Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Radare fixe
DaciaClub - Forum Dacia > Alte discutii > In Car Entertainment > Detectoare Radar
TWK
Se mai stie ceva de radarele fixe? In mai au fost oprite toate mai putin cele de pe DN1 dar de atunci nu am mai auzit nimic si banuiesc ca nici nu vom fi anuntati cand vor fi repuse in functiune.

Am facut un traseu prin tara in iulie si am intalnit mai multe radare fixe, pe rutele Buc-Pit-Craiova-Drobeta si Buc-Sibiu (Valea Oltului) dar stiind ca sunt oprite nu am mai incetinit... pana acum nu mi-a venit nici o amenda dar nu stiu ce sa cred.
M i h a i
Dn 1 sunt active...primesti amenzi...restul pa..sunt inactive...in unele zone chiar le-au dat jos...am facut si eu ruta Buc-Sibiu-Hunedoara...stai linistit..nu vine nimic..nu imi vine sa cred cate rahaturi de genul au pus intre Balauseri (Mures) si Sovata....o gramada de camere...bine ca sunt inactive....asadar ...ce este al politiei merge( sistemul de pe dn1) ce nu este...este pa...
buzasparta
stiam ca sunt oprite dar de exemplu la intrare in oradea erau cu o punga menajera peste ele dar detectorul a inceput sa faca galagie si la intrat in oras si la iesirea din oras.
M i h a i
Am vazut cu punga...am vazut cu vopsea pe ele...probabil unu suparat a tras cu paintball in ele...cele de pe E85 deja nu mai sunt...cel putin pana in Bz...le au scos pe toate..(movilita,cosereni,cotorca)...mi sa intamplat si mie sa-mi dea alerta detectorul in k la unele dintre ele..dar nu mai au treaba cu emis amenzi..
buzasparta
parerea mea este ca vor cauta o solutie si le vor activa din nou pe unele.nu cred ca vor da cu piciorul asa usor la o sursa buna de parale. cred ca mai lasa ceva timp sa mai uite lumea de ele apoi pe blat vor face un parteneriat- inscopuri nobile de a reduce accidentele desigur in loc sa faca sosele decente si drumuri europene care nu trec prin sate- si vor trimite amenzi iar.cica pe dn1 vor sa reduca limitele de viteza ca sunt prea multe accidente.
RIon
In comuna Izvorul Crisului (intre CJ si Huedin) se vor repune in functiune camerele fixe, drept castigat prin instanta. De aici si pana la a repune in functiune toata reteaua de camere fixe, nu e decat un pas... probabil cateva saptamani.
Ne vindem bolizii si ne cumparam reno 5 biggrin.gif

Insa, e un pas spre a merge legal, pe langa noile radare mobile performante.
slaiciprian
O hotărâre judecătorească emisă de Tribunalul Vâlcea care susține legalitatea contractului încheiat între Primăria Bujoreni și Codec SPAT readuce în vizorul autorităților, dar și al șoferilor posibilitatea reintroducerii în circuit a radarelor fixe. În ciuda dezaprobării conducătorilor auto care se opun acestui sistem de monitorizare, primarii celor cinci comune vâlcene care au semnat contracte cu respectiva firmă abia așteaptă ca MAI să aprobe reintroducerea radarelor fixe.

Precedentul creează panică

Radarele fixe au fost scoase din funcțiune încă din vara anului trecut, dar o hotărâre judecătorească emisă în ianuarie 2010 pune noi semne de întrebare asupra posibilității reintroducerii în sistem a dispozitivelor de monitorizare a vitezei participanților la trafic. Decizia Tribunalului Vâlcea a creat astfel un precedent, respingând acțiunea formulată de ANRMAP, care solicita anularea contractului dintre Codec SPAT și Primăria Bujoreni, motivând lipsa cadrului legal de atribuire a serviciului. În conformitate cu decizia judecătorească, celelalte administrații locale care au încheiat contracte asemănătoare ar putea beneficia de aceleași drepturi, demersurile în instanță acordându-le posibilitatea de a relua legal activitatea de monitorizare a traficului rutier prin intermediul radarelor fixe. Potrivit reprezentanților Poliției Vâlcea, decizia privind repunerea în funcțiune a acestor dispozitive va fi luată în scurt timp de MAI, care va analiza în amănunt situația creată.

http://www.blog.impactreal.ro/primarii-val...-radarele-fixe/
buzasparta
Am spus mai demult si inac sustin faptul ca Politia va face ceva si va da drumul dinnou la camerele fixe.Singura problema vor ramane drumurile care sunt praf.
TWK
Se mai aude ceva de radarele fixe? Tot doar cele 6 de pe DN1 functioneaza? Am de facut maine un drum pe Valea Oltului si sa stiu daca ma feresc de camere.
M i h a i
numai Dn 1..atat...din cate stiu eu..
maho
Ceva noutati ? asteapta nervos.gif
Thor1983
Mai sunt camere cu bucla inductiva pe portiunea noua de pe A2, intre Cernavoda si Constanta, catre 3 pe sens.
maho
Am gasit "harta raderelor si camerelor fixe", dar ma intereseaza daca s-au pus in functiune (legal) pt. depistarea depasirii limitelor de viteza. Stiu ca din 2009 se folosesc (unele) doar pt. alte abateri in trafic...
Squirrel
Camere pentru rovignete…63 la număr…
user posted image
Kojak
Prin Maramu...cam pauza...trai pe vatrai. tongue.gif
Catalinmodena
Nu cred ca-i actualizata.Pe Calafat - Craiova s-au montat,umbla vorba ca sunt ''in functiune''.Insa nu bag mana-n foc .
kaspersky
QUOTE(Kojak @ 30 May 2013, 19:12)
Prin Maramu...cam pauza...trai pe vatrai. tongue.gif
*


vezi ca mai umbla baietii cu de alea mobile (vazut in nenumarate locuri)
cosminftw
Deocamdata sunt 6 radare fixe active pe DN1 si cel putin 4 pe A2.

DN1
(004) 26.0721598,44.6090499 70 Balotești (Ilfov) -
(006) 26.1094800,44.7272500 70 Ciolpani (Ilfov)
(005) 26.0806400,44.8246400 70 Puchenii Mari (Prahova)
(003) 26.0594500,44.8707300 70 Bărcănești (Prahova)
(002) 25.6241200,45.2682300 70 Comarnic (Prahova)
(001) 25.5613900,45.3318700 70 Sinaia (Prahova)

Cea de la Barcanesti mi se pare ca nu mai merge.Cea care ii prinde pe cei care se duc spre Bucuresti sigur nu mai este deoarece este orientata in sus , dar am auzit ca cica au taiat cablurile[stau acolo].Cea de la Pucheni merge sigur!
user posted image
Asta e camera orientata in sus.

Bucuresti - Constanta:
km 168: 44*19'31'' N, 28*01'49'' E
km 195: 44*10'02'' N, 28*20'01'' E

Constanta - Bucuresti:
km 210: 44*08'34'' N, 28*31'12'' E
km 178: 44*13'45'' N, 28*10'32" E

Aici e un video cu radarele fixe de pe A2[Unele]

Drive safe! smile.gif
sk0rpion
Stie cineva daca sau reactivat camerele radar fixe? ma intereseaza in special cele din Bujoreni si gura vaii , multumesc
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.