Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Colantare repere diverse auto
DaciaClub - Forum Dacia > Dacia - Diverse > Diverse
sorin1983
Cine stie sau poate sa faca o colantare la o capota eventual si plafon, portbagaj etc la masina? M-ar interesa preturi si poate o recomandare de la cei care au mai lucrat cu persoanele respective.
Daca aveti vreo idee nu va sfiiti! Ma intereseaza negru lucios in special...Rog numai sfaturi legate de subiect sau date despre persoanele respective si/sau preturi pentru cine si-a pus sau cunoaste.
Maskatu
La firmele de "specialitate" din cate imi aduc aminte, cam 10-15 euro metru patrat. Eu am lucrat anul trecut cu asa ceva. La capitolul asta... adica sa colezi o capota, un plafon, etc, ma refer la bucati intregi de material pe piese de pe masina, nu este asa usor. Noi foloseam feon de la bosch, unul "industrial", in 3 minute se incingea atat de tare incat daca puneai mana in dreptul gurii, te ardeai. Sau daca il tineai prea mult pe material, lua foc. Era folosit pentru a inmuia materialua si a il face mai maleabil pe forma caroseriei. Mai aveam si raclete de pasla pentru intinderea materialului.

Pentru atfel de operatii ar trebui cam 3 oameni... ma rog merge si in 2, dar ca sa fie materialul bine intins 3. Unul tine un colt si trage hartia pe sub material, altul alt colt, si unul cu racleta in mana lipeste materialul de plafon, capota, etc.

Poti sa colezi si fara feon sau racleta de pasla, dar depinde si de masina. Daca are anumite curbe... nu poti sa mulezi colantul doar tragand de el. Macar un feon de casa .

Nu iti recomand negru lucios. In maxim cateva luni o sa fie numai zgarieturi... ai vazut cum la masini se formeaza acea "panza de paianjen"? Ei bine asa se face si autocolantul. La masina macar mai poti sa dai un polish ceva dar la autocolant.... eu iti sugerez ori negru MAT, ori imitatie carbon. Avem si noi in rahova 1 sau 2 centre care se ocupa de asa ceva, dar au niste preturi.... daca ai stii cat de ieftina e folia la importator, si cu cat o dau ei in final, nu cred ca ai mai vrea sa apelezi la ei biggrin.gif

Eventual daca ai firma... poti sa cumperi direct de la importator, adica algernon. Gasesti super ieftina folia. Pe persoana fizica nu vand... am incercat eu

bafta....
sorin1983
Mersi de info! Tu nu mai pui? smile.gif
Maskatu
Daca vrei sa ne chinuim cu talentul... biggrin.gif Depinde ce masina ai... cu cat capota mai PLATA, fara curburi, cu cat mai bine rolleyes.gif
sorin1983
Masina e in semnatura. nubira 1 mai exact.... smile.gif dar vreau sa iasa bine ca nu sunt miliardar biggrin.gif
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.