Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Scade turatia aleatoriu la relanti
DaciaClub - Forum Dacia > Celelalte modele Dacia - 1100, Berlina, Papuc, Nova > Probleme tehnice - Dacia Clasic
mliviu2001
Salut domnilor
Posed o Dacia 1310 din 1995, cutia cu 5 trepte, motor de 1400 cmc facut in 2006,si ma confrunt cu urmatoarea problema de prin septembrie 2008:
-pe vreme calda si cand se incalzeste bine motorul (circa 1 ora de mers in trafic in Bucuresti) la relanti ,scade brusc spre 500-600 rot/min pret de 1 sec si apoi merge bine vreo 20-30 sec si din nou scade turatia sau uneori chiar se opreste motorul.Am observat ca motorul este cam incins desi temperatura indicata la bord ajunge la ultima linie alba (nu ajunge la rosu).
-la drum intins nu apare aceasta problema
-am inlocuit din 2008( la service auto), carburatorul,pompa de benzina,capacul de delco,platina,rezervorul de benzina,am suflat pe tevile dinspre rezervor,...nu mai stiu ce sa mai fac,poate mai aveti si alte idei ...ca mai am putin si schimb mai toate alimentarea cu benzina.
Va multumesc si nu ma ocoliti cu raspunsul.
Adrian_Boy
ai schimbat si bobina ?
mliviu2001
Da,ca frigea dar nici asta nu este prea rece

28 Aug 2009, 21:57:
Are rost sa inlocuiesc filtrul de aer ?
Nu l-am schimbat de vreo 2-3 ani.
ct_71_ccl
salut!
mai vezi fisele si bujiile.e foarte posibil si vreo supapa.in momentul in care incepe sa faca ,incerca si scoate fisele pe rind-sa vezi care cil e cu buba-in momentul in care nu mai are oscilatiile alea si merge in 3 ,ai gasit problema!am gasit bujie care aparent era ok,dar pe motor facea pronleme!
toate bune!

29 Aug 2009, 12:41:
schimba si filtrul ala de aer totusi!dac e imbicsit tare sau dac in astia 2 ani ai facut 10000km!
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.