Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: GPL
DaciaClub - Forum Dacia > Celelalte modele Dacia - 1100, Berlina, Papuc, Nova > Probleme tehnice - Dacia Clasic
1ustyn
Am inca o problema la dacia mea cu gpl.
Cateoadata, mai ales cand nu mai e gaz in butelie si reincarc, nu mai deschide supapa aia, sau cum se numeste, de la butelie, nu mai trage miezul ala ca sa se duca gazul la motor.Bobina aia nu este de vina, ar putea avea ceva miezul ala, (u prea stiu cum sa spun, imi cer scuze) adica tot "surubul" ala care se desface cu cheia de 17.Unde as putea gasi acel " surub" , am intrebat pe cineva de la un service gpl si a spus ca nu se gaseste piata.Daca stiti pe cineva de la care as putea face rost ar fi foarte bine.Imi cer scuze ca nu prea am explicat bine.Multumesc!
krapcarasu
cred ca te referi la electrovalva de pe butelie, esti sigur ca numai de de acolo e? tensiune pe electrovalva e ? daca are de ex un contact oxidat nu atrage miezu corect,bobina poate avea spire in scurt
1ustyn
La electrovalva ma refer, curent este, daca tin in mana electrovalva( scos miezul ala cu surubul de pe suportul buteliei) trage miezul ala, dar cand il montez la loc nu mai merge.Unde spui tu ca poate fi oxidat, la contacul surbului acela, sau cum ii spune, cu miezul lucios?
krapcarasu
bornele elvalvei pot fi oxidate; masoara tensiunea pe borne dupa curatare si strangere; incearca pe direct cu12v daca deschide poate fi uzata si mecanic,nu stiu exact cum e
1ustyn
Le-am verificat, curatat, sters tot ce se poate face dar nu merge.
Mai tarziu o sa fac o poza cu ce caut, si poate cineva de pe acest forum are asa ceva de vanzare.
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.