Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: alegeri...alegeri...
DaciaClub - Forum Dacia > Alte discutii > Cafenea
Pages: 1, 2, 3
ovidiun
Lume...lume...vin alegeri mari:

Contestant no. 1: Mr. Base : promite sa refaca flota si sa va arate dosaru' lui de la Securitate. Antena 3 si Realitatea vor avea subiecte inca 4 ani si vor deschide 10 noi posturi de televiziune cu acelasi profil...

Contest no. 2 : Mr. Geoana : vom avea cei mail multi presedinti (Nastase, Mitrea, Oprisan, Mazare etc.). El nu se va mai numi presedinte ci Baron Suprem...dar nu va avea nici un fel de putere de decizie...

Contestant no. 3 : Mr. Antonescu : il va pune pe Tariceanu... sa se razgandesca...mereu.

Contestant no. 4: Mr. Oprescu : el v-ar opera, dar e ca fata mare, ar vrea dar cu onoarea nepatata...

Contestant no. 5. Jiji + Vadim: ce? nu au voie?...in curand vor avea...pazea!!!!!

Contestant no. 6 : Mr. Duda...vom deveni regat si ne vom intoarce cu atata timp in urma cat a trecut de cand nu mai suntem regat...

Si noi ce vina avem? Mai scapam oare si dupa alegerile astea?
AR-18-MOS
QUOTE
cum ii ardem acum

La ochi?
marksman
QUOTE
cum ii ardem acum?


plecam din tara
kato
in orice varianta tot ei ne ard pe noi:)
Diana
Daca plecam din tara nu ne ard ei pe noi, ba noi nu mai platim impozite, iar ei nu mai au de unde sa fure.
b76bgaarh
pai daca plecam...inseamna ca le lasam si mai mult de furat....

eu zic sa furam ce putem....si dupa aia sa plecam cu vreun meleon de ieuroi in cont....
Diana
Grosul il fura din impozitele noastre si taxele aberante care se inmultesc la fel de repede ca putregaiul. Daca plecam din tara vom plati impozite catre alte state, nu catre hotii care guverneaza Romania.
Markos
Tov. Iliescu numai canditeasa? sad.gif
ovidiun
dar stampila...stampila la cine e???? huh.gif

28 Aug 2009, 14:48:
QUOTE(b76bgaarh @ 28 Aug 2009, 14:43)
pai daca plecam...inseamna ca le lasam si mai mult de furat....

eu zic sa furam ce putem....si dupa aia sa plecam cu vreun meleon de ieuroi in cont....
*



Cred ca ti-a venit tarziu idee, au fost altii ma rapizi...totusi mai ai sanse...vezi ca or sa mai vina alegeri... radmasa.gif
b76bgaarh
adevaru..ca daca nu platesc impozitele ...toate vreo 6-7 luni incepand de pe acum....

pana se termina campania, si intslarea presedintelui...noul guvern...si poate si alegerile anticipate....

imi ies actle de australia...si fac si rost de bani sa mance si gura mea ceva acilo...down under.....

mai vand masina.... casa .... pamantul...si nu platesc nici un impozit.....


hm....deja suna bine scenariul meu.....
Alydor
tot mereu ma bate gandu'
sa vand casa si pamantu
sa-mi iau cai si hamuri bune...
sa ma duc cu mandra-n lumeeeeeeeee.....


Suma respectelor, Alydor
ovidiun
QUOTE(Alydor @ 28 Aug 2009, 14:59)
tot mereu ma bate gandu'
sa vand casa si pamantu
sa-mi iau cai si hamuri bune...
sa ma duc cu mandra-n lumeeeeeeeee.....
Suma respectelor, Alydor
*



of of...mai mai!!!
b76bgaarh
parinte da de ce cu mandra???? singur ce are... mandra..daca este si nevasta..... devine propritarul de drept al averii..... deci mai naspa chiar decat astia...ca ei mai scapa cate o regularizare de impozit..., mai scade impozitul unic....si de alea...mici dar totusi...
Alydor
bre am zis mandra. Nu nevasta. Poa' sa hie doo chestii total distincte.


Suma respectelor, Alydor
Iulikk
Eu am sa votez cu toata lumea, sa nu se supere nici unul smile.gif .
b76bgaarh
la un moment dat mandra se transforma in nevasta.....

si fiscul pe langa nevasta este mic copil...... parerea mea....
kato
da reciproca e valabila??? adica nevasta sa se transforme in mandra? rolleyes.gif
kog
mie daca imi trebuie nevasta tre sa vand Daciana sad.gif . E greu sa intretii doua tocatoare de bani
bion
QUOTE(kato @ 28 Aug 2009, 15:28)
da reciproca e valabila??? adica nevasta sa se transforme in mandra?  rolleyes.gif
*


A altuia tongue.gif
Votati numai votati ca din urna o sa iasa cine trebe` icon_mrgreen.gif
ovidiun
Mai nou aparu domn' Catarama si si-a dat cu parerea ca nea' Antonescu n-o sa ia nici 5%. Aia de la BizBazar (pe Antena 3) au spus ca programul lui e o porcarie. Cica nea Tariceanu, pe vremea sa, a angajat cei mai multi bugetari si acum hai sa-i trimitem acs...

De unde o mai fi inviat si Elvila asta... huh.gif
ionut.tanase
Cum ii ardem? Simplu!!! Trebuie sa obtinem in conformitate cu Constitutia Romaniei dreptul de a avea pe buletinele de vot varianta "Nici Unul Dintre Candidati" si sa fie luata in considerare astfel incat sa se faca alegeri pana cand nu mai candideaza hotii astia.
CataOlar
Esentialul e sa mergem la vot. Iar ca sa nu planga seara pe la televiziuni, ii putem vota pe toti, pe acelasi buletin, fara ura si partinire biggrin.gif
1.6
Domnilor gluma-i gluma dar deja e groasa rau de tot! Mie parca nu-mi mai vine sa glumesc pe tema asta! Sunt scarbit .
kog
eu sunt dezamagit de toti, deci ii votez in mod egal,o stampila pentru fiecare.
namidee
Eu cred c-o sa desenez un patratel, o sa scriu in el Obama si-o sa pun stampila acolo. E voie?
kog
nu cred, dar e o idee nedumerire.gif
lucian_v
QUOTE(ovidiun @ 28 Aug 2009, 14:03)
alegeri...alegeri..., cum ii ardem acum?
*



La fel ca si pana acum...ii faceti presedinti... radmasa.gif radmasa.gif radmasa.gif
Alydor
cica pe 22 noiembrie se va infaptui...


Suma respectelor, Alydor
bion
QUOTE(namidee @ 31 Aug 2009, 14:26)
Eu cred c-o sa desenez un patratel, o sa scriu in el Obama si-o sa pun stampila acolo. E voie?
*


Avem si noi minoritati biggrin.gif
slaiciprian
QUOTE(bion @ 31 Aug 2009, 16:55)
Avem si noi minoritati  biggrin.gif
*





Omul de afaceri de etnie romă Ninel Potârcă, cel care și-a anunțat candidatura la Președinția României, spune că nu și-a făcut un buget pentru campania electorală, în care se va implica în toamnă.



Potârcă este convins că liderii din țară ai romilor îl vor ajuta financiar, el susținând că este și în interesul acestora să sprijine un astfel de demers.

„Romii au fost dezbinați până acum, dar de data asta am preluat eu cârma corabiei, care e un Titanic ce nu se va scufunda. Dar pentru că nu sunt marinar, să zicem că am preluat frâurile căruței noastre, căruță care e de lemn și care plutește pe orice ocean. Dacă se va da cu foc pe ea avem posibilități să stingem focul care va veni din partea inamicilor. Un buget de campanie nu mi-am făcut, dar sunt sigur că unii vor ajuta cu un rezervor de benzină, alții cu mâncare, cu o bucată de salam pentru oamenii din campanie. Avem o rețea bună de comunicare și mizez pe asta”,

a declarat Potârcă.



Reprezentantul romilor știe și care va fi prima măsură pe care o va lua în cazul în care va ajunge la Cotroceni.



El spune că va numi un nou prim-ministru, pe care nu îl cunoaște însă. Potârcă spune că nu s-a gândit la așa ceva până acum, numele premierului preferat de el urmând să fie aflat pe parcursul campaniei electorale.
1.6
Cat tupeu....
ovidiun
Nu degeaba se spunea ca Romania se va scrie cu doi de "r"...

In alta ordine de idei :

http://www.newz.ro/stire/91210/candidatii-...reselectie.html

mie mi se pare ca sigur va aparea domn' Oprescu pe buletine, saracu PSD, atatea baroni si niciunu bun de Presedinte...ce mai circ romanesc!!!

1 Sep 2009, 08:58:
Eu m-am gandit la candidatul perfect: un EXTRATERESTRU!!! cica au gasit prin Mexic... biggrin.gif
C@talin
QUOTE(Iulikk @ 28 Aug 2009, 16:12)
Eu am sa votez cu toata lumea, sa nu se supere nici unul smile.gif .
*


si io sunt indecis,asa ca bag cate ptin la fiecare,sa nu fie suparati biggrin.gif

1 Sep 2009, 11:38:
lostboy, cred ca imnu romaniei va deveni o manea compusa de adrain devito radmasa.gif
ovidiun
Cand vad asemenea specimene, nu mi-e ciuda pe ele, ci pe mine ca cetetean si pe restul celorlalti romani care PERMIT sa asa ceva, care doresc circ din asta. Dintr-o candidatura care spunem noi ca e in gluma si despre care vorbim la o bere pe teresa, ajungem sa trimitem clowni din astia fie in Parlamentul Romaniei, fie in cel European. Nici macar nu suntem in stare sa ne tinem mizeria in tara si sa facem totul sa luam toti banii pe care sunt dispusi sa ni-i dea Uniunea. Nu m-ar mira sa il vad in turul doi pe Nati! ohmy.gif

Eu nu ii condamn pe care profita de prostia altora, ci pe cei care se lasa prostiti! Mai e si o vorba "Nu e prost cine cere, e prost cine da!".

Ca romani, de foarte multe ori nu facem diferenta intre bun si rau, nu vrem, suntem intr-o stare de moleaseala, de delasare, de lene totala. Din pacate, aceasta stare contrasteaza cu faptul ca ne-am pierdut CURAJUL ca popor. Nu eu am spus asta ci o batrana care astepta la medicul de familie. Trebuia sa intre ea la medic dar au venit doua manechine, reprezentante ale unei firme de medicamente. Timpul de asteptare s-a prelungit automat cu ora cat au stat alea sa bea cafeaua in cabinet, asta dupa ce vii la ora 7.00 iar medicul la 9.00. Oamenii au inceput sa comenteaza, dar cu voce joasa. E vina noastra, ca ne lipseste curajul...
driverx
Baaa...brav initiator de topic. Ai uitat de barbosu' ala Green. Sa mor de nu il votez pe ala, ca pe altcineva n-am pe cine vota.... Sa moara si el de fericire ca mutarea lui nu a avut doar un rol ... simbolic.
ovidiun
QUOTE(driverx @ 1 Sep 2009, 10:59)
Baaa...brav initiator de topic. Ai uitat de barbosu' ala Green. Sa mor de nu il votez pe ala, ca pe altcineva n-am pe cine vota.... Sa moara si el de fericire ca mutarea lui nu a avut doar un rol ... simbolic.
*



Pai daca o sa inlocuiasca vreo culoare din steagul Romaniei cu verde si o sa puna in centru...un copac!!!!

O sa avem ce taia din centru si iesi in strada! tongue.gif
Alydor
crezi tu! ca padurile nu mai sunt... s-au facut arsice... Poate sa iesi in strada cu copacul desenat pe hartia igienica. De import!


Suma respectelor, Alydor
ovidiun
Ieri ma uitam uimit la televizor, la stiri, (pe ProTv 166.gif ) si il vad pe nea Jiji care mergea prin Parlamentul European, cu pieptu la doi metri in fata, de parca se plimba prin Ghencea. Apoi spune in stilul lui ca trebe' dom'le sfintit biroul lui de Parlamentar. Parca imi imginez un sobor de preoti dusi expre acolo si facand cantari de mama focului si stropind cu aghiazma sa piara toti diavolii...europeni.

Sa le fie rusine tuturor celor care l-au votat si celor care nu au mers la vot (inclusiv mie!!!). Sa dea Dumnezeu sa iasa asta presedinte (sau Vadim) si sa ne dea tot circul de care avem nevoie, sa fure totul pe fata, sa ne dispretuisca si sa isi bata joc de noi ca popor, sa ne umileasca in ultimul hal, sa nu mai iesim din saracie nici in 100 de ani, pentru ca asta meritam cand punem botu' la sfintirile de biserici ala lui jiji, la icoanele puse cu ipocrie in spate ca sa se vada la camere si la referirile la Dumnezeu si credinta lui.

Vorbeam cu cineva si am spus ca suntem tara de prosti si respectivul a sarit repede sa ma corecteze ca noi avem oameni destepti in tara, genii. Unde #@#@ sunt toti desteptii? Ori or fi prin cabinele de vot si baga stampile la jiji? Sau se uita toti ahtiati dupa balacareala de Antena 3 si Realitatea...

Daca vrem o clasa politica curata trebuie sa incepem prin a nu mai permite la specimene de astea sa apara prin Parlament. Nu se poate schimba totul peste noapte, dar trebuie inceput de undeva. Mistocareala vrem , aia sa punem in farfurie...daca nu combatem fiecare lucru nelalocul lui fie el de la televizor, din politica sau de pe strada, nu se va ajunge nicaieri...Atitudinea de nervi si dorinta de a pleca din tara, injurarturile, decizia de nu vota sau a vota pe toti, nu rezolva nimic.

C@talin
ba io cred ca rezolva ceva daca majoritatea voturilor sunt anulate wink.gif .
ovidiun
QUOTE(C@talin @ 2 Sep 2009, 10:52)
ba io cred ca rezolva ceva daca majoritatea voturilor sunt anulate wink.gif .
*


Ce crezi ca va rezolva? Sa zicem ca se anuleaza 25%, sau 50% sau toate voturile? Ce crezi ca se va intampla dupa?

Deocamdata cred ca suntem in situatia de a alege raul cel mai putin rau! Poate cu timpul se va intelege ca nu oamenii, aia care platesc taxe peste taxe, nu mai accepta toate uscaturile!. Poate asa se vor civiliza si alesii, odata cu restul poporului care trebuie sa faca acelasi lucru. Repet, de undeva trebuie inceput.

La fel de rea e si atitudinea unora care spun ce ma intereseaza pe mine, nu e treaba mea, nu imi bat capu cu chestii de-astea, nu pot sa schimb eu nimic, ce sa ma complic!. Singur nu poate nimeni schimba nimic, impreuna putem sa dam o lectie.
ionut.tanase
QUOTE(ovidiun @ 2 Sep 2009, 11:29)
...Daca vrem o clasa politica curata trebuie sa incepem prin a nu mai permite la specimene de astea sa apara prin Parlament. Nu se poate schimba totul peste noapte, dar trebuie inceput de undeva. Mistocareala vrem , aia sa punem in farfurie...daca nu combatem fiecare lucru nelalocul lui fie el de la televizor, din politica sau de pe strada, nu se va ajunge nicaieri...Atitudinea de nervi si dorinta de a pleca din tara, injurarturile, decizia de nu vota sau a vota pe toti, nu rezolva nimic.
*



Cu toate ca ma repet singura noastra solutie, in conformitate cu Constitutia Romaniei, este sa ni se dea dreptul de a avea pe buletinele de vot varianta "Nici Unul Dintre Candidati" si sa fie luata in considerare la numaratoarea voturilor astfel incat sa se faca alegeri pana cand nu mai candideaza hotii astia.
Ganditi-va numai cum ar arata rezultatele alegerilor:
1) Nici Unul Dintre Candidati - 85% din voturi!
2) Candidatul X - 4%;
3) Candidatul Y - 3,2%
etc...
Nu credeti ca s-ar lua si ei de un gand daca nu ar mai fi alesi in veci?

QUOTE(C@talin @ 2 Sep 2009, 11:52)
ba io cred ca rezolva ceva daca majoritatea voturilor sunt anulate wink.gif .
*



Gresit! Voturile anulate nu schimba cu nimic rezultatele alegerilor pentru ca nu se pun la numaratoare ci conteaza doar in statistici!
ovidiun
QUOTE(ionut.tanase @ 2 Sep 2009, 12:28)
1. Cu toate ca ma repet singura noastra solutie, in conformitate cu Constitutia Romaniei, este sa ni se dea dreptul de a avea pe buletinele de vot varianta "Nici Unul Dintre Candidati" si sa fie luata in considerare la numaratoarea voturilor astfel incat sa se faca alegeri pana cand nu mai candideaza hotii astia.
Ganditi-va numai cum ar arata rezultatele alegerilor:
1) Nici Unul Dintre Candidati - 85% din voturi!
2) Candidatul X - 4%;
3) Candidatul Y - 3,2%
etc...
Nu credeti ca s-ar lua si ei de un gand daca nu ar mai fi alesi in veci?
2. Gresit! Voturile anulate nu schimba cu nimic rezultatele alegerilor pentru ca nu se pun la numaratoare ci conteaza doar in statistici!
*



1. Bine, facem rubrica pe buletine de vot, si la alegeri avem 85% voturi fara candidati. Si ce urmeaza? Turul 2? Turul 3? Turul 25? Daca e niciunul din candidati respectivi in turul 1, poate modificam listele apoi: alti oameni, alte cheltuieli, alta campanie, alte prmoisiuni? Ce urmeaza iar? Un an intreg de alegeri si campanie electorala? Dupa turul 2 bagam armata sau biserica sa conduca?

2. Corect, voturile anulate nu conteaza si nu schimba procentul care se ia in calcul la distribuirea locurilor. Vezi cazul cu alegerile pt parlamentul european cand daca votau mai multi, crestea automat numarul de votanti necesari pentru a atinge un anumit prag electoral. Acum vom duce preoti sa sfinteasca iadul ala european!!! (e un topic intersant interesant tot la Cafenea)
ionut.tanase
Si 50 de tururi as fi in stare sa suport numai sa vad ca nu mai candideaza nici unul din astia care-i vedem acum pe la televizor. Sa scapam odata pentru totdeauna de comunistii astia batrani care se perinda prin politica de 20 de ani incoace.
ovidiun
Si care se vor mai perinda inca multi ani...ca astia mor greu, ca o duc bine. Au putere si la propiu si la figurat.

Nu vad nici o fata "proaspata" in politica romana care sa merite atentie.

Boureanu se pare ca deja a facut avere din ceva speculatii, Ponta face acelasi joc al baronilor, si daca stiti enumerati voi...

E doar parerea mea, fostul ministru de externe, cel care si-a dat demisia imediat dupa ce a murit romanul acela intr-o puscarie din Italia, Mihai Razvan Ungureanu, mi-a lasat o impresie buna, de profesionist. Si-a dat demisia imediat, nu a tinut cu dintii de post si fara batalii politice. Eu l-as vota de exemplu.

http://www.chinaembassy.org.ro/rom/xw/t224068.htm
Diana
QUOTE(ionut.tanase @ 2 Sep 2009, 13:48)
Si 50 de tururi as fi in stare sa suport numai sa vad ca nu mai candideaza nici unul din astia care-i vedem acum pe la televizor. Sa scapam odata pentru totdeauna de comunistii astia batrani care se perinda prin politica de 20 de ani incoace.
*


Putem sa organizam si 100 de tururi din banii pe care ii fura hahalerele astea. mad.gif
ionut.tanase
Eu l-as vota pe Radu Moraru (Nasu' de la B1 TV).
Diana
Unde sa-l votezi? La concursul de lingai?
C@talin
Io zic ca un pepene e un bun presedinte biggrin.gif .
Daca candideaza vreo leguma ,are votu meu. smile.gif
ionut.tanase
Diana, am un simt al umorului debordant insa gluma ta sau cum s-o numi nu pot sa o inteleg sub nici o forma.
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.