Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Polisat parbrize
DaciaClub - Forum Dacia > Dacia SuperNova > Diverse - Dacia SuperNova
powertodacia
salutare baieti,
am o supernova din 2003, are o gramada de zgarieturi mici pe parbriz, ziua nu ma dernjeaza dar nopatea ma omoara la ochi, am incercat pasat aceea sonax dar ma lasat rece. pb este ca eu conduc mult noaptea si sunt disperat sa caut un service sau ceva care repara astfel de zgarieturi. aveti vreo idee?
Multumesc
Lucian ,Bucuresti
fory
daca aflii ceva sa imi zici si mie....
powertodacia
ma tenteaza sa il schimb , cat o fi unu cu montat cu tot?
fory
citeam printr-un post ca este cam 250 el + 200 montatul
j00hn
cumnatul meu se ocupa cu montat si achizitionat parbrize. Park pe montaj lua 100 - 150 lei iar parbrizu e cam maxim 200 lei cred.pentru cei interesati PM
djasu82
hai ca loa prwa mult de montat nu crezi ? cu 3 amici si o sfoara til poti monta si singur parbrizul ... e prea mare foamea sau ce ? Pana si la service iti ia mai putin biggrin.gif
saftonel
djasu82 iara debitezi numai prostii....

1- ce sa faci cu sfoara?
2- in service pt supernova s`ar putea sa te refuze f politicos...odata ce ai scos parbrizul se deformeaza caroseria suficient de mult incat sa nu mai incapa parbrizu fara` sa`l crape putin...
3- daca dai cu putina vaselina si ulei s`ar putea sa alunece mai rpd...mai scuzati dar nu pot sa ma abtin la comentariile lui asu smile.gif
sonnic53
hai k sa nu ma abtin nici eu ... dupa cum am mai zis ... un singur parbriz am schimbat la masina . si da cu sfoara si nijte amici ... hmmm... dai u cu vaselina si apoi mai vorbim . as zice sa pui nijte silicon acolo si sa ai grij a sa nu astupi gaurile pe unde se scurge apa .. .cius
Maskatu
Eu am avut, ma rog inca mai am, o solutie de la T CUT. Nu face minuni... acum nu am stat sa fac experimente cu before si after, cu o zona tratata si una netratata, dar cert este ca dupa ce am sters geamurile cu solutia in cauza, erau mai curate.

A costat 20-30 de lei si are cam 200-250ml. Luata din carrefour parca.
saftonel
@Maskatu de curiozitate cu sfoara ce ai facut?
Maskatu
Eu nu am mentionat nimic de sfoara....... dar sfoara se foloseste la masinile cu cheder precum 1300, super nova... la montarea parbrizului sau lunetei, pentru a potrivi mai repede chederul cu tot cu luneta inapoi pe masina.
iulian sn2001
Eu in iunie am skimbat parbrizul la rm valcea.Pret parbriz 170 ron(import austria) si montajul 40 ron la service.De montat l-au montat cu sfoara.
Saftonel imi pare rau sa iti zic dar assu are dreptate.Se monteaza foarte usor cu sfoara.Am stat pe capul celor care au montat noul parbriz si am vazut cum au facut.
tixti
si eu am schimbat un parbriz la Dacie, banuiesc ca e exact la fel si la DSN. Am stat langa ei si am vazut, nu e mare branza, numai ca trebuie sa te pricepi un pic. Tot cu sfoara mi-au facut. Cam 50 lei am dat. Se baga o sfoara pe dedesubt ca sa dea orientare la cheder, sau ceva de genul asta. Cu toate ca am stat cu ochii cat cepele langa mester, nu as sti sa il pun singur. Deci tot la service si daca iti cere mai mult de .. sa zicem 70 lei, iti cauti altul. Atentie numai la siliconul pe care il baga, ca te taxeaza la tub si iti baga cateva jeturi. Sa iti dea cat mai mult. Cat priveste polishatul parbrizului, poti sa ii faci ce vrei, nu iese ca lumea. Stiu cum e sa circuli noaptea si sa ai parbrizul inflorat: Eu tot de aia l-am schimbat. Dupa ce l-am schimbat, era super. Acuma trebuie sa il schimb si la Supernova, ca e zgariat si un pic sablat, ca a cam mers masina in urma TIR-urilor si pe drumuri in constructie.
Cel mai mare dusman al parbrizelor este racleta pe care o folosesc zgarcitii iarna. Alt mare dusman este stergatorul plin de praf si mizerie, care curata geamul fara pic de apa. Tot din zgarcenie, sunt atatia care nu baga apa in borcanul de spalat geamul. Cu racleta si cu asta, garantat ca intr-un an il schimbi din nou. Iarna dai drumul la motor, il pui sa sufle tare pe parbriz si in 2 minute nu mai e nici urma de gheata pe geam. Dar zgarcenia.... mai bine muncesti ca prostul zgariind geamul.
danciusergiu84
tixti are dreptare in privinta dusmanilor parbrizelor, din cauza asta am dat extra pe langa parbriz 50 pe stergatoare champion merita toti bani, am avut incredere in ele pentru ca leam vazut in actiune la un prieten, cu cele de 20 de lei chiar daca foloseam si solutie de geam din abundenta tot zgariau si le scuturam periodic de praf

eu la schimbat prin septembrie cu 170 cu tenta verde (cel normal era cu 7 lei mai ieftin) + 20 manopera montaj necesara pentru garantie (2 ani), la reprezentanta Pilkington tg-mures, au in 24 de orase mari din romanica a se vede aici: http://www.gimarom.ro/

a fost nevoie de izolare a chederului cu silicon, partea vulnerabila la mine fiind in partea de jos intre cheder si sticla ca intra apa mai multa ca inainte, n-am schimbat si chederu deci nam primit garantie la acest fapt

la iarna cand ingheata nu vreau sa mai folosesc racleta, dar nici cu stergatoru inghetat nu merge ca lasa urme mai mari decat prafu deci doar cu aer cald si probabil spirt o sa ma descurc intr-un final pana trece inghetu
ionut.tanase
Am deschis de curiozitate acest topic ... chiar ma interesa: "Polisat parbrize" ... Constat cu uimire ca 85% din postari nu au legatura cu acest topic. Vorba romanului: unde dai si unde crapa!



djasu82
QUOTE(saftonel @ 24 Aug 2009, 23:37)
djasu82 iara debitezi numai prostii....

1- ce sa faci cu sfoara?
2- in service pt supernova s`ar putea sa te refuze f politicos...odata ce ai scos parbrizul se deformeaza caroseria suficient de mult incat sa nu mai incapa parbrizu fara` sa`l crape putin...
3- daca dai cu putina vaselina si ulei s`ar putea sa alunece mai rpd...mai scuzati dar nu pot sa ma abtin la comentariile lui asu smile.gif
*


Se vede ca habar nu ai si inca ceva nu face acuzati la adresa mea daca tu debitezi prosti.
freelancevoyager
Am eu tratament de parbirze cu nanoparticule.
E un kit cu solutie degresare, tratare ....
Pe cine intereseaza sa/mi scrie pe mail
De asemenea uleiuri si tratamente de motor, benzina, diesel....
djasu82
e interesant dar daca costa 120 de lei mai bine cumperi alt geam , in schimb am vazut pentru plasticuri transparente la 30 de lei un flacon care iti face tabloul sticla daca a fost zgariat.
Ma uit la opel si al naibi pe unde am circulat cu el si s-a mai depus particule fine de praf nu a lasat de loc dara pe geam dupa ce am actionat stergatoarele. Se vede ca masinile straine au sticla cristal nu jucari realizate de romani pentru consum in masa.
DJMaxx
maskatule daca vin duminica poate iei si u t-cut ala sa imi dau si eu pe parbriz ca am niste dare de la stergatoare ... poate chiar face minuni ... iti dau o cafea de la aparat ..... te cut... smile.gif
djasu82
http://www.expertdetailing.ro/ro/63_38_index.php cica prin aplicare ramane efectul de lupa .. cititi pe site . Si eu am zgarieturi dar asta e alt geam iar 120 de lei distractia ...
DJMaxx
si care ar fi efectu? mareste sau apropie ?
djasu82
intreaba-ma ca sa te intreb nu stiu ca nu am incercat dar oricum iti creeaza o imagine distorsionata sau ceva in genul acesta.
SiLencE
nu se merita sa polisati parbrizele... pe siteul de la .marctec.ro sunt parbrize cu tenta verde la 125 roni +montaj 30 roni....
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.