi spui si mie cum as putea face rost de unul (format electronic preferabil) in Germana sau Engleza? Personal, am sunat la cineva intern Dacia si mi-a spus ca pe acolo nu se afla decat in Romana si franceza.

Multumesc!
valerica1
QUOTE(Iulian_S @ 19 Aug 2009, 11:15)
@IRONICK: Intrebarea mea a fost, daca exista manuale in alte limbi. restul (referitor la deler) a fost o presupunere. 

@valerica1: Poti sa imi spui si mie cum as putea face rost de unul (format electronic preferabil) in Germana sau Engleza? Personal, am sunat la cineva intern Dacia si mi-a spus ca pe acolo nu se afla decat in Romana si franceza.

Multumesc!
*


o sa incerc sa iti fac rost dar o sa te coste
mai multe pe mail
klaus
QUOTE(valerica1 @ 19 Aug 2009, 11:47)
exista manuale pentru logan in urmatoarele limbi
*


radmasa.gif
Bag de seama ca a descoperit lumea intranetul renault ...

QUOTE(valerica1 @ 19 Aug 2009, 14:35)
o sa incerc sa iti fac rost dar o sa te coste
*


Ei bine Iulian_S, ia spune-i tu prietenului tau sa trimita un mail la dacia si sa roage de un astfel de manual, ca dealerul din germania nu i-a furnizat unul si conform legislatiei germane manualul de utilizare trebuie sa fie in germana, iar el limba romana nu o cunoaste.
Are sanse MARI (foarte) sa obtina un manual GRATUIT, nu cu bani...
Daca nu, sa-i ameninte cu protectia consumatorului din germania.
IRONICK
Io sunt curios cum sunt raportate vanzarile Dacia daca au ajuns acolo masini pentru Romania.
valerica1
ti-am pus cosmine in nu stiu cate posturi ca nu lucrez la dacia in pitesti ,n-ai inteles , o las ca tine

cand am incercar sa fac rost de manual in limba romana toti de la eprezentanta mi-au cerut bani ca vezi ca nu se da ca......

deci daca poate sa faca rost fara o mica spaga la reprezentanta e ff bine, eu nu am reusit
klaus
Intranet nu au doar cei de la Pitesti. Prost sa fii sa crezi asa ceva. Ori eu sper ca nu sunt chiar prost. Oi fi pe aproape, dar nu chiar asa de aproape.
Iar Dacia da manualul in format ELECTRONIC in mod GRATUIT daca i se cere cum trebuie.
Iar la cazul de fata si pe cel scris se va grabi sa-l dea gratuit, ca e mai ieftin manualul respectiv decat amenda potentiala...
Dar evident, trebuie si gura noastra (a unora) sa manance ceva. Ce daca tepuim cetateni care aveau dreptul la ceea ce cereau in mod gratuit?
silviu_79
QUOTE(Iulian_S @ 19 Aug 2009, 11:20)
Personal, nu mi se pare normal ca masinile vandute in Germania sa fie fara manual in germana sau macar engleza. Poate acel dealer din Germania a scapat acest aspect si a lasat doar manual in romana.
*




Las` ca si la noi se vand produse nemtesti pe a caror eticheta nu scrie decat in germana, nu si in romaneste desi sunt importate oficial.

Scuze de off topic
Amedeus
Saab-ul se vinde in Timisoara cu manual in limba maghiara. Deci se poate si la case mai mari. sleep.gif
Iulian_S
@Klaus: Ai dreptate cu sunatul la ei. Am zis sa incerc poate gasesc ceva in format electronic. Sa vin sa iau unul tiparit din Romania necesita timp. Poate la concediul din iarna. smile.gif Dar luni, cand al meu coleg se va intoarce din CO am sa sun eu din Germania la Vocea-Clientului Dacia sa ma lamureasca ce trebuie facut in acest caz. Si nu cred ca el va accepta sa mai plateasca suplimentar aceste manuale.
OffTopic: Cat despre intranet, Dacia acum 6-7 ani avea doua: Dacia0 pt Pitesti si Dacia1 pt Bucuresti. Am inteles ca apoi le-au unificat sub Proiectul SPOT si acum ar fi numai unul.

Numai bine!
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.